22 грудня 2025 року м. Київ №640/6450/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві , Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Луганській області у зарахуванні пільгової вислуги років в загальній кількості 12 років 11 місяців 02 дні вислуги, здобутої майором поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженим управління ГУНП в Луганській області, у тому числі з 15.12.1997 по 08.06.1999 проходження служби в Збройних Силах України, за періоди проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 на пільгових умовах, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженому управління ГУНП в Луганській області, відповідно до статті 12, 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 на пільгових умовах у загальній кількості 12 років 11 місяців 02 дні;
- зобов'язати Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснити майору поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженому управління ГУНП в Луганській області, перерахунок відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 на пільгових умовах у загальній кількості 12 років 11 місяців 02 дні та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років;
- зобов'язати Головного управління Національної поліції в Луганській області підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві всі документи, необхідні для призначення майору поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженому управління ГУНП в Луганській області, пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну (календарну) вислугу в кількості 29 років 01 місяць 07 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 12 років 11 місяців 02 дні;
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві після отриманих документів від Головного управління Національної поліції в Луганській області, необхідних для призначення пенсії за вислугу років, в т.ч. із зарахованою майору поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженому управління ГУНП в Луганській області пільговою вислугою років в загальній кількості 12 років 11 місяць 02 дні, здобутої під час проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015по 30.04.2018 на пільгових умовах до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, - призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у зв'язку із наявністю необхідного розміру вислуги (29 років 01 місяць 07 днів).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.04.2022 вказану позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю, та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена судді Лисенко В.І.
Згідно з частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Ухвалою суду від 19.04.2024 справу прийнято до провадження судді Лисенко В.І. та вирішено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що проходив службу в органах внутрішніх справ України, а також безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Луганської області. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 393, періоди його служби підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах (1 місяць за 1,5 та 1 місяць за 3 місяці). Загальна вислуга років у календарному та пільговому обчисленні становить понад 23 роки, що дає право на призначення пенсії за вислугою років. Однак, незважаючи на звернення позивача до відповідачів із заявами про підготовку документів для призначення пенсії та їх направлення до органів Пенсійного фонду України, у задоволенні таких заяв йому було відмовлено. Позивач вважає зазначені дії відповідачів протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду з відповідним позовом.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позову та зазначив, що право на пенсію за вислугу років визначається виключно статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачає обов'язкову наявність установленої кількості календарних років служби на день звільнення. При цьому Закон не передбачає можливості призначення пенсії за вислугу років на підставі вислуги, обчисленої на пільгових умовах, а перелік періодів, що зараховуються до календарної вислуги, є вичерпним. Оскільки календарна вислуга позивача на момент звільнення складала лише 16 років 02 місяців 06 днів, що є меншим за мінімально необхідний строк, підстав для призначення йому пенсії за вислугу років немає, у зв'язку з чим відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Відповідач, ГУ ПФУ в м.Києві, не погоджуючись з позовними вимогами ОСОБА_1 , надіслав відзив на позовну заяву, у якому зазначив про те, що позивач немає права на призначення пенсії, оскільки він немає необхідної вислуги років.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту.
Будучи майором поліції оперуповноваженим управління ГУНП в Луганській області, з 31.05.2018 позивач був звільнений зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням) відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 25.05.2018 № 009 о/с.
Листом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 07.12.2021 090/111/16/05-2021 позивачеві було відмовлено у наданні витягу з наказу ГУНП в Луганській області від 25.05.2018 № 009 о/с, оскільки останній містить відомості про державну темницю.
Листом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 01.2022 № 7/111-2022 позивачеві було направлено листа, в якому надано інформацію щодо періодів і підстав проходження ним служби в ОВС з 18.09.2003 по 06.11.2015 та у Національній поліції з 07.11.2015 по 31.05.2018 та визначену на їх погляд вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні, яка становить 16 років 02 місяці (16 днів 02 місяці 06 днів).
Розраховуючи на отримання пенсійного забезпечення за вислугу років, 21.12.2021 позивач звернувся до Відповідача 2 через Відповідача 1 із обґрунтованою заявою про призначення пенсії за вислугу років (датованої 17.12.2021), в якій просив підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України у м. Києві (Відповідача 2) документи, необхідні для призначення пенсії за вислугу років.
У відповідь на зазначену заяву позивачеві було направлено лист Головного управління Національної поліції в Луганській області №605/111/19/05-2022 від 26.01.2022.
У листі було зазначено про те, що відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років, зокрема, зазначеним особам, звільненим зі служби в період з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року, призначається незалежно від їх віку за умови, що на день звільнення вони мають вислугу 24 календарні роки і більше. Вислуга років на день звільнення позивача у календарному обчисленні складає лише 16 років 02 місяців 06 днів, чого недостатньо для отримання права на пенсію за вислугу років згідно із Законом (з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше), визначеного пунктом «а» статті 12 Закону, встановлену особам офіцерського складу відповідно до Закону. На підставі викладеного у ГУНП в Луганській області відсутні правові підстави для підготовки документів необхідних для призначення пенсії за вислугу років, передбаченої статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» і направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
У зв'язку із цим, в подальшому, розраховуючи на отримання пенсійного забезпечення за вислугу років, 17.01.2022 позивач самостійно звернувся безпосередньо до Відповідача 2 із заявою про призначення пенсії за вислугу років (датованої 17.12.2021), в якій просив Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві призначити пенсію за вислугу років.
Однак, листом від 18.02.2021 ГУ ПФУ в м.Києві повідомило позивача про те, що згідно з пунктом «а» частини першої статті 12 (Умови призначення пенсій за вислугу років») Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років, зокрема зазначеним особам, звільненим зі служби в період з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року призначається незалежно від їх віку за умови, що на день звільнення вони мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.
Не погоджуючись з вказаними бездіяльністю та відмовою відповідачів, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-XII) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 1 Закону №2262-XII встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно пункту «б» статті 1-2 Закону №2262-XII, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Стаття 2 Закону №2262-XII визначає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Приписами пункту а частини першої статті 12 Закону №2262-XII, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних років та 6 місяців і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно частини другої статті 17 Закону №2262-XII, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-XII, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 зі змінами Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок вислуги років (далі - Постанова №383), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж із статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно пункту 2-1 Постанови №383, для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Пункт 3 вищезгаданої Постанови визначає, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Так, з матеріалів справи та суті позову вбачається, що спірним між сторонами є питання щодо застосування календарної чи пільгової вислуги років при встановленні підстав для направлення до органу Пенсійного фонду України документів для призначення позивачу пенсії за вислуги років.
Згідно з наказом ГУ НП в Луганській області від 25.05.2018 № 0059 о/с при звільненні з Національної поліції з 31.05.2018 позивачу була встановлена вислуга років у календарному обчисленні: 16 років 02 місяця 06 днів.
Згідно з листом ГУ НП в Луганській області від 04.01.2022 №7/111-2022 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно проходив службу в органах внутрішніх справ з 18.09.2003 по 06.11.2015, у Національній поліції з 07.11.2015 по 31.05.2018.
Період служби з 18.09.2003 по 30.07.2014 підлягає зарахуванню до вислуги років у пільговому обчисленні із розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця (підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393; Постанова Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 № 968-014).
Вислуга років у календарному обчисленні становить: 10 років 10 місяців 13 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 05 років 05 місяців 06 днів.
Період служби з 31.07.2014 по 07.11.2015 підлягає зарахуванню до вислуги років у пільговому обчисленні із розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця (підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393; Постанова Кабінету Міністрів від 04.06.2014 № 232; накази першого заступника керівника Антитерористичного центру при службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 25.07.2015 № 206, від 20.11.2015 № 324).
Вислуга років у календарному обчисленні становить 01 рік 03 місяці 06 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 02 роки 06 місяців 12 днів.
Період служби з 07.11.2015 по 30.04.2018 підлягає зарахуванню до вислуги років у пільговому обчисленні із розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця (підстава: Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393; Постанова Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 232; накази першого заступника керівника Антнтерористичного центру при службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 09.12.2015 № 343, від 30.04.2018 №120дск).
Вислуга років у календарному обчисленні становить: 02 роки 05 місяців 24 дні, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 04 роки 11 місяців 18 днів.
Згідно з Законом України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 7 (за власним бажанням) наказом ГУ НП в Луганській області від 25 травня 2018 року №0059 о/с, 31.05.2 018, з посади оперуповноваженого управління ГУНП в Луганській області у спеціальному званні майор поліції. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить: 16 років 02 місяці 06.
У той же час, посилаючись на приписи статті 12 Закону № 2262-XII, відповідач вважає, що підставою для призначення пенсії за вислугу років в даному випадку є 23 років 06 місяців і більше саме календарної вислуги.
Суд враховує, що у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 по справі № 805/3923/18-а, якою вирішено спір у подібних правовідносинах, касаційний суд дійшов висновку, що Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
В зазначеній постанові Верховний Суд також дійшов висновку про необґрунтованість тверджень суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
У вищезазначеній постанові Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформував наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393».
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 911 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», згідно яких і стаття 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і Постанова № 393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Виходячи з положень статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пунктів 1 та 2-1 Постанови № 393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 Постанови № 393 визначає, що певні періоди, зокрема час проходження служби на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.
Отже, відповідно до постанови від 16 лютого 2022 року № 119 необхідною умовою для призначення спірної пенсії є наявність необхідної календарної вислуги років.
У той же час, суд звертає увагу, що відповідно до постанови Верховного Суду від 31 серпня 2023 року у справі № 200/4951/22, у якій, серед іншого суд дійшов висновку, що для призначення пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року.
Аналогічна позиція також підтримана Верховним Судом в постанові від 07.09.2023 по справі № 560/9478/22.
Наразі, суд при розгляді справи вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зауважує, що спірні правовідносини виникли до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 16 лютого 2022 року № 119, а тому календарна вислуга років позивача може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.
Отже, позивач набув право на призначення йому пенсії за п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки його вислуга з урахуванням пільгової, становить більше 23 календарних років.
Згідно із пунктом 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Крім того, суд наголошує, що рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ приймають органи ПФУ (ст. 49 Закону № 2262-ХІІ).
Таким чином, на відповідача покладений обов'язок підготувати і направити подання та інші документи для призначення пенсії позивачу до пенсійного органу, який у подальшому повинен вирішити питання призначення такої пенсії.
Отже, оскільки відповідач свій обов'язок не виконав і не скерував відповідне подання і документи пенсійному органу, ним допущена протиправна бездіяльність стосовно реалізації прав позивача, у зв'язку з чим відповідна вимога позивача про визнання протиправною бездіяльність ГУ НП у Луганській області щодо відмови в оформленні та поданні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та у зарахуванні пільгової вислуги років в загальній кількості 12 років 11 місяців 02 дні вислуги, здобутої майором поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженим управління ГУНП в Луганській області, у тому числі з 15.12.1997 по 08.06.1999 проходження служби в Збройних Силах України, за періоди проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 на пільгових умовах, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, підлягає до задоволення.
Стосовно вимоги позивача здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 18.09.2003 по 30.07.2014, з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018, суд зазначає таке.
Частиною 1 статті 78 Закону України №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі Закон №580-VIII) передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (ч. 3-4 ст. 78 Закону №580-VIII).
Згідно з ч. 3 ст. 93 Закону №580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.
З системного аналізу наведених норм слідує, що положення пунктів 1, 3 постанови №393 не регулюють питання, передбачені частиною 2 статті 78 Закону №580-VIII щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Відтак, постанова №393 не є нормативним актом в розумінні ч. 4 ст.78 Закону №580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, оскільки вона прийнята на виконання Закону №2262-XII, та її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Аналогічну позицію викладено у постановах Верховного Суду від 22.02.2023 у справі №320/12166/20 та від 28.02.2023 у справі №260/7359/21.
Відтак, вимога здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 18.09.2003 по 30.07.2014, з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018, є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, після отриманих документів від Головного управління Національної поліції в Луганській області, необхідних для призначення пенсії за вислугу років, в т.ч. із зарахованою майору поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженому управління ГУНП в Луганській області пільговою вислугою років в загальній кількості 12 років 11 місяць 02 дні, здобутої під час проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015по 30.04.2018 на пільгових умовах до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, - призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у зв'язку із наявністю необхідного розміру вислуги (29 років 01 місяць 07 днів), то суд вважає, що вона заявлена передчасно, тому задоволенню не підлягає.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Луганській області у зарахуванні пільгової вислуги років в загальній кількості 12 років 11 місяців 02 дні вислуги, здобутої майором поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженим управління ГУНП в Луганській області, у тому числі з 15.12.1997 по 08.06.1999 проходження служби в Збройних Силах України, за періоди проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 на пільгових умовах, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ - 40108845, вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро, 49006) здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) відповідно до статей 12, 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди проходження служби в оперативних підрозділах з 18.09.2003 по 30.07.2014 та участь в антитерористичній операції у періоди з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 на пільгових умовах у загальній кількості 12 років 11 місяців 02 дні.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ - 40108845, вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро, 49006) підготувати та подати до Головно0го управління пенсійного фонду України в м. Києві всі документи, необхідні для призначення ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років, зазначивши при цьому в поданні загальну (календарну) вислугу в кількості 29 років 01 місяць 07 днів, з яких пільгова вислуга в кількості 12 років 11 місяців 02 дні.
Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.