23 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/28686/25
категорія 109010000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Семенюк М.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради про визнання протиправними та скасування приписів,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати:
- припис №6/25 від 01.12.2025р. Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 про усунення порушення п. 1 ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 1 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, шляхом допущення посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0025 для проведення позапланової перевірки 12.12.2025р;
- припис №9/25 від 01.12.2025р. Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 про усунення порушення п. 1 ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 1 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно- будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553 шляхом допущення посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0027 для проведення позапланової перевірки 12.12.2025р;
- припис №10/25 від 01.12.2025р. Управління державного архітектурно- будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 про усунення порушення п. 1 ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 1 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553 шляхом допущення посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0029 для проведення позапланової перевірки 12.12.2025р.;
- припис №11/25 від 01.12.2025р. Управління державного архітектурно- будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 про усунення порушення п. 1 ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 1 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553 шляхом допущення посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0031 для проведення позапланової перевірки 12.12.2025р.;
- постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення №7-Ф від 15.12.2025р., якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-42 КУпАП за не допуск посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0025, та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі трьохста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5100,00 грн., та закрити провадження у адміністративній справі;
- постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення №10-Ф від 15.12.2025р., якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-42 КУпАП за не допуск посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0027, та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі трьохста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5100,00 грн., та закрити провадження у адміністративній справі;
- постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення №11-Ф від 15.12.2025р., якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-42 КУпАП за не допуск посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0029, та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі трьохста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5100,00 грн. та закрити провадження у адміністративній справі;
- постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради відносно ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення №12-Ф від 15.12.2025р., якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-42 КУпАП за не допуск посадових осіб управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради на об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка з кадастровим номером 1810136300:11:023:0031, та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі трьохста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5100,00 грн., та закрити провадження у адміністративній справі,
з підстав того, що дії відповідача по проведенню спірних заходів вчинені з порушенням порядку проведення перевірки.
Зазначений спір підсудний Житомирському окружному адміністративному суду.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України немає.
Враховуючи характер спірних відносин, предмет доказування та склад учасників, приходжу до висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 171, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 .) до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради (м-н С.П. Корольова, 6,м. Житомир,Житомирський р-н, Житомирська обл.,10014.) про визнання протиправними та скасування приписів та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив - три дні з дня отримання відзиву.
Встановити відповідачу строк подання заперечення - три дні з дня отримання відповіді на відзив.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається в мережі Інтернет за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0670/
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від судового рішення.
Суддя М.М. Семенюк