Постанова від 16.12.2025 по справі 160/13335/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/13335/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 р. (суддя Сліпець Н.Є) в адміністративній справі №160/13335/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження нарахування та виплати йому пенсії сумою 57 213,36 грн. на підставі неповного її перерахунку та виплати, де основний розмір пенсії 90% складає - 45 262,89 грн., та із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 на підставі рішення суду №160/17744/22, постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 на підставі рішення суду №160/14152/23, постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 на підставі рішення суду №160/26769/23, постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185, пенсія повинна нараховуватися та виплачуватися в сумі - 65 264,82 грн., без обмеження її максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування, перерахунок та здійснити йому виплату пенсії, виходячи із розрахунку 90% основного розміру пенсії із урахуванням:

- постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо Підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» в сумі - 6 336,80 грн., яка вираховується та складається з розрахунку (де основний розмір пенсії 45 262,89 грн, рішенням суду 160/28434/23 * 14% індексація 2022 згідно з рішенням суду 160/17744/22 в сумі 6336,80грн, що складає 45 262,89 + 6336,80 = 51 599,69 грн);

- постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в сумі - 10 165,13 грн., яка вираховується та складається з розрахунку (45 262,89 + 6336,80 = 51 599,69 * 19,7% індексація 2023 року, рішення суду 160/14152/23, що становить у підсумку 51 599,69 + 10 165,13 = 61 764,82 грн);

- постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000,00 грн., рішення суду по справі №160/26769/23 від 23 лютого 2024 р. та складається із розрахунку (61764,82 + 2000 = 63 764,82 грн.);

- постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в сумі - 1500,00 грн. та складається із розрахунку (63 764,82 + 1500 = 65 264,82 грн.), без обмеження її максимальним розміром та із урахуванням раніше виплачених сум у сумі 65 264,82 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", розмір якої з 01 серпня 2010 р. складав 90% від грошового забезпечення. На виконання рішень судів, пенсійний орган здійснював перерахунки його пенсії, після чого протиправно обмежив її розмір максимальним.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 р. в адміністративній справі №160/13335/24 відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 .

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2025 р., ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 р. скасовано та справу №160/13335/24 направлено для продовження розгляду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково. Судом визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано починаючи з 01 березня 2024 р. провести нарахування, перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розрахунку 90% основного розміру пенсії, без обмеження її максимальним розміром, із урахуванням раніше виплачених сум, та із урахуванням:

- постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» із урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 р. у справі №160/28434/23 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 січня 2023 р. у справі №160/17744/22;

- постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2023 р. у справі №160/14152/23;

- постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 р. у справі №160/26769/23;

- постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що перерахунок пенсії позивачу виконано відповідно до вимог чинного законодавства, тобто у межах максимального розміру пенсії.

В письмовому відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, враховуючи вірність зробленого ним висновку щодо протиправності обмеження його пенсії максимальним розміром.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію з 01 серпня 2010 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", розмір якої встановлено 90% від грошового забезпечення довічно. На виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 р. у справі №160/2053/21, від 20 січня 2022 р. у справі №160/17744/22, від 20 листопада 2023 р. у справі №160/26769/23, від 25 грудня 2023 р. у справі №160/14152/23, від 18 грудня 2023 р. у справі №160/28434/23, від 21 червня 2023 р. у справі №160/9206/23, пенсійний орган здійснював перерахунок пенсії позивача. Листом №28890-16075/Н-01/8-0400/24 від 10 травня 2024 р. відповідач повідомив, що перерахунок пенсії позивачу здійснювався із урахуванням вимог чинного законодавства у межах максимального розміру пенсії.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.

Частково задовольняючи позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що частина 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016, норма Закону № 3668-VI в даному випадку застосуванню не підлягає.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційних скарг, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону №3668-VI, із змінами, внесеними Законом №911-VIII від 24 грудня 2015 р. визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. у справі №1-38/2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Конституційний Суд України дійшов висновку, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту, а обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 р. №1774-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2017 р., в частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та в частині 3 статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р." замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 р.".

Водночас, внесені Законом №1774-VIII зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Також, не підлягають застосуванню положення постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118, від 24 лютого 2023 р. № 168, від 23 лютого 2024 р. № 185 щодо обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки вони суперечать приписам частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016.

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У пункті 2 резолютивної частини цього Рішення зазначено, що приписи статті 2 Закону №3668-VI втрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення цього Рішення, тобто з 12 квітня 2023 р.

Таким чином, до 12 квітня 2023 р. мала місце колізія між приписами частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016, та статтею 2 Закону № 3668-VI, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022, в частині обмеження пенсії максимальним розміром.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 р. у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії листа відповідача №28890-16075/Н-01/8-0400/24 від 10 травня 2024 р., розмір пенсії позивача, після здійсненого перерахунку на виконання рішення суду становив 57 213,36 грн. Вказаний розмір було обмежено максимальним з 01 березня 2024 р. в розмірі 23 610,00 грн.

Отже, судом першої інстанції зроблено вірний висновок щодо протиправності обмеження відповідачем максимальним розміром пенсії позивача починаючи з 01 березня 2024 р.

В зв'язку із чим, відсутні підстави, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 р. в адміністративній справі №160/13335/24 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили 16 грудня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Н.І. Малиш