Рішення від 22.12.2025 по справі 280/8856/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року Справа № 280/8856/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування зниженого розміру додаткової винагороди, військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 за період з 24.05.2024 року по 18.05.2025 року за час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частішою (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатиш позивачу різницю між додатковою винагородою у розмірі 100000 грн. за період з 24.05.2024 року по 18.05.2025 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 перерахувати позивачу періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 01.08.2022 по 28.08.2022, з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023, з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, з 17.04.2025 по 18.05.2025 на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці відповідно до абзацу першого підпункту “а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 01.08.2022 по 28.08.2022, з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.1 1.2023, з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024 з 13.12.2024 по 09.04.2025, з 17.04.2025 по 18.05.2025 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в військовій частині НОМЕР_2 в зоні введення бойових дій в Донецькій області. Вказує, що йому був наданий статус учасника бойових дій та учасника заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Зазначає, що відповідно до чинного законодавства України, за кожен місяць безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, позивачу має нараховуватися та виплачуватися додаткова винагорода у розмірі 100 000 грн. та враховуватись вислуга років на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці відповідно до абзацу першого підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393. Стверджує, що не зважаючи на його звернення, грошове забезпечення у вказаній сумі та один місяць служби за три місяці, не було нараховано та виплачено за вище вказані періоди. Стверджує, що йому не виплачена винагорода у повному розмірі за період 24.05.2024 по 18.05.2025, чим допущено протиправну бездіяльність відповідачем. Як наслідок, підлягає задоволенню похідна вимога про зобов'язання виплатити винагороду у зазначені періоди в розрахунку до 100000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням проведених виплат за цей період. Просить задовольнити позов.

Відповідач позовні вимоги не визнав, у письмовому відзиві від 21.10.2025 вх.№52535 посилається на те, що посилання позивача на довідку військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2025 року № 1557/3697 як доказ того, що вона дає йому право на додаткову винагороду в розмірі 100000 грн. є необгрунтованим. Зазначає, що відповідно до рапортів командира 1 стрілецької роти та начальника логістики-заступника командира військової частини НОМЕР_2 позивач у спірні періоди виконував бойові завдання із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій; у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України: охорона, оборона та всебічне забезпечення розгорнутих пунктів управління та їх елементів, які дають право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. та бойові завдання під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони, які дають право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000 грн. Стверджує, що зазначені завдання позивач виконував не усі дні, які зазначені в довідці військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2025 року № 1557/3697 на яку посилається позивач, як на підставу отримання ним додаткової винагороди в розмірі 100000 грн. Відповідно до картки особового рахунку позивач на підставі вищезазначених рапортів командирів підрозділів, де він проходив службу, отримав додаткову винагороду в розмірі 100000 грн. та 30000 грн., в розрахунку на місяць, виходячи із виконуваних ним завдань. Вважає, що військова частина НОМЕР_2 нараховувала та виплачувала позивачу додаткову винагороду, відповідно до діючого законодавства, а саме Порядку №260 та постанови №168. Також вказує, що постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» пільгова вислуга років військовослужбовця використовується виключно для визначення розміру пенсії при оформленні пенсії. Просить відмовити у позові.

Ухвалою суду від 13.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/8856/25.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призваний 15.06.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 до Збройних Сил України для проходження військової служби у зв'язку з мобілізацією відповідно до Указу виконувача обов'язків Президента України №303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію».

26 червня 2022 року наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 77 позивача було зараховано до списків особовою складу частини, поставлено на всі види забезпечення та призначено на посаду сержанта з матеріального забезпечення 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти.

Військова частина НОМЕР_2 у липні 2025 році була розформована відповідно до Директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 22 травня 2025 року № Д-3/265 та Директиви ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22 травня 2025 року № Д-22/АКС. Згідно з довідкою про реорганізацію, правонаступником військової частини НОМЕР_2 є військова частина НОМЕР_1

13.08.2025, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №265 від 13.08.2025 ОСОБА_1 був звільнений із військової служби за сімейними обставинами.

Відповідно до Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України вих. № 1557/3458 від 28.06.2025 в період з 01.08.2022 по 28.08.2022. з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023, з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, з 17.04.2025 по 18.05.2025 позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Відповідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми нарахованого доходу позивачу здійснювалась виплата грошового забезпечення: травень 2024 року: 124237,98 грн; червень 2024 року: 124237,98 грн; липень 2024 року: 124237,98 грн; серпень 2024 року: 124237,98 грн; вересень 2024 року: 52653,62 грн; жовтень 2024 року: 54237,98 грн; листопад 2024 року: 52904,65 грн; грудень 2024 року: 42625,08 грн; січень 2025 року: 78475,96 грн; лютий 2025 року: 76737,98 грн; березень 2025 року: 75850,88 грн., квітень 2025 року 8394,38 грн., травень 2025 року: 40072,97 грн.

Покликаючись на виплату йому додаткової винагороди за період з 24.05.2024 року по 18.05.2025 року не у повному обсязі та з вимогою зобов'язати відповідача вчинити певні дії, позивач звернувся із вказаною позовною заявою до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі Закон №2011-XI). Зокрема, вказаний Закон визначає порядок, умови, склад, розміри виплати грошового забезпечення. Так, абзацом 1 частини першої статті 9 цього Закону №2011-XI передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною першою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» та №69/2022 “Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята Постанова №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168), згідно до абзаців 1 та 3 пункту 1-1 якої установлено, що військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. У разі виконання бойових (спеціальних) завдань під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до ротного опорного пункту включно, а також на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора в районах ведення воєнних (бойових) дій та на території держави-агресора військовослужбовцям додатково виплачується одноразова винагорода в розмірі 70000 гривень за кожні 30 днів (сумарно обчислених) виконання таких завдань;

військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Згідно п.1-2 Постанови №168, виплата додаткової винагороди та одноразової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 (далі - Порядок № 260).

Відповідно до пункту другого розділу XXXIV Порядку № 260, на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах:

- 100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), та виконують бойові (спеціальні) завдання (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах):

- під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту);

- у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника;

- із здійснення польотів у районах ведення воєнних (бойових) дій, ведення повітряного бою;

- у районах ведення воєнних (бойових) дій з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії;

- на території противника (в тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях);

- з вогневого ураження повітряних (морських) цілей противника;

- з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

- кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування);

- у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів;

- з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

- 30 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань):

з інтенсивної підготовки для ведення воєнних (бойових) дій у складі військових частин (підрозділів), включених до складу резерву Головнокомандувача Збройних Сил України сил оборони держави;

з управління угрупованнями військ (сил) у складі розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України;

з управління підпорядкованими силами та засобами відповідно до завдань, які покладаються на Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту, у складі розгорнутих пунктів управління Державної спеціальної служби транспорту;

у складі робочої групи або одиночним порядком, визначені Головнокомандувачем Збройних Сил України, начальником Генерального штабу Збройних Сил України, у межах областей України, на територіях яких ведуться воєнні (бойові) дії;

з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів поза районами ведення бойових дій;

у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України;

із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій;

з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури (у тому числі об'єктів транспортної інфраструктури - військовими частинами та підрозділами Державної спеціальної служби транспорту);

Згідно з положеннями пунктів 3, 4 розділу XXXIV Порядку №260, райони ведення воєнних (бойових) дій, склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України та склад резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями Головнокомандувача Збройних Сил України.

Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи) у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин - особовому складу військової частини; керівника органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин (пункт 8 розділу XXXIV Порядку № 260).

Враховуючи зазначені норми законодавства, підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ №168, є відповідні накази командирів (начальників), а документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі: бойових наказів (бойових розпоряджень), журналів бойових дій/ведення оперативної обстановки, бойових донесень або постових відомостей, а також рапортів командира підрозділу про участь військовослужбовця у бойових діях або заходах/виконанні бойових (спеціальних) завдань.

При цьому, виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій не є визначальною (вичерпною) умовою для нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень, оскільки відповідно до абзацу 2, 3 пункту 2 розділу XXXIV Порядку № 260 встановлено також такі умови як: 100 000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам), та виконують бойові (спеціальні) завдання (у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах) під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у тому числі тим, що визначені в абзаці чотирнадцятому цього пункту).

Згідно з роз'ясненням Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, які надані в листах №423/1932 від 11.04.2023, №423/1280 від 13.03.2023, під час дії воєнного стану додаткова винагорода у розмірі 100000 гривень виплачується військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно без умови їх обов'язкового перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій.

Суд роз'яснює, що Міністр оборони України як очільник відповідного міністерства, реалізував делеговані йому повноваження щодо визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям відповідного військового формування - Збройних Сил України, та з метою забезпечення реалізації п.1 Постанови №168, шляхом прийняття в межах свої повноважень відповідних окремих рішень, визначив на період дії воєнного стану порядок та умови виплати додаткової винагороди, а також документи для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях та заходах.

Таким чином, окремі рішення Міністром оборони України прийняті для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів (як умови для виплати додаткової винагороди, передбаченої п.1 Постанови №168, у розмірі до 100000 грн), мають належне юридичне підґрунтя.

Подібні висновки викладені Верховним Судом у постанові від 12.06.2024 у справі №480/5024/23, від 27.11.2024 у справі №500/6011/23.

Судом встановлено, що позивач покликаючись на довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України вих. № 1557/3458 від 28.06.2025, згідно якої в період з 01.08.2022 по 28.08.2022. з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023. з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, з 17.04.2025 по 18.05.2025 він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України вважає, що йому має нараховуватися та виплачуватися додаткова винагорода у розмірі 100 000 грн.

В свою чергу, згідно наданих відповідачем доказів встановлено, що відповідно до рапортів командира 1 стрілецької роти та начальника логістики-заступника командира Військової частини НОМЕР_2 позивач виконував бойові завдання із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій; у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України: охорона, оборона та всебічне забезпечення розгорнутих пунктів управління та їх елементів, які дають право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. наступні періоди з 01.09.2024 по 30.09.2024; з 01.10.2024 по 31.10.2024; з 01.11.2024 по 22.11.2024; з 13.12.2024 по 31.12.2024; з 01.01.2025 по 31.01.2025; 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 22, 23, 25, 26, 28 лютого 2025; 2, 4, 5, 7, 10, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 22, 23, з 25 по 31 березня 2025; з 01.04.2025 по 19.04.2025; з 01.05.2025 по 18.05.2025.

Відповідно до рапортів ТВО командира 1 стрілецької роти Військової частини НОМЕР_2 позивач вииконував бойові завдання під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони, які дають право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000 грн. в наступні періоди: з 01.05.2024 по 31.05.2025; з 01.06.2024 по 30.06.2025; з 01.07.2024 по 31.07.2024; з 01.08.2024 по 31.08.2024; з 23.11.2024 по 24.11.2024; 3, 6, 9, 10, 12, 15, 18, 21, 24, 27 лютого 2025; 1, 3. 6, 8, 9, 11, 15, 18, 21, 24, березня 2025 року.

Відповідно до картки особового рахунку позивач на підставі вищезазначених рапортів командирів підрозділів, де він проходив службу у період з 24.05.2024 року по 18.05.2025, отримував додаткову винагороду в розмірі 100000 грн. та 30000 грн., в розрахунку на місяць, виходячи із виконуваних ним завдань.

Вказане підтверджується також довідкою форми ОК-5, наданою позивачем.

В свою чергу дані факти позивачем не спростовані. Доказів того, що додаткову винагороду вплачено не у повному обсязі позивачем не надано.

Суд зауважує, що довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України вих. № 1557/3458 від 28.06.2025 не є безумовним доказів наявності у позивача права протягом всього періоду з 24.05.2024 року по 18.05.2025 на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000 грн.

Так, у довідці вказано періоди з формулюванням «…брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в: Донецька область, Покровський район, Курахівська територіальна громада, с.Вознесенка, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, с.Вишневе, Донецька область, Торецька міська громада Бахмутський район, с.Суха Балка, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада. м.Селидове, Донецька область, Покровський район, Іллічівська тсриторільна громада, с. Бересток, Донецько область, Покровський район. Очеретинська територіальна громада, с.Пантелеймонівка».

Однак, в контексті положень п. 1-1 Постанови №168, участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України може включати в себе як безпосередню участь у бойових діях або здійсненні вказаних заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, коли щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, так і виконання бойових (спеціальних) завдань у період здійснення вказаних заходів, коли щомісяця має бути виплачена додаткова винагорода у розмірі 30000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що надані до матеріалів справи докази свідчать про те, що у період з 24.05.2024 року по 18.05.2025 позивачу виплачена додаткова винагорода у відповідності до положень п. 1-1 Постанови №168 у повному обсязі, доказів іншого суду не надано. Тому відсутні підстави для задоволення поховних вимог у цій частині.

Щодо вимог перерахувати позивачу періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 01.08.2022 по 28.08.2022, з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023, з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, з 17.04.2025 по 18.05.2025 на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.

Частиною третьою статті 1 від 25.03.1992 №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини сьомої статті 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до статті 1 Закону №2011-ХІІ, соціальний захист військовослужбовців-діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 8 Закону №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Постанова №393).

Згідно абзацц першого пункту 1 Постанови № 393, установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Підпунктом 1 п. 3 Постанови № 393 встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану підлягає зарахуванню до пільгової вислуги років - один місяць служби за три місяці.

З наданої до матеріалів справи Довідки Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 28.06.2025 № 1557/3627 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв язку з військовою агресією російської федерації проти України вбачається, що ОСОБА_1 в період з 01.08.2022 по 28.08.2022. з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023. з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, та з 17.04.2025 по 18.05.2025 брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в: Донецька область, Покровський район, Курахівська територіальна громада, с.Вознесенка, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, с.Вишневе, Донецька область, Торецька міська громада Бахмутськиіі район, с.Суха Балка, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада. м.Селидове, Донецька область, Покровський район, Ілліиівська територільна громада, с. Бересток, Донецько область, Покровський район. Очеретинська територіальна громада, с.Пантелеймонівка

У якості підстав для видачі вказаної довідки зазначено: бойовий наказ ОТУ «Донецьк» №БН-132Т/УО від 05.08.2022, бойове розпорядження ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » №БР-119/1/407ОТ/ОТУ від 23.05.2024, бойове розпорядження ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » № БР-119/1/6128Т/ОТУ від 24.07.2024, журнал бойових дій військової частини НОМЕР_3 (розпочатий 27.07.2022), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №5Т (розпочатий 13.05.2023), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_2 №6Т (розпочатий 03.01.2024), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_2 №7Т (розпочатий 30.06.2024),журнал бойових дій військової частини НОМЕР_2 №9Т (розпочатий 08.02.2025), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_2 №15Т (розпочатий 13.04.2025).

При цьому, відповідачем не заперечується участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у зазначені періоди та жодних доказів на спростування вказаних обставин до матеріалів справи не надано.

Однак, матеріали справи не містять доказів врахування відповідачем вказаних у довідці періодів при обчисленні вислуги років на пільгових умовах, оскільки відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) за №265 від 13.08.2025 вислуга років позивача у Збройних Силах України станом на 13.08.2025 становить: календарна - 04 роки 08 місяців 28 днів, пільгова - 00 років 00 місяців 00 днів, загальна - 04 роки 08 місяців 28 днів.

Таким чином, не зарахування відповідачем до вислуги років ОСОБА_1 на пільгових умовах періодів з 01.08.2022 по 28.08.2022, з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023. з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, та з 17.04.2025 по 18.05.2025, протягом яких позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, є протиправним.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що положенням Постанови № 393 до позивача не можуть бути застосовані, оскільки та обставина, що позивачем не наразі здійснюється оформлення пенсії не є підставою для позбавлення позивача вірного обчивлення його пільгової вислуги років при звільненні зі служби.

Згідно з частиною 1 та 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору за даним позовом, розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України щодо не врахування при обчисленні вислуги років ОСОБА_1 на пільгових умовах періодів його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 01.08.2022 по 28.08.2022, з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023. з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, та з 17.04.2025 по 18.05.2025.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) здійснити перерахунок пільгової вислуги років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ) шляхом врахування часу його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 01.08.2022 по 28.08.2022, з 04.09.2022 по 21.08.2023, з 02.09.2023 по 09.11.2023. з 22.11.2023 по 02.04.2024, з 15.04.2024 по 24.11.2024, з 13.12.2024 по 09.04.2025, та з 17.04.2025 по 18.05.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

В іншій частині вимог, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 22 грудня 2025 року.

Суддя Л.Я. Максименко