22 грудня 2025 рокуСправа № 160/34577/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в м. Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до Північного офісу Держаудитслужби, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «С.М.І.Т.», про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла подана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» позовна заява Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до Північного офісу Держаудитслужби, у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а від 19.12.2023.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 19.12.2023 за результатами проведення Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області у період з 04.12.2023 до 19.12.2023 моніторингу процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а складено оскаржуваний висновок, яким встановлено порушення пункту 43, абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, зобов'язано позивача вжити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку, зокрема, шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням вимог Господарського та Цивільного кодексів України, надалі не допускати такі порушення, та відповідно до частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень. Позивач вважає оскаржуваний висновок протиправним, оскільки моніторинг процедури закупівлі проведено відповідачем за відсутності правових підстав і з порушенням порядку, визначеного чинним законодавством України. Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю. Місцезнаходженням замовника і переможця процедури закупівлі є м. Дніпро. Місце надання послуг також розташоване у м. Дніпрі. На думку позивача, моніторинг закупівлі проведено Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області не за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю. Крім того, наказ Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області № 76-З від 04.12.2023 не містить визначених законом підстав для проведення моніторингу процедури закупівлі, що вказує на відсутність підстав для проведення моніторингу. Позивач вважає, що оскаржуваний висновок про результати моніторингу процедури закупівлі в частині зобов'язання усунення порушень є неконкретизованим, оскільки не містить визначення способу його виконання та усунення порушення, та не відповідає вимогам законодавства. Ні договором про закупівлю № 12ПМК-23 від 04.09.2023, укладеним із Товариством з обмеженою відповідальністю «С.М.І.Т.», як із переможцем процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а, ні чинним законодавством не визначено такої підстави для розірвання договору, як вимога органу контролю. Вимоги органу державного фінансового контролю щодо усунення порушень повинні бути співмірними із вчиненими порушеннями. Водночас, оскаржуваний висновок жодним чином не обґрунтовує необхідність саме розірвання договору. Вимога припинити зобов'язання за договором, який сумлінно виконується сторонами, може призвести до безпідставного порушення майнових прав господарюючих суб'єктів - сторін договору. Позивачем не було допущено встановлених оскаржуваним висновком порушень. У складі тендерної пропозиції учасник ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» надав інформацію про відповідність тендерної пропозиції учасника вих. №10/08-12 від 10.08.2023, яка не відповідає вимогам тендерної документації (нова редакція 3), затвердженої 18.08.2023. Інформація про підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі не відноситься до документів, визначених пунктом 40 Особливостей, у зв'язку з чим замовник не звернувся за усуненням невідповідностей. Інші документи, що підтверджують інформацію про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у пропозиції учасника були відсутні. Враховуючи наведене, пропозиція ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, та була відхилена правомірно. Позивач вважає, що належним відповідачем у даній справі є Північний офіс Держаудитслужби, який є юридичною особою публічного права, органом державної влади, у складі якого утворено відокремлений (структурний) підрозділ - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, яким складено оскаржуваний висновок.
Ухвалою від 03.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «С.М.І.Т.», призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано докази у відповідача.
19.01.2024 до суду надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що моніторинг процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а було проведено на виконання доручення Держаудитслужби, наданого листом від 08.11.2023 № 003100-18/12934-2023. Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, уповноважене на здійснення моніторингу закупівель у порядку, визначеному законом, діяло виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Підставою для проведення моніторингу були виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель. За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури закупівлі встановлено порушення щодо відхилення не відповідно до вимог закону (безпідставне відхилення) тендерної пропозиції ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК», яким у складі тендерної пропозиції надано відповідно до вимог Додатку 3 до тендерної документації файл «Інформація (технічні, якісні та кількісні вимоги).pdf», завантажений в електронну систему закупівель 16.08.2023. Зміни, внесені у подальшому замовником до Додатку 3 до тендерної документації, не призвели до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції. Зокрема, не змінилися вимоги до організації перевезення, маршрут, транспортний засіб, обсяги тощо. Відповідно, подана ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» у тендерній пропозиції інформація про технічні, якісні та кількісні вимоги до предмета закупівлі, відрізнялась від вимог тендерної документації зі змінами лише формулюванням кількох речень. Це не впливало на якість або специфіку запропонованого предмета закупівлі та могло бути виправлене учасником процедури закупівлі у разі надання йому такої можливості. Замовник, виявивши невідповідність у документах, які надав у тендерній пропозиції учасник ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК», не надав йому можливість виправити наведену невідповідність відповідно до пункту 43 Особливостей, та відхилив тендерну пропозицію ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» з підстав, зазначених у протоколі розгляду тендерних пропозицій від 25.08.2023 № 1893, чим порушив вимоги абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей. Тендерна пропозиція учасника ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК», яку відхилив замовник, була найбільш економічно вигідною. Дії замовника призвели до укладення договору за більшою ціною. Наведене у висновку зобов'язання вжити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку, зокрема, шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням вимог Господарського та Цивільного кодексів України, є лише одним з можливих шляхів (варіантів) поведінки замовника. Варіант усунення порушення шляхом припинення зобов'язань за договором направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі дотримання замовником вимог Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 з урахуванням Особливостей, відносини між переможцем закупівлі та замовником взагалі б не виникли та договір не було б укладено. Відповідач вважає, що позивач не обґрунтував зміст і характер його порушеного права внаслідок складення оскаржуваного висновку.
30.01.2024 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Вказав, що відповідач не підтвердив наявності підстав для прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі, не зазначив, які ознаки порушень законодавства у сфері публічних закупівель було виявлено.
19.04.2024 до суду надійшли додаткові пояснення відповідача, в яких зазначено, що у висновку конкретизовано, які саме заходи має вжити позивач, визначено спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень. Визнання протиправним та скасування висновку не призведе до поновлення прав позивача, оскільки відсутній сам факт їх порушення.
Ухвала про відкриття провадження у справі вважається врученою третій особі 11.01.2024. Письмові пояснення третьої особи до суду не надійшли. Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що 09.08.2023 в електронній системі закупівель Prozorro (https://prozorro.gov.ua) Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-08-09-012096-а, вид предмета закупівлі: послуги, назва предмета закупівлі: ДК 021:2015:60130000-8 Послуги спеціалізованих автомобільних перевезень пасажирів (послуги з перевезення здобувачів освіти (маршрут 1), 1580 год., строк надання послуг - до 22.12.2023, місце надання послуг - м. Дніпро, згідно з маршрутом перевезення). В оголошенні визначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій 23.08.2023 00:00 (з урахуванням змін, внесених 14, 15 та 18 серпня 2023 року).
До позовної заяви додано інформацію ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» від 10.08.2023 № 10/08-12 про відповідність тендерної пропозиції учасника (інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі документи, які повинен надати учасник для підтвердження відповідності зазначеним характеристикам).
Замовник 14.08.2023 вніс зміни у Додаток 3 до тендерної документації щодо розкладу руху транспортних засобів для перевезення здобувачів освіти з 11:50 на 11:30. Виклав у новій редакції вимоги до організації перевезення в частині обов'язків виконавця «нести повну відповідальність, передбачену нормами чинного законодавства України, за безпеку пасажирів (здобувачів освіти) під час їх розвезення по маршруту» (початкова версія Додатку 3 до тендерної документації цього речення: «нести повну відповідальність, передбачену нормами чинного законодавства України, за безпеку пасажирів (здобувачів освіти) під час їх збирання і розвезення по маршруту». 15.08.2023 доповнено вимоги до виконавця послуги реченням: «мати договори обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на водіїв, які пропонуються для здійснення перевезень». 18.08.2023 викладено у новій редакції вимоги до виконавця послуги: «мати досвід роботи в сфері пасажирських автомобільних перевезень» (початкова версія Додатку 3 до тендерної документації цього речення: «мати досвід роботи не менше п'яти років в сфері пасажирських та автомобільних перевезень»).
18.08.2023 уповноваженою особою замовника було затверджено тендерну документацію (нову редакцію 3) Послуги з перевезення здобувачів освіти (маршрут 1), ДК 021:2015:60130000-8 Послуги спеціалізованих автомобільних перевезень пасажирів. Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі викладена у Додатку 3 тендерної документації.
25.08.2023 прийнято рішення уповноваженої особи замовника про відхилення пропозиції учасника № 1893, у якому зазначено про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» на підставі абзацу 1 підпункту 2 пункту 44 Особливостей як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей. Причиною відхилення пропозиції учасника зазначено, що відповідно до п. 1 та п. 6 розділу 3 вимоги у тендерній документації учасник повинен надати у складі пропозицію інформацію про відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним вимогам, в тому числі технічному завданню (опис предмета закупівлі), встановленим у Додатку 3 до документації. Оскільки замовником вносилися зміни до закупівлі, а учасником подані в своїй пропозиції технічні, якісні та кількісні вимоги, які не відповідають вимогам замовника враховуючи останню редакцію тендерної документації від 18.08.2023, пропозиція учасника підлягає відхиленню.
23.08.2023 опубліковано протокол розкриття тендерних пропозицій, відповідно до якого ТОВ «С.М.І.Т.» відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим у тендерній документації, відсутні підстави для відмови, встановлені ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі»; ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.
04.09.2023 Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради як замовником було укладено договір про закупівлю № 12ПМК-23 з Товариством з обмеженою відповідальністю «С.М.І.Т.» (переможцем процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а) як виконавцем. До позовної заяви додано додаткові угоди до вказаного договору: № 1 від 04.09.2023, № 2 від 05.10.2023, № 4 від 22.12.2023.
Наказом Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області «Про початок моніторингу зекупівель/закупівлі» від 04.12.2023 № 76-З на виконання доручення Держаудитслужби від 08.11.2023 № 003100-18/12934-2023 вирішено почати моніторинг процедур зекпівель/закупівлі відповідно до переліку, що додається, зокрема, UA-2023-08-09-012096-а. Підстави для здійснення моніторингу: виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
19.12.2023 Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а. У висновку зазначено, що за результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури закупівлі встановлено порушення щодо відхилення не відповідно до вимог закону (безпідставне відхилення) тендерної пропозиції ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК». За результами проведеного аналізу підстав відхилення тендерної пропозиції ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» було з'ясовано, що відповідно до пункту 6 розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі викладена у Додатку 3 до тендерної документації. Учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерної пропозиції інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим у Додатку 3 до тендерної документації. ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» у складі тендерної пропозиції надав відповідно до вимог Додатку 3 до тендерної документації файл «Інформація (технічні, якісні та кількісні вимоги).pdf», завантажений в електронну систему закупівель 16.08.2023. Однак, відповідно до протоколу уповноваженої особи від 25.08.2023 № 1893, замовник відхилив тендерну пропозицію ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» на підставі підпункту 2 пункту 44 Особливостей у зв'язку з тим, що замовником вносились зміни до закупівлі, а учасником подані в своїй пропозиції технічні, якісні та кількісні вимоги, які не відповідають вимогам замовника, враховуючи останню редакцію тендерної документації від 18.08.2023. У висновку вказано, що замовник, виявивши невідповідність у документах, які надав у тендерній пропозиції учасник ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК», не надав йому можливість виправити наведену невідповідність відповідно до пункту 43 Особливостей, що призвело до відхилення тендерної пропозиції ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» з підстав, зазначених у протоколі розгляду тендерних пропозицій від 25.08.2023 № 1893, чим порушено вимоги абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей.
У пункті 3 констатуючої частини висновку, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2, 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», пунктом 5 частини сьомої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпунктом 14 пункту 6 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, зазначене управління зобов'язало вжити щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку, зокрема, шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням вимог Господарського та Цивільного кодексів України, надалі не допускати такі порушення, та відповідно до частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 (далі Закон № 2939-XII; у редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до статті 2 Закону № 2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Статтею 5 Закону № 2939-ХІІ визначено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
При цьому, підпунктом 3 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Згідно з пунктом 7 цього Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальної громади та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 (далі Закон № 922-VIIІ; у редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону № 922-VIIІ моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
За змістом частини першої статті 8 Закону № 922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону. Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.
Частиною другою статті 8 Закону № 922-VIII передбачено, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Моніторинг процедури закупівлі Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради UA-2023-08-09-012096-а здійснено на підставі наказу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області «Про початок моніторингу зекупівель/закупівлі» від 04.12.2023 № 76-З на виконання доручення Держаудитслужби від 08.11.2023 № 003100-18/12934-2023 відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, пункту 10 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20 жовтня 2016 року № 18 зі змінами. Підставою для здійснення моніторингу процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а у додатку до наказу від 04.12.2023 № 76-З зазначено виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель, що передбачено пунктом 4 частини другої статті 8 Закону № 922-VIII як одну з підстав прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі.
Отже, твердження позивача, що Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області проведено моніторинг процедури закупівлі за відсутності на те правових підстав та з порушенням порядку, є безпідставним. При цьому суд зазначає, що моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю. Натомість перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка. У даному випадку Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області здійснювався моніторинг процедури закупівлі, вимог щодо проведення якого за місцезнаходженням замовника Законом України «Про публічні закупівлі» не передбачено.
Частиною четвертою статті 8 Закону № 922-VIII встановлено, що строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Моніторинг процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а здійснювався Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області з 04.12.2023 до 19.12.2023, тобто в межах встановленого Законом № 922-VIII строку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що доводи представника позивача про здійснення Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області моніторингу процедури закупівлі за відсутності правових підстав та з порушенням встановленого порядку, є необґрунтованими та недоведеними, у зв'язку з чим не підлягають врахуванню.
Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель. Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі (частина п'ята статті 8 вказаного Закону).
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 8 Закону № 922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю. Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження (частина десята статті 8 Закону № 922-VIII).
Відповідно до частини дев'ятнадцятої статті 8 Закону № 922-VIII форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Як встановлено зі змісту оскаржуваного висновку, за результатами моніторингу відповідачем встановлено наявність порушень законодавства, а саме порушення пункту 43, абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Щодо висновків про допущені позивачем порушення суд зазначає таке.
За змістом пункту 43 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
Невідповідність в інформації та/або документах, поданих ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» у складі тендерної пропозиції, обумовлена внесеними після їх подання змінами до тендерної документації, а саме Додатку 3. Зміни стосувалися розкладу руху транспортних засобів для перевезення здобувачів освіти, вимог до організації перевезення - обов'язку виконавця нести повну відповідальність, передбачену нормами чинного законодавства України, за безпеку пасажирів (здобувачів освіти) під час їх розвезення по маршруту, вимог до виконавця послуг - обов'язок мати договори обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на водіїв, які пропонуються для здійснення перевезень, та мати досвід роботи в сфері пасажирських автомобільних перевезень.
Пунктом 54 Закону № 922-VIII передбачено, що замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме - в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів. Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться.
Позивачем дотримано зазначені вимоги Закону № 922-VIII.
Відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією, зокрема, щодо наявності у виконавця послуги договорів обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на водіїв, які пропонуються для здійснення перевезень, належить до якісних характеристик предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції. Тому в даному випадку, з урахуванням змін, внесених до тендерної документації після подання інформації ТОВ «АВТ ЛОГІСТИК» від 10.08.2023 № 10/08-12 про відповідність тендерної пропозиції учасника, у позивача не виникло обов'язку розміщення повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованим та недоведеним відповідачем порушення замовником пункту 43, абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. Беручи до уваги вищенаведене, оскаржуваний висновок є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач є особою, щодо якої Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, як суб'єктом владних повноважень, здійснювались заходи державного нагляду та контролю. Отже, позивач не є суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах.
Позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви до суду в сумі 2684,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 40315 від 20.12.2023.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2684,00 грн.
Частиною третьою статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
За подання до суду даної позовної заяви підлягав сплаті судовий збір у сумі 2147,20 грн (2684,00 х 0,8). Отже, позивачем надміру сплачено судовий збір у сумі 536,80 грн (2684,00-2147,20).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до ст. 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2147,20 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до Північного офісу Держаудитслужби, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «С.М.І.Т.», про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 19.12.2023 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-08-09-012096-а.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північного офісу Держаудитслужби на користь Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2147,20 грн (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, буд. 75, код ЄДРПОУ 40506248.
Відповідач: Північний офіс Держаудитслужби, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 18, код ЄДРПОУ 40479560.
Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «С.М.І.Т.», місцезнаходження: 49083, м. Дніпро, вул. Каштанова, буд. 17 Б, код ЄДРПОУ 34916418.
Повний текст рішення складено 22.12.2025.
Суддя В.В. Рянська