Справа № 462/7622/25
Провадження № 2-а/455/25/2025
Іменем України
22 грудня 2025 року м. Старий Самбір
у складі судді Титова А.О.,
за участю секретаря судового засідання Гавриляк О.Б.,
за участю:
представника позивача - адвоката Гаріпова П.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ,
до відповідача Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №5762652 від 20.09.2025,
Позивач - ОСОБА_1 (далі за текстом - Позивач), звернувся до суду із позовом до відповідача - Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (далі за текстом - Відповідач), про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №5762652 від 20.09.2025, якою Позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 850,00 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 6 статті 121 КУпАП (далі за текстом - Оскаржувана постанова).
В обґрунтування позову Позивач вказує, що 20.09.2025 Оскаржуваною постановою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом, не перереєстрованим в Україні в установленому порядку. Позивач з даною постановою не погоджується, вважає Оскаржувану постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідач належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явився, у відзиві просив розгляд справи здійснювати без участі представника Відповідача.
15.12.2025 представник Відповідача направив на адресу суду відзив, в обґрунтування якого посилається на те, що додатки, які подані Позивачем, ключовим елементом, що спростовує його доводи, є хронологічний аналіз документів та правове регулювання експлуатації, а не лише реєстрації.
Згідно з документами, долученими до позовної заяви, а саме - Договір купівлі- продажу ТЗ № 23/09/25/20-38, Акт прийому-передачі транспортного засобу, Акт огляду реалізованого транспортного засобу - усі ці документи чітко засвідчують дату набуття Позивачем права власності на автомобіль BMW X1 - 23 вересня 2025 року.
Навіть якщо прийняти до уваги, що автомобіль мав тимчасову реєстрацію (транзитні номерні знаки), видану продавцю до моменту його передачі Позивачу, така реєстрація має обмежений термін дії, не пов'язаний із загальним відтермінуванням, наданим Постановою КМУ № 190. Транзитні номерні знаки призначені для перегону автомобіля до місця його постійної реєстрації та мають чітко обмежений строк експлуатації, який зазвичай не перевищує 10 днів. На момент зупинки 20.09.2025 ТЗ керувався на транзитних номерних знаках, термін експлуатації яких сплинув.
Таким чином, працівник поліції фіксував об'єктивний факт керування (експлуатації) незареєстрованим ТЗ 20.09.2025, що є самостійною підставою для притягнення до відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, просить відмовити у задоволені позову у зв'язку із безпідставністю.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (частини 1-3 статті 7 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (частина 1 статті 251 КУпАП).
Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП)
Частиною 6 статті 121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (частина 1 статті 251 КУпАП).
Ці дані встановлюються, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (частина 1 статті 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина 2 статті 251 КУпАП).
Постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення (частина 2 статті 283 КУпАП).
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу (частина 3 статті 283 КУпАП).
Кодекс адміністративного судочинства України (далі за тестом - КАС України)
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина 1 статті 2 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина 2 статті 73 КАС України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (частина 1 статті 75 КАС України).
Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом (частина 1 статті 74 КАС України).
За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення (пункт 3 частини 3 статті 286 КАС України).
Конституція України
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (стаття 62 Конституції України).
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості (Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010).
Релевантна судова практика Верховного Суду
Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтею 283 КУпАП. У ній зокрема необхідно зазначити технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис. У разі відсутності в оскаржуваній постанові по справі про адміністративне правопорушення посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис, наданий відповідачем відеофайл не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення позивачем адміністративних правопорушень (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №428/2769/17 від 24.01.2019).
У разі відсутності в оскаржуваній постанові по справі про адміністративне правопорушення посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис, такий відеозапис не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення (Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі 607/3394/17 від 19.02.2020).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення, виходячи з положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, сама по собі не є доказом у справі про адміністративне правопорушення та не є доказом вчинення адміністративного правопорушення, а є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке приймається ним на підставі оцінки доказів у справі про адміністративне правопорушення (постанова Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року у справі № 712/12830/16-а).
Візуальне спостереження працівниками органу Національної поліції щодо допущення особою порушення вимог Правил дорожнього руху може бути доказом у справі лише у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку (постанова Верховного Суду від 26 квітня 2018 року у справі з єдиним унікальним № 338/1/17, адміністративне провадження № К/9901/15804/18).
За вимогами наведених вище положень законодавства - саме на суб'єкта владних повноважень покладається як обов'язок збирати докази у справі про адміністративне правопорушення, так і обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення.
За змістом Оскаржуваної постанови, Позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за те, що 20.09.2025 о 10:38 годині у м. Львів по вул. Любинській, 101, керував транспортним засобом не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, незалежно від їхнього стану протягом 10 діб з моменту придбання, чим порушив вимоги пункту 30.1 Правил дорожнього руху.
В той же час, доказів на підтвердження вищевикладених фактичних обставин вчинення вчинення Позивачем адміністративного правопорушення, зокрема, керування Позивачем транспортним засобом не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС - суду не представлено.
При цьому, Оскаржувана постанова не містить посилань на технічний засіб, за допомогою якого б здійснювався відеозапис, або перелік доказів, що додаються до такої постанови, графа Оскаржуваної постанови «7. До постанови додаються» - не заповнена.
Візуальне спостереження працівниками органу Національної поліції щодо допущення особою порушення вимог Правил дорожнього руху може бути доказом у справі лише у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку
Оскаржувана постанова, виходячи з положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також вищенаведеної правової позиції Верховного Суду - сама по собі не є доказом у справі про адміністративне правопорушення та не є доказом вчинення адміністративного правопорушення Позивачем, а візуальне спостереження працівниками органу Національної поліції щодо допущення особою порушення вимог Правил дорожнього руху може бути доказом у справі лише у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку.
В силу принципу презумпції невинуватості, відповідно до Статті 62 Конституції України, недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Враховуючи, що Відповідачем не представлено суду належних та допустимих доказів вчинення Позивачем адміністративного правопорушення, а також правомірності винесення Оскаржуваної постанови, ця постанова підлягає скасуванню, справа про адміністративне правопорушення - закриттю, а позов - задоволенню.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 139 КАС України).
Позивачем під час звернення до суду сплачено судовий збір у розмірі 605,60 грн., сума якого підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача у справі.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241 - 246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Постанову поліцейського 1 взводу 1 роти 2 батальйону Управління патрульної поліції у Львівській області капрала поліції Туранського Віталія Юрійовича серії ЕНА №5762652 від 20.09.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі, якою на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 6 статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850,00 грн - скасувати.
3. Провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
4. Стягнути з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн.
Інформація про учасників справи
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, адреса: 79053, м. Львів, вул. Перфецького, 19.
Строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня складання повного рішення суду 22.12.2025.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Титов А.О.