Справа № 456/5410/25
Провадження № 3/456/2040/2025
іменем України
16 грудня 2025 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Валовін Ю. В. , розглянувши матеріали, які надійшли зі Стрийського районного управління поліції ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП,
26.09.2025 о 16 год. 40 хв. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 на АСЗ здійснив роздрібну торгівлю дизельного палива в кількості 30 л без державної реєстрації суб'єктом господарювання та без ліцензії на торгівлю пальним, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
Матеріали про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП надійшли від Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області до Стрийськогоміськрайонного суду Львівської області 02.10.2025, після чого невідкладно у встановленому порядку були розподілені головуючому судді Валовін Ю. В. Розгляд справи було відкладено за клопотанням ОСОБА_2 , з метою представлення доказу відсутності вини та виклику працівників Стрийського РУП ГУНП Львівської області, які складали адміністративні матеріали, а також отримання відеозапису з портативних бодікамер.
ОСОБА_2 в судове засідання з'явився, обставини, викладені в протоколі підтвердив, реалізацію палива за вказаною адресою здійснював. Водночас пояснив, що є лише найманим працівником, а діяльність на АЗС здійснює юридична особа, кооператив.
16.12.2025 на адресу суду від Стрийського РУП ГУНП у Львівській області надійшов DVD диск з відеозаписом з портативних бодікамер працівників поліції, на яких зафіксовано обставини складання протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за фактом події, що мала місце 26.09.2025.
16.12.2025 через канцелярію суду ОСОБА_2 подав клопотання про закриття провадження у справі за відсутності складу правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
В обґрунтування клопотання покликається на те, що реалізоване пальне є власністю кооперативу «ГуртОк», який має ліцензію на зберігання палива та розподіляє його виключно між членами кооперативу. Вказані документи були представлені працівникам Стрийського РУП ГУНП у Львівській області під час складання протоколу. Стверджує, що помилково здійснив відпуск палива не члену кооперативу. Оскільки пальне не є об'єктом господарської діяльності, а належить кооперативу, помилка працівника може бути кваліфікована виключно за ст. 161 КУпАП - відпуск пального, яке належить громадській організації, за відсутності ознак розкрадання, яка не підсудна суду згідно зі ст. 221 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та дослідивши долучені до нього матеріали, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин цієї справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, виходячи з таких підстав.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП). Тобто адміністративне правопорушення це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАПсеред ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, полягає в оптовій або роздрібній торгівлі пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Таким чином, для притягнення до відповідальності за вказаною статтею, необхідне встановлення наступнихдвох фактів:факту оптової чи роздрібної реалізації пального; факту здійснення такої реалізації без реєстрації суб'єктом господарювання (тобто, фактично фізичною особою яке не має статусу фізичної особи підприємця) та/або за відсутності документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», роздрібна торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Пунктом 7 частини 1 статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема, виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Вказаними нормами визначено, що продаж пального може здійснюватися виключно суб'єктами господарської діяльності та за умови наявності ліцензії на такий продаж.
Таким чином, суб'єктом вчинення вказаного правопорушення може бути фізична особа, яка здійснює таку діяльність без відповідної реєстрації як суб'єкт господарювання та, відповідно і без ліцензії, а також посадова особа юридичної особи, яка здійснює таку діяльність хоч і з реєстрацією, як суб'єкт господарювання, проте без відповідної ліцензії.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_2 у вчиненому правопорушенні доведена:
- протоколом серії ВАД № 478391 від 26.09.2025, відповідно до якого ОСОБА_2 о 16:40 год. за адресою АДРЕСА_2 на АСЗ здійснив роздрібну торгівлю дизельного паливав кількості 30 л без державної реєстрації суб'єктом господарювання та без ліцензії на торгівлю пальним. Протокол складено в присутності свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ;
- поясненнями свідка ОСОБА_4 , в яких останній вказав, що разом зі своїм другом ОСОБА_5 на його автомобілі, номерний знак НОМЕР_1 , на автошляху М-06 в напрямку м. Стрия, не доїжджаючи до міста Стрия, заїхали на АЗС без назви та вирішили заправитись. Його друг передав заправнику 1500,00 грн, розрахувавшись за 30 літрів пального, після чого заправник заправив автомобіль на 20 літрів, 10 літрів залив в каністру;
- поясненнями свідка ОСОБА_3 , в яких останній вказав, що разом зі своїм другом ОСОБА_6 , на власному автомобілі номерний знак НОМЕР_1 на автошляху М-06 в напрямку м. Стрия, не доїжджаючи до ОСОБА_7 , заїхали на АЗС без назви та вирішили заправитись. Він під'їхав до заправки де до нього підійшов чоловік ( ОСОБА_2 ) та запитав чи будуть заправлятись. ОСОБА_3 відповів що потрібно дизельне паливо на 1500,00грн. Чоловік взяв кошти та включив насос для заливу пального. 20 літрів залив в авто, 10 - в каністру;
- рапортом про надходження повідомлення від ОСОБА_8 про виявлення АЗС, яке здійснює діяльність без ліцензії;
- відеозаписом з портативної боді камери працівника поліції,на якому міститься той факт, що ОСОБА_2 не було надано документів, які б підтверджували реєстрацію суб'єктом господарської діяльності, та документів дозвільного характеру на право здійснення роздрібної торгівлі паливом, а також дотримання працівниками поліції вимог КУпАП під час складання адміністративних матеріалів;
- розпискою ОСОБА_2 , якою останньому передано на відповідальне зберігання бензин та дизельне паливо, що знаходилось на АЗС згідно з протоколом серії ВАД № 478391 від 26.09.2025, до вирішення питання щодо притягнення до відповідальності за вчинення діяння передбаченого ч. 1 ст. 161 КУпАП.
Суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає викладені вище докази належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.
Надаючи оцінку письмовим доводам ОСОБА_2 , щодо того, що АЗС функціонує, як кооператив, який відпускає пальне виключно між своїми членами, що відповідає його статутній діяльності, а також тому, що він помилково відпустив пальне, не перевіривши членство вказаних осіб в кооперативі, що має наслідком кваліфікацію його дій виключно за ст. 161 КУпАП, суд звертає увагу на наступне.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ст. 161 КУпАП є, зокрема, незаконний відпуск або придбання бензину чи інших паливно-мастильних матеріалів, що належать державним або громадським підприємствам, установам і організаціям, при відсутності ознак розкрадання.
Стаття 161 КУпАП (про незаконний відпуск пального) є «радянською спадщиною», і була розроблена для захисту державних ресурсів від розкрадання, захищала виключно державну та громадську (колгоспну) власність, а суб'єктами вчинення правопорушення за вказаною статтею були лише фізичні особи, які це майно незаконно продавали без ознак розкрадання (тобто без ознак вчинення злочину). В силу відсутності в законодавстві такої організаційно-правової форми як громадське підприємство, її правозастосування сьогодні теж обмежується виключно державним майно, при порушенні відпуску пального, що належить підприємствам, установам, організаціям державного сектору.
З пояснювальної записки до законопроекту, яким 06.10.2022 було прийнято Закон № 2657-IX вбачається, що законодавцембуловпроваджено статтю 161-1 КУпАП якраз з метою протидії незаконній торгівлі пальним в приватному секторі, оскільки ні ст. 164 КУпАП (здійснення господарської діяльності без ліцензії), ні ст. 161 КУпАП не вирішували проблеми з тіньовим обігом пального.
Згідно із Законом України «Про кооперацію», кооператив є самостійною організаційно-правовою формою. Хоча він є громадським об'єднанням за суттю (об'єднання людей), у юридичному сенсі він є окремим суб'єктом господарювання і не тотожний «громадському підприємству» радянського зразка, і тим паче не здійснює діяльність в державному секторі.
З долучених ОСОБА_2 документів, вбачається, що Споживчий кооператив «ГуртОК» зареєстровано за адресою 79005, Львівська обл., м. Львів, вул. Руставелі Ш., будинок 26. Витягом з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального підтверджується наявність в Споживчого кооперативу «ГуртОК» ліцензії на зберігання пального виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки за адресою Львівська область, Стрийський район, с. Добряни, вул. Нижанківського, буд. 24.
Водночас, суд критично оцінює вказані документи, зважаючи на те, що: подані документи не завірені в належний спосіб посадовою особою юридичної особи, що не дає можливості перевірити їх автентичність; адреса вказана у витягу з ліцензійного реєстру не збігається з адресою, за якою було вчинено адміністративне правопорушення; відсутнє підтвердження належності реалізованого ОСОБА_2 пального вказаному кооперативу; жодного доказу на підтвердження того, що ОСОБА_2 , відпускаючи пальне діяв від імені кооперативу як найманий працівник, чи як повірений уповноважений на зберігання такого пального, як і будь якого підтвердження правового зв'язку ОСОБА_2 з вказаним кооперативом, суду надано не було. Вказані документи не спростовують факту реалізації ОСОБА_2 пального без реєстрації суб'єктом господарювання та без належного дозволу, а також не підтверджують вчинення ним таких дій, як найманим працівником в інтересах роботодавця.
Таким чином, суд приходить до висновку, що інспекторами поліції дії ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП кваліфіковано вірно, а аргументи останнього не спростовують вчинення ним правопорушення.
Санкцією ч. 1 ст.161-1 КУпАП передбачено відповідальність у виді штрафу з конфіскацією пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення. З протоколу серії ВАД № 478391 від 26.09.2025, а також з розписки ОСОБА_2 , вбачається передача на відповідальне зберігання останньому 5750 л. дизельного палива та 4370 л. бензину до моменту винесення рішення в справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_2 , суд враховує особу правопорушника, ступінь вини у вчиненому правопорушенні, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а тому відносно ОСОБА_2 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 161-1 КУпАП у виді штрафу з конфіскацією на користь військової частини переданого на зберігання пального, що відповідатиме суспільним інтересам.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Оскільки підстави для звільнення ОСОБА_2 від сплати судового збору судом не встановлено, з ОСОБА_2 слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 23, 33, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 (сімнадцяти тисяч гривень нуль копійок) грн.
Передане на зберігання ОСОБА_1 пальне, а саме 5 750 (п'ять тисяч сімсот п'ятдесят) літрів дизельного пального та 4 370 (чотири тисячі триста сімдесят) літрів бензину, конфіскувати на користь Збройних сил України, передавши військовій частині НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Стрийському РУП ГУНП у Львівській області повідомити суд про виконання постанови в частині конфіскованого майна.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови складено 19.12.2025.
Суддя Юлія ВАЛОВІН