Рішення від 23.12.2025 по справі 520/22144/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2025 року № 520/22144/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та бездіяльність, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 а саме: незаконного затримання і примусового доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ; щодо зміни місця військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 в Єдиному державному реєстрі «Оберіг» та зобов'язати внести виправлення в Єдиному державному реєстрі «Оберіг» та відновити в Реєстрі належні відомості, визначивши обліковим органом ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно адреси проживання АДРЕСА_1 та прибравши ВЛК 30.07.2025 року щодо направлення та проведення повторного ВЛК 30.07.2025 і скасувати постанову ВЛК від 30.07.2025;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо нерозгляду у встановлений строк заяви позивача від 10.07.2025 та від 01.08.2025 року про надання (продовження) відстрочки від призову за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_3 ухвалити мотивоване рішення за заявою із наданням відстрочки на строк дії медичних підстав (12 місяців) та видати довідку про відстрочку;

- визнати протиправним та скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 від про призов (мобілізацію) ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 та постанову ВЛК від 30.07.2025;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 до списків особового складу на підставі незаконного призову;

- зобов'язати військову (навчальну) частину НОМЕР_1 видати наказ про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 зі списків особового складу та звільнення зі служби у зв'язку зі скасуванням індивідуального акта призову, повернути до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а особову справу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 для подальшого ведення обліку;

- стягнути з відповідачів на користь позивача судові витрати;

- встановити спосіб і строк виконання рішення суду (ст. 382 КАС України): a. для пп. 1, 2, - 10 календарних днів з дня набрання рішенням законної сили; b.для пп. 3, 4, 5 - 5 робочих днів з дня отримання копії рішення;

- зобов'язати відповідачів подати до суду звіт про виконання рішення у визначені строки; у разі невиконання - накласти штраф на керівників.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_8 вчинено протиправні дії щодо незаконного затримання і примусового доставлення ОСОБА_1 , щодо зміни місця військового обліку ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі «Оберіг», складено протиправну постанову ВЛК від 30.07.2025, допущено протиправну бездіяльність щодо нерозгляду у встановлений строк заяв позивача від 10.07.2025 та від 01.08.2025 року про надання (продовження) відстрочки від призову, винесено протиправно наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу на підставі незаконного призову.

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_9 , подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_10 , подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідач, Військова частина НОМЕР_1 , подала до суду відзив на позовну заяву.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 відзив на позовну заяву по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та бездіяльність, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії повернуто Військовій частині НОМЕР_1 .

Позивачем подано до суду відповіді на відзиви, в яких просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Також, позивач просив не враховувати відзив ІНФОРМАЦІЯ_11 та додані до нього документи як подані особою без належних повноважень.

При цьому, представником відповідача надано копію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 №509 від 27.12.2024 «Про організацію самопредставництва інтересів ІНФОРМАЦІЯ_11 , його посадових осіб у судах та інших державних органах у 2025 році», яким затверджено перелік осіб, уповноважених діяти від імені ІНФОРМАЦІЯ_11 у судах та інших державних органах, до якого включено представника ІНФОРМАЦІЯ_11 , яким подано відзив на позов.

Отже, вказані посилання позивача є необґрунтованими.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою від 10.07.2025, в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та повідомив, що на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

ІНФОРМАЦІЯ_10 листом №592 від 15.07.2025 повідомив позивача, що в ході розгляду документів встановлено неточності та невідповідності, як у заяві, так і у наданих документах. Рекомендовано для більш детальної інформації, звірки облікових даних та подання документів щодо падання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_13 за адресою: АДРЕСА_2 .

Як пояснив позивач, він був зупинений працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 .

30.07.2025 року позивача взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Позивачем подано заяву від 30.07.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо видачі військового квитка у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації замість зданого тимчасового посвідчення.

Позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією та за результатами медичного огляду згідно довідки №2025-0730-1144-1344-0 від 30.07.2025 року визнаний придатним до військової служби.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.07.2025 р. №499 позивача призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та направлено до військової частини НОМЕР_1 .

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 31.07.2025 (зареєстрована 05.08.2025), в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.07.2025 №219 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу частини.

Вважаючи протиправними дії, бездіяльність та оскаржувані рішення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 а саме: незаконного затримання і примусового доставлення ОСОБА_1 , щодо зміни місця військового обліку ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі «Оберіг», зобов'язання внести виправлення в Єдиному державному реєстрі «Оберіг» та відновити в Реєстрі належні відомості, визначивши обліковим органом ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно адреси проживання АДРЕСА_1 та прибравши ВЛК 30.07.2025 року щодо направлення та проведення повторного ВЛК 30.07.2025, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232) військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону №2232 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543).

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону №3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Згідно п. 2 Порядку №560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Отже, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно облікових даних ОСОБА_1 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надана йому діяла до 02.07.2025.

Позивачем не надано доказу наявності у нього документу про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період або щодо його бронювання.

При цьому, процедура мобілізації позивача здійснювалась 30.07.2025.

Тобто, на час здійснення мобілізації позивача він не мав відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Щодо посилань позивача на незаконне затримання і примусове доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд зазначає, що такі посилання зводяться до вчинення злочину проти особи.

Проте, позивачем не доведено вчинення щодо нього злочинних дій, наявності кримінальної справи з цього приводу.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону №2232 на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Відповідно до пункту 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ. У разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Таким чином, у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку, такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов та вносяться відомості про взяття таких осіб на військовий облік до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Вказана обставина спростовує посилання позивача на те, що ІНФОРМАЦІЯ_8 не мав правових підстав брати позивача на військовий облік, з огляду на перебування останнього на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Так, на підставі приписів вказаної норми ІНФОРМАЦІЯ_8 взято позивача на облік.

Також, позивача направлено на військово-лікарську комісію, що підтверджується записом у журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію.

При цьому, позивач посилався на протиправність його направлення та проведення повторного ВЛК 30.07.2025.

Згідно копії тимчасового посвідчення ОСОБА_1 міститься відмітка про проходження 03.02.2025 ВЛК, за результатами якої позивача визнано придатним до військової служби.

Так, позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією та за результатами медичного огляду згідно довідки №2025-0730-1144-1344-0 від 30.07.2025 року визнаний придатним до військової служби.

Суд вважає, що повторне проведення позивачу медичного огляду військово-лікарською комісією, за результатами якої його також визнано придатним до військової служби, не може слугувати підставою визнання протиправним проведення ІНФОРМАЦІЯ_8 процедури мобілізації позивача.

Так, позивача після проходження ВЛК та визнання його придатним до військової служби, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.07.2025 р. №499 призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та направлено до військової частини НОМЕР_1 .

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даній частині спірних правовідносин відповідачами не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від про призов (мобілізацію) ОСОБА_1 та постанови ВЛК від 30.07.2025, суд зазначає наступне.

Згідно п. 2 Порядку №560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Отже, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно облікових даних ОСОБА_1 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надана йому діяла до 02.07.2025.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою від 10.07.2025, в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та повідомив, що на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

ІНФОРМАЦІЯ_10 листом №592 від 15.07.2025 повідомив позивача, що в ході розгляду документів встановлено неточності та невідповідності, як у заяві, так і у наданих документах. Рекомендовано для більш детальної інформації, звірки облікових даних та подання документів щодо падання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_13 за адресою: АДРЕСА_2 .

Тобто, ІНФОРМАЦІЯ_10 не надано позивачу довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

При цьому, позивач не надав доказів оскарження відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 до проведення процедури його мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Також, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 31.07.2025 (зареєстрована 05.08.2025), в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Тобто, заява позивача надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_3 після проведення процедури мобілізації позивача, а тому не могла бути врахована під час проведення такої процедури.

При цьому, згідно копії тимчасового посвідчення ОСОБА_1 міститься відмітка про проходження 03.02.2025 ВЛК, за результатами якої позивача визнано придатним до військової служби.

Відповідно до п.82 Порядку №560 наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається: керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи).

Так, за наявності даних про придатність позивача до військової служби, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.07.2025 р. №499 позивача призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та направлено до військової частини НОМЕР_1 .

При цьому, позивач посилався на те, що фактично не проходив ВЛК 30.07.2025.

Згідно з п.3.1 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 (далі по тексту - Положення) медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Відповідно до п.3.2 Положення кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Отже, під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом.

Згідно картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 30.07.2025, яка зокрема містить підпис позивача, останнього було оглянуто хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом.

Отже, вказані посилання позивача не можуть слугувати підставою для скасування оскаржуваної постанови ВЛК.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даній частині спірних правовідносин відповідачами не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо нерозгляду у встановлений строк заяви позивача від 10.07.2025 та від 01.08.2025 року про надання (продовження) відстрочки від призову за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_3 ухвалити мотивоване рішення за заявою із наданням відстрочки на строк дії медичних підстав (12 місяців) та видати довідку про відстрочку, суд зазначає наступне.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543).

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 23 Закону №3543 не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Пунктом 56 Порядку №560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Відповідно до п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Згідно з пунктом 60 Порядку №560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Так, комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи військовозобов'язаного, на підставі розгляду отриманих документів ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, яке оформляється протоколом.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 31.07.2025 (зареєстрована 05.08.2025), в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Також, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 31.07.2025 (зареєстрована 12.08.2025), в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Тобто, вказані заяви позивача надійшли до ІНФОРМАЦІЯ_3 після проведення процедури мобілізації позивача, а тому не могли бути враховані під час проведення такої процедури.

Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.07.2025 №219 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу частини.

Так, після зарахування позивача до складу військової частини, він набув статус військовослужбовця.

При цьому, за приписами Порядку №560 комісія територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язана розглянути заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобо'язаного, а не військовослужбовця.

Таким чином, з огляду на дату зарахування позивача до складу військової частини, після чого він набув статус військовослужбовця, у ІНФОРМАЦІЯ_1 не виникло обов'язку розглядати вказані заяви позивача та приймати за результатом такого розгляду відповідні рішення.

Крім того, позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою від 10.07.2025, в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та повідомив, що на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

ІНФОРМАЦІЯ_10 листом №592 від 15.07.2025 повідомив позивача, що в ході розгляду документів встановлено неточності та невідповідності, як у заяві, так і у наданих документах. Рекомендовано для більш детальної інформації, звірки облікових даних та подання документів щодо падання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_13 за адресою: АДРЕСА_2 .

При цьому, зі змісту вказаного листа ІНФОРМАЦІЯ_2 не вбачається прийняття рішення про задоволення або про відмову у задоволенні заяви позивача від 10.07.2025 про відстрочку від призову на військову службу згідно Порядку №560.

Так, відповідачем не доведено прийняття рішення про задоволення або про відмову у задоволенні заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу згідно Порядку №560.

Тобто, відповідачем не вирішено питання про задоволення або відмову у задоволенні заяви позивача.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_10 у спірних правовідносинах діяв без використання повноважень з метою, з якою ці повноваження надано.

За таких обставин, ІНФОРМАЦІЯ_10 допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.07.2025 про надання відстрочки від призову за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.07.2025 про надання відстрочки від призову за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення за результатом її розгляду з урахуванням рішення суду по справі.

Враховуючи те, що заяву позивача та додані документи не було розглянуто, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання ухвалити рішення із наданням відстрочки на строк дії медичних підстав (12 місяців) та видати довідку про відстрочку, звернені на майбутнє та не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу на підставі незаконного призову та зобов'язання військової (навчальної) частини НОМЕР_1 видати наказ про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу та звільнення зі служби у зв'язку зі скасуванням індивідуального акта призову, повернути до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а особову справу ОСОБА_1 для подальшого ведення обліку, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.82 Порядку №560 наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається: керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.07.2025 р. №499 позивача призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та направлено до військової частини НОМЕР_1 .

При цьому , вище суд прийшов до висновку про правомірність проведенню процедури мобілізації позивача та вказаного наказу.

Відповідно до п.2 розділу ХІІ Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280 військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 30-32 розділу II цієї Інструкції. Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині незалежно від номенклатури посад для призначення. Накази по стройовій частині видаються всіма військовими частинами, що формуються та утримуються на окремому штаті.

Так, згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.07.2025 №219 ОСОБА_1 правомірно зараховано до списків особового складу частини.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даній частині спірних правовідносин відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.

Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Щодо клопотання про встановлення способу і строку виконання рішення суду (ст. 382 КАС України): a. для пп. 1, 2, - 10 календарних днів з дня набрання рішенням законної сили; b.для пп. 3, 4, 5 - 5 робочих днів з дня отримання копії рішення та зобов'язання відповідачів подати до суду звіт про виконання рішення у визначені строки; у разі невиконання - накласти штраф на керівників, суд зазначає наступне.

Так, зі змісту вказаного клопотання вбачається, що його подано в порядку ст.382 КАС України.

Згідно приписів ч.5 ст. 382 КАС України за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.

Таким чином, встановлення такого контролю у рішенні суду є правом, а не обов'язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.

Наразі у суду відсутні підстави вважати, що відповідача не буде виконуватись дане рішення суду.

В даній справі суд не вбачає підстав для застосування судового контролю під час ухвалення рішення суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_5 ), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_6 ) про визнання протиправними дії та бездіяльність, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.07.2025 про надання відстрочки від призову за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.07.2025 про надання відстрочки від призову за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення за результатом її розгляду з урахуванням рішення суду по справі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.