22 грудня 2025 року Справа № 280/8999/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до: Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40108688, 69005, м. Запоріжжя, вул. Апухтіна Дмитра, буд. 29)
про: визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
13.10.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у відмові в здійсненні перерахунку та зарахуванні до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції часу виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в республіці Південний Судан та Ліберії відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» (один місяць за три);
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції час виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в розрахунку один місяць за три відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» за такі періоди:
- з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
- з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія;
- з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» та раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача внести відповідні зміни до наказу відповідача від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції та стажу служби в поліції позивача для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні після здійснення вказаного перерахунку;
- зобов'язати відповідача здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільненні позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум;
- вирішити питання щодо розподілу судових витрат.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що в період з 17.08.1998 по 22.08.2025 він проходив службу у підрозділах Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України.
Наказом відповідача від 22.08.2025 № 537 о/с позивача було звільнено з органів Національної поліції з 22.08.2025 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» у спеціальному званні «майор поліції».
05.09.2025 позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив:
1) здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» час виконання ним обов'язків в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки за такі періоди:
- з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
- з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія;
- з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
2) здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
3) внести відповідні зміни до наказу відповідача від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні після здійснення вказаного перерахунку;
4) здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільненні позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум.
Листом відповідача від 07.10.2025 № П-155/05/3-25 позивача було повідомлено про те, що наказом від 22.08.2025 № 537 о/с при звільненні позивача оголошений стаж служби в поліції - 27 років 00 місяців 05 днів, обчислений відповідно до ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію». Окремо обчислена вислуга років на пільгових умовах за періоди перебування позивача в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 16.03.2013 по 16.03.2015, з 11.08.2016 по 31.03.2018, з 28.12.2020 по 22.04.2022, становить 09 років 10 місяців 28 днів. Позивачу встановлена вислуга років для призначення пенсії - 36 років 11 місяців 03 дні. Підстави для перерахунку вислуги та внесення змін до наказу від 22.08.2025 № 537 о/с відсутні.
На думку позивача, такі дії відповідача за своїм змістом та правовою природою є протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.10.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
28.10.2025 судом отримано відзив на позовну заяву (вх. № 54032 від 28.10.2025), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки він не має повноважень щодо перерахунку та зарахуванню стажу служби в поліції позивачу періоду з 16.03.2013 по 16.03.2015 для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції, тобто за період його служби в Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області та Національній академії внутрішніх справ.
Також відповідач зазначив, що вислуга років на пільгових умовах - 09 років 10 місяців 28 днів вже була зарахована позивачу до його стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, у календарному обчисленні як період служби позивача на службі в поліції у відповідності до ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію». Також оголошений стаж служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, обчислений відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 - 27 років 00 місяців 05 днів. Зазначені у заяві від 05.09.2025 періоди перебування в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме, з 16.03.2013 по 16.03.2015, з 11.08.2016 по 31.03.2018, з 28.12.2020 по 22.04.2022, тобто 09 років 10 місяців 28 днів, окремо обчислені та зазначені як вислуга років на пільгових умовах.
Додатково відповідач у відзиві наголосив, що ч. 2 ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» встановлює вичерпний перелік служб та часу роботи, який зараховується до стажу служби в поліції.
На переконання відповідача, вимога про зобов'язання встановити позивачу надбавку за стаж служби в поліції є передчасною, оскільки в цій частині права позивача ще не порушені, а наказ про зарахування відповідних періодів до стажу служби в поліції ще не видавався. З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
03.11.2025 судом отримано відповідь на відзив (вх. № 55000 від 03.11.2025), в якому позивач зазначив, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області перебуває в стадії ліквідації з 2015 року. Фактично всі документи по особовому складу (особові справи працівників міліції з наказами) передані до відповідача, також всі працівники міліції були звільнені та прийняті до органів відповідача, а відтак останній є належним відповідачем.
Також позивач зазначив, що бездіяльність відповідача щодо не зарахування до його поточної календарної вислуги років та стажу служби в поліції час виконання ним обов'язків в місіях ООН у розрахунку один місяць за три є протиправною, що в свою чергу незаконно позбавляє його права на виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням вимог ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-XIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки».
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 07.11.2015 (а.с.33-34).
Позивач в період з 17.08.1998 по 22.08.2025 проходив службу у підрозділах Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України, що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_2 (а.с.18-19).
Позивач з 16.03.2013 по 16.03.2015, з 11.08.2016 по 31.03.2018, з 28.12.2020 по 22.04.2022 виконував обов'язки в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, що підтверджується відповідними наказами Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2013 № 205 о/с, від 07.02.2014 № 84 о/с, від 25.06.2014 № 1165 о/с, від 17.03.2015 № 456 о/с, від 19.04.2017 № 391 о/с, від 04.04.2018 № 365 о/с, від 28.12.2020 № 920 о/с, від 19.11.2021 № 708 о/с, від 29.03.2022 № 182 о/с та від 29.04.2022 № 248 о/с (а.с.6-10).
Наказом відповідача від 22.08.2025 № 537 о/с позивача було звільнено з органів Національної поліції з 22.08.2025 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII) у спеціальному званні «майор поліції» (а.с.11).
05.09.2025 позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив:
1) здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» (далі - Закон України від 23.04.1999 № 613-ХIV) час виконання ним обов'язків в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки за такі періоди:
- з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
- з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія;
- з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
2) здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV;
3) внести відповідні зміни до наказу відповідача від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні після здійснення вказаного перерахунку;
4) здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільненні позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум (а.с.14).
Листом відповідача від 07.10.2025 № П-155/05/3-25 позивача було повідомлено про те, що наказом від 22.08.2025 № 537 о/с при звільненні позивача оголошений стаж служби в поліції - 27 років 00 місяців 05 днів, обчислений відповідно до ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII. Окремо обчислена вислуга років на пільгових умовах за періоди перебування в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 16.03.2013 по 16.03.2015, з 11.08.2016 по 31.03.2018, з 28.12.2020 по 22.04.2022, становить 09 років 10 місяців 28 днів. Позивачу встановлена вислуга років для призначення пенсії - 36 років 11 місяців 03 дні. Підстави для перерахунку вислуги та внесення змін до наказу від 22.08.2025 № 537 о/с відсутні (а.с.12-13).
Оцінюючи правомірність бездіяльності відповідача, яка виразилась у відмові в здійсненні перерахунку та зарахуванні до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції часу виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в республіці Південний Судан та Ліберії відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України (один місяць за три), суд виходить із такого.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Нормою ст. 4 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII визначено, що взаємовідносини у сферах діяльності поліції з відповідними органами інших держав та міжнародними організаціями базуються на міжнародних договорах, а також на установчих актах та правилах міжнародних організацій, членом яких є Україна. Поліцейські можуть направлятися до міжнародних організацій, іноземних держав як представники поліції з метою забезпечення координації співробітництва з питань, що належать до повноважень поліції. Поліцейські можуть залучатися до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
Згідно з ч. 2 ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Нормою ч. 1 ст. 60 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII встановлено, що відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.
Правові, організаційні та фінансові засади щодо участі України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а також порядок направлення Україною військового та цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення визначає Закон України від 23.04.1999 № 613-ХIV.
У ст. 1 зазначеного Закону визначено, що національний персонал - це окремі військовослужбовці Збройних Сил України, інших військових формувань, поліцейські, особи начальницького і рядового складу державних органів, які можуть оснащуватися вогнепальною (стрілецькою) зброєю та боєприпасами до неї відповідно до пропозицій міжнародних організацій у сфері безпеки, а також працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, державних органів і установ України, які направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки і не входять до складу національного контингенту. Разом з тим, в цій самій статті зазначено, що національний контингент - це військові підрозділи, оснащені відповідним озброєнням і військовою технікою, засобами підтримки і зв'язку, що направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, у тому числі у складі багатонаціональних військових формувань високої готовності військові підрозділи Збройних Сил України, інших військових формувань, котрі входять до складу об'єднаних військових підрозділів, що створюються спільно з іншими державами для участі у міжнародних операціях підтримання миру і безпеки.
За приписами ст. 5 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV національний контингент і національний персонал комплектуються громадянами України - військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, поліцейськими, особами начальницького і рядового складу інших військових формувань та інших державних органів і цивільних установ України, які мають необхідну професійну і психологічну підготовку.
Згідно з ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV соціальний захист учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки і членів їх сімей забезпечується згідно з законами України. Якщо міжнародними договорами або угодами, в яких бере участь Україна, встановлені більш високі гарантії захисту учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються норми відповідного міжнародного договору або міжнародної угоди. Вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.
Так, судом встановлено, що позивач в період з 17.08.1998 по 22.08.2025 проходив службу у підрозділах Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України, що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_2 (а.с.18-19).
Позивач з 16.03.2013 по 16.03.2015, з 11.08.2016 по 31.03.2018, з 28.12.2020 по 22.04.2022 виконував обов'язки в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, що підтверджується відповідними наказами Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2013 № 205 о/с, від 07.02.2014 № 84 о/с, від 25.06.2014 № 1165 о/с, від 17.03.2015 № 456 о/с, від 19.04.2017 № 391 о/с, від 04.04.2018 № 365 о/с, від 28.12.2020 № 920 о/с, від 19.11.2021 № 708 о/с, від 29.03.2022 № 182 о/с та від 29.04.2022 № 248 о/с (а.с.6-10).
Наказом відповідача від 22.08.2025 № 537 о/с позивача було звільнено з органів Національної поліції з 22.08.2025 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII у спеціальному званні «майор поліції» (а.с.11).
05.09.2025 позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив:
1) здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» час виконання ним обов'язків в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки за такі періоди:
- з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
- з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія;
- з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання ним обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
2) здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
3) внести відповідні зміни до наказу відповідача від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні після здійснення вказаного перерахунку;
4) здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільненні позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум (а.с.14).
Листом відповідача від 07.10.2025 № П-155/05/3-25 позивача було повідомлено про те, що наказом від 22.08.2025 № 537 о/с при звільненні позивача оголошений стаж служби в поліції - 27 років 00 місяців 05 днів, обчислений відповідно до ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII. Окремо обчислена вислуга років на пільгових умовах за періоди перебування в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 16.03.2013 по 16.03.2015, з 11.08.2016 по 31.03.2018, з 28.12.2020 по 22.04.2022, становить 09 років 10 місяців 28 днів. Позивачу встановлена вислуга років для призначення пенсії - 36 років 11 місяців 03 дні. Підстави для перерахунку вислуги та внесення змін до наказу від 22.08.2025 № 537 о/с відсутні (а.с.12-13).
Суд наголошує на тому, що оскільки позивач виконував обов'язки в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки під час несення служби у підрозділах Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України та був направлений для виконання таких обов'язків наказами Міністерства внутрішніх справ України, відповідні періоди виконання таких завдань повинні бути зараховані саме до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Відтак, періоди служби позивача в місіях ООН, зокрема з 16.03.2013 по 16.03.2015 (24 повних календарних місяців), з 12.08.2016 по 31.03.2018 (19 повних календарних місяців), з 28.12.2020 по 22.04.2022 (15 повних календарних місяців), у сукупності становить всього 58 календарних місяців або 4 повних років 8 місяців.
Як вже зазначалося, вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.
Таким чином, кількість календарних місяців служби позивача в місіях ООН становить не 58, а 174 календарних місяців (58 (сума фактичних календарних місяців за всі періоди служби в місії ООН) *3 = 174 календарні дні).
Враховуючи, що функції ліквідованих управлінь МВС України були передані до відповідних управлінь Національної поліції України, суд доходить висновку що, відповідач є належним відповідачем у даній справі.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що ч. 2 ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII містить вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, який зараховується поліцейським до стажу служби в поліції, та не містить часу проходження служби в міжнародній місії Організації Об'єднаних Націй, оскільки таке зарахування стажу передбачене ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV, який є спеціальним у спірних правовідносинах та підлягає застосуванню.
У свою чергу, не зарахування вищезазначеної вислуги позбавляє позивача права на встановлення йому, як поліцейському, відповідної надбавки за вислугу років згідно ст. 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII.
Поряд із цим, суд вважає за необхідне зауважити, що, відмовляючи у здійсненні перерахунку та зарахуванні до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідних періодів виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН, відповідач фактично вчинив безпосередньо активні дії, у зв'язку з чим позовна вимога про визнання протиправною саме бездіяльності у відповідній сфері правовідносин задоволенню не підлягає, а відтак в цій частині позову слід відмовити.
При цьому, нормою ч. 2 ст. 9 КАС України законодавець визначив, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій в спірних правовідносинах, суд, для ефективного захисту прав позивача у спірних правовідносинах від порушень з боку відповідача, вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та, відповідно, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та зарахуванні до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції часу виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в республіці Південний Судан та Ліберії відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV один місяць за три.
Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції час виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в розрахунку один місяць за три відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV за такі періоди: 1) з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан; 2) з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія; 3) з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан, суд виходить із такого.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.
Відтак, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та зарахуванні до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції часу виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в республіці Південний Судан та Ліберії відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV один місяць за три, суд з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції час виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в розрахунку один місяць за три відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV за такі періоди: 1) з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан; 2) з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія; 3) з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції час виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в розрахунку один місяць за три відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV за такі періоди: 1) з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан; 2) з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія; 3) з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.
Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV та раніше виплачених сум, зобов'язання відповідача внести відповідні зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені після здійснення вказаного перерахунку та зобов'язання відповідача здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільнені позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум, суд виходить із такого.
Нормою п.п. 1 та 2 ст. 94 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII передбачено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з п. 2 розділу VІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок № 260) поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до п. 6 розділу VІІІ Порядку № 260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
За приписами п. 7 розділу VІІІ Порядку № 260 у наказі про звільнення підрозділом кадрового забезпечення в разі необхідності виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зазначається стаж служби для її виплати. Крім того, у разі необхідності в наказі про звільнення додатково вказується підстави для проведення відрахувань з грошового забезпечення та інших виплат.
Стосовно доводів відповідача щодо передчасності вимоги про зобов'язання встановити позивачу надбавку за стаж служби в поліції, суд зазначає, що такої позовної вимоги в даному спорі до відповідача не спрямовувалось.
Відтак, аналізуючи наведені норми чинного законодавства, враховуючи, що дані позовні вимоги є похідними від попередніх, суд з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV та раніше виплачених сум, внести відповідні зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені після здійснення вказаного перерахунку та здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільнені позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV та раніше виплачених сум, зобов'язання відповідача внести відповідні зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені після здійснення вказаного перерахунку та зобов'язання відповідача здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільнені позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем, на переконання суду, доведено протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та зарахуванні до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції часу виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в республіці Південний Судан та Ліберії відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV один місяць за три, а також обґрунтовано необхідність зобов'язати відповідача:
1. здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції час виконання позивачем обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в розрахунку один місяць за три відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV за такі періоди: 1) з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан; 2) з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія; 3) з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання позивачем обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
2. здійснити перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV та раніше виплачених сум; внести відповідні зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільнені після здійснення вказаного перерахунку; здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільнені позивача зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум.
У свою чергу, відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.
Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, підлягає частковому задоволенню, а саме у зазначеній вище частині.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією про сплату від 10.10.2025 № 9044-6671-0941-7511 (а.с.20) підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 211,20 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 КАС України, суд
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40108688, 69005, м. Запоріжжя, вул. Апухтіна Дмитра, буд. 29) про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та зарахуванні до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції часу виконання ОСОБА_1 обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в республіці Південний Судан та Ліберії відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» (один місяць за три).
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції час виконання ОСОБА_1 обов'язків в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в розрахунку один місяць за три відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» за такі періоди:
- з 16.03.2013 по 16.03.2015 під час виконання ОСОБА_1 обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан;
- з 12.08.2016 по 31.03.2018 під час виконання ОСОБА_1 обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Ліберія;
- з 28.12.2020 по 22.04.2022 під час виконання ОСОБА_1 обов'язків в міжнародній місії ООН з підтримання миру та безпеки в республіці Південний Судан.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок стажу служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції за кожен рік відповідно, з урахуванням вимог положень ч. 3 ст. 8 Закону України від 23.04.1999 № 613-ХIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» та раніше виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області внести відповідні зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 22.08.2025 № 537 о/с в частині, що стосується календарної вислуги років, стажу служби в поліції ОСОБА_1 , зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні після здійснення вказаного перерахунку.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області здійснити доплату одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 зі служби в поліції, з урахуванням вказаного перерахунку та раніше виплачених сум.
У решті позовних вимог відмовити.
Судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40108688, 69005, м. Запоріжжя, вул. Апухтіна Дмитра, буд. 29).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 22 грудня 2025 року.
Суддя О.В. Прудивус