ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
23.12.2025Справа № 910/11009/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Київського міського центру зайнятості
до фізичної особи-підприємця Литовки Марка Леонідовича
про стягнення 185000,00 грн,
Представники:
не викликались
До суду звернувся з позовом Київський міський центр зайнятості до фізичної особи-підприємця Литовки Марка Леонідовича про стягнення 185000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконав зобов'язання за договором про надання мікрогранту від 02.08.2022.
Суд своєю ухвалою від 05.09.2025 відкрив провадження у справі 910/11009/25, постановив розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач не подав відзив на позов.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 165 ГПК України.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
01 липня 2022 року фізична особа-підприємець Литовка Марк Леонідович звернувся через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» з заявою на отримання гранту на власну справу № 028RJV.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України.
Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Згідно із статтею 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва.
Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є:
часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва;
часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями;
надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва;
надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи;
надання позик на придбання і впровадження нових технологій;
компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами;
фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій;
інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Відповідно до статей 12 і 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (постанова Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, далі - Порядок № 738), який визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання у формі мікрогрантів.
Метою надання мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток вже існуючого бізнесу.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (далі - АТ «Ощадбанк»/уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів, відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
Пунктом 9 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку.
Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або електронної системи ВаnkID.
Відповідно до інформації, наданої відповідачем в заяві на отримання гранту на власну справу № 028FJV, фактичним місцем провадження діяльності зазначено: м. Київ, бульв. Гавела Вацлава, буд. 24.
Згідно до долученим відповідачем до заяви на отримання гранту на власну справу бізнес-планом, який є невід'ємним додатком до зазначеної заяви, метою отримання гранту від держави на розвиток власного бізнесу у розмірі 250000,00 грн є виготовлення м'яса з рослин, яке за смаком було максимально наближеним до тваринного та було б кориснішим за своїми властивостями.
Зокрема, кошти планувалось витратити на придбання: обладнання (ексрудер для сої) - 185000,00 грн; сої та компонентів - 65000,00 грн
Згідно з пунктом 20 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 3 цього Порядку.
Так, відповідно до інформації, зазначеної в заяві на отримання гранту на власну справу кількість працівників, яких відповідач планував найняти зазначена - 2.
Відповідно до пункту 17 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувача, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Керуючись пунктом 17 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Державним центром зайнятості 22.07.2022 прийнято рішення (наказ № 81 про надання відповідачу мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу в сумі 250000,00 грн (№ 66 в додатку № 1 «Список заявників, які отримали позитивне рішення комісії ДЦЗ та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 01.07.2022 по 10.07.2022»).
Згідно з пунктом 20 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для отримання мікрогранту отримувач підписує договір мікрогранту, форма якого затверджена наказом Міністерства економіки України 06.07.2022 № 1969 (далі - Договір).
Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором.
01 серпня 2022 року відповідач подав заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту, згідно з якою відповідач приєднався до умов договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості в мережі інтернет, вільний доступ здійснюється за адресою (доменним ім'ям): www.dcz.gоv.uа.
Відповідно до пункту 2 розділу III Договору мікрогрант надається у безготівковому вигляді у національній валюті України шляхом зарахуванням коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договором про взаємодію та Порядком.
Згідно з випискою, наданою АТ «Ощадбанк» на рахунок відповідача 22.08.2022 зараховано кошти мікрогранту у розмірі 250000,00 грн.
За договором поставки № 77 від 18.08.2022 укладеним між фізичною особою-підприємцем Кривдою К.К. (постачальник) та відповідачем (покупець), постачальник зобов'язується у порядку та на умовах, які встановлені договором, передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити його в порядки та строки і на умовах, які передбачені договором. Найменування, асортимент, ціна, кількість і вартість товару визначаються у специфікаціях, які є невід'ємною частиною договору (додаток № 1 до договору).
Так, відповідно до додатку № 1 до договору поставки № 77 від 18.08.2022 товаром відповідно до зазначеного вище договору є екструдер соєвий ЄФПТР 250.18/3 у кількості 1 шт.
Згідно з рахунком-фактурою № 01/08 від 23.08.2022 відповідач сплатив 185000,00 грн за рахунок коштів мікрогранту за екструдер соєвий ЄФПТР 250.18/3.
Залишок невикористаних відповідачем коштів мікрогранту у розмірі 65000,00 грн повернуто на рахунок АТ «Ощадбанк» (листом АТ «Ощадбанк» № 56/3-02/30/2024 від 01.01.2024).
Пунктом 21 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
08.06.2023 на адресу реєстрації відповідача направлено лист Центрального управління Київського міського центру зайнятості № 20-2-2637/23 з інформуванням про особливості чинного законодавства, що регулює питання надання мікрогрантів, та обов'язки, покладені на відповідача Порядком № 738 та Договором про надання мікрогранту (лист повернувся як неотриманий, підстава «невірна адреса»).
При цьому, обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня укладення договору мікрогранту робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці (абзац 3 пункту 20 Порядку № 738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За даними Єдиної інформаційно-аналітичної системи, через яку центр зайнятості здійснює реалізацію державної політики у сфері зайнятості та яка включає інформацію, що надходить від територіальних органів в процесі діяльності громадян, роботодавців та органів державної влади - інформація щодо перебування працівників у трудових відносинах з відповідачем відсутня.
23.06.2023 фахівці Центрального управління Київського міського центру зайнятості здійснили перевірку щодо моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту відповідачем та склали акт № 145, яким встановлено, що встановити факт цільового використання або встановити факт нецільового використання мікрогранту, виконання чи невиконання обов'язкової умови стосовно створення нових робочих місць та працевлаштування на них осіб неможливо в зв'язку з тим, що інформація отримувачем не надавалась, доступ до місця ведення діяльності відсутній, заяв про зміни адреси місця діяльності або ліквідації діяльності від ФОП Литовка М.Л. не надходило.
Абзацом 3 пункту 21 Порядку № 738 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
23 січня 2024 року Київський міський центр зайнятості видав наказ за № 79 «Про повернення коштів мікрогранту».
31 січня 2024 року на адресу провадження діяльності відповідача направлено рішення про повернення коштів з зазначенням підстав його прийняття та реквізитами для повернення коштів мікрогранту.
Відповідач не повернув кошти.
Станом на день розгляду справи у суді відповідач не повернув позивачеві 185000,00 грн.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов'язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідача.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останнього підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України суд покладає судовий збір на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити повністю позов Київського міського центру зайнятості до фізичної особи-підприємця Литовки Марка Леонідовича.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Литовки Марка Леонідовича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Київського міського центра зайнятості (вул. Жилянська, 47-Б, м. Київ, 01033, код 03491091) 185000,00 грн боргу, 3028,00 грн судового збору.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя С. А. Ковтун