Справа № 462/7413/25
Іменем України
23 грудня 2025 року м. Львів
Суддя Залізничного районного суду м. Львова Гедз Б.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка працює черговою по відправленню Укрзалізниця, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
01.12.2025 на адресу Залізничного районного суду м. Львова повторно надійшли матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 29 вересня 2025 року матеріали про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 повернуто до Відділу поліції № 1 ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області для скерування матеріалів справи на розгляд суду за підсудністю з підстав того, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП є: с. Мохнате Стрийського району Львівської області.
Надалі постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 07.11.2025 матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернуто до Відділу поліції № 1 ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області для вирішення питання про скерування матеріалів справи на розгляд суду за підсудністю та в обгрунтування звернуто увагу на те, що місцем вчинення адміністративного правополрушення є: с. Мохнате Стрийського (до адміністративно-теритоіральної реформи Сколівського) району Львівської області та при цьому відповідно до п. 3-1 Розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя приходить до такого висновку.
У відповідності до ч. 2, 3 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За загальним правилом, яке встановлено нормами ч. 1 ст. 276 КУпАП справи про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Правило про альтернативну підсудність, передбачене ч.2, ч.3 ст.276 КУпАП, до розгляду цього адміністративного матеріалу застосоване бути не може, оскільки ст.184 КУпАП не входить до переліку статей, встановлених ч.2 і ч.3 ст.276 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №988226 від 04.09.2025 місцем вчинення адміністративного правопорушення, де відбувся прояв неналежного виконання батьківських обов'язків матір'ю,є село Мохнате Стрийського (раніше Сколівського) району Львівської області, що не є територією Залізничного району м. Львова.
Відповідно до п. 3-1 Розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX.
Також листом Ради суддів України № 9рс-466/20 від 22.07.2020 року роз'яснено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Відтак, згідно адміністративно-територіального поділу, із врахуванням п.3-1 Розділу ХІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» відноситься до територіальної юрисдикції Сколівського районного суду Львівської області.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі 1-11/2015 (№5-рп/2015) від 26.05.2015 за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення» в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Під судом у практиці ЄСПЛ розуміється будь-який юрисдикційний орган, що вирішує питання, віднесені до його компетенції на підставі норм права, відповідно до встановленої процедури. Цей орган має бути встановлений законом.
Отже, під «суд, встановлений законом» слід розуміти, зокрема дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності; дотримання правил автоматичного розподілу справ; наявність повноважень у судді; належний склад суду та наявність достатніх повноважень для розгляду певної категорії справ.
Враховуючи вищенаведене, оглянувши матеріали справи, вважаю, що за відсутності належного обґрунтовання звернення саме до Залізничного районного суду м. Львова, матеріали справи № 462/7413/25 щодо ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП слід повернути органу, що складав протокол про адміністративне правопорушення - Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції у Львівській області.
На підставі викладеного та керуючись ст. 276, 284, 294 КУпАП,-
постановив:
Матеріали справи № 462/7413/25 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 184 КУпАП повернути Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції у Львівській області для подальшого скерування справи за належною територіальною підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис) Б.М. Гедз
З оригіналом згідно.
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 462/7413/25.
Суддя Б.М. Гедз