Рішення від 27.11.2025 по справі 676/5205/25

Справа №676/5205/25

Номер провадження 2-а/676/139/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. Кам'янець-Подільський

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Швець О.Д.,

з участю секретаря Михайловської І.А.

розглянувши в спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, в якому просить скасувати постанову № 412 від 09.06.2025, якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а справу закрити.

В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що 09 червня 2025 р. т.в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення виніс постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності № 412 за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. У постанові зазначено, що 03.05.2025 р. при відвідуванні ним другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 було встановлено факт порушення правил військового обліку, вчасно не з'явився до ТЦК та СП для поновлення на військовий облік, чим порушив ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджених постановою КМУ №1487 та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. З постановою, яку отримав 08.07.2025 р., не погоджується, вважає, що постанова прийнята з грубим порушенням процесуального законодавства та відомості, які зазначені у ній не відповідають дійсності. Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 та згодом виявилось, що був знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 , має чинний військовий квиток та підставі на отримання відстрочки від мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Ще у 2022 р. пройшовши ВЛК на визначення ступеня придатності до військової служби, надавши усі медичні документи, які підтверджували фактичний стан здоров'я, йому повідомили, що по стану здоров'я не підлягає мобілізації та буде виключений з військового обліку, проте це було зазначено лише на словах. Протягом 3-х років ніяких питань у працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 не було. 16.07.2024 р. оновляв свої військово-облікові дані у ЦНАП, де отримав витяг у якому стояла відмітка «не на обліку». З'явившись 03.06.2024 р. до ІНФОРМАЦІЯ_2 отримав інформацію що загублено його особисту справу та відсутні актуальні документи про стан здоров'я. Вважає, що позивач постійно повідомляв усю інформацію стосовно своїх актуальних персональних даних відповідачу, не переховувався, був на зв'язку в телефонному режимі з ІНФОРМАЦІЯ_2 та фізично до них прибував, незважаючи на проблеми із здоров'ям та необхідність доглядати сліпу матір, інших родичів, які могли хоч на деякий час приглянути за матір'ю немає, представники ІНФОРМАЦІЯ_2 не змогли дати конкретної відповіді та ігнорували усі його слова. Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.

Рух справи.

Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 12.09.2025 р. відкрито провадження у справі та призначений розгляд в спрощеному провадженні.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно судовою повсткою. Подав відзив на позов. Заперечення обгрунтовує тим, що згідно Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено, що ОСОБА_1 взято на військовий облік 07.02.2009 р. у 2 відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі абз. 10 п.2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку з не перебуванням на військову обліку військовозобов'язаних, які старші 25 років. Встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 з військового обліку з 07.02.2009 р. не знімався. 17.11.2022 р. ОСОБА_1 пройшов ВЛК, за результатами якої визнаний непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (протокол ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Військовозобов'язаний ОСОБА_1 12.06.2025 р. при 2 відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 (Чемерівці) пройшов ВЛК у КНП «Чемеровецька багатопрофільна лікарня» за результатами якої визнаний придатним до військової служби (протокол №2025-0612-1440-3192-0). Твердження ОСОБА_1 в частині того, що від підлягає виключенню з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби не відповідає дійсності. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633 від 11.04.2024 р. внесено зміни до деяких законодавчих актів, зокрема до абз 6 ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» де зобов'язано військовозобов'язаних протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України зобов'язані уточнити свої облікові дані через ЦНАП або електронний кабінет військовозобов'язаного, у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином військовозобов'язаний ОСОБА_1 зобов'язаний був протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України № 3633 від 11.04.2024 р., тобто з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. уточнити свої персональні дані. Позивач не уточнив свої персональні дані. Просить відмовити в задоволенні позову.

Суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Фактичні обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 09 червня 2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .Когутом винесено постанову № 412 якою позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за те, що ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, вчасно не з'явився до територіального центру комплектування для поновлення на військовий облік, що було встановлено 03.05.2025 р. при відвідуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Не з'явившись для постановки на військовий облік ОСОБА_1 порушив ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487.

У зв'язку з порушенням ч. 3 ст. 210 КУпАП на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.

Позивач не погодився з постановою та оскаржив її до суду.

Норми права, мотиви, позиція суду.

24 лютого 2022 року відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні постановлено ввести воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні було неодноразово продовжено, тому особливий період в Україні триває по теперішній час.

З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX (Указ № 65/2022), запроваджено загальну мобілізацію, яка триває і до нині.

Згідно із абз.6 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

18.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку №3633-ІХ від 11.04.2024 (Закон №3633-ІХ), яким положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно із абзацом 4 пункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету міністрів України № 1487 від 30.12.2022, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Отже, громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 шляхом: прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина третя статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Водночас, частина третя статті 210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, у вигляді штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Обов'язок для призовників, військовозобов'язаних та резервістів уточнити свої персональні дані виник з 18.05.2024, коли набули чинності відповідні зміни до Правил № 1487 та Закону № 3543-ХІІ, унесенні Законом № 3633-ІХ.

На даний час діє Указ № 65/2022, оголошення нової мобілізації в України після 18.05.2024 не відбулося, тому й обов'язок уточнити персональні дані, передбачений Правилами № 1487 та Законом № 3543-ХІІ, не виник.

Однак, такий обов'язок під час дії Указу № 65/2022 передбачений абз 4 підпункту 1) пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-ІХ - громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Так як обов'язок щодо уточнення персональних даних саме з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно, коли уже йде мобілізація, запроваджений і передбачений Законом № 3633-ІХ саме у частині проведення мобілізації, а не військового обліку, то його не виконання слід розглядати як порушення законодавства про мобілізацію, відповідальність за яке передбачена статтею 210-1 КУпАП.

Таким чином, не уточнення своїх персональних даних позивачем у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 не порушує правила військового обліку, так як у цей період нової мобілізації оголошено не було, а обов'язок вчинити такі дії пов'язаний виключно з уже триваючою мобілізацією.

Однак, відповідач не врахував приписів ч. 3 ст.210-1 КУпАП та помилково притягнув позивача до відповідальності за ч. 3 ст.210 КУпАП.

Невірна кваліфікація відповідачем дій позивача вказує на протиправність та необхідність скасування оскаржуваної постанови.

Так, відповідно до примітки до статті 210 КУпАП положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Отже, відповідач мав та має можливість отримати персональні позивача дані шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

При цьому варто зауважити, що чинним законодавством саме на військовозобов'язаного покладено обов'язок вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів. У свою чергу держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, що не звільняє позивача від обов'язку надати усю необхідну інформацію.

Доводи позивача про наявність у ТЦК та СП даних про нього, а також уточнення окремих даних до 18.05.2024, не свідчать про виконання позивачем обов'язку щодо оновлення даних, передбаченого Законом № 3633-ІХ, адже такий обов'язок може бути виконаним лише шляхом актуалізації відповідних даних з 18.05.2024 по 16.07.2024.

Згідно із п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю з огляду на відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням наведеного наявні підстави для закриття провадження про адміністративне правопорушення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Розподіл між сторонами судових витрат.

Частиною 1 ст. 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп. на користь позивача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, ч. 3 210-1, 245, 280, 283, 287-289, 293 КУпАП, ст. ст. 2, 6, 9, 77, 241-246, 255, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову №412 від 09.06.2025 р. винесену ТВО начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_3 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000,00 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, провадження у справі закрити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 27 листопада 2025 року.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.