Справа № 359/13670/25
Провадження № 3/359/5291/2025
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
10 грудня 2025 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В., розглянувши за участі захисника особи яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Бриль П.О., адміністративний матеріал, що надійшов від головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області С. Шевченко, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , головного бухгалтера ДАП «УКРАЇНА», місце реєстрації: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 163-1 КУпАП,
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення від 30.10.2025 слідує, що ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером ДАП «Україна» вчинила порушення вимог п.201 п.202, п.200.4, п.200.7, п.200.8, п.200.9 п.200.14 статті 200 Податкового Кодексу України та «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» наказ Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23 лютого 2017 року №276 та 23 березня 2018 року №381 та 01 березня 2021 року №131), в результаті чого платником завищено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за серпень 2025 в розмірі - 7 370,0 гривень, та відмовлено в ориманні бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (р.20.2.1 податкової декларації з податку на додану вартість) за серпень 2025 року в сумі 1 350 851,0 грн.
Захисник заперечив щодо протоколу, просив суд провадження у справі закрити, у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, з підстав викладених у письмовому клопотанні.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Згідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.163-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає в разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері оподаткування.
Об'єктивною стороною правопорушення передбаченого ст. 163-1 КУпАП є, у тому числі, порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку. Таке правопорушення є формою активних дій, які порушують встановлений законом порядок ведення податкового обліку.
З аналізу вищевказаних положень законодавства слідує, що адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 163-1 КУпАП настає у тому числі за порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
Суб'єкт ч.1 ст. 163-1 КУпАП є спеціальним, а саме посадові особи підприємств, установ і організацій, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення №3233/10-36-07-05 від 30.10.2025 складено відносно ОСОБА_1 , як головного бухгалтера ДАП «УКРАЇНА».
При цьому, суб'єкт правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч.1 КУпАП є спеціальним, однак в матеріалах справи відсутні будь-які дані, які вказували на те, що ОСОБА_1 є суб'єктом вказаного правопорушення.
Формулювання обвинувачення у протоколі про адміністративне правопорушення не відповідає диспозиції ч.1 ст. 163-1 КУпАП, оскільки не є конкретним і в ньому не зазначені обставини, які мають істотне значення для розуміння суті пред'явленого обвинувачення.
Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені дані, щодо способу вчинення правопорушення, обставин, які свідчать про порушення порядку ведення податкового обліку та які дозволяють встановити, яким чином було завищено суму залишку відємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету.
При цьому суд звертає увагу на те, що дані про подію є істотними складовими формулювання обставин правопорушення, що ставляться у вину особі, та є частинами складу адміністративного правопорушення, що відповідно, підлягає обов'язковому доказуванню.
Враховуючи викладене та зазначені норми Закону, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Па підставі наведеного керуючись ч. 1 ст. 163-1 та п.1 ст. 247 КУпАП, суддя
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - головного бухгалтера ДАП «УКРАЇНА» за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, закрити за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: Ю.В. Кабанячий
Постанова суду набрала законної сили ___________________