П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/3117/23
Перша інстанція: суддя Харченко Ю.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року, прийняту у порядку судового контролю у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 року по справі № 420/3117/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року щомісячної доплати до його пенсії у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2023 року по справі № 420/3117/23, набрало законної сили 02.05.2023 року, та на його виконання 12.05.2023 року видано виконавчий лист.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2024 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду протягом 30 днів, з дня отримання даного судового рішення, звіт про виконання у повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2023 року по справі № 420/3117/23.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати у двохмісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання (у тому числі щодо виплати ОСОБА_1 невиплаченої суми заборгованості у розмірі 40000 грн за період з 01.07.2021 по 28.02.2023 р.р.).
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31 липня 2024 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати у тримісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання (у тому числі щодо виплати ОСОБА_1 невиплаченої суми заборгованості у розмірі 40000 грн. за період з 01.07.2021 по 28.02.2023 р.р.).
01 листопада 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач просить суд прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі № 420/3117/23, зазначаючи, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23, яке набрало законної сили 02.05.2023, ОСОБА_1 10.04.2024 проведено нарахування з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії, виходячи із суми 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2021. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2024 становить 34 390,81 грн. Виплата ОСОБА_1 нового розміру пенсії підтверджується cкріншотом з його електронної пенсійної справи. Перерахунок пенсії на підставі рішення суду у справі № 420/3117/23 проведено за період з 01.07.2021 по 30.04.2024, але доплата пенсії за період з 01.03.2023 по 30.04.2024 відсутня, оскільки після виконання рішення суду по справі № 420/8780/22 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром та питання виплати пенсії без обмеження максимальним розміром не розглядалось в рішенні суду по справі № 420/3117/23. Сума доплати за період з 01.07.2021 по 28.02.2023 з урахуванням фактично виплачених сум склала 40000 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Станом на 21.10.2024 за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 включно.
Також на лист Головного управління від 06.09.2024 № 1500-0403-5/137309, яким здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів та формування додаткової відомості на вересень 2024 року для виплати ОСОБА_1 нарахованого боргу по справі № 420/3117/23, Пенсійний фонд України листом від 09.09.2024 № 2800-040203-9/54365 повідомив, що бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2. З огляду на те, що Головним управлінням включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії (станом на 21.10.2024 за № 431544), необхідно дійти висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати у тримісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/3117/23, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання (у тому числі щодо виплати ОСОБА_1 невиплаченої суми заборгованості у розмірі 40000 грн. за період з 01.07.2021 по 28.02.2023 р.р.).
Не погодившись з прийнятою ухвалою, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права просить змінити ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 року по справі № 420/3117/23 шляхом заміни першого абзацу її резолютивної частини, а саме: замінити відмову у прийнятті звіту по справі № 420/3117/23 на прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.11.2025 року про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 року по справі № 420/3117/23. Зокрема, апелянт зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виконано рішення в повному обсязі та зроблено всі можливі дії в межах компетенції. У зв'язку із цим, пенсійний фонд вважає, що на підставі ч.11 ст. 382-3 КАС України суд повинен був прийняти звіт про виконання судового рішення, але у зв'язку із тим, що суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.311, ст..312 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відмовляючи у прийнятті звіту, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідачем в повному обсязі не виконано. Не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині, а тому відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь позивача нарахованої доплати пенсії.
Судова колегія погоджується з таким висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У частинах першій, другій, третій, четвертій, п'ятій, одинадцятій статті 382-3 КАС України закріплено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (ч.3 ст. 382-3).
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними (абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України).
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Як вбачається з висновку суду першої інстанції, судом встановлено, що на виконання рішення по цій справі пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та недоплачену суму заборгованості 40 000 грн внесено до автоматизованої бази даних обробки пенсійної документації.
В свою чергу, як вбачається з поданого 05 листопада 2025 року звіту про виконання рішення суду по цій справі, поданого ГУ ПФУ в Одеській області, останні запити до пенсійного органу задля належного виконання рішення по цій справі, пенсійний орган направляв у серпні 2024 року, тобто більше ніж за рік до подачі зазначеного звіту про виконання рішення суду.
Крім того, при подачі звіту ГУ ПФУ в Одеській області відсутні будь - які посилання на Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, який є чинним на дату подання звіту про виконання рішення по цій справі.
У звіті пенсійного органу відсутні посилання і на бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік і заборгованість по пенсійним виплатам за які роки він покриває, хоча такий бюджет затверджений ще у вересні 2025 року.
Відповідно до ч.2 ст.382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що пенсійним органом більше року не вживаються будь - які заходи для виконання рішення суду по цій справі в частині виплати заборгованості, як то запити коштів у Пенсійного фонду України.
Викладене є безумовною підставою для відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.11.2025 року про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 року по справі № 420/3117/23.
Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвала суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 248, 256, 311, 316, 382, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко