Постанова від 10.12.2025 по справі 909/633/24

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2025 р. Справа №909/633/24

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді О.С. Скрипчук

суддів Н.М. Кравчук О.В. Зварич,

секретар судового засідання Постолатій В.Р.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Приватної фірми «Галицький двір» б/н від 07.07.2025 (вх. № 01-05/2123/25 від 08.07.2025)

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 (повний текст рішення складено 17.06.2024, м. Івано-Франківськ, суддя Т.В. Стефанів)

у справі № 909/633/24

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скеля-2022»,

до відповідачів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області,

Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватна фірма «Галицький двір»,

про визнання протиправним та скасування пункту 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 від 14.05.2024, визнання протиправним та скасування пункту 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 від 02.07.2024, скасування запису в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельних ділянок, поновлення у Державному земельному кадастрі запису про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га.

за участю представників:

від позивача: Госедло О.Д.;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скеля-2022» звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватна фірма «Галицький двір» про визнання протиправним та скасування пункту 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 від 14.05.2024, визнання протиправним та скасування пункту 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 від 02.07.2024, скасування запису в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельних ділянок, поновлення у Державному земельному кадастрі запису про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га.

Мотивуючи заявлені позовні вимоги позивач вказує на те, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скеля 2022» здійснює обслуговування багатоквартирного будинку разом з вбудованими приміщеннями громадського призначення, набувши на підставі Рішення від 08.11.2022 № 382-32/2022 право постійного користування земельною ділянкою з к.н 2611000000:05:007:0334.

Відтак, вважає рішення Яремчанської міської ради від 14.05.2024 № 662-54/2024 про скасування рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 року № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ Скеля-2022» протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки наявний факт виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних охоронюваних законом інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх припинення.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 02.06.2025 позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скеля-2022» задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань» від 14.05.2024 «Про скасування рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382- 32/2022» «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022». Визнано протиправним та скасовано пункт 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 «Про розгляд земельних питань» від 02.07.2024 про надання дозволу Яремчанській міській раді на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0.6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) по вул. Свободи, 301, м. Яремче, на земельні ділянки площею 0,0521 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0209, площею 0,2511 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0207 та площею 0,3562 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0208. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0521 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0209. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну земельної ділянки площею 0,2511 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0207. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну земельної ділянки площею 0,3562 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0208 по вул. Свободи, 301 в м. Яремче Івано-Франківської області. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 301 шляхом поновлення запису в Поземельній книзі.

Суд першої інстанції дослідивши матеріали справи дійшов висновку про те, що дії Яремчаської міської ради, яка 18.08.2022 прийняла рішення про передачу земельної ділянки (к.н. 2611000000:05:007:0334) у постійне користування ОСББ «Скеля-2022», а згодом 14.05.2024 скасовує своє рішення, суперечить принципу належного врядування, її попередній поведінці і є недобросовісним.

Яремчанська міська рада скасувала рішення, на підставі якого у ОСББ «Скеля-2022» виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів щодо постійного користування земельною ділянкою. Тобто, майновим приватним правом/інтересом. За наведеним у частині першій статті 192 ЗК України визначенням, право постійного користування земельною ділянкою - це правоволодіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Отже, у спірних правовідносинах міська рада реалізує свої повноваження, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідними статтями Земельного кодексу України, щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності, тобто, діє як власник земельної ділянки, який спірним рішенням скасував право постійного користування земельною ділянкою, на яку ОСББ «Скеля-2022» набуло право користування згідно статті 192 Земельного кодексу України.

Відтак, місцевий суд дійшов висновку, що визнання протиправним та скасування рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань» від 14.05.2024, в частині скасування Рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» є законним, належним способом захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів ОСББ «Скеля-2022».

Разом з тим, місцевий суд зазначив, що оскільки наявність записів про державну реєстрацію новоутворених земельних ділянок з іншими кадастровими номерами, порушує права та законні інтереси, унеможливлюючи реєстрацію в Державному земельному кадастрі попередньої земельної ділянки з якої вони були утворені шляхом поділу і яку позивач отримав в користування за рішенням Яремчанської міської ради, то такі потрібно скасувати та поновити запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га.

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, Приватна фірма «Галицький двір» звернулась до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою б/н від 07.07.2025 (вх. № 01-05/2123/25 від 08.07.2025) у якій просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 року та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову ОСББ «Скеля-2022» до відповідачів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватна фірма «Галицький двір» про визнання протиправним та скасування пункту рішення та зобов'язаня вчинити дії відмовити повністю.

На переконання апелянта, позивач набув право на отримання в користування тільки тієї частини земельної ділянки, яка є необхідною для обслуговування будинку, що перебуває в нього на балансі, а не всієї земельної ділянки. Така правова позиція підтверджена постановою Верховного Суду від 05.03.2025року у справі №926/927/24. У цій справі ВС встановив що право ОСББ на отримання земельної ділянки не безмежне, а земельна ділянка підлягає виділенню в площі та межах, необхідних виключно для обслуговування споруд ОСББ.

Позивач, звернувшись з позовом, не надав належних та допустимих доказів на підтвердження вищезгаданого факту, що вказує на відсутність доказі порушення його прав оскаржуваним рішенням органу місцевого самоврядування.

Апелянта вважає, що при дослідженні спірних правовідносин і прийнятті рішення, суду слід встановити цю обставину і визначити параметри ділянки, необхідної для обслуговування будинку ОСББ, а саме її площу, конфігурацію та межі.

Враховуючи наведене скаржник зазначає, що ним подавалось до суду клопотання про призначення у справі земельно технічної експертизи на вирішення якої поставити питання: яка частина земельної ділянки з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 є необхідною для обслуговування житлового будинку з приміщеннями громадського призначення по вул. Свободи, 301 в м. Яремче, Івано-Франківської області (визначити конфігурацію, площу та межі такої земельної ділянки). Проте, судом відмовлено в задоволенні такого клопотання.

Разом з тим, матеріали справи чітко вказують, що орган місцевого самоврядування своїм рішенням скасував своє попереднє рішення, яке не було реалізоване позивачем в порядку встановленому законом і правовідносини за наслідками його виконання не виникли.

Так, з врахуванням установлених обставин справи не вбачається, що внаслідок оскаржуваних у цій справі рішень (дій) суб'єкта владних повноважень - ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області, відбулись зміни або припинення цивільних відносин, а також відбувся вплив на цивільні права та обов'язки ОСББ «Скеля-2022», який не позбавлений можливості отримати землю у користування з дотриманням вимог чинного законодавства.

В подальшому, 25.08.2025 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області звернувся до Західного апеляційного господарського суду з заявою про приєднання до апеляційної скарги Приватної фірми «Галицький двір» на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 у справі № 909/633/24.

Так, заявник зазначає, що прийняття судом рішення про зобов?язання Головного управління внести зміни в Державний земельний кадастр не відновить порушеного права позивача, оскільки таке рішення не зможе бути виконане Головним управлінням.

У випадку виготовлення нової документації із землеустрою та направлення відповідної заяви про внесення відомостей Державного земельного кадастру та відсутності законних підстав відмови у внесенні таких змін, державним кадастровим реєстратором обраним за принципом випадковості будуть внесені відомості про земельну ділянку в Державний земельний кадастр.

Крім цього, вимога позивача про зобов?язання Головного управління поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 301 шляхом поновлення запису в Поземельній книзі не підлягає задоволенню, оскільки прийняття такого рішення є дискреційними повноваженнями державного кадастрового реєстратора.

Враховуючи наведене скаржник вважає, що позовна вимога про зобов?язання Головного управління поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: Івано - Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 301 шляхом поновлення запису в Поземельній книзі не підлягає задоволенню.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 08.10.2025 прийнято заяву Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про приєднання до апеляційної скарги Приватної фірми «Галицький двір» б/н від 07.07.2025 (вх. № 01-05/2123/25 від 08.07.2025) на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 у справі №909/633/24 до розгляду.

У судове засідання 10.12.2025 з'явився представник позивача, надав пояснення, проти доводів апеляційної скарги заперечив.

У судове засідання 10.12.2025 відповідачі та третя особа явки уповноваженого представника не забезпечили, хоча належним чином були повідомленні про час та дату судового засідання.

Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

25.12.2007 між Яремчанською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,6594 га з кадастровим номером 2611000000:05:008:016, за адресою м. Яремче вул. Свободи, 301, для реконструкції кінотеатру та будівництва і обслуговування культурно-розважального комплексу (об'єкту рекреаційного призначення).

25.12.2007 договір зареєстрований в реєстрі за № 1444, бланк договору ВКВ № 738851.

06.03.2008 на підставі договору ОСОБА_1 виданий Державний акт про право власності на земельну ділянку Серія ЯЕ № 852256 площею 0,6594 га з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 для реконструкції кінотеатру та будівництва і обслуговування культурно-розважального комплексу.

07.04.2008, згідно з актом приймання-передачі, ОСОБА_1 передала ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» як внесок до статутного капіталу земельну ділянку площею 0,6594 га, яка знаходиться за адресою: м. Яремче, вул. Свободи, 301.

03.07.2008 на підставі заяви директора ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» Хімчака Б. М. від 06.05.2008 Яремчанська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 244-17/2008 «Про вилучення, надання та передачу земельних ділянок у приватну власність, видачу дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок організаціям, установам та підприємствам». Згідно з цим рішенням, Яремчанська міська рада надала дозвіл на переоформлення Державного акту на право власності на земельну ділянку площею 6594 метрів квадратних по вул. Свободи, 301 (Протокол № 01/08 загальних зборів учасників ТзОВ «Яремчанська регіональна торгівельна Компанія» та Акту приймання-передачі від 07.04.2008 року).

02.11.2017 ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» подала клопотання № 302 від 02.11.2017, відповідно до якого ФОП Калинчук В. В. розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, зокрема для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Яремче, вул. Свободи, 301, Яремчанської міської ради.

Рішенням сесії Яремчанської міської ради № 312-19/2017 від 28.12.2017 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до п. 4 якого змінено цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) із земель для реконструкції кінотеатру для будівництва і обслуговування культурно-розважального комплексу на землі житлової та громадської забудови (для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку).

Будівництво житлового будинку здійснювало ПФ «Галицький двір».

21.02.2022 актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, після завершення будівництва житлового будинку, ПФ «Галицький двір» передало цей будинок на баланс ПП «ЖЕО «Житловий масив».

21.06.2022 на підставі Протоколу № 1 Установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку від 20.06.2022 зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «СКЕЛЯ-2022» (далі - ОСББ). Рішенням №2209184600014 від 01.08.2022 ОСББ включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

30.06.2022 ПП «ЖЕО «Житловий масив» за актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс багатоквартирний житловий будинок разом з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Свободи, 301 передало на баланс ОСББ «Скеля-2022», на підставі якого здійснюється обслуговування багатоквартирного житлового будинку, який розташований на земельній ділянці площею 0,6594 га, кадастровий номер 2611000000:05:007:0334.

18.08.2022 директор ТОВ “Яремчанська регіональна торгівельна компанія» Шимко В. А. подала заяву до Яремчанської міської ради про добровільну відмову Товариства від права власності на земельну ділянку кадастровий номер 2611000000:05:007:033 у зв'язку з завершенням будівництва на земельній ділянці і введенням в експлуатацію багатоквартирного житлового будинку.

08.11.2022 Яремчанська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 381-32/2022 «Про добровільну відмову від права власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія», згідно з яким вирішила:

- надати згоду ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» на передачу у комунальну власність Яремчанської міської ради земельної ділянки, розташованої по вул. Свободи, 301 м. Яремче, кадастровий номер 2611000000:05:007:0334 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,6594 га, що перебуває у приватній власності відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ № 159033 від 13.11.2008;

- укласти з ТОВ «Яремчанська регіональна торгівельна компанія» нотаріально посвідчену угоду про передачу права власності на земельну ділянку.

08.11.2022 на підставі звернення ОСББ «СКЕЛЯ-2022» № 01 Яремчанська міська рада прийняла рішення №383-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022», яким передала у постійне користування земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель комунальної власності Яремчанської міської ради.

18.03.2024 директор ПФ «Галицький двір» Друк В. О. звернувся до Яремчанської міської ради із заявою, у якій просить «зупинити дію рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 №382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» у зв?язку з необхідністю виділення земельної ділянки для обслуговування комерційних приміщень».

09.05.2024 ОСББ звернулося до Яремчанської міської ради із листом-вимогою № 03, у якому просило заборонити незаконне розділення земельної ділянки (к. н. 2611000000:05:007:0334) та зняти з розгляду питання порядку денного № 116 та № 117 на засіданні земельної комісії Яремчанської міської ради 13.05.2024 та з сесії 14.05.2024 Яремчанської міської ради.

13.05.2024, попри вищевказане звернення ОСББ, відбулося засідання постійної комісії з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування Яремчанської міської ради, за результатами якого складено відповідний протокол та зазначено, що членом постійної комісії з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування Калинчук В. В., запропоновано:

- п. 116 проекту рішення залишити в проекті без змін, у зв?язку із неодноразовими усними зверненнями громадян до депутатів Яремчанської міської ради щодо необхідності врегулювати питання дороги загального користування від вул. Свободи до вул. Курортної та подальшого вирішення питання облаштування шлагбаумів. Крім того, зазначає, що на даний час земельна ділянка під багатоквартирним будинком перебуває у комунальній власності Яремчанської міської ради, а право постійного користування не зареєстровано, залишивши дане питання у проекті міська рада не порушуватиме жодних прав ОСББ «Скеля-2022»;

- п. 117 виключити із проекту рішення у зв?язку із зміною голови ОСББ «Скеля-2022» та необхідністю погодження даного поділу земельної ділянки з новообраним головою ОСББ «Скеля-2022» для уникнення в подальшому спірних питань.

13.05.2024 Яремчанська міська рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань», згідно з яким вирішила скасувати рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022».

Позивач звертався до Відповідача із заходами щодо досудового врегулювання спору, про що свідчить лист-вимога ОСББ «Скеля-2022» № 03 від 09.05.2024 до Яремчанської міської ради, але такі заходи не принесли результатів.

21.06.2024 на сайті Яремчанської міської ради розміщено проєкт рішення «Про розгляд земельних питань», в якому йдеться про надання дозволу Яремчанській міській раді, юридична адреса: м. Яремче вул. Свободи, 266, на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) на земельні ділянки площею 0,0521, площею 0,2511, площею 0,3562. Технічні документації земельних ділянок подати на затвердження міської ради.

02.07.2024 прийнято рішення «Про розгляд земельних питань» № 697-56/2024, яким вирішено: «Надати дозвіл Яремчанській міській раді юридична адреса: м. Яремче вул. Свободи, 266 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) по вул. Свободи, 301, м. Яремче, на земельні ділянки площею: 0,0521 га, 0,2511 га, 0,3562 га. Технічні документації земельних ділянок подати на затвердження міської ради». Відомості щодо вказаних земельних ділянок вже внесено до Державного земельного кадастру.

11.09.2024 на адвокатський запит представника позивача Демянчук Г. В. № 7651 від 09.09.2024 надано відповідь Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 2649/01-40/12, в якій зазначено, що було прийнято рішення від 02.07.2024 «Про розгляд земельних питань» № 697-56/2024, яким вирішено: «Надати дозвіл Яремчанській міській раді юридична адреса: м. Яремче вул. Свободи, 266 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,6594 га (кадастровий номер 2611000000:05:007:0334) по вул. Свободи,301, м. Яремче, на земельні ділянки площею: 0,0521, 0,251, 0,3562. Технічні документації земельних ділянок подати на затвердження міської ради». Також повідомлено, що відомості щодо вказаних земельних ділянок вже внесено до Державного земельного кадастру.

23.09.2024 на адвокатські запит № 7692 отримано відповідь Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 29-9-0.2-4930/0/2-24, яким повідомлено, що «Згідно відомостей Державного земельного кадастру на даний час земельна ділянка з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 площею 0,6594 га розташована за адресою: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, м. Яремча, вулиця Свободи, 301, цільове призначення 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, перенесена в архівний шар 08.08.2024 через поділ на земельні ділянки.

При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.

Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Пунктом «в» ч. 1 ст. 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Ч. 1 та ч. 2 ст. 42 ЗК України визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. «д» ч. 2 ст. 92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку - це також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Тобто, пункт 1 ч.1 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку унормував, що співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 2 ст. 117 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Таким чином, Яремчанська міська рада Івано-Франківської області, будучи законним власником земельної ділянки загальною площею 0,6594 га, кадастровий номер 2611000000:05:007:0334 08.11.2022 року прийняла рішення №382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ Скеля-2022». Згідно із вказаним рішенням міська рада вирішила передати у постійне користування ОСББ «Скеля-2022», земельну ділянку площею 0,6594 га по вул. Свободи, 301, м. Яремче з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, за рахунок земель комунальної власності Яремчанської міської ради.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

В постановах Верховного Суду, зокрема від 24 січня 2020 у справі № 910/10987/18 та від 06 жовтня 2021 у справі № 910/13574/20), зазначається, що суть державної реєстрації прав полягає в офіційному визнанні і підтвердженні державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, які вже мали місце на підставі рішень відповідних органів, договорів чи інших правовстановлюючих документів, шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру прав, а не безпосереднє створення таких фактів зазначеними записами (постанова ВС від 24 січня 2020 у справі № 910/10987/18, постанова ВС від 06 жовтня 2021 у справі № 910/13574/20).

За змістом статей 1, 27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»:

- державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації, тому при дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає;

- державна реєстрація речових прав на нерухоме майно є юридичним фактом, який полягає в офіційному визнанні та підтвердженні державою набутого особою речового права на нерухомість, та є елементом в юридичному складі (сукупності юридичних фактів), який призводить до виникнення речових прав;

- реєстрація права власності хоча і є необхідною умовою, з якою закон пов'язує виникнення речових прав на нерухоме майно, однак реєстраційні дії є похідними від юридичних фактів, на підставі яких виникають, припиняються чи переходять речові права, тобто державна реєстрація сама по собі не є способом набуття права власності.

Таким чином, не оформлення (відсутність державної реєстрації) за позивачем права власності на оспорювану земельну ділянку не позбавляє його права на захист свого права на неї.

Також Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на важливість принципу «збудоване на поверхні слідує за нею», згідно з яким особа, яка законно набула у власність будинок, споруду, має цивільний інтерес в оформленні права на земельну ділянку під такими будинком і спорудою після їх набуття.

Принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, хоча безпосередньо і не закріплений у такому вигляді у законі, знаходить вияв у правилах статті 120 Земельного кодексу України, статті 377 Цивільного кодексу України (постанова від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16, від 03.04.2019 у справі № 921/158/18 (пункт 51), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (пункти 37-38), від 31.08.2021 у справі № 903/1030/19), від 20.07.2022 у справі № 923/196/20.

Рішення міської ради не містить жодних вимог щодо обов'язкової реєстрації зазначеного права у Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно протягом певного строку з дня прийняття цього рішення. З огляду на зазначене, ОСББ набуло права постійного користування земельною ділянкою з к.н. 2611000000:05:007:0334 з моменту прийняття рішення № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» від 08.11.2022.

Нездійснення позивачем державної реєстрації права на оспорювану земельну ділянку не позбавляє його відповідних прав щодо цієї ділянки, що виникли у зв'язку із набуттям власниками квартир багатоквартирного будинку, в якому створено ОСББ позивача, відповідних прав щодо земельної ділянки.

Крім того, рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» є ненормативним правовим актом, на підставі якого у позивача виникло право постійного користування землею, тобто свою дію воно вичерпало.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Водночас у статті 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Цей принцип знайшов своє відображення у ст. 74 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, за якою органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

У Рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року у справі № 7-рп/2009 в абзацах 5 та 6 пункту 5 визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами місцевого самоврядування та громадянами, що породжує у громадян упевненість у тому, що їхнє становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Таким чином, орган місцевого самоврядування може скасувати власне рішення лише за умови, якщо із цього рішення ще не виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Також відповідно до постанови Верховного Суду 24.07.2019 у справі № 182/2428/16-а реалізація повноважень органу місцевого самоврядування щодо скасування свого рішення можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема: відсутність факту виконання рішення, що скасовується, відсутність факту виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб'єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.

Оскільки у зв'язку з прийняттям рішення № 382-32/2022 від 08.11.2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією позивачем суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів щодо постійного користування земельною ділянкою (к.н. 2611000000:05:007:0334), та запереченням позивача проти припинення цих правовідносин, відповідач не міг прийняти Рішення № 662-54/2024 від 14.05.2024 в частині скасування рішення № 382-32/2022 від 08.11.2022.

Європейський суд з прав людини у справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011, аналізуючи скасування державними органами раніше прийнятого ними рішення, яке є ненормативним правовим актом індивідуальної дії, підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовний спосіб.

У Постанові від 10.04.2019 по справі № 390/34/17 ОП КЦС ВС вказала, що в основі доктрини venire contra factum proprium знаходиться принцип добросовісності. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.

Колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції про те, що дії Яремчаської міської ради, яка 18.08.2022 прийняла рішення про передачу земельної ділянки (к.н. 2611000000:05:007:0334) у постійне користування ОСББ «Скеля-2022», а згодом 14.05.2024 скасовує своє рішення, суперечить принципу належного врядування, її попередній поведінці і є недобросовісним.

Яремчанська міська рада скасувала рішення, на підставі якого у ОСББ «Скеля-2022» виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів щодо постійного користування земельною ділянкою. Тобто, майновим приватним правом/інтересом. За наведеним у частині першій статті 192 ЗК України визначенням, право постійного користування земельною ділянкою - це правоволодіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Отже, у спірних правовідносинах міська рада реалізує свої повноваження, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідними статтями Земельного кодексу України, щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності, тобто, діє як власник земельної ділянки, який спірним рішенням скасував право постійного користування земельною ділянкою, на яку ОСББ «Скеля-2022» набуло право користування згідно статті 192 Земельного кодексу України.

Відповідно до статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Визнання протиправним та скасування рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань» від 14.05.2024, в частині скасування Рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022» є законним, належним способом захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів ОСББ «Скеля-2022».

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що позивач має право на користування начебто тільки частиною земельної ділянки та суд мав встановити параметри такої ділянки, а саме - її площу, конфігурацію та меж, колегія суддів вказує наступне.

Як вбачається із встановлених обставин, які підтверджуються письмовими доказами, площа земельної ділянки, що призначається для багатоквартирного будинку позивача, була визначена ще до моменту його будівництва, на момент такого будівництва та перебувала у приватній власності весь цей час, була передана Яремчаській міській раді саме у зв'язку із завершенням будівництва та, відповідно, була надана Яремчанською міською радою в користування ОСББ у 2022 році.

Предметом судового розгляду було рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 14.05.2024 № 662-54/2024 «Про розгляд земельних питань» в частині пункту 118, згідно з яким міська рада вирішила «скасувати рішення Яремчанської міської ради від 08.11.2022 № 382-32/2022 «Про передачу земельноїділянки у постійне користування ОСББ «Скеля-2022».

А тому місцевий суд мав перевірити наявність правових підстав для прийняття такого рішення, а не обґрунтування розміру земельної ділянки, що надана в користування ОСББ, бо такі вимоги не пред'являлися.

Із протоколу засідання Постійної комісії з розгляду земельних питань, екології, рекреації, будівництва, архітектури та містобудування від 13.05.2025 встановлено, що підставою для прийняття рішення про скасування рішення про передачу земельної ділянки в користування ОСББ стало те, що ОСББ не здійснило державну реєстрацію такого права, отримавши таке рішення в 2022 році.

Тобто, суд у даному випадку перевірив чи мала право та правові підстави Яремчанська міська рада скасувати у 2024 році своє ж рішення про надання ОСББ «Скеля-2022» земельної ділянки у користування у 2022 році з підстав нездійснення державної реєстрації такого права користування.

Разом з тим, щодо висновків суду першої інстанції про те, що оскільки наявність записів про державну реєстрацію новоутворених земельних ділянок з іншими кадастровими номерами, порушує права та законні інтереси, унеможливлюючи реєстрацію в Державному земельному кадастрі попередньої земельної ділянки з якої вони були утворені шляхом поділу і яку позивач отримав в користування за рішенням Яремчанської міської ради, а судом задоволено заяву позивача про зміну предмету позову, то такі потрібно скасувати та поновити запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га, колегія суддів вказує наступне.

Відповідно до частини 1, 2, 3 статті 27 Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі поділу або об?єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовується, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається.

У Поземельній книзі на земельні ділянки, сформовані в результаті поділу або об?єднання земельних ділянок, здійснюється запис про такий поділ чи об?єднання із зазначенням скасованих кадастрових номерів земельних ділянок. Записи про обмеження у використанні земельної ділянки, яка була поділена чи об?єднана з іншою, переносяться до поземельних книг на земельні ділянки, сформовані в результаті такого поділу чи об?єднання (крім випадків, коли обмеження поширювалося лише на частину земельної ділянки, яка в результаті поділу земельної ділянки не увійшла до новосформованої земельної ділянки).

Пункт 6 Порядку № 1051 встановлює, що визначення державного кадастрового реєстратора для здійснення внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) або надання відмови у їх внесенні здійснюється в день подання заяви за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості.

Отже, після прийняття та реєстрації заяви з доданими документами в Державному земельному кадастрі програмним забезпеченням Державного земельного кадастру за принципом випадковості обирається інший територіальний орган Держгеокадастру, державний кадастровий реєстратор якого здійснюватиме внесення змін.

Таким чином, прийняття судом першої інстанції рішення про зобов?язання Головного управління внести зміни в Державний земельний кадастр не відновить порушеного права позивача, оскільки таке рішення не зможе бути виконане Головним управлінням.

Таким чином, у випадку направлення відповідної заяви про внесення відомостей Державного земельного кадастру та відсутності законних підстав відмови у внесенні таких змін, державним кадастровим реєстратором обраним за принципом випадковості будуть внесені відомості про земельну ділянку в Державний земельний кадастр.

Крім цього, вимога позивача про зобов?язання Головного управління поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 301 шляхом поновлення запису в Поземельній книзі не підлягає задоволенню, оскільки прийняття такого рішення є дискреційними повноваженнями державного кадастрового реєстратора.

Також, Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанова ВП ВС від 22.06.2021 у справі № 200/606/18).

Відтак, колегія суддів зазначає, що позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати та поновити запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га, не підлягають до задоволення.

Таким чином, в ході здійснення апеляційного провадження у цій справі доводи апеляційної скарги частково знайшли своє підтвердження. Зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника частково обґрунтовані і є такими, що можуть бути підставою для часткового скасування оскаржуваного судового рішення.

Колегія суддів Західного апеляційного господарського суду зазначає, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 у справі № 909/633/24 не ґрунтується на матеріалах справи та чинному законодавстві і підлягає скасуванню.

Згідно з положеннями частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За приписами частин 1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Підсумовуючи усе вищенаведене суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового скасування рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 у справі № 909/633/24 в порядку статті 277 Господарського процесуального кодексу України.

Судові витрати

З огляду на те, що суд частково задовільняє апеляційну скаргу, судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 277, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд,

УХВАЛИВ:

1.Апеляційну скаргу Приватної фірми «Галицький двір» б/н від 07.07.2025 (вх. № 01-05/2123/25 від 08.07.2025) задоволити частково.

2. Заяву Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про приєднання до апеляційної скарги задоволити.

3.Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 у справі №909/633/24 скасувати в частині задоволення позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, прийняти в цій частині нове рішення, яким:

Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скеля-2022» до відповідачів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватна фірма «Галицький двір» про визнання протиправним та скасування пункту 118 рішення Яремчанської міської ради № 662-54/2024 від 14.05.2024, про визнання протиправним та скасування пункту 35 рішення Яремчанської міської ради № 697-56/2024 від 02.07.2024, скасування запису в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельних ділянок, поновлення у Державному земельному кадастрі запису про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га -задоволити часково.

Відмовити в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0521 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0209.

Відмовити в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну земельної ділянки площею 0,2511 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0207.

Відмовити в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі про державну земельної ділянки площею 0,3562 га з кадастровим номером 2611000000:05:012:0208 по вул. Свободи, 301 в м. Яремче Івано-Франківської області.

Відмовити в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:05:007:0334, площею 0,6594 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 301 шляхом поновлення запису в Поземельній книзі.

Стягнути з Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (вул. Свободи, буд. 266, м. Яремче, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл.,78501, код ЄДРПОУ 33309833) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скеля-2022" (вул. Свободи, буд. 301 м. Яремче, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл., 78501, код ЄДРПОУ 44872828) 10 734, 50 грн судового збору.

В іншій частині рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.06.2025 залишити без змін.

4. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скеля-2022" (вул. Свободи, буд. 301 м. Яремче, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл., 78501, код ЄДРПОУ 44872828) на користь приватної фірми «ГАЛИЦЬКИЙ ДВІР» (76010, Україна, Івано- Франківська обл., місто Івано- Франківськ(з), Б. Південний, будинок, 23, офіс, 31 ЄДРПОУ 22197173) 14 534. 40 грн судового збору сплаченого за подання апеляційної скарги.

5. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скеля-2022" (вул. Свободи, буд. 301 м. Яремче, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл., 78501, код ЄДРПОУ 44872828) на користь Головного управління Держгеокадастру в Івано- Франківській області (6014, Україна, Івано- Франківський р-н, Івано- Франківська обл., місто Івано- Франківськ, вулиця Сахарова Академіка, будинок, 34) 4 542. 00 грн судового збору сплаченого за подання заяви про приєднання до апеляційної скарги.

6.Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення. Строки та порядок оскарження постанов апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Головуючий суддя О.С. Скрипчук

Суддя Н.М. Кравчук

Суддя О.В. Зварич