Рішення від 22.12.2025 по справі 200/3472/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року Справа№200/3472/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , м. Хмельницький

до відповідача: військової частина НОМЕР_1

про скасування п. 12 та п.13 наказу начальника військової частини НОМЕР_1 № 1287-АГ від 14.04.2025 року, якими накладено дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність» та позбавлено преміювання повністю у травні 2025 року за квітень 2025 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частина НОМЕР_1 про: скасування п. 12 та п.13 наказу начальника військової частини НОМЕР_1 № 1287-АГ від 14.04.2025 року, якими накладено дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність» та позбавлено преміювання повністю у травні 2025 року за квітень 2025 року.

В обґрунтування позову з позивач зазначає, що з 14.03.2025 року усунутий від виконання посадових обов'язків начальника прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону згідно наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.03.2025 року № 900-АГ «Про призначення службового розслідування» та на період усунення від виконання посадових обов'язків капітану ОСОБА_1 визначено обсяг обов'язків військової служби за посадою старшого офіцера відділу оперативного планування штабу другої прикордонної комендатури швидкого реагування.

24.03.2025 року представниками ВВВБ по НОМЕР_2 ПРИКЗ була проведена раптова перевірка та відібрано пояснення у ОСОБА_1 , в якому капітан ОСОБА_1 пояснив наступне, що даний факт перевірки був здійснений 24.03.2025 йому подробиці невідомі. Зауважує, що під час його перебування на посаді особисто зустрічав представників ВВВБ на місці зосередження ОВТ, недоліків виявлено не було.

Відповідно до Акту доведення наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.04.2025 № 1287-АГ «Про результати службового розслідування» підставою для проведення службового розслідування став рапорт начальника бронетанкової служби відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення капітана ОСОБА_2 від 25.03.2025 № 06.2.6/15109/25-Вн., з якого стало відомо, що 25.03.2025 в ході взаємодії з військовослужбовцями прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування стало відомо, про порушення порядку зберігання/охорони ОВТ виявлених 24.03.2025 офіцерами ВВВБ по НОМЕР_2 ПРИКЗ, а саме:

1. Наряд (чатовий) по охороні бойової техніки, зброї та боєприпасів не призначається;

2. Зброя та боєприпаси зберігаються у вільному доступі в ящиках (без будь-яких пломб, печаток та замків) на тентовому кузові т/з;

3. Навколо капонірів відсутній антидроновий захист;

4. ББА «Рошель» перебуває у капонірі без накриття маскувальної сітки;

5. Причіп номерний знак ТН811В знаходиться на відкритій місцевості без капоніра та будь-якого маскування;

6. Загальна висота капонірів з бруствером становить пів висоти т/з;

7. Ключі запалювання від усіх т/з перебувають у техніка мінометної застави (18 км. від місця зберігання техніки), що унеможливлює маневр та евакуацію техніки у разі загрози ворожого удару;

8. Військовослужбовець, який здійснює охорону місця утримання службової та бойової техніки призначається один на 24 години, документація щодо приймання/ здавання майна відсутня, кількість та найменування охоронюваного майна йому не відома. 14.04.2025 за результатами перевірки начальником військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 було винесено наказ № 1287-АГ яким в п.12 за неналежне виконання вимог: статі 4, 6 Дисциплінарного статут Збройних Сил України; статей 11, 16, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України; розпорядження АДПСУ від 13.02.2025 №(гриф)/02.2-702; розпорядження 11 ПРИКЗ від 02.01.2025 №06.2.3/338/25-Вн; розпорядження НОМЕР_2 ПРИКЗ від 26.02.2025 №06.2.5/10777/25-Вн; розділу 1, 2 посадової інструкції начальника прикордонної мінометної застави другої ПКШР НОМЕР_2 прикордонного загону, затвердженої наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №15-ОД від 03.06.2024, що полягало у:

- не здійсненні забезпечення належного контролю за організацією облаштування місць укриття та розміщення ОВТ до моменту відсторонення його від виконання службових обов'язків.

- не здійсненні організації належного ведення документації ввіреного підрозділу;

- віддані вказівки підлеглому особовому складу, яка суперечить вимогам інструкції про порядок використання автомобільної та бронетанкової техніки в Державній прикордонній службі України в мирний час затвердженої наказом МВС від 18.07.2018 року № 595 та Статуту внутрішньої служби Збройних сил України (визначив водію-техніку ОСОБА_4 взяти під охорону та контроль ключі від усіх транспортних засобів); - не організував належне місце зберігання зброї, його обладнання та охорону;

- не організовував та не доводив до особового складу обов'язки щодо охорони ОВТ; що призвело до неорганізованої служби у ввіреному підрозділі; унеможливлення маневру та евакуації техніки у разі загрози її знищення; порушення порядку експлуатації транспортних засобів у підрозділі; неналежного контролю за діяльністю підлеглого особового складу, під час організації інженерно-фортифікаційних робіт з облаштування укриття та здійсненням охорони ОВТ накладено на начальника прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування капітана ОСОБА_5 (П-012061) дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність».

Та в п. 13. У відповідності до вимог п.п. 5, 7 п. 14 розділу ІІІ наказу МВС від 25.06.2018 №558, у зв'язку із накладенням дисциплінарного стягнення «попередження про неповну службову відповідальність», відповідно до пункту 12 даного наказу, позивача позбавлено преміювання повністю у травні 2025 року за квітень 2025 року.

Вказує, що, в період часу з 14.03.2025 року по 14.04.2025 року було проведено 3 службових розслідування, та постановлено 3 накази про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності (копії наказів додаються), а саме: 30.03.2025 року, 08.04.2025 року та 14.04.2025 року.

Вважає Наказ начальника військової частини НОМЕР_1 № 1287-АГ від 14.04.2025 року незаконним та таким, що підлягає скасуванню оскільки при проведенні службового розслідування допущено порушення порядку проведення службового розслідування у ЗСУ щодо всебічності, повноти та об'єктивності проведення розслідування.

Зазначає, що в його діях відсутня неправомірна поведінка, яка ставиться йому в вину за результатами службового розслідування.

Підставою для проведення службового розслідування став не письмовий наказ командира військової частини від 14.03.2025 року, як того вимагає Порядок № 608, а рапорт начальника бронетанкової служби відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення капітана КІПШИДЗЕ Давида від 25.03.2025 № 06.2.6/15109/25-Вн, що відображено у наказі Начальника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 про результати службового розслідування № 1287-АГ від 14.04.2025 року.

Службова перевірка не проводилась. Акт, який складено за результатами службового розслідування на ознайомлення капітану ОСОБА_1 не надавався. Для ознайомлення було надано тільки Акт доведення наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.04.2025 № 1287-АГ «Про результати службового розслідування».

Вважає п. 12, п. 13 спірного наказу протиправними та просить його скасувати в цій частині.

Ухвалою суду від 16 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому заперечував проти задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Наказ Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608 жодним чином не поширюється на військовослужбовців Державної прикордонної служби України, а тому всі посилання позивача на даний наказ є хибними та не можуть бути прийняті до уваги, оскільки він жодним чином не регулює відносини, що виникли між сторонами.

Підставою для призначення службового розслідування є рапорт капітана ОСОБА_6 від 25.03.2025 № 06.2.6/15109/25-Вн - Пункт 4 розділу І Наказу №815.

Службове розслідування призначене наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №1021-АГ від 26.03.2025

Службове розслідування призначене в десятиденний термін, а саме на наступний день відколи стало відомо про правопорушення.

Вищевказане, на думку представника відповідача, спростовує твердження позивача про умовне порушення порядку призначення службового розслідування та підтверджує відповідальне ставлення посадових осіб прикордонного загону до військової служби, зробивши доповідь про порушення, що стали відомі у вході взаємодії із представниками ВВВБ.

Порядком проведення службових розслідувань не передбачено доведення до особи змісту висновку службового розслідування, поряд з тим, відповідно до пункту 4 розділу V Наказу №815 визначено, що особа стосовно якої проводиться службове розслідування (в нашому випадку позивач), має право звертатися з письмовим рапортом до начальника (командира) органу Держприкордонслужби, який призначив службове розслідування, щодо ознайомлення з висновком та матеріалами службового розслідування в частині, що її стосується, з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, Законами України «Про захист персональних даних», «Про державну таємницю» та іншими актами законодавства, однак ОСОБА_7 , знаючи про надане йому право щодо ознайомлення з висновком та матеріалами службового розслідування в частині, що його стосується, не реалізував такого права, що ставить під сумнів зацікавленість позивача до справи.

За результатами розгляду висновку та матеріалів службового розслідування, а саме за неналежне виконання вимог статі 4, 6 Дисциплінарного статут Збройних Сил України, статей 11, 16, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, розпорядження АДПСУ від 13.02.2025 №(гриф)/02.2-702; розпорядження 11 ПРИКЗ від 02.01.2025 №06.2.3/338/25-Вн; розпорядження 11 ПРИКЗ від 26.02.2025 №06.2.5/10777/25-Вн; розділу 1, 2 посадової інструкції начальника прикордонної мінометної застави другої ПКШР НОМЕР_2 прикордонного загону, затвердженої наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №15-ОД від 03.06.2024, що полягало у: - не здійсненні забезпечення належного контролю за організацією облаштування місць укриття та розміщення ОВТ до моменту відсторонення його від виконання службових обов'язків. - не здійсненні організації належного ведення документації ввіреного підрозділу; - віддані вказівки підлеглому особовому складу, яка суперечить вимогам інструкції про порядок використання автомобільної та бронетанкової техніки в Державній прикордонній службі України в мирний час затвердженої наказом МВС від 18.07.2018 року № 595 та Статуту внутрішньої служби Збройних сил України; - не організував належне місце зберігання зброї, його обладнання та охорону; - не організовував та не доводив до особового складу обов'язки щодо охорони ОВТ; Наказом НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.04.2025 №1287-АГ, було притягнуто начальника прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування капітана ОСОБА_5 (П-012061) до дисциплінарної відповідальності правами начальника НОМЕР_2 прикордонного загону та накладено дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність».

У зв'язку із тим, що позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності правами начальника НОМЕР_2 прикордонного загону та накладено дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність», на виконання імперативних вимог пункту 6 розділу ІІІ Наказу №558, наказом НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.04.2025 №1287-АГ, позивач був позбавлений преміювання повністю у травні за квітень, тобто за місяць в якому було накладено дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність».

Ухвалою суду від 29 травня 2025 року клопотання представника відповідача про розгляд в порядку загального позовного провадження справи № 200/3472/25 залишено без задоволення.

Роз'яснено сторонам, що питання про розгляд справи № 200/3472/25 буде вирішено судом з власної ініціативи у встановленому чинним законодавством порядку після отримання витребуваних доказів.

Ухвалою суду від 19 вересня 2025 року призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання.

Призначено підготовче судове засідання на 02 жовтня 2025 року.

02 жовтня 2025 року відкладено підготовче засідання на 22 жовтня 2025 року.

22 жовтня 2025 року відкладено підготовче засідання у справі до 19 листопада 2025 року.

Ухвалою суду від 19 листопада 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу № 200/3472/25 до судового розгляду по суті.

Вирішено подальший розгляд справи № 200/3472/25 по суті здійснювати в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 193 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.04.2055 № 1287-АГ за неналежне виконання вимог: статі 4, 6 Дисциплінарного статут Збройних Сил України; статей 11, 16, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України; розпорядження АДПСУ від 13.02.2025 №(гриф)/02.2-702; розпорядження 11 ПРИКЗ від 02.01.2025 №06.2.3/338/25-Вн; розпорядження 11 ПРИКЗ від 26.02.2025 №06.2.5/10777/25-Вн; розділу 1, 2 посадової інструкції начальника прикордонної мінометної застави другої ПКШР НОМЕР_2 прикордонного загону, затвердженої наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №15-ОД від 03.06.2024, що полягало у:

- не здійсненні забезпечення належного контролю за організацією облаштування місць укриття та розміщення ОВТ до моменту відсторонення його від виконання службових обов'язків;

- не здійсненні організації належного ведення документації ввіреного підрозділу;

- віддані вказівки підлеглому особовому складу, яка суперечить вимогам інструкції про порядок використання автомобільної та бронетанкової техніки в Державній прикордонній службі України в мирний час затвердженої наказом МВС від 18.07.2018 року № 595 та Статуту внутрішньої служби Збройних сил України (визначив водію-техніку ОСОБА_4 взяти під охорону та контроль ключі від усіх транспортних засобів);

- не організував належне місце зберігання зброї, його обладнання та охорону;

- не організовував та не доводив до особового складу обов'язки щодо охорони ОВТ; що призвело до неорганізованої служби у ввіреному підрозділі; унеможливлення маневру та евакуації техніки у разі загрози її знищення; порушення порядку експлуатації транспортних засобів у підрозділі;

неналежного контролю за діяльністю підлеглого особового складу, під час організації інженерно-фортифікаційних робіт з облаштування укриття та здійсненням охорони ОВТ.

Накладено позивача дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність». (пункт 12 резолютивної частини наказу)

У відповідності до вимог п.п. 5, 7 п. 14 розділу ІІІ наказу МВС від 25.06.2018 №558, у зв'язку із накладенням дисциплінарного стягнення «попередження про неповну службову відповідальність», відповідно до пункту 12 даного наказу, позивача позбавлено преміювання повністю у травні 2025 року за квітень 2025 року (пункт 13 наказу).

Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах регулюються Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року № 548-XIV (далі - Статут (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки:

свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;

бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;

беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини;

постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України;

знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно;

дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України;

поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, які перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, не допускати порушень, пов'язаних із дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості;

бути пильним, суворо зберігати державну таємницю;

вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання;

виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни;

додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Відповідно до ст. 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до ст. 58 Статуту командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, корабля (підрозділу) за забезпечення охорони державної таємниці; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; за внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів; за всебічне забезпечення військової частини, корабля (підрозділу); за додержання принципів соціальної справедливості.

Відповідно до ст. 59 Статуту Командир (начальник) зобов'язаний:

знати, дотримуватися особисто та вимагати від особового складу неухильного дотримання норм міжнародного гуманітарного права;

планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання та удосконалення бойової та мобілізаційної готовності і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни (уточнення), вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами;

негайно доповідати старшому командиру (начальнику) про кримінальне чи адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, вчинене підлеглим військовослужбовцем, а командир (начальник) військової частини (установи) - негайно повідомляти про це відповідному прокурору, а в разі вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією військовослужбовцем Збройних Сил України - начальнику відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;

знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань;

організовувати та безпосередньо керувати бойовою підготовкою, здійснювати контроль за її ходом, об'єктивно оцінювати досягнуті підлеглими результати, підбивати підсумки й заохочувати кращих, узагальнювати та впроваджувати передовий досвід у практику навчання особового складу, ефективно використовувати навчально-матеріальну базу, спрямовувати кошти та матеріальні засоби на вдосконалення цієї бази;

постійно вдосконалювати особисту підготовку та майстерність підпорядкованих командирів (начальників), методи керівництва військовою частиною, кораблем (підрозділом), особисто проводити навчання та заняття з особовим складом військової частини, корабля (підрозділу), займатися правовим вихованням підлеглих, своєчасно вживати заходів для виконання завдань соціально-психологічного забезпечення бойової підготовки;

завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності;

встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України;

організовувати дотримання та неухильно особисто дотримуватися принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у службовій діяльності;

показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності;

постійно виховувати підлеглих у дусі гуманізму та людяності, спираючись при цьому на загальновизнані принципи міжнародного права;

проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові);

виявляти чуйність та бути уважним до підлеглих, поєднувати вимогливість і принциповість з повагою до їх честі і гідності, вникати в проблеми їх побуту, забезпечувати соціальну та правову захищеність, у разі необхідності клопотати за них перед старшими командирами (начальниками);

знати потреби і запити особового складу, приймати рішення за його заявами, скаргами та іншими зверненнями;

організовувати своєчасну видачу всіх видів забезпечення та перевіряти його повноту;

організовувати культурологічну роботу, створювати умови для зміцнення здоров'я та фізичного розвитку;

здійснювати заходи щодо безпеки особового складу військової частини, корабля (підрозділу) та інших осіб під час роботи з озброєнням, бойовою та іншою технікою, обладнанням, проведення стрільб, навчань, несення вартової і внутрішньої (чергової та вахтової) служби, виконання інших військових обов'язків;

не допускати до участі у бойових діях військовослужбовців з числа призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які не пройшли курс базової загальновійськової підготовки або не мають бойового досвіду;

особисто керувати кадровою роботою та відбором кандидатів для вступу до військових навчальних закладів;

організовувати експлуатацію, збереження і використання за призначенням казармено-житлового фонду, комунальних споруд, інженерних мереж, наданих для розквартирування військових частин і підрозділів;

контролювати додержання заходів пожежної безпеки у військовій частині, на кораблі (у підрозділі);

вживати заходів для охорони довкілля в місцях розташування та дій військ;

організовувати та здійснювати заходи, спрямовані на захист особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки і майна від зброї масового ураження, звичайних засобів ураження;

під час вирішення питань, пов'язаних з трудовою діяльністю працівників, суворо додержуватися законодавства про працю;

вживати заходів для відшкодування матеріальних збитків, заподіяних військовій частині, кораблю (підрозділу).

Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний статут).

Відповідно до ст. 4 Розділу І Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця:

додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів;

бути пильним, зберігати державну таємницю;

додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;

виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;

поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;

не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Відповідно до ст. 6 Розділу І Дисциплінарного статуту право командира - віддавати накази і розпорядження, а обов'язок підлеглого - їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк.

Відповідальність за наказ несе командир, який його віддав.

У разі непокори чи опору підлеглого командир зобов'язаний для відновлення порядку вжити всіх передбачених статутами Збройних Сил України заходів примусу аж до притягнення його до кримінальної відповідальності.

Командир зобов'язаний вжити заходів щодо затримання підлеглого при вчиненні або здійсненні ним замаху на вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення, пов'язаного із непокорою, опором чи погрозою начальнику, застосуванням насильства, самовільним залишенням військової частини або місця служби, ухиленням від військової служби чи дезертирством, із негайним доставлянням затриманого до уповноваженої службової особи або вжити заходів щодо негайного повідомлення уповноваженої службової особи про затримання та місцезнаходження особи, яка підозрюється у вчиненні діяння з ознаками кримінального правопорушення.

Застосування зброї допускається лише в бойовій обстановці, а в мирний час - у виняткових випадках, відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

Як встановлено судом з матеріалів справи, 25.03.2025 начальник бронетанкової служби відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення звернувся до начальника відділу озброєння та інженерно-технічного забезпечення із рапортом 06.2.6/15109/25-Вн, у якому просив клопотання перед керівництвом прикордонного загону щодо проведення службового розслідування з метою з'ясування причин та обставин події.

Як встановлено судом із вказаного рапорту в ході взаємодії з військовослужбовцями прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування стало відомо, про порушення порядку зберігання/ охорони ОВТ виявлених 24.03.2025 офіцерами ВВВБ по НОМЕР_2 ПРИКЗ, а саме:

1. Наряд (чатовий) по охороні бойової техніки, зброї та боєприпасів не призначається;

2. Зброя та боєприпаси зберігаються у вільному доступі в ящиках (без будь-яких пломб, печаток та замків) на тентовому кузові т/з;

3. Навколо капонірів відсутній антидроновий захист;

4. «Рошель» перебуває у капонірі без накриття маскувальної сітки;

5. Причіп номерний знак ТН811В знаходиться на відкритій місцевості без капоніра та будь-якого маскування;

6. Загальна висота капонірів з бруствером становить пів висоти т/з;

7. Ключі запалювання від усіх т/з перебувають у техніка мінометної застави (18 км. від місця зберігання техніки), що унеможливлює маневр та евакуацію техніки у разі загрози ворожого удару;

8. Військовослужбовець, який здійснює охорону місця утримання службової та бойової техніки призначається один на 24 години, документація щодо приймання/ здавання майна відсутня, кількість та найменування охороняємого майна йому не відома.

Наказом в.о начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.03.2025 № 1021-АГ призначене службове розслідування.

Визначено надати висновок службового розслідування до 12 квітня 2025 року.

Висновком службового розслідування встановлено, що своїми діями позивач, порушив вимоги: статті 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України; статті 11, 16, розділу ІІ статті 58, абзацу 4, 12 статті 59, 267, 348 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України; абзац 14 пункту 6 розділу 9.3 до частина II Бойового Статуту механізованих і танкових військ сухопутних військ Збройних Сил України; 43 пункт 1 розділу 3, пункт 3 розділу 3, пункту 5 розділу 3 інструкції про особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану, а також у підрозділах, які залучені до сил і засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та виконують завдання на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим затвердженої наказом МВС від 26.07.2018 № 636; пункт 21 інструкції про порядок використання автомобільної та бронетанкової техніки в Державній прикордонній службі України в мирний час затвердженої наказом МВС від 18.07.2018 року № 595 розпорядження коменданта другої приккшр від 01.03.2025 року № 26/96 гриф-25-вн посадову інструкції начальника прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону затвердженої наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №15-ОД від 03.06.2024 пункт 2 посадової інструкції начальника прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування затверджена наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №15-ОД від 03.06.2024 року; пункт 3, 3.1, 3.3, 4.1 наказу НОМЕР_2 прикордонного загону від 31.12.2024 №2936-АГ «Про організацію служби військ в НОМЕР_2 прикордонному загоні у 2025 році»:

Розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 13.02.2025 №(гриф)/02.2-702 «Про забезпечення заходів»; абзаців 4, 5, 6 пункту 3 розпорядження НОМЕР_2 прикордонного загону від 02.01.2025 №06.2.3/338/25-Вн «Про проведення заходів», абзаців 2, 3, 4 пункту 4 розпорядження НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.02.2025 № 06.2.5/10777/25-Вн «Про проведення заходів», що полягало у:

- не здійсненні забезпечення належного контролю за організацією в облаштуванні місць укриття та розміщення ОВТ до моменту відсторонення його від виконання службових обов'язків.

- не здійсненні організації належного ведення документації ввіреного підрозділу;

- не здійснення організації належного облаштування місць укриття техніки;

- поставленні вказівки підлеглому особовому складу, яка суперечить вимогам інструкції про порядок використання автомобільної та бронетанкової техніки в Державній прикордонній службі України в мирний час затвердженої наказом МВС від 18.07.2018 року № 595 та Статуту внутрішньої служби Збройних сил України;

- не організував належне місце зберігання зброї, його обладнання та охорону;

- не організовував та не доводив до особового складу обов'язки щодо охорони ОВТ; що призвело до неорганізованої служби у ввіреному підрозділі; унеможливлення маневру та евакуації техніки у разі загрози її знищення та порушення порядку експлуатації транспортних засобів у підрозділі; неналежного контролю за діяльністю підлеглого особового складу, під час організації інженерно-фортифікаційних робіт з облаштування укриття та здійсненням охорони ОВТ.

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.04.2055 № 1287-АГ за неналежне виконання вимог: статі 4, 6 Дисциплінарного статут Збройних Сил України; статей 11, 16, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України; розпорядження АДПСУ від 13.02.2025 №(гриф)/02.2-702; розпорядження 11 ПРИКЗ від 02.01.2025 №06.2.3/338/25-Вн; розпорядження 11 ПРИКЗ від 26.02.2025 №06.2.5/10777/25-Вн; розділу 1, 2 посадової інструкції начальника прикордонної мінометної застави другої ПКШР НОМЕР_2 прикордонного загону, затвердженої наказом НОМЕР_2 прикордонного загону №15-ОД від 03.06.2024, що полягало у:

- не здійсненні забезпечення належного контролю за організацією облаштування місць укриття та розміщення ОВТ до моменту відсторонення його від виконання службових обов'язків. - не здійсненні організації належного ведення документації ввіреного підрозділу;

- віддані вказівки підлеглому особовому складу, яка суперечить вимогам інструкції про порядок використання автомобільної та бронетанкової техніки в Державній прикордонній службі України в мирний час затвердженої наказом МВС від 18.07.2018 року № 595 та Статуту внутрішньої служби Збройних сил України (визначив водію-техніку ОСОБА_4 взяти під охорону та контроль ключі від усіх транспортних засобів);

- не організував належне місце зберігання зброї, його обладнання та охорону;

- не організовував та не доводив до особового складу обов'язки щодо охорони ОВТ; що призвело до неорганізованої служби у ввіреному підрозділі; унеможливлення маневру та евакуації техніки у разі загрози її знищення; порушення порядку експлуатації транспортних засобів у підрозділі;

неналежного контролю за діяльністю підлеглого особового складу, під час організації інженерно-фортифікаційних робіт з облаштування укриття та здійсненням охорони ОВТ.

Накладено на позивача дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність». (пункт 12 резолютивної частини наказу)

У відповідності до вимог п.п. 5, 7 п. 14 розділу ІІІ наказу МВС від 25.06.2018 №558, у зв'язку із накладенням дисциплінарного стягнення «попередження про неповну службову відповідальність», відповідно до пункту 12 даного наказу, начальника прикордонної мінометної застави ІНФОРМАЦІЯ_2 (П-012061), позбавити преміювання повністю у травні 2025 року за квітень 2025 року (пункт 13 наказу).

Факт доведення змісту вказаного наказу до позивача не є спірним в даній справі.

Щодо зазначених у позовній заяві тверджень позивача щодо порушення процедури проведення відносно нього службового розслідування.

Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 14.03.2025 № 900 - АГ на період проведення службового розслідування усунено від виконання посадових обов'язків начальника прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування капітана ОСОБА_1 .

В подальшому, наказом Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 15.03.2025 № 906 - АГ у наказ № 900 - АГ було внесено зміни. На період усунення від виконання посадових обов'язків капітану ОСОБА_8 визначено обсяг обов'язків військової служби за посадою старшого офіцера відділу оперативного планування штабу другої прикордонної комендатури швидкого реагування.

Суд вказує, що факт усунення позивача від виконання посадових обов'язків станом на дату початку службового розслідування, яке досліджується судом у цій справі, сторонами визнається та підтверджений наявними в матеріалах справи доказами. Та зазначені накази не є спірними.

Абзацом 8 ст. 85 Дисциплінарного статуту визначено, що порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові асоформування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.11.2021 № 815 затверджено Порядок проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України (далі - Порядок № 815).

Відповідно до п. 1 Розділу І Порядку № 815 (тут і далі - в редакції, чинній на момент проведення службового розслідування відносно позивача) визначено, що цей Порядок визначає підстави та процедуру проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби), а також військовозобов'язаних під час проходження ними навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження ними підготовки та зборів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (підготовки, зборів), оформлення результатів службового розслідування та прийняття за ними рішень, а також повноваження посадових осіб під час проведення службового розслідування.

Щодо підстав проведення службового розслідування.

Відповідно до абз. 1 п. 4 Розділу І Порядку № 815 підставою для проведення службового розслідування є, зокрема, наявність інформації про невиконання або неналежне виконання військовослужбовцем своїх службових обов'язків.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Порядку № 815 службове розслідування призначається письмовим наказом начальника (командира) органу Держприкордонслужби. Інші посадові особи можуть звертатися з клопотанням за підпорядкованістю про призначення службового розслідування.

Відповідно до п. 4 Розділу ІІ Порядку № 815 начальник (командир) органу Держприкордонслужби зобов'язаний призначити службове розслідування:

не пізніше десяти діб від дня, коли йому стало відомо про правопорушення;

протягом трьох діб - за фактами, які є підставою для усунення військовослужбовця від виконання службових обов'язків, або після отримання письмової доповіді посадових (службових) осіб про завдання шкоди.

Відповідно до п. 5 Розділу ІІ Порядку № 815 У наказі про призначення службового розслідування зазначаються:

підстави для призначення службового розслідування;

посада, військове звання, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, стосовно якої має бути проведено службове розслідування (якщо її встановлено);

посада, військове звання, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, якій доручено проведення службового розслідування, або голови та членів комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування);

мета проведення службового розслідування;

дати початку проведення службового розслідування та подання висновку службового розслідування на затвердження;

матеріально-технічне забезпечення роботи посадової особи чи комісії на час проведення службового розслідування (за потреби);

інші, прийняті в разі потреби, рішення начальника (командира) органу Держприкордонслужби.

Як встановлено судом з матеріалів справи, підставою для призначення службового розслідування є рапорт капітана Кіпшидзе Давида від 25.03.2025 № 06.2.6/15109/25-Вн.

Службове розслідування призначене наказом Наказом в.о начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.03.2025 № 1021-АГ.

Таким чином, в цій частині відповідачем дотримано вимоги щодо проведення процедури службового розслідування.

Щодо не ознайомлення позивача із висновком службового розслідування, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 Розділу VI Порядку № 815 за результатами службового розслідування складається висновок службового розслідування.

Відповідно п. 4 Розділу VI Порядку № 815 висновок службового розслідування підписується особами, які проводили службове розслідування, та візується посадовою особою юридичної служби. У разі встановлення порушення порядку проведення службового розслідування та/або вимог законодавства посадова особа юридичної служби надає свої письмові заперечення, які долучаються до матеріалів службового розслідування, про що робиться запис у висновку службового розслідування.

Після підписання та візування посадовою особою юридичної служби висновок службового розслідування з матеріалами, що стосуються службового розслідування, подаються на розгляд та затвердження начальникові (командиру) органу Держприкордонслужби, який призначив таке розслідування.

Таким чином, Порядком № 815 не передбачено ознайомлення військовослужбовця із висновком службового розслідування щодо нього.

Ознайомлення позивача із спірним у цій справі наказом сторонами визнається.

Суд також зазначає, що під час судового розгляду ним не встановлено порушень відповідачем положень Порядку № 815 в частині процедури проведення службового розслідування щодо позивача.

Як зазначено у мотивувальній частині спірного наказу: «Не належне виконання посадових обов'язків начальником прикордонної мінометної застави другої прикордонної комендатури швидкого реагування капітаном ОСОБА_9 , що полягало в неорганізованої служби у ввіреному підрозділі та неналежному контролі за діяльністю підлеглого особового складу, під час організації інженерно-фортифікаційних робіт з облаштування укриття та здійсненням охорони ОВТ.».

Суд зазначає, що позивачем не доведено, а судом не встановлено фактів, які б свідчили про невчинення позивачем дисциплінарного проступку, встановленого спірним наказом.

Пунктом ґ ст. 48 Дисциплінарного статуту визначено, що на військовослужбовців можуть бути накладені дисциплінарні стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби).

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України визначений «Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України № 558 від 25 червня 2018 року (далі - Наказ №558).

Відповідно до підпунктом 6 пункту 12 розділу ІІІ Наказу №558 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що начальник (командир) органу Держприкордонслужби позбавляє військовослужбовців премії повністю у разі накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність, пониження в посаді, пониження військового звання на один ступінь, позбавлення військового звання (за місяць, у якому накладено дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому до органу Держприкордонслужби надійшло повідомлення про накладення дисциплінарного стягнення начальником (командиром) вищого рівня).

З наведеного суд доходить до висновку щодо правомірності дій відповідача, та, як наслідок, пунктів 12, 13 спірного наказу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , м. Хмельницький до військової частина НОМЕР_1 про скасування п. 12 та п.13 наказу начальника військової частини НОМЕР_1 № 1287-АГ від 14.04.2025 року, якими накладено дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність» та позбавлено преміювання повністю у травні 2025 року за квітень 2025 року- відмовити повністю.

Повний текст рішення складено та підписано 22 грудня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська