Рішення від 22.12.2025 по справі 336/10996/25

ЄУН: 336/10996/25

Провадження №: 2/336/5229/2025

22.12.25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Худіної О.О., за участі секретаря судового засідання: Дорошенко К.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом: Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, інтереси якого представляє перший заступник директора Департаменту Швець Ю.В. до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державних соціальних допомог,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача перший заступник директора Департаменту Швець Ю.В. звернувся до суду із вказаною заявою відповідно до якої просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 7 028,65 гривень та судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що, на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент, Позивач) знаходиться особова справа по призначенню державних соціальних допомог на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Відповідач), ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою:

АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач різних видів допомог з 2008 року.

02 грудня 2021 року Відповідач звернулась до управління для оформлення

державних соціальних допомог на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям. Нею було заповнено «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та надано пакет документів, відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до наданих документів, згідно із чинним законодавством

України, Відповідачу було призначено:

- допомогу на дітей одиноким матерям - з 01.12.2021 по 31.05.2022 у загальному розмірі 2883,00 грн щомісячно;

- державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям - з 01.12.2021 по 31.05.2022 у розмірі 4145,65 грн щомісячно.

16 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту для оформлення державних соціальних допомог на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям. Нею було заповнено «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та надано пакет документів, відповідно до вимог законодавства.

В результаті проведення перевірки достовірності наданих відомостей для призначення допомог спеціалістами Департаменту 06.09.2023 було отримано відомості від ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, які надаються на підставі Порядку надання ДФС України інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи (відсутність доходів), отримані фізичними особами, які звернулись за призначенням державної допомоги, щодо розмірів та видів доходів, одержаних гр. ОСОБА_1 у розрахунковий період (з 01.01.2023 по 30.06.2023 р.).

При проведенні розрахунку для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 було встановлено, що середньомісячний сукупний дохід перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї.

Нарахування та виплата раніше автоматично призначених допомог малозабезпеченим сім'ям та на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 за серпень 2023 вже пройшли. Таким чином, виникла переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 :

- державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 - 4145,65 грн.;

- допомога на дітей одиноким матерям за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 - 2883,00 грн.

06 грудня 2023 року ОСОБА_1 надала до Департаменту заяву, в якій вказала, що ознайомлена із сумою переплати.

Але, станом на дату подання позову, не дивлячись на численні повторні повідомлення, надіслані спеціалістами Департаменту на адресу Відповідача, сума переплати в добровільному порядку не повернута.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.11.2025 справу передано в провадження судді Худіної О.О. 12.11.2025.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.11.2025 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні без повідомлення (виклику) сторін. Визначено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем. Роз'яснено, що відповідно до ч.4 ст.178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов'язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.8 ст.178 ЦПК України). Згідно з ч.1 ст.193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред'явити зустрічний позов. Встановлено позивачу 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам ч.ч.3-5 ст.178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

За нормою ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Відповідних клопотань до матеріалів справи не скеровано.

За приписами ч.1,2 ст.131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають електронного кабінету, за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому суду адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає, не перебуває або не знаходиться.

Відповідач відзиву на позовну заяву, клопотань та заяв до справи не скеровував, не скориставшись відповідним процесуальним правом, конверт із копією ухвали суду, позовної заяви із додатками були отримані відповідачем 29.11.2025, що надає суду підстави для ухвалення рішення.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинено за відсутності відповідних клопотань, зустрічної позовної заяви у даній справі не подано.

Підстав для оголошення перерви та / або відкладення судового засідання відповідно до положень ст.223, 240 ЦПК України судом не встановлено.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у зв'язку із тим, що розгляд справи проводиться за відсутності учасників справи, не здійснюється згідно з ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Відповідно до ч.1,8 ст.279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент, Позивач) знаходиться особова справа по призначенню державних соціальних допомог на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Відповідач), ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач різних видів допомог з 2008 року.

02 грудня 2021 року Відповідач звернулась до управління для оформлення

державних соціальних допомог на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям. Нею було заповнено «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та надано пакет документів, відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до наданих документів, згідно із чинним законодавством України, на підставі рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 09.12.2021 ОСОБА_1 було призначено:

- допомогу на дітей одиноким матерям - з 01.12.2021 по 31.05.2022 у загальному розмірі 2883,00 грн щомісячно;

- державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям - з 01.12.2021 по 31.05.2022 у розмірі 4145,65 грн щомісячно.

16 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту для оформлення державних соціальних допомог на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям. Нею було заповнено «Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги» та надано пакет документів, відповідно до вимог законодавства.

В результаті проведення перевірки достовірності наданих відомостей для призначення допомог спеціалістами Департаменту 06.09.2023 було отримано відомості від ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, які надаються на підставі Порядку надання ДФС України інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи (відсутність доходів), отримані фізичними особами, які звернулись за призначенням державної допомоги, щодо розмірів та видів доходів, одержаних гр. ОСОБА_1 у розрахунковий період (з 01.01.2023 по 30.06.2023 р.).

Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 11.09.2023 було проведено перерахунок.

При проведенні розрахунку для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 було встановлено, що середньомісячний сукупний дохід перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї.

Рішенням про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, стало підставою вид перерахунку - повторне звернення. Соціальну допомогу не призначено з таких підстав: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

Нарахування та виплата раніше автоматично призначених допомог малозабезпеченим сім'ям та на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 за серпень 2023 вже пройшли. Таким чином, виникла переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 :

- державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 - 4145,65 грн.;

- допомога на дітей одиноким матерям за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 - 2883,00 грн.

06 грудня 2023 року ОСОБА_1 подала до Департаменту заяву, в якій вказала, що у зв'язку із працевлаштуванням на роботу з 19.10.2023 року просить надбавку на догляд за дитиною не призначати. З необхідністю повернення переплати ознайомлена.

Відповідно до довідки - розрахунку отримувач ОСОБА_1 вид допомоги: ДСД малозабезпеченій сім'ї переплата за 08.2023 становить 4 145,65 гривень.

Відповідно до довідки - розрахунку отримувач ОСОБА_1 вид допомоги: одинока мати переплата за 08.2023 становить 2 883,00 гривень.

09.02.2024 на поштову адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги та вимогу про повернення надмірно виплачених державних соціальних допомог.

18.06.2024 на поштову адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги та вимогу про повернення надмірно виплачених державних соціальних допомог.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 скерованої до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради 15.01.2025 просить внести зміни в особову справу у зв'язку з одруженням та зміни прізвища з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 .

Станом на дату подання позову, не дивлячись на численні повторні повідомлення, надіслані спеціалістами Департаменту на адресу Відповідача, сума переплати в добровільному порядку не повернута.

Отже, ОСОБА_1 отримала надмірно виплачену допомогу - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 - 4145,65 грн.; - допомога на дітей одиноким матерям за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 - 2883,00 грн., при цьому добровільно не повернула надмірно виплачені суми допомоги, тому вимоги Департаменту є цілком правомірними та обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон 2811) та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон 1768) та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 N? 250.

Згідно з частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

За приписами статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Пунктом 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

Судові витрати, що понесені та документально підтверджені позивачем: 3028,00 гривень судового збору, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з Відповідача.

На підставі викладеного, згідно ст. ст.1166,1212,1213,1214 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам»», ст. ст. 12, 13, 80, 81, 89, 128, 141, 223, 259, 263-265, 268, 273, 274-279, 280-284, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, інтереси якого представляє перший заступник директора Департаменту Швець Ю.В. до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державних соціальних допомог - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 4 145,65 грн.

(чотири тисячі сто сорок п'ять гривень 65 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2 883,00 грн. (дві тисячі вісімсот вісімдесят три гривні 00 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 3028 грн. (Три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Реквізити сторін:

Позивач: Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, буд. 3.

Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду складено та підписано 22.12.2025.

Суддя О.О. Худіна