Рішення від 22.12.2023 по справі 240/26972/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2023 року м. Житомир справа № 240/26972/23

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови врахувати при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 відомостей з довідок про заробітну плату, які видані Комунальною установою «Трудовий архів м. Житомира» Житомирської міської ради №01-19/18-Х від 09 червня 2023 року по періоди роботи з лютого 1980 року по грудень 1984 року, №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року за періоди роботи з січня 1985 по грудень 1986 року, Державним підприємством «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№8)» №2 від 23 травня 2023 року за періоди роботи з січня 1986 року по серпень 1990 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок га виплату пенсії ОСОБА_1 з 12 липня 2023 року шляхом врахування при обчисленні розміру пенсії та розміру страхового стажу відомості довідок про заробітну плату, які видані Комунальною установою «Трудовий архів м. Житомира» Житомирської міської ради №01- 19/18-Х від 09 червня 2023 року по періоди роботи з лютого 1980 року по грудень 1984 року, №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року за періоди роботи з січня 1985 по грудень 1986 року, Державним підприємством «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№8)» №2 від 23 травня 2023 року за періоди роботи з січня 1986 року по серпень 1990 року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що починаючи з жовтня 2018 року отримує пенсію за віком та перебуваю на обліку ГУ ПФУ в Житомирській області. У січні 2023 року він звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області щодо надання інформації про врахування при обчисленні розміру його пенсії розміру виплаченої заробітної плати (сплачених страхових внесків) за період з 01 січня 1980 року по 31 серпня 1990 року. Відповідач листом від 25 січня 2023 року повідомив позивача про те, що для обчислення пенсії було враховано заробітну плату за період з 01 січня 1981 року по 31 грудня 1985 року та відповідно до довідки про заробітну плату та з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2018 року. Період служби в органах виконання покарань з 1986 по 1990 роки враховані не були. 12 липня 2023 року позивач направив відповідачу заяву з прохання здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням даних архівної довідки №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року щодо заробітної плати за період з 01 січня 1985 року по 31 грудня 1986 року та архівної довідки №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року щодо заробітної плати за період з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1984 року. 10 серпня 2023 року відповідач листом відмовив у здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії, оскільки довідка за періоди роботи з 1986 року по 1990 роки не може бути прийнята до уваги для перерахунку пенсії, оскільки її форма не відповідає зразку, наведеному у додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом. Однак, позивач вимагає здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки від 09.06.2023 №01-19/19-Х про розмір грошового забезпечення, виданої Комунальною установою «Трудовий архів м. Житомира». 3 огляду на зазначене, даний перерахунок взагалі є неможливим, тому що перерахунок пенсії може відбутись лише на основі довідки встановленої форми, виданої уповноваженим органом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач починаючи з жовтня 2018 року отримує пенсію за віком та перебуваю на обліку ГУ ПФУ в Житомирській області.

У січні 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області з метою надання інформації про врахування при обчисленні розміру його пенсії розміру виплаченої заробітної плати (сплачених страхових внесків) за період з 01 січня 1980 року по 31 серпня 1990 року.

Листом від 25 січня 2023 року відповідач повідомив позивача про те, що для обчислення пенсії було враховано заробітну плату за період з 01 січня 1981 року по 31 грудня 1985 року та відповідно до довідки про заробітну плату та з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2018 року. Період служби в органах виконання покарань з 1986 по 1990 роки враховані не були.

12 липня 2023 року позивач направив відповідачу заяву з прохання здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням даних архівної довідки №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року щодо заробітної плати за період з 01 січня 1985 року по 31 грудня 1986 року та архівної довідки №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року щодо заробітної плати за період з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1984 року.

10 серпня 2023 року відповідач листом відмовив у здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії, оскільки довідка за періоди роботи з 1986 року по 1990 роки не може бути прийнята до уваги для перерахунку пенсії, оскільки її форма не відповідає зразку, наведеному у додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - заданими, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з пунктами 1, 2 статті 41 зазначеного Закону до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної з плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до висновків Верховного Суд України, викладених у постановах від 20.02.2012 справа № 21-430а11, від 14.05.2013 справа № 21 -97а13, від 06.11.2013 справа № 21- 350а13, від 03.06.2014 справа № 21-134а14, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з абзацом 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по ЗО червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Окрім того, відповідно до положень ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Судом встановлено, що у січні 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області щодо надання інформації щодо врахування при обчисленні розміру моєї пенсії розміру виплаченої заробітної плати (сплачених страхових внесків) за період з 01 січня 1980 року по 31 серпня 1990 року.

Відповідач листом від 25 січня 2023 року повідомив його про те, що для обчислення пенсії було враховано заробітну плату за період з 01 січня 1981 року по 31 грудня 1985 року та відповідно до довідки про заробітну плату та з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2018 року. Період служби в органах виконання покарань з 1986 по 1990 роки враховані не були.

12 липня 2023 року позивач направив відповідачу заяву з прохання здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням даних архівної довідки №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року щодо заробітної плати за період з 01 січня 1985 року по 31 грудня 1986 року та архівної довідки №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року щодо заробітної плати за період з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1984 року.

У зазначений період встановлено, що позивач працював на Житомирському заводі верстатів- автоматів, який згідно історичної довідки зазначене підприємство неодноразово перейменовувалось та 27 вересня 2017 року було визнане банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Окрім того, позивач у період з 01 грудня 1986 року по 31 серпня 1990 року проходив службу на державному підприємстві «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№8)», що підтверджується довідкою №1 від 23 травня 2023 року про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески. Зазначений період не враховано до страхового стажу.

Згідно даних довідки №15/5205 від 24 травня 2023 року: державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№8)» неодноразово перейменовувалось та реорганізовувалось, а від 16 березня 2020 року згідно наказу Міністерства юстиції України №972/5 ДП знаходиться в стані припинення.

Зазначені періоди роботи також підтверджені даними трудової книжки серія НОМЕР_1 .

10 серпня 2023 року відповідач листом відмовив позивачу у здійсненні перерахунку призначеної його пенсії, оскільки довідка за періоди роботи з 1986 року по 1990 роки не може бути прийнята до уваги для перерахунку пенсії, оскільки її форма не відповідає зразку, наведеному у додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Така відмова є протиправною, адже позивачем належним чином підтверджено трудовий (страховий) стаж за період з 1980 року по 1990 роки та надано відповідні довідки про розмір заробітної плати/страхових внесків.

Слід зазначити, що роботи з лютого 1980 року по серпень 1990 року також підтверджені даними трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 .

Згідно із п.2.8 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Відповідно до положень п. 7 Порядку обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 січня 2019 року № 180/5 обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, передбаченому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (зі змінами) у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України від 23.06.2005 за № 2713-ІУ "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (далі - Закон № 2713-їУ) служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.

Приписами частин 3 та 4 статті 23 Закону № 2713-ІУ передбачено, що пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в тому числі в Державній кримінально-виконавчій службі України, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (див. Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 у справі № 8-рп/99 та від 20.03.2002 у справі № 5-рп/2002),

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на те, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно- правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так І після її закінчення.

Згідно викладеного, слід дійти висновку, що дії відповідача щодо відмови врахувати при розрахунку пенсії позивача відомості, зазначені в довідках виданих Комунальною установою «Трудовий архів м. Житомира» Житомирської міської ради №01-19/18-Х від 09 червня 2023 року по періоди роботи з лютого 1980 року по грудень 1984 року, №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року за періоди роботи з січня 1985 по грудень 1986 року, Державним підприємством «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№8)» №2 від 23 травня 2023 року за періоди роботи з січня 1986 року по серпень 1990 року є протиправними та порушують право позивача на пенсійне забезпечення.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

У відповідності до ч. 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови врахувати при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 відомостей з довідок про заробітну плату, які видані Комунальною установою «Трудовий архів м. Житомира» Житомирської міської ради №01-19/18-Х від 09 червня 2023 року по періоди роботи з лютого 1980 року по грудень 1984 року, №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року за періоди роботи з січня 1985 по грудень 1986 року, Державним підприємством «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№8)» №2 від 23 травня 2023 року за періоди роботи з січня 1986 року по серпень 1990 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок га виплату пенсії ОСОБА_1 з 12 липня 2023 року шляхом врахування при обчисленні розміру пенсії та розміру страхового стажу відомості довідок про заробітну плату, які видані Комунальною установою «Трудовий архів м. Житомира» Житомирської міської ради №01- 19/18-Х від 09 червня 2023 року по періоди роботи з лютого 1980 року по грудень 1984 року, №01-19/19-Х від 09 червня 2023 року за періоди роботи з січня 1985 по грудень 1986 року, Державним підприємством «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№8)» №2 від 23 травня 2023 року за періоди роботи з січня 1986 року по серпень 1990 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судовий збір у сумі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 22 грудня 2025 року.

Суддя Р.М.Шимонович