Постанова від 23.12.2025 по справі 365/719/16-к

Справа № 365/719/16-к

Номер провадження: 1-в/365/17/25

ПОСТАНОВА

іменем України

23 грудня 2025 року селище Згурівка

Суддя Згурівського районного суду Київської області ОСОБА_1

за участі

секретаря судового засідання ОСОБА_2

представника СПД № 2 ВП № 1 ОСОБА_3

особи, стосовно якої вирішується питання про

продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання № 3 подання начальника СПД № 2 ВП № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області про продовження адміністративного нагляду відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Войково Згурівського району Київської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, неодруженого, із повною загальною середньою освітою, працездатного, непрацюючого, раніше судимого вироком Згурівського районного суду Київської області від 10 грудня 2010 року за ч. 2 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до 4 років 6 місяців позбавлення волі, вироком Згурівського районного суду Київської області від 04 вересня 2015 року за ч. 2 ст. 185, ст. 75 КК України до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком на 3 роки, вироком Згурівського районного суду Київської області від 28 листопада 2016 року за ч. 2 ст. 289, ст. 71 КК України до 6 років позбавлення волі,

ВСТАНОВИВ:

Начальник СПД № 2 ВП № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_6 звернувся до суду із зазначеним вище поданням, посилаючись на те, що ОСОБА_4 повернувся з місць позбавлення волі 05.05.2022 року і перебуває на обліку у СПД № 2 ВП № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області як особа, яка знаходиться під адміністративним наглядом. Під час перебування під адміністративним наглядом останній належних висновків не зробив, зарекомендував себе з негативної сторони, негативно впливає на оточуючих, веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями та порушує громадський порядок.

Протягом останніх 6 місяців 2025 року, будучи під адміністративним наглядом, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 29.07.2025 року за ч. 2 ст. 187 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 170 грн; 28.09.2025 року за ст. 183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 850 грн; 10.10.2025 року за ст. 183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 850 грн.

Тобто, ОСОБА_4 повністю на шлях адаптації та виправлення не став, на теперішній час є небезпечним для суспільства, тому начальник СПД № 2 ВП № 1 просить продовжити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд терміном на шість місяців з відповідними обмеженнями.

В судовому засіданні представник СПД № 2 ВП № 1 ОСОБА_3 подання підтримав, зазначивши, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі перебував під адміністративним наглядом, проте висновків не зробив, на шлях виправлення не став та надалі становить потенційну небезпеку для суспільства.

ОСОБА_4 своїх заперечень проти задоволення подання не висловив.

Згідно зі ст. 1 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Згідно з п. "в" ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.

В силу ст. 6 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.

У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.

Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

Подання про продовження адміністративного нагляду може бути подане відносно особи щодо якої встановлено адміністративний нагляд, має бути подане до закінчення терміну адміністративного нагляду, а також має містити обґрунтування та докази на підтвердження того, що особа залишається небезпечною для суспільства.

З матеріалів доданих до подання встановлено, що ОСОБА_4 неодноразово судимий, останній раз вироком Згурівського районного суду Київської області від 28 листопада 2016 року за ч. 2 ст. 289, ст. 71 КК України до 6 років позбавлення волі. ОСОБА_4 звільнений з місць позбавлення волі 05.05.2022 року по відбуттю строку покарання (а.с. 40-41).

З наданих матеріалів та довідки, виданої СПД № 2 ВП № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області вбачається, що ОСОБА_4 з 01.07.2025 р. по 17.12.2025 р. притягувався до адміністративної відповідальності, а саме 29.07.2025 року за ч. 2 ст. 187 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у виді штрафу 170 грн; 28.09.2025 року за ст. 183 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у виді штрафу 850 грн; 10.10.2025 року за ст. 183 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у виді штрафу 850 грн (а.с. 25-28, 39).

За місцем поживання ОСОБА_4 характеризується негативно, ніде не працює, участі в житті громади не приймає, схильний до зловживання алкогольних напоїв та порушень громадського порядку (а.с. 38).

ОСОБА_4 на обліках у лікарів нарколога та психіатра не перебуває (а.с. 33-35).

У поданні зазначено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в СПД № 2 ВП № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області як особа, яка знаходиться під адміністративним наглядом та, відповідно, вищевказані адміністративні правопорушення були ним вчинені під час перебування під адміністративним наглядом. Проте, у поданні відсутнє посилання на постанову судді, якою щодо ОСОБА_4 було встановлено та/або продовжено адміністративний нагляд.

З копії постанови судді Згурівського районного суду Київської області у справі № 365/550/25, номер провадження 3/365/219/25, від 29.07.2025, якою ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ним 15 червня 2025 року правил адміністративного нагляду, як особу, щодо якої встановлено такий нагляд, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення (ч. 2 ст. 187 КУпАП). Зі змісту постанови вбачається, що ОСОБА_4 свою вину визнав та у своїх поясненнях, зокрема, зазначив, що адміністративний нагляд йому було встановлено Згурівським районним судом Київської області у січні 2025 року, який у липні вже закінчився, і був продовжений судом на шість місяців.

В матеріалах подання відсутня копія постанови, яка набрала законної сили, про встановлення та/або продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 . А відтак суд позбавлений можливості перевірити факт перебування ОСОБА_4 під адміністративним наглядом та які обмеженням адміністративного нагляду щодо нього були встановлені, чи подано подання про продовження адміністративного нагляду до закінчення терміну адміністративного нагляду.

Крім того, суд звертає увагу, що встановлення будь-яких обмежень прав людини має ґрунтуватись на нормах чинного законодавства України та беззаперечних доказах необхідності застосування таких обмежень.

При продовженні адміністративного нагляду щодо особи ключовим є встановлення того факту, що особа залишається небезпечною для суспільства.

Проте, з матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_4 у період 01.07.2025 р. по 17.12.2025 р. двічі притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП, а саме, за завідомо неправдивий виклик поліції.

Крім того, 29.07.2025 року ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП (повторне протягом року порушення правил адміністративного нагляду). Проте, з постанови судді Згурівського районного суду Київської області у справі № 365/550/25, номер провадження 3/365/219/25, від 29.07.2025 вбачається, що саме правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, вчинене ОСОБА_4 15 червня 2025 року, тобто понад півроку до дати звернення до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду - 18.12.2025 року.

Докази вчинення ОСОБА_4 будь-яких інших суспільно-небезпечних діянь, які б беззастережно свідчили про те, що ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства матеріали подання не містять.

Заслухавши пояснення представника поліції та особи, щодо якої вирішується питання про продовження адміністративного нагляду, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що подання є необґрунтованим та в його задоволенні необхідно відмовити.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 3, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання начальника СПД № 2 ВП № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1