Рішення від 19.12.2025 по справі 340/7462/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7462/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, б. 16, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 42098368)

до відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення № 262540019297 від 12.09.2025 року, ухвалене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 04.09.2025 року, відповідно до ч.1., ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням відомостей про заробітну плату з 01.01.1998 року по 31.12.2003 рік, згідно довідки форми ОК-5.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач-2 протиправно відмовив у перерахунку пенсії, маючи для цього необхідні відомості про заробітну плату. Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними і такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 05.11.2025 року було залишено без руху позовну заяву, встановлено строк для усунення виявлених недоліків у тому числі й в частині сплати судового збору. У встановлений строк позивач подав до суду заяву про усунення недоліків та відповідні докази.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 відкрито провадження в даній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників (т. 1 а.с. 53).

Відповідач-1 надав відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що не є належним відповідачем та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог (т. 1 а.с. 57-66)

26.11.2025 року відповідач-1 надав копію електронної пенсійної справи позивача через електронний суд (т. 1 а.с. 67-95) та 08.12.2025 року поштовим відправленням належним чином засвідчену копію (т. 1 а.с. 161-219).

02.12.2025 року відповідач-1 надав додаткові пояснення та докази, які свідчать, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві (т. 1 а.с. 96-160).

Відповідач-2 надав відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує щодо задоволення позовних вимог. Вказує що позивач в порушення порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №1058-IV не додав довідку про заробітну плату за будь-які 60 місяців за період до 01.07.2000 року, тому відповідачем правомірно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії (т. 1 а.с. 220-247, т. 2 а.с. 1-44)

Дослідивши надані сторонами матеріали та з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.06.2025, є працюючою особою.

04.09.2025 ОСОБА_1 звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, відповідно до а. 1, ч. 1, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням відомостей про заробітну плату з 01.01.1998 року по 31.12.2003, згідно довідки форми ОК-5.

Заяву було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та винесено рішення від 12.09.2025 №262540019297, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до його заяви.

Таке рішення обґрунтовано тим, що відповідно до пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) заява, зокрема заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). До заяви має бути додана довідка, форма і зміст довідки визначені в додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, згідно з яким довідка має бути встановленого зразка, в ній має бути зазначене нарахування страхових (єдиного) внесків, підстави видачі довідки, за які роки взяті особові рахунки та в обов'язковому порядку мають бути зазначені адреси знаходження первинних документів, за якими можливо було б провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

При первинному призначенні до страхового стажу позивачу зараховано всі періоди роботи за даними трудової книжки та індивідуальними даними про застраховану особу.

Обчислення розміру пенсії проведено із страхового стажу 39 років 4 місяці 1 день (стаж пораховано по 28.02.2023).

Заробітна плата взята з 01.07.2000 по 31.10.2007, з 01.05.2008 по 31.08.2010, з 01.11.2010 по 28.02.2023 згідно зі статтею 40 Закону.

Довідки про заробітну плату за будь - які 60 місяців за період до 01.07.2000 позивачем не надавались.

За результатами розгляду заяви було прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі по тексту - Закон №1058-IV) визначає принципи та механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг.

У статті 1 Закону №1058-IV зазначено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058, призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Форма і зміст довідки визначені в додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, згідно з яким довідка має бути встановленого зразка, в ній має бути зазначене нарахування страхових (єдиного) внесків, підстави видачі довідки, за які роки взяті особові рахунки та в обов'язковому порядку мають бути зазначені адреси знаходження первинних документів, за якими можливо було б провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону від 25.11.2005 року №22-1 особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцям), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами.

Відповідно до пп. 3 п. 2.1 розділу II Постанови Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу.

Згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами) «Про затвердження змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону зі змінами пункт 2.1 розділу IІ за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підстав і яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Підтвердження довідки про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати, зазначених в довідці, первинним документам.

Відповідно до ст.43 Закону № 1058 для перерахунку пенсії враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону, а саме, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до статті 44 Закону № 1058 та порядку подання та оформлення документів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, має право проводити перевірку достовірності даних, зазначених в документах, які надані для призначення (перерахунку) пенсії.

За даними аналізу матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що при первинному призначенні до страхового стажу зараховано всі періоди роботи за даними трудової книжки та індивідуальними даними про застраховану особу.

Обчислення розміру пенсії проведено із страхового стажу 39 років 4 місяці 1 день (стаж пораховано по 28.02.2023).

Заробітна плата взята з 01.07.2000 по 31.10.2007, з 01.05.2008 по 31.08.2010, з 01.11.2010 по 28.02.2023 згідно зі статтею 40 Закону.

Довідки про заробітну плату за будь - які 60 місяців за період до 01.07.2000 позивачем не надавались. А відтак, відповідач-2 не мав підстав для проведення перерахунку пенсії, адже дані довідки ОК-5 про заробітну плату за період з 01.07.2000 року вже були враховані під час призначення пенсії, а дані про заробітну плату за період до 30.06.2000 року можуть бути враховані для обчислення пенсії за певних умов - надання заявником довідки про заробітну плату та підтвердження її первинними документами.

Відтак, відмовляючи у проведенні перерахунку, відповідач-2 діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством України.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Згідно частини 1 статті 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку що адміністративний позов є необґрунтованими і задоволенню не підлягає.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО