22.12.2025
Справа № 337/6371/25
Провадження №3/337/1757/2025
22 грудня 2025 року Суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Ширіна Світлана Анатоліївна, за участю прокурора Тімченка В.М., розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 , за ст. 172-6 ч.1 КУпАП,
02.12.2025 року до Хортицького районного суду м. Запоріжжя надійшла адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Згідно протоколу № 430 від 28.11.2025 року, відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у лій статті є особи, які відповідно до ч. 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VII) зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 45 Закону № 1700-VІІ визначено, що до осіб, які зобов'язані в:давати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1 та ч. 2 ст. 45 відносяться особи, зазначені у п.1, п.п. «а» і «в» п.2, п.5 ч. 1 ст. 3 цього Закону.
Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VІІ суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу №100-к/н від 01.07.2021 ОСОБА_1 була призначена на посаду головного спеціаліста-бухгалтера відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Запорізької РДА Запорізької області з 02.07.2021р.
Відповідно до посадової інструкції посада головного спеціаліста- бухгалтера відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Запорізької РДА Запорізької області належить до посади державної служби категорії «В».
Таким чином, головний спеціаліст-бухгалтер відділу фінансово- господарського забезпечення апарату Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону 1700-VII про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону 1700-VII, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Враховуючи вищевикладене, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік в термін до 00:00 год. 01.04.2024 р.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та послідовності дій користувача реєстру НАЗК ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 01.04.2024 о 22 год, 17 хв.. що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 підтвердила ознайомлення із вимогами та обмеженнями встановленими Закону України «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю.
Таким чином, головний спеціаліст-бухгалтер відділу фінансово- господарського забезпечення апарату Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є: АДРЕСА_1 , оскільки щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік ОСОБА_1 подавала за місцем мешкання.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 01.04.2024, оскільки в цей день ОСОБА_1 несвоєчасно подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є 25.11.2025, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності та цього ж дня отримано пояснення ОСОБА_1 щодо відсутності у неї поважних причин несвоєчасно подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
ОСОБА_1 , у судовому засіданні вину визнала, щиро каялась.
Прокурор Тімченко В.М., у судовому засіданні просив накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу передбаченого санкцією ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1ст. 172-6 КУпАП є доведеною та підтверджена документами, долученими до матеріалів справи.
Згідно вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно з вимогами ч. 1ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 , підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема даними, що міститься в протоколі про адміністративне правопорушення, наказом від 01.06.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 24.06.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 26.07.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 22.08.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 02.09.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 04.10.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 07.11.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 18.11.2022 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 14.08.2023 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 15.11.2023 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 09.02.2024 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , наказом від 03.11.2025 року про відпустку без збереження заробітної плати ОСОБА_1 , копією декларації ОСОБА_1 , копією наказу від 01.07.2021 року № 100-к/н, про призначення ОСОБА_1 , копія особової картки державного службовця № 277, копія посадової інструкції державного службовця «В».
Дії ОСОБА_1 , судом кваліфікуються за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При визначенні виду адміністративного стягнення, яке необхідно застосувати до ОСОБА_1 , за вчинення вказаних адміністративних правопорушень суд приймає до уваги обставини справи та особу порушниці, а також враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Оцінюючи в сукупності дії ОСОБА_1 , наслідки та ставлення останнього до вказаних дій, конкретні обставини вчинених адміністративних правопорушень, з урахуванням даних, що характеризують особу, суд вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу передбаченого санкцію ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.172-6 ч.1, 221, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення, у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень.
Згідно ч.1ст.307КУпАП адміністративний штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу на рахунок: Банк отримувача: Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Отримувач: ГУК у Хорт.р-ні м. Зап./Хортиц./21081100; Код ЕДРПОУ отримувача:37941997; Номер рахунку отримувача:UA558999980313060106000008479\
У разі несплати впродовж 15 днів з дня отримання постанови про накладення штрафу, на підставі ст. 308 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , року народження, у примусовому порядку з подвійний розмір штрафу, тобто 1700 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , року народження, судовий збір (Банк отримувача:Казначейство України (ЕАП); Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код ЕДРПОУ отримувача:37993783; Номер рахунку отримувача:UA908999980313111256000026001 код класифікації доходів бюджету: 22030106) в розмірі 605,60 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хортицький районний суд м. Запоріжжя на протязі 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: С.А. Ширіна