Рішення від 22.12.2025 по справі 904/2388/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.12.2025м. ДніпроСправа № 904/2388/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Дніпро

до Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради", м. Дніпро

про стягнення компенсації за несанкціонований відбір природного газу у розмірі 232 117,45 грн.

Суддя Ніколенко М.О.

Без участі представників сторін.

РУХ СПРАВИ.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" про стягнення компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 9 311,53 куб.м. за період з 01.01.2025 по 08.01.2025 (неврегульований небаланс) у розмірі 232 117,45 грн.

Ухвалою суду від 15.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі. Справу № 904/2388/25 ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.

Позивач зазначив, що, згідно постанови НКРЕКП № від 26 грудня 2022 року № 1839 "Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України", зі змінами згідно постанови НКРЕКП № 971 від 31.05.2023, ТОВ "Газорозподільні мережі України" здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Дніпровська філія ТОВ "ГРМУ" створена, як відокремлений структурний підрозділ, та наділена господарською компетенцією з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Підгородне, селища міського типу Слобожанське та Обухівка, села Олександрівка, Горянівське, Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Кам'янка, Старі Кодаки, Волоське, Ракшівка, Миколаївка, Новотаромське, Пашена Балка, Сурсько-Литовське, селища Горького, Дослідне, Шевченка Дніпровського району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, та перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ "ГРМУ".

Позивач вказав, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - оператор ГРМ) та Комунальним закладом "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" (надалі - споживач) було укладено договір розподілу природного газу (надалі - договір) шляхом підписання 27.01.2025 заяви - приєднання №DPG07B-0125-000046.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно п. 1.4 договору, послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача.

Відповідно до п. 3.1 договору, споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду.

Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником.

За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газорозподільної системи.

Позивач зазначив, що в абзаці 1 пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ вказано, що за відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді та після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам, споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи.

Так, 19.12.2024 Оператором ГРМ, за його твердженням, було отримано від інформаційної платформи повідомлення про відсутність у Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" постачальника з 01.01.2025.

Позивач вказав, що на виконання пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС Дніпровська філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" листом від 19.12.2024 № ДнФ/100/1.5.3/7874-24 повідомила відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 01.01.2025.

За твердженням позивача, у відповідь, листом № 06/762 від 26.12.2024 відповідач просив позивача не припиняти газопостачання котельних Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" з 01.01.2025. Також відповідач гарантував Оператору ГРМ оплатити вартість спожитих обсягів.

Позивач наполягає на тому, що споживання природного газу відповідач з 01.01.2025 не припинив, за період з 01.01.2025 по 08.01.2025 здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 9311,53 куб.м.

Як зазначив позивач, Комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію ТОВ "Газорозподільні мережі України", протоколом № 1/25 від 14.02.2025 визначила споживачу - Комунальному закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту", ДОР, ЕІС-код 56XS00004F4EK00P, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 9311.53 куб.м. за період з 01.01.2025 по 08/0/2025 (неврегульований небаланс) у сумі 232 117,45 грн., в т.ч. ПДВ 38 686.24 грн.

Позивач стверджує, що сторонами був підписаний акт наданих послуг № НДФ00002095 від 31.01.2025. За замістом такого акту, споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу в обсязі 9311,53 куб.м. за період з 01.01.2025 по 08.01.2025 у розмірі 232 117,45 грн.

Водночас, за твердженням позивача, за підсумками січня 2025 року ТОВ "Оператор ГТС України" склав акт № 01-2025-41001662-НВГ за газовий місяць січень 2025 року, яким зафіксовано, що ТОВ "Газорозподільні мережі України" здійснено несанкціонований відбір природного з газотранспортної системи ТОВ "Оператор ГТС України" в обсязі 140 856,12 тис.куб на суму 3 430 776,11 грн., у тому числі Дніпровською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" в обсязі 14 215,10 тис.куб.м. на суму 354 809,50 грн., що підтверджується довідкою до акта № 01-2025-41001662-НВГ.

Враховуючи розбіжності щодо суми неврегульованого небалансу, визначеної Оператором ГРМ, та платою за несанкціонований відбір, що визначена Оператором ГТС, позивач просив суд стягнути зі споживача грошові кошти за неврегульований небаланс у січні 2025 року у розмірі 232117,45 грн.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач відзиву на позов не подав.

ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом цього судового розгляду є вимоги позивача про стягнення з відповідача компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 232117,45 грн.

Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити, які саме правовідносини склались між сторонами, які взаємні права та обов'язки виникли між сторонами (чи мав місце несанкціонований відбір відповідачем природного газу (неврегульований небаланс) у січні 2025 року; у які строки відповідач мав компенсувати оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу), чи мало місце порушення будь-яких зобов'язань (чи було компенсовано відповідачем оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу у встановлені строки), які саме зобов'язання порушені боржником, яке право чи інтерес кредитора порушено, які наслідки порушення зобов'язань боржником.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.

Згідно постанови НКРЕКП № від 26 грудня 2022 року № 1839 "Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України", зі змінами згідно постанови НКРЕКП № 971 від 31.05.2023, ТОВ "Газорозподільні мережі України" здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Дніпровська філія ТОВ "ГРМУ" створена, як відокремлений структурний підрозділ, та наділена господарською компетенцією з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Підгородне, селища міського типу Слобожанське та Обухівка, села Олександрівка, Горянівське, Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Кам'янка, Старі Кодаки, Волоське, Ракшівка, Миколаївка, Новотаромське, Пашена Балка, Сурсько-Литовське, селища Горького, Дослідне, Шевченка Дніпровського району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, та перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ "ГРМУ".

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - оператор ГРМ) та Комунальним закладом "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" (надалі - споживач) було укладено договір розподілу природного газу (надалі - договір) шляхом підписання 27.01.2025 заяви - приєднання №DPG07B-0125-000046.

За змістом цієї заяви, споживач ознайомлений з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті Оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: dpg.naftogaz.com та в друкованому виданні, що публікується в мережах території, ліцензованої діяльності: газета “Наше місто» від 08.06.2023 № 23 (4223/1), приєднавшись до умов договору з наведеними персоніфікованими даними.

Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі цього договору, є господарськими зобов'язаннями, тому до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до п. 12.1 договору, цей договір укладається на невизначений строк.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно п. 1.4 договору, послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача.

Відповідно до п. 3.1 договору, споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду.

Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником.

За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газорозподільної системи.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 (надалі - Кодекс ГРМ).

Кодекс газотранспортної системи (надалі - Кодекс ГТС), затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

В абзаці 1 пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ вказано, що за відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді та після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам, споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи.

Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Пунктом 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС передбачено, що з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником "останньої надії" та випадків, передбачених цією главою) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником "останньої надії" здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України "Про ринок природного газу" та Правилами постачання природного газу.

У разі якщо за п'ять днів (дванадцять днів для бюджетних установ та організацій) до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником інформаційна платформа не фіксує такого споживача в Реєстрі іншого постачальника, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов'язками або постачальника "останньої надії", інформаційна платформа одночасно направляє оператору газорозподільної системи (оператору газотранспортної системи по прямих споживачах) інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з певної дати за формою оператора газотранспортної системи, погодженою з Регулятором. Оператор газорозподільної системи (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), отримавши таке повідомлення, зобов'язаний протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об'єкти такого споживача.

Пунктом 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов'язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов'язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об'єкти таких споживачів.

Так, 19.12.2024 Оператором ГРМ було отримано від інформаційної платформи повідомлення про відсутність у Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" постачальника з 01.01.2025.

На виконання пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС Дніпровською філією Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" листом від 19.12.2024 №ДнФ/100/1.5.3/7874-24 повідомила відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 01.01.2025.

У відповідь, листом № 06/762 від 26.12.2024 відповідач просив позивача не припиняти газопостачання котельних Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" з 01.01.2025. Також відповідач гарантував Оператору ГРМ оплатити варітсть спожитих обсягів.

Споживання природного газу відповідач з 01.01.2025 не припинив, за період з 01.01.2025 по 08.01.2025 здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 9311,53 куб.м.

Відповідно до абзацу 4 пункту 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачам, алокація фактичного обсягу споживання природного газу такими споживачами здійснюється на відповідного оператора газорозподільної системи (для прямих споживачів - на оператора газотранспортної системи).

Абзацом 1 пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ визначено, що якщо споживач здійснює відбір/споживання природного газу у випадках, визначених абзацом першим цього пункту, такий споживач зобов'язаний оплатити вартість відбору природного газу, що розраховується за формулою:

деПНВ-плата за несанкціонований відбір;

n-кількість діб несанкціонованого відбору;

ОНВ-добовий обсяг несанкціонованого відбору, тис. куб.м;

МЦ-маржинальна ціна придбання природного газу для відповідної газової доби, визначена відповідно до Кодексу ГТС, грн за 1000 куб.м;

Сівих факт-фактично використана потужність газотранспортної системи у точці виходу до газорозподільної системи, до якої приєднаний споживач, тис. куб.м/добу;

Тівих-тариф на транспортування природного газу у точці виходу до газорозподільної системи, до якої приєднаний споживач, грн за 1000 куб.м на добу.

Комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію ТОВ "Газорозподільні мережі України", протоколом № 1/25 від 14.02.2025 визначила споживачу - Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради", ЕІС- код 56XS00004F4EK00P, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 9 311,53 куб.м. за період з 01.01.2025 по 08.01.2025 (неврегульований небаланс) у сумі 232 117,45 грн., в т.ч. ПДВ 38 686,24 грн.

Сторонами був підписаний акт наданих послуг № НДФ00002095 від 31.01.2025. За замістом такого акту, споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу в обсязі 9 311,53 куб.м. за січень 2025 року у розмірі 232 117,45 грн.

Оператор ГРМ виставив споживачу відповідний рахунок на оплату № НДФ00002095 від 31.01.2025 на суму 232 117,45 грн.

Водночас, за твердженням позивача, за підсумками січня 2025 року ТОВ "Оператор ГТС України" склав акт № 01-2025-41001662-НВГ за газовий місяць січень 2025 року, яким зафіксовано, що ТОВ "Газорозподільні мережі України" здійснено несанкціонований відбір природного з газотранспортної системи ТОВ "Оператор ГТС України" в обсязі 140 856,12 тис.куб на суму 3 430 776,11 грн., у тому числі Дніпровською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" в обсязі 14 215,10 тис.куб.м. на суму 354 809,50 грн., що підтверджується довідкою до акта № 01-2025-41001662-НВГ.

Враховуючи розбіжності щодо суми неврегульованого небалансу, визначеної Оператором ГРМ, та платою за несанкціонований відбір, що визначена Оператором ГТС, позивач просив суд стягнути зі споживача грошові кошти за неврегульований небаланс у січні 2025 року у розмірі 232 117,45 грн.

Відповідно до п. 7.4 договору, споживач зобов'язується на вимогу оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ.

Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Приписи статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Так, 22.04.2025 Оператор ГРМ направив на адресу споживача вимогу №ДнФ/106/1.10.1/2720-25 від 22.04.2025 про сплату компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 232 117,45 грн. в строк до 28.04.2025 (поштове відправлення № 0505293713140).

Відповідно до усталеної судової практики, днем пред'явлення вимоги кредитором слід вважати день, у який боржник одержав надіслану йому вимогу, а в разі якщо вимогу надіслано засобами поштового зв'язку і підприємством зв'язку здійснено повідомлення про неможливість вручення поштового відправлення, то днем пред'явлення вимоги є дата оформлення названим підприємством цього повідомлення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 розділу ІІ Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 № 958, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

Із наявного у справі фіскального чеку вбачається, що відправлення було пріоритетним.

З урахуванням положень п. 7.4 договору, споживач був зобов'язаний компенсувати позивачу вартість несанкціонованого відбору природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 232 117,45 грн. у строк до 05.05.2025 включно.

Однак, відповідач порушив свої зобов'язання за договором і не компенсував позивачу вартість несанкціонованого відбору природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 232 117,45 грн.

За таких обставин, у Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" утворилась заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" з компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 232 117,45 грн.

А отже, позовні вимоги позивача є обґрунтованими.

ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Обставини, на які посилається позивач, доводяться типовим договором розподілу природного газу з додатками (том 1 а.с. 32-37), заявою - приєднання від 27.01.2025 (том 1 а.с. 25), інформаційним листом (том 1 а.с. 23), повідомленням № ДнФ/100/1.5.3/7874-24 від 19.12.2024 (том 1 а.с. 27), листом від 26.12.2024 № 06/762 (том 1 а.с26), протоколом № 1/25 від 14.02.2025 (том 1 а.с. 28-29), розрахунком (том 1 а.с. 31), актом наданих послуг (том 1 а.с. 14), рахунком на оплату (том 1 а.с. 30), авізо № 34 від 31.01.2025 (том 1 а.с. 11), актом про несанкціонований відбір (том 1 а.с. 12), довідкою до акту (том 1 а.с. 22), вимогою з доказами направлення (том 1 а.с. 15-16).

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

При цьому слід зазначити таке.

Платіжною інструкцією № 6585852445 від 06.05.2025 позивачем був сплачений судовий збір за подання цього позову у розмірі 2 787,01 грн.

Разом з цим, у відповідності до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру позивачем сплачується 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено, що з 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.

Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

За таких обставин, з урахуванням ціни цього позову та пониженого коефіцієнту, позивачем при зверненні із позовною заявою до суду в електронній формі мав бути сплачений судовий збір у розмірі 2 785,41 грн. (232117,45*1,5%*0,8).

А отже, переплата становить 1,60 грн.

Відтак, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1,60 грн. може бути повернутий за клопотання позивача. Станом на дату ухвалення рішення такого клопотання від позивача не надходило, але останній не позбавлений права звернутися до суду з відповідним клопотанням.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Комунального закладу "Дніпропетровський фаховий коледж спорту" Дніпропетровської обласної ради" (місцезнаходження: вул. Гладкова, буд. 39, м. Дніпро, 49033; ідентифікаційний код: 04544524) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (місце реєстрації: вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116; ідентифікаційний код: 44907200) в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (місце реєстрації: вул. О. Кониського, буд. 5, м. Дніпро, 49101; ідентифікаційний код: 45087207) компенсацію за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) у розмірі 232 117,45 грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 785,41 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 22.12.2025.

Суддя М.О. Ніколенко