22 грудня 2025 рокуСправа №160/23623/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
18.08.2025 Приватне акціонерне товариство «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76220/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 щодо відмови у застосуванні спеціальних правил пп. 38.11. п. 38 Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України приватному акціонерному товариству «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76221/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 щодо відмови у застосуванні спеціальних правил пп. 69.28. п. 69. Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України приватному акціонерному товариству «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД»;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області застосувати до приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» встановлені пп. 38.11. п. 38 та 69.28 п.69 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди за період з дати реєстрації по 10.06.2022 роки, та винести відповідне рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що приватне акціонерне товариство «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» 08.10.2024 в порядку пп. 38.11 п. 38 Підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ направлено до Криворізької північної державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області повідомлення від 08.10.2024 №24/1 про неможливість вивезення первинних документів. Однак, рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76220/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 відмовлено у застосуванні спеціальних правил пп. 38.11. п. 38 Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового Кодексу України ПРАТ «ХТЗ». Рішення було отримано 29.11.2024. Також, ПРАТ «ХТЗ» 08.10.2024 в порядку пп. 69.28 п. 69 Підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України направлено до Криворізької північної державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області повідомлення від 08.10.2024 №24/2 про неможливість вивезення первинних документів. Рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області №76221/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 відмовлено у застосуванні спеціальних правил пп. 69.28. п. 69. Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України ПРАТ «ХТЗ». Позивач вказує, що ПРАТ «ХТЗ» провадив господарську діяльність в м. Харцизьк, вул. Патона, буд. 9, Донецька обл. у містах з проведенням антитерористичної операції та на тимчасово окупованій території і не може пред'явити первинні документи, створені з моменту реєстрації підприємства до моменту зміни свого місцезнаходження на Донецька обл., м. Маріуполь, Ілліча, будинок 54, корпус 4 (до 31.08.2015), на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань внаслідок захоплення рф належного підприємству майна, в тому числі первинних бухгалтерських документів. У зв'язку з недопущенням ризику загрози життю співробітників ПРАТ «ХТЗ», недопущенням порушення законодавства України, продовжувати нормальну господарську діяльність було унеможливлено, а тому керівництво ПРАТ «ХТЗ» було змушене залишити майно підприємства в розпорядженні представників так званої «ДНР» і під їх контролем. Позивач вважає, що виконав вимоги Податкового кодексу України та має право на застосування до нього спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди за період з дати реєстрації по 10.06.2022, що зумовило звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.08.2025 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.
27.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» надійшло клопотання про розгляд справи з викликом сторін, у якому просить здійснювати розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 клопотання Приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» про розгляд справи з викликом сторін у справі №160/23623/25 залишено без задоволення.
30.10.2025 представником позивача подані до суду додаткові пояснення, в яких зазначено про наявність судової практики з аналогічних спорів.
30.10.2025 представником відповідача подані до суду пояснення, в яких представник просила відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначила, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області вважає можливим застосування ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" (код ЄДРПОУ 00191135) положень підпункту 38.11 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, за період з моменту реєстрації по 30.08.2015, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на окупованих територіях і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади. Також, ГУ ДПС у Дніпропетровській області вважає можливим застосування ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" (код ЄДРПОУ 00191135) положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, за період з 31.08.2015 по 10.06.2022, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф.
В поясненнях відповідач просив здійснювати розгляд справи з викликом сторін.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 клопотання представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд справи з викликом сторін у справі №160/23623/25 за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишено без задоволення.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» (код ЄДРПОУ 00191135) зареєстровано 07.12.1994, перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Криворізька державна податкова інспекція.
Основним видом діяльності за КВЕД є: 24.20 Виробництво труб, порожнистих профілів і фітингів зі сталі.
ПРАТ «ХТЗ» станом на 14.04.2014 мало місцезнаходження Донецька область, місто Харцизьк, вул. Патона, буд. 9 на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».
Також, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 №309, вся територія Донецького району Донецької області є тимчасово окупованою російською федерацією з 07.04.2014.
31.08.2015 ПРАТ «ХТЗ» здійснено зміну місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України: 87504, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Ілліча, будинок 54, з 04.09.2015 місто Маріуполь, пр-т Ілліча, буд. 54, корпус 4, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру від 07.08.2017.
В подальшому 10.06.2022 адресу було змінено на м. Кривий Ріг, вул. Свято- Миколаївська, буд. 93А, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру від 13.06.2022.
В подальшому 02.12.2022 адресу було змінено на м. Кривий Ріг, вул. Степана Тільги, буд. 4, каб.302, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру від 06.12.2022.
На даний час адреса реєстрації - 50079, Україна, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Черкасова Володимира, буд. 114, каб. 205, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру від 29.07.2024.
Приватне акціонерне товариство «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» 08.10.2024 в порядку пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України направлено до Криворізької північної державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області повідомлення від 08.10.2024 №24/1 про неможливість вивезення первинних документів.
Рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76220/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 відмовлено у застосуванні спеціальних правил пп. 38.11. п. 38 Підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України ПРАТ «ХТЗ».
В обґрунтування рішення про відмову зазначено, що ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" до повідомлення не надано рішення (або інформацію про таке рішення) Запорізького управління офісу великих платників податків ДФС про застосування або про відмову у застосуванні спеціальних правил положень п.п.38.11 п.38 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Крім того, норми п.п.38.11 п.38 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ діяли до завершення проведення антитерористичної операції та/або операції Об?єднаних сил (ООС). Терміни дії: - антитерористична операція діяла у періоді з 28.04.2014 (затверджено Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014р. №405/2014) по 30.04.2018; - операції Об?єднаних сил діяла у періоді з 30.04.2018 (затверджено Законом України від 18.01.2018 №2268-VIII «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» по 24.02.2024 (затверджено Законом України від 21.04.2022 Nє2217-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України»).
ПРАТ «ХТЗ» 08.10.2024 в порядку пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України направлено до Криворізької північної державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області повідомлення від 08.10.2024 №24/2 про неможливість вивезення первинних документів.
Рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області №76221/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 відмовлено у застосуванні спеціальних правил пп. 69.28. п. 69. підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України ПРАТ «ХТЗ».
В обґрунтування рішення про відмову зазначено, що ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" 10.06.2022 здійснювало фінансово - господарську діяльність та надавало до органів ДПС відповідні податкові декларації та реєструвало податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" не надано заяву до органів ДІС про відсутність можливості виконання податкового обов?язку відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Також, у повідомленні не вказано обставини, що призвели до неможливості вивезення первинних документів, зокрема: не надано доказів, щодо знаходження первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку у м. Маріуполь ( копії договорів оренди, акти приймання - передачі орендованих приміщень); відсутні відомості щодо втрати даних бухгалтерського обліку та первинних документів в електронному вигляді відповідно до вимог ст. 85 ПКУ (ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" до 01.01.2018 було великим платником).
ПРАТ «ХТЗ», не погоджуючись з рішенням № 76220/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 року та рішенням №76221/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 ГУ ДПС у Дніпропетровські області, було направлено скарги №24/4 від 04.12.2024 та №24/6 від 04.12.2024 на зазначені рішення до Держаної податкової служби України.
Листом ДПС України від 17.07.2025 №20617/6/99-00-06-02-02-06 повідомлено, що скарги ПРАТ «ХТЗ» № 24/6 від 05.12.2024 та №24/4 від 04.12.2024 на адресу ДПС України не надходили та підтверджено подання скарги до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Рішенням від 06.08.2025 №22763/6/99-00-06-03-03 Державною податковою службою України скаргу ПРАТ «ХТЗ» на рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області №76220/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 про застосування спеціальних правил пп. 38.11. п. 38. підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України залишено без розгляду.
Рішенням від 06.08.2025 №22776/6/99-00-06-03-03 скаргу ПРАТ «ХТЗ» на рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області №76221/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 про застосування спеціальних правил пп. 69.28. п. 69. підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України залишено без розгляду.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями відповідача про відмову у застосуванні спеціальних правил, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 38.11 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України тимчасово, до завершення проведення антитерористичної операції та/або операції Об'єднаних сил (ООС), до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підстави неможливості пред'явлення первинних документів:
первинні документи втрачені (знищені чи зіпсовані) у зв'язку з проведенням антитерористичної операції;
первинні документи знаходяться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент за місцем свого обліку подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів та/або операції Об'єднаних сил (ООС) запроваджується мораторій на проведення будь-яких перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату цих документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не можуть бути перевірені контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення проведення антитерористичної операції.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням антитерористичної операції, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Зазначені в цьому підпункті положення застосовуються до платників податків/податкових агентів, які станом на 1 квітня 2017 року здійснили зміну свого місцезнаходження (місця проживання) з тимчасово окупованої території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення на іншу територію України та сплачували податки до бюджету в період проведення антитерористичної операції згідно з цим Кодексом.
Платник податків/податковий агент не може застосовувати положення цього підпункту щодо податкових (звітних) періодів після перереєстрації підприємства на іншій території України.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови контролюючого органу у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган зобов'язаний видати вмотивоване рішення у строк не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента, в якому зазначаються підстави та докази такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за вказані податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за вказані податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за вказані звітні періоди.
Відповідно до підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Таким чином, підпунктом 38.11. пункту 38 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено дві обставини, за яких до платника податків можуть бути застосовані визначені вказаним підпунктом спеціальні правила:
- первинні документи втрачені (знищені чи зіпсовані) у зв'язку з проведенням антитерористичної операції;
- первинні документи знаходяться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено дві обставини, за яких до платника податків можуть бути застосовані визначені вказаним підпунктом спеціальні правила:
- втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів та/або
- неможливість вивезення первинних документів в зв'язку із знаходженням їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Оскільки вказані підстави та обставини, пов'язані сполучником та/або, з метою застосування вказаних спеціальних правил вони можуть існувати як кожна окремо, так і в сукупності.
Обставинами, на підставі яких контролюючий орган має право прийняти рішення про відмову у застосуванні підпункту 38.11. пункту 38 розділу ХХ Перехідні положення ПК України є:
- втрата документів, що не пов'язана з проведенням антитерористичної операції, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту;
- застосування до платників податків, які станом на 1 квітня 2017 року не здійснили зміну свого місцезнаходження (місця проживання) з тимчасово окупованої території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення на іншу територію України;
- застосування положення цього підпункту щодо податкових (звітних) періодів після перереєстрації підприємства на іншій території України.
Обставиною, на підставі якої контролюючий орган має право прийняти рішення про відмову у застосуванні підпункту 69.28. пункту 69 розділу ХХ Перехідні положення ПК України є втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій.
З аналізу викладених положень Податкового кодексу України вбачається, що у разі, якщо платник податків втратив (у зв'язку зі знищенням чи зіпсуттям) первинні документи або останні знаходяться на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади, зокрема, такий суб'єкт господарювання зобов'язаний повідомити про ці обставини податковий орган.
Заява платника податків про втрату документів, не потребує будь-яких доказів, зокрема документів, актів, фото, відео, свідчень очевидців та ін. Діє презумпція правдивості заяви платника податків, доти поки не буде спростовано протилежне. У разі незгоди з можливістю застосування до платника податків положень пп. 38.11 та пп. 69.28, саме контролюючий орган повинен надавати докази на підтвердження своєї позиції. У разі відмови у застосуванні положень цих підпунктів контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Велика Палата Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №916/3027/21 зробила наступні правові висновки: 1) покладений на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність передбачає, що висновки суду можуть будуватися на умовиводах про те, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були; 2) суд з дотриманням вимог щодо всебічного, повного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів визначає певну сукупність доказів, з урахуванням їх вірогідності та взаємного зв'язку, які, за його внутрішнім переконанням, дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, що входять до предмета доказування; у спірних правовідносинах обмежено як визначеними п.п.69.28 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України вимогами до змісту повідомлення платника податків, так і фізично доступними джерелами здобуття об'єктивних даних про безпосередній причинно-наслідковий
Зв'язок між факторами ведення бойових дій та втратою первинних документів, а також надзвичайно істотними і суттєвими правовими наслідками для інтересів держави у сфері податкової справи (незмінна на майбутнє та постійна у часі заборона на проведення документальної перевірки у разі прийняття контролюючим органом рішення (вчинення управлінського волевиявлення) про застосування до платника податків пп. 38.11 та пп. 69.28 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан, який не скасований і на теперішній час.
Судом встановлено, що ПРАТ «ХТЗ» провадив господарську діяльність в м. Харцизьк, вул. Патона, буд. 9, Донецька область у містах з проведенням антитерористичної операції та на тимчасово окупованій території і не може пред'явити первинні документи, створені з моменту реєстрації підприємства до моменту зміни свого місцезнаходження на Донецька обл., м. Маріуполь, Ілліча, буд. 54, корпус 4 (до 31.08.2015), на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань внаслідок захоплення рф належного підприємству майна, в тому числі первинних бухгалтерських документів.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 №309, вся територія Донецького району Донецької області є тимчасово окупованою Російською федерацією з 07.04.2014.
З метою застосування спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності, та з метою виконання положень пп. 38.11. п. 38. підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України ПРАТ «ХТЗ» повідомило, що первинні документи, створені за період часу з моменту державної реєстрації підприємства до дати зміни місцезнаходження (31.08.2015), знаходяться на тимчасово окупованій території (Донецька обл., м. Харцизьк, вул. Патона, буд. 9) через що їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
ПРАТ «ХТЗ» вказав обставини, що призвели до неможливості вивезення первинних документів, а саме: 15.03.2017 керівництво ПРАТ «ХТЗ» під натиском протиправного впливу представників так званої «ДНР» було змушене залишити виробничі потужності, розташовані у м. Харцизьк Донецької області, та інше майно підприємства в розпорядженні вищезазначених осіб та під їх контролем.
На момент подання повідомлення виробничі потужності та інше майно платника, перебувало у незаконному володінні та під контролем представників так званої «ДНР». Вказані особи вимагали сплачувати податки в бюджет так званої «Донецької народної республіки» (передавати частину доходу в «бюджет» так званої «ДНР» та здійснювати діяльність у відповідності до «законодавства ДНР») або передати у їх розпорядження все майно підприємства. Вказані особи, проінформували, що в разі невиконання їх вимог до керівництва та працівників підприємства будуть застосовані заходи юридичного та фізичного впливу за «законодавством ДНР».
У зв'язку з недопущенням ризику загрози життю співробітників ПРАТ «ХТЗ», недопущенням порушення законодавства України, продовжувати нормальну господарську діяльність було унеможливлено, а тому керівництво ПРАТ «ХТЗ» було змушене залишити майно підприємства в розпорядженні представників так званої «ДНР» і під їх контролем.
На момент подання повідомлення, майно ПРАТ «ХТЗ» (будівлі, обладнання, офісна техніка, транспортні засоби, інше рухоме майно) перебуває у незаконному володінні та під контролем представників так званої «ДНР».
ПРАТ «ХТЗ» звернулось з заявою до Національної поліції в Донецькій області від 15.03.2017 про вчинення кримінального правопорушення стосовно незаконного заволодіння всім майном підприємства та направило повідомлення до Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 15.03.2017 б/н про втрату з 15.03.2017 контролю над майном.
Також ПРАТ «ХТЗ» було подано заяву до Антитерористичного центру при Службі Безпеки України від 23.03.2017 відносно втрати контролю над печаткою підприємства 23.03.2017.
Направлено повідомлення до Запорізького управління офісу великих платників податків ДФСУ з копією на Державну фіскальну службу України відносно неможливості виконувати з 15.03.2017 вимоги чинного законодавства, а саме про обставини, які призвели до неможливості вивезення первинних документів.
Відомості про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР за №12017050230000764 від 18.05.2017 за ст. 341 КК України.
В зв'язку з викладеним, ПРАТ «ХТЗ» повідомило про неможливість вивезення всіх первинних документів, що створені за період часу з моменту державної реєстрації підприємства до дати зміни місцезнаходження (31.08.2015), знаходяться на тимчасово окупованій території (Донецька обл., м. Харцизьк, вул. Патона, буд. 9 ) з огляду на що їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади, в т. ч. первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством та інших за період з моменту державної реєстрації по 31.08.2015.
Відмовляючи у застосуванні спеціальних правил пп. 38.11. п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як підстави для відмови зазначило, що ПРАТ «ХТЗ» не надано рішення до Запорізького управління офісу великих платників податків ДФСУ про застосування або про відмову у застосуванні спеціальних правил пп. 38.11. п. 38 підрозділ 10 розділ ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Зазначені обґрунтування ГУ ДПС у Дніпропетровській області є безпідставними та не відповідають положенням пп. 38.11. п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, виходячи із наступного.
Зі змісту норми пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України слідує, що заява платника податків про втрату документів, не потребує будь-яких доказів. Діє презумпція правдивості заяви платника податків, доти поки не буде спростовано протилежне. У разі незгоди з можливістю застосування до платника податків положень п.п. 38.11, саме контролюючий орган повинен надавати докази на підтвердження своєї позиції.
Разом з тим, контролюючий орган жодним чином не спростував повідомлення платника податків про те, що первинні документи були втрачені на території м. Харцизьк, де здійснювало господарську діяльність ПРАТ «ХТЗ», а лише переклав обов'язок доказування на платника податків.
Відповідно до пп. 38.11. п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент за місцем свого обліку подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Отже, подання саме платником податків документального підтвердження обставин, що призвели до неможливості вивезення первинних документів, не передбачено вказаною нормою.
В подальшому, 31.08.2015 ПРАТ «ХТЗ» здійснено зміну місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України: 87504, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Ілліча, буд. 54, з 04.09.2015 місто Маріуполь, проспект Ілліча, буд. 54, корпус 4, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру від 07.08.2017.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789 (втратив чинність 27.12.2022), було визначено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), до даного переліку відносилась в т. ч. Маріупольська міська територіальна громада.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» від 06.12.2022 №1364.
Цією Постановою Уряд встановив, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004 (набрав чинності 27.12.2022), визначено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зокрема в розділі ІІ даного Наказу вказано, що вся територія Маріупольського району є тимчасово окупованою російською федерацією, дата початку тимчасової окупації 05.03.2022.
В зв'язку з викладеним, ПРАТ «ХТЗ» повідомило про неможливість вивезення всіх первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на території (м. Маріуполь), на якій велися бойові дії та яка є тимчасово окупованою російською федерацією у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, в т. ч. первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством та інших за період з 31.08.2015 по 10.06.2022.
Відмовляючи у застосуванні спеціальних правил пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як підстави для відмови зазначило, що ПРАТ «ХТЗ» не надано: інформацію щодо проведення відповідної інвентаризації; копії договорів оренди приміщень у м. Маріуполь.
Суд вважає зазначені обґрунтування ГУ ДПС у Дніпропетровській області безпідставними та такими, що не відповідають положенням пп. 69.28. п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Порядок проведення інвентаризації визначається Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 №879, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.10.2014 за №1365/26142 (далі - Положення №879).
Відповідно до п. 8 Положення №875 підприємства, які з дати початку тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, території проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, та підприємства, які мали (мають) місцезнаходження в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану, або підприємства, структурні підрозділи (відокремлене майно) яких розташовані на (в) таких територіях (районах), проводять інвентаризацію у разі можливості безпечного та безперешкодного доступу уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов'язання та власний капітал підприємств.
Зазначені підприємства зобов'язані провести інвентаризацію станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, та відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду. (п. 8 Положення №875).
Отже, твердження відповідача про обов'язковість проведення інвентаризації у разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів є необґрунтованими та суперечать Положенню №879.
Суд також зазначає, що факт подання позивачем податкової звітності та ведення господарської діяльності за період з 31.08.2015 по 10.06.2022 не свідчить про наявність чи відсутність у суб'єкта господарювання первинних документів. Хоча формування податкової звітності і відбувається на підставі первинних документів, це не підтверджує, що фізичний доступ до оригіналів таких документів з метою пред'явлення зберігається.
Отже, в силу спеціального застереження п.п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган.
При прийнятті рішення суд враховує пояснення ГУ ДПС у Дніпропетровській області, надані до суду 30.10.2025, відповідно до яких ГУ ДПС у Дніпропетровській області вважає можливим застосування ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" (код ЄДРПОУ 00191135) положень підпункту 38.11 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, за період з моменту реєстрації по 30.08.2015, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на окупованих територіях і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади. Також, ГУ ДПС у Дніпропетровській області вважає можливим застосування ПРАТ "ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД" (код ЄДРПОУ 00191135) положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, за період з 31.08.2015 по 10.06.2022, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
Враховуючи, що відповідачем визнано право позивача на застосування до нього положень підпункту 38.11 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за період з моменту реєстрації по 30.08.2015 та положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за період з 31.08.2015 по 10.06.2022, проте не надано до суду відповідного рішення, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76220/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 щодо відмови у застосуванні спеціальних правил пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України приватному акціонерному товариству «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД»; в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76221/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 щодо відмови у застосуванні спеціальних правил пп. 69.28. п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України приватному акціонерному товариству «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД».
Враховуючи встановлені судом обставини та підтвердження відповідачем права позивача на застосування до нього положень підпункту 38.11 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за період з моменту реєстрації по 30.08.2015 та положень підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за період з 31.08.2015 по 10.06.2022, суд зобов'язує Головне управління ДПС у Дніпропетровській області застосувати до приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» встановлені пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України спеціальні правила за період з моменту реєстрації по 30.08.2015, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на окупованих територіях і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади, та зобов'язує Головне управління ДПС у Дніпропетровській області застосувати до приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» встановлені пп. 69.28. п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України спеціальні правила за період з 31.08.2015 по 10.06.2022, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
Відповідне формулювання відповідає положенням пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України та пп. 69.28. п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України, та конкретизує строки застосування спеціальних правил щодо позивача.
Відтак, позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 4844,80 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією від 13.08.2025.
З огляду не те, що позов задоволено в частині основних вимог про визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень, судовий збір, сплачений позивачем у розмірі 4844,80 грн, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» (вул. Володимира Черкасова, буд. 114, каб. 205, м. Кривий Ріг, 50079, код ЄДРПОУ 00191135) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658)) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76220/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 щодо відмови у застосуванні спеціальних правил пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України приватному акціонерному товариству «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76221/6/04-36-07-14-10 від 08.11.2024 щодо відмови у застосуванні спеціальних правил пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України приватному акціонерному товариству «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД».
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області застосувати до приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» встановлені пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України спеціальні правила за період з моменту реєстрації по 30.08.2015, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на окупованих територіях і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя та здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області застосувати до приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» встановлені пп. 69.28. п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України спеціальні правила за період з 31.08.2015 по 10.06.2022, в частині неможливості вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Приватного акціонерного товариства «ХАРЦИЗЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» судові витрати з оплати судового збору в розмірі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський