Справа № 138/3664/25
Провадження №:1-кс/138/1030/25
22 грудня 2025 року м. Могилів-Подільський
Слідчий суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СВ Могилів-Подільського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12025020160000587 від 17.12.2025за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 140, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 137, ч. 3 ст. 367 КК України, про відсторонення від посади відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Озаринці Могилів-Подільського району Вінницької області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , розлученої, освіта вища, працюючої на посадіпровідного фахівця із соціальної роботи Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), громадянки України, раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 137 КК України,
22.12.2025 ст. слідчий ОСОБА_6 звернувся до міськрайонного суду з вказаним клопотанням по кримінальному провадженню № 12025020160000587 від 17.12.2025, з наступних підстав:
досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_4 відповідно до наказу №58 від 30.12.2021 прийнята на роботу та перебуваючи на посаді провідного фахівця із соціальної роботи Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) неналежно виконала свої професійні обов'язки щодо охорони життя та здоров'я неповнолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за наступних обставин.
Відповідно до посадової інструкції, затвердженої директором Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), провідний фахівець із соціальної роботи відділення соціальної роботи: організовує виявлення в зоні соціального обслуговування на території Могилів-Подільської територіальної громади та веде облік осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують соціальної підтримки, надання соціальних послуг; проводить соціально-профілактичну роботу, спрямовану на запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб/сімей; проводить оцінювання потреб особи/сім'ї з ознаками складних життєвих обставин у соціальних послугах та соціальній допомозі; планує соціальну роботу, надання соціальних послуг, соціальної допомоги, визначення методів соціальної роботи з мінімізації або подолання складних життєвих обставин особи/сім'ї, надає соціальні послуги особам/сім'ям, спрямовані на подолання або мінімізацію складних життєвих обставин. Також він зобов'язаний: не допускати негуманних і дискримінаційних дій щодо об'єктів соціальної роботи, в тому числі з вразливими категоріями дітей та сім'ями з дітьми, вживати заходів щодо запобігання виникненню складних життєвих обставин у сім'ї отримувача соціальних послуг та здійснювати профілактичні заходи щодо запобігання вилученню дітей із сім'ї, своєчасно виявляти сім'ї, дітей та молодь, які перебувають у складних життєвих обставинах та надавати необхідну допомогу у вирішені їх проблем, насамперед на ранніх етапах сімейних криз, терміново реагувати на випадки жорстокого поводження з дітьми, насильства над ними, інформувати залежно від ситуації органи і служби у справах дітей та вживати заходів до чинного законодавства. інформувати батьків про обов'язки й відповідальність за виховання дітей та можливість притягнення до відповідальності батьків, які не забезпечують належний догляд та виховання дітей відповідно до чинного законодавства, в разі жорстокого поводження чи невиконання батьками своїх обов'язків стосовно дітей інформувати органи відповідно до чинного законодавства, здійснювати соціальний супровід та створювати умови для самостійного розв'язання життєвих проблем, що виникають у сім'ї, з метою мінімізації негативних наслідків або повного подолання складних життєвих обставин сім'ї або особи, невідкладно інформувати керівництво про складні та надзвичайні ситуації, які виникають у ході роботи.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради «Про надання соціальних послуг № 154 від 12.08.2025» ОСОБА_4 здійснювала соціальний супровід сім'ї, яка перебуває у складних життєвих обставинах - сім'ї ОСОБА_8 , у якій знаходився малолітній ОСОБА_7 , 2015 року народження, та у якого була група інвалідності категорії підгрупи А діагноз «Інші органічні розлади особистості та поведінки внаслідок вродженої патології ЦНС».
Починаючи з серпня ОСОБА_4 складала акти обстеження сім'ї з відповідними висновками. Зокрема, акти датовані 06.08.2025, 08.08.2025, 09.08.2025, 11.08.2025, 22.08.2025, 05.09.2025, 30.09.2025, 17.10.2025, 23.10.2025, 27.10.2025, 30.10.2025, 21.11.2025, 15.12.2025.
В указаних актах ОСОБА_4 констатувала необхідність покращення умов проживання дитини, звернення до медичного закладу, проведення бесід з матір'ю, попередження про виконання батьківських обов'язків.
При цьому, обстежуючи сім'ю ОСОБА_4 бачила умови проживання дитини ОСОБА_9 , 2015 р.н., і те, що дитина має значну втрату ваги для свого віку і з таким діагнозом хвороби знаходиться в неналежних умовах, а мати неспроможна самостійно покращити умови проживання дитини.
Внаслідок недостатнього харчування та неотримання належної медичної допомоги, 16.12.2025 близько 19:30 настала смерть малолітнього сина ОСОБА_7 .
За вищевказаних обставин, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 137 КК України, - неналежне виконання професійних обов'язків щодо охорони життя та здоров'я неповнолітнього внаслідок несумлінного ставлення до них, якщо воно спричинило смерть неповнолітнього.
18.12.2025 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 137 КК України.
Виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини:
- протокол огляду місця події від 16.12.2025, яким зафіксовано смерть ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тіло якого виявлено в одній із кімнат будинку за адресою АДРЕСА_2 . Під час огляду встановлено, що тіло дитини знаходиться у стані значного зниження маси тіла;
- протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 17.12.2025, яким встановлено, що до 19.05.2025 року померлим ОСОБА_7 опікувалась покійна бабуся ОСОБА_11 і до того часу дитина ходила, трішки схуднувши. Після смерті бабусі догляд за ОСОБА_12 почала здійснювати мама ОСОБА_13 , яка часто залишала ОСОБА_12 , який став лежачим самим у дома;
- протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 17.12.2025, яким встановлено, що зазвичай померлим ОСОБА_7 опікувалась покійна бабуся, а після її смерті ОСОБА_12 часто залишався зі старшим братом, оскільки мама ОСОБА_13 постійно займалась власними справами у місці та на АЗС. При цьому, як вказала свідок ОСОБА_13 офіційно ніде не працює, проживає за рахунок пенсії і на її слова відвести ОСОБА_12 в лікарню, ОСОБА_13 повідомляла, що немає часу та грошей;
- протокол допиту свідка ОСОБА_15 від 17.12.2025, яким встановлено та підтверджено факт відсутності догляду за покійним ОСОБА_12 після смерті бабусі;
- протокол допиту свідка ОСОБА_16 від 17.12.2025, яким встановлено, що у ОСОБА_17 спостерігається низький батьківський потенціал, останній надано рекомендації щодо звернення до органу соціального захисту для отримання реабілітаційних послуг дитини, однак рекомендації було проігноровано;
- документи вилучені у сімейного лікаря за результатами медичного огляду, якими констатовано, що при погіршення стану здоров'я дитини мати - ОСОБА_8 відмовлялася від госпіталізації;
- акти обстеження сім'ї, якими констатовано відсутність піклування за дитиною з боку матері та ігнорування надання дитині медичної допомоги;
- протокол обшуку приміщення кабінету № 1 Могилів-Подільського територіального центру соціального обслуговування від 17.12.2025;
- протокол обшуку приміщення Могилів-Подільської міської ради від 17.12.2025;
- протокол обшуку приміщення КНП «Могилів-Подільський МЦПМСД» від 17.12.2025.
Завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
ОСОБА_4 обіймає посаду провідного фахівця із соціальної роботи Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) вчинила не тяжкий злочин, за який законом передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Займана підозрюваною ОСОБА_4 посада пов'язання з постійною виконанням функції місцевого самоврядування, яка в свою чергу вимагає від ОСОБА_4 комунікації з працівниками Могилів-Подільської міської ради та КНП «Могилів-Подільський МЦПМСД», де на даний час працює інша підозрювана ОСОБА_18 у вказаному проваджені. Однак зміст і характер спілкування вказаних осіб не може бути предметом контролю з боку прокурора або суду, а тому у такий спосіб підозрювана ОСОБА_4 матиме можливість прямо або опосередковано впливати на позицію свідків - працівників Могилів-Подільської міської ради, які певним чином є залежними від неї особами, а також може здійснювати на них відповідний тиск з метою домогтися вигідних для себе свідчень під час подальшого судового розгляду.
Підозрювана ОСОБА_4 обізнана з обставинами кримінального правопорушення, а також з тим, які саме документи, предмети та інші матеріальні носії інформації можуть бути використані стороною обвинувачення, як докази її протиправної діяльності.
Не маючи належного процесуального контролю, підозрювана має реальну можливість знищити, приховати або спотворити зазначені речі чи документи, у тому числі шляхом їх знищення, підроблення або впливу на осіб, у володінні яких вони можуть перебувати, що ускладнить або унеможливить встановлення істини у кримінальному провадженні.
Таким чином, існує обґрунтований ризик перешкоджання повному, всебічному та неупередженому досудовому розслідуванню шляхом впливу на докази.
Свідки у даному кримінальному провадженні є колегами та знайомими підозрюваної, проживають з нею в одному населеному пункті, мають спільне коло спілкування та постійні соціальні контакти.
За таких обставин підозрювана має реальну можливість безперешкодно контактувати зі свідками, впливати на їхню поведінку, схиляти до надання показань на її користь, умовляти до відмови від дачі показань або ж до надання неправдивих відомостей з метою спотворення фактичних обставин кримінального правопорушення.
Враховуючи зацікавленість підозрюваної у результатах кримінального провадження та прагнення уникнути кримінальної відповідальності, наявний ризик незаконного впливу на свідків є реальним, обґрунтованим та таким, що може бути реалізований у будь-який момент.
Інкриміноване кримінальне правопорушення підозрюваній, спосіб його вчинення, свідчить про можливість підозрюваної, перебуваючи без належних обмежень, продовжувати протиправну діяльність або вчинити інше кримінальне правопорушення.
Відсутність процесуальних обмежень створює умови, за яких підозрювана може використовувати своє службове становище, соціальні зв'язки або доступ до відповідних ресурсів для повторного вчинення аналогічних дій, що становить загрозу як інтересам кримінального провадження, так і суспільним інтересам загалом.
На підставі вищевикладеного, слідчий за погодженням з прокурором просить відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від посади провідного фахівця із соціальної роботи Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) строком на два місяці.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав, вважає, що є усі підстави для задоволення клопотання, та відсторонення підозрюваної від посади. Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, в зв'язку з тим, що дане клопотання про відсторонення від посади ОСОБА_4 не підтверджено належними і допустимими доказами, а також не враховано стан здоров'я підозрюваної ОСОБА_4 та її сімейні обставини.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав:
так, клопотання відповідає вимогам ст.ст.154, 155 КПК України.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Питання про відсторонення від посади осіб, що призначаються Президентом України, вирішується Президентом України на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством. Відсторонення від посади Директора Національного антикорупційного бюро України здійснюється слідчим суддею на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 156 КПК України, клопотання про відсторонення особи від посади розглядається слідчим суддею, судом не пізніше трьох днів з дня його надходження до суду за участю слідчого та/або прокурора та підозрюваного чи обвинуваченого, його захисника.
Слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 155 цього Кодексу, повертає його прокурору, про що постановляє ухвалу.
Під час розгляду клопотання слідчий суддя, суд має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про відсторонення від посади.
Під час розгляду даного клопотання судом було з'ясовано, що ОСОБА_4 працює на посаді провідного фахівця із соціальної роботи Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
18.12.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 137 КК України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 перебуваючи на посаді провідного фахівця із соціальної роботи Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), та маючи доступ до документів, що стосуються матеріалів кримінального провадження, може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
На підставі викладеного, враховуючи, що даний захід необхідний для запобігання використання ОСОБА_4 свого посадового становища з метою впливу на хід проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню, а також, з метою запобігання вчиненню іншого правопорушення, тиску на свідків та спотворення, знищення речових доказів по кримінальному провадженню, слідчий суддя вважає за доцільне відсторонити ОСОБА_4 від займаної посади строком на два місяці, в межах строку досудового розслідування.
На підставі наведеного, керуючись ст. 154, 156, 157 КПК України, суд,-
Клопотання старшого слідчого СВ Могилів-Подільського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12025020160000587 від 17.12.2025за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 140, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 137, ч. 3 ст. 367 КК України, про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,- задовольнити.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від посади провідного фахівця із соціальної роботи Могилів-Подільського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), строком на 2 (два) місяці, однак в межах строку досудового розслідування, тобто до 17 лютого 2026 року.
Організацію направлення для виконання ухвали слідчого судді, про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від посади покласти на старшого слідчого СВ Могилів-Подільського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_6 .
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_19