Постанова від 19.12.2025 по справі 335/12051/25

1Справа № 335/12051/25 3/335/3072/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Макаров В.О., за участю прокурора Мордовченко К.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності6

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Токмак Запорізької області, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , яка має на утриманні одну неповнолітню дитину, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , головний державний інспектор Токмацького сектору перевірок платників юридичних осіб управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізької області, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 06.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , головний державний інспектор Токмацького сектору перевірок платників юридичних осіб управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізької області, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 07.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, Також, ОСОБА_1 , головний державний інспектор Токмацького сектору перевірок платників юридичних осіб управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізької області, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 09.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи звільненою 03.05.2023 з посади головного державного інспектора Токмацького сектору перевірок платників юридичних осіб управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізької за угодою сторін, являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 20.11.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою судді від 19.12.2025, справи № 335/12051/25 (провадження № 3/335/3072/2025), № 335/12053/25 (провадження № 3/335/3074/2025), № 335/12054/25 (провадження № 3/335/3075/2025), № 335/12056/25 (провадження № 3/335/3076/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження, присвоїно об'єднаній справі № 335/12051/25 (провадження № 3/335/3072/2025).

В судовому засіданні ОСОБА_1 щодо обставин вчинення правопорушення суду пояснила, що невчасно подала декларацію після звільнення у зв'язку з тим, що через початок агресії РФ та повномасштабного вторгнення до України, було відстрочено процес декларування, а вона звільнилась до того, як були внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції» та набули чинності з 11.10.2023, про відновлення декларування її не було повідомлено. Лише в травні 2025 вона дізналась, що нею не були подані щорічні декларації за 2021-2023 при працевлаштування до запорізького окружного адміністративного суду. Одразу після цього, разом з декларацією «кандидата на посаду» нею було подано щорічну декларацію за 2021 рік - 06.05.2025, щорічну декларацію за 2022 рік - 07.05.2025, щорічну декларацію за 2023 рік (після звільнення) - 09.05.2025. Декларацію «при звільненні» за період з 01.01.2023 по 03.05.2023 подана нею 20.11.2025 через власну необізнаність. Свою провину у вчиненому правопорушенні визнала повністю, у вчиненому щиро розкаялася.

Вислухавши ОСОБА_1 , яка вину визнала повністю, та прокурора, яка вважав що її вина у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є повністю доведеною, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведена дослідженими у судовому засіданні доказами, зокрема:

- протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 419 від 26.11.2025, № 420 від 26.11.2025, № 421 від 26.11.2025, № 422 від 26.11.2025;

- усними та письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.11.2024;

- деклараціями особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ОСОБА_1 ;

- копією листа ДСР та НАЗК із послідовністю дій ОСОБА_1 ;

- копією листа ГУ ДПС в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 ;

- копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області № 132-о від 04.01.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено на посаду головного державного ревізора-інспектора Токмацького сектору перевірок платників юридичних осіб управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізькій області з 05.01.2021, 6 ранг державного службовця;

- копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області № 774 від 21.10.2021 «Про введення в дію Штатного розпису на 2021 рік», відповідно до якого посада «головний державний ревізор-інспектор» перейменовано на «головний державний інспектор»;

- копією наказу № 63-о від 15.10.2022;

- копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області № 422-о від 15.11.2022, відповідно до якого ОСОБА_1 було переведено на посаду головного державного інспектора Токмацького сектору перевірок платників юридичних осіб управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізькій області з 15.11.2022 із збереженням раніше встановлених надбавок за вислугу років та рангу державного службовця;;

- копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області № 130-о від 01.05.2023, згідно якого ОСОБА_1 було звільнено з посади головного державного інспектора Токмацького сектору перевірок платників юридичних осіб управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізькій області з 03.05.2023 за угодою сторін;

- копією журналу обліку видачі трудових книжок;

- копією особової картки ОСОБА_1 ;

- копією посадових інструкцій ОСОБА_1 , відповідно до якої посада ОСОБА_1 належить до посади державної служби категорії «В».;

- копією листа Запорізької обласної прокуратури відносно ОСОБА_1 ;

- повідомленням до ГУ ДПС в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 .

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» були внесені зміни до деяких Законів України, а саме: пункт 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VІІ від 14.10.2014 викладено у такій редакції: «установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Отже, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, а також ж декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» до 31.01.2024, а за 2023 рік (після звільнення) - до 31.03.2024.

Відповідно до змісту диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з об'єктивної сторони протиправний намір цього адміністративного правопорушення реалізується у формі дії (несвоєчасне подання декларації) та бездіяльності (неподання декларації). При цьому, характеризуючою ознакою вчинення особою такого проступку є саме відсутність поважних причин несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

При встановленні наявності у діях особи складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, такими суб'єктами повинні обов'язково з'ясовуватися обставини щодо віднесення суб'єкта адміністративного правопорушення до осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», щодо несвоєчасності подання ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також обставини щодо наявності або відсутності у такої особи поважних причин несвоєчасної подачі декларації.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті НАЗК, встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - 06.05.2025 (за 2021 рік), 07.05.2025 (за 2022 рік), 09.05.2025 (за 2023 рік після звільнення), а декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» - 20.11.2025.

Тобто, у діях ОСОБА_1 вбачається наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 під час судового розгляду не встановлено.

Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає у випадку несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупційне правопорушення діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що ОСОБА_1 визнала факт вчинення зазначеного адміністративного правопорушення, що також підтверджується наданими матеріалами, суд приходить до висновку, що в її діях наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасного подання щорічної декларації.

До обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , відповідно до ст. 34 КУпАП, суд відносить щире каяття.

Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлені.

При вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд враховує, що остання раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, вину визнала, у вчиненому щиро розкаялася, а тому суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 аналогічних правопорушень в майбутньому до неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 256, 268, ч. 1 ст. 172-6, 277, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 176-2 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений нею не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, постанова підлягає примусовому виконанню та надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби, у зв'язку з чим, з порушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя В.О. Макаров