Справа № 372/7250/25
Провадження № 2-о-124/25
22 грудня 2025 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Проць Т.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, заінтересована особа: Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції,-
ОСОБА_1 звернувся до Обухівського районного суду Київської області із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України його матері - ОСОБА_2 .
Ознайомившись із матеріалами заяви про встановлення факту, на підставі ст. ст. 175, 185, 318 ЦПК України, вважаю необхідним залишити її без руху з наступних підстав.
Так, відповідно до положень п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд, серед інших, розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Положеннями ст. 318 ЦПК України визначено, що у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, зокрема можуть бути: письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; пояснення свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник.
Заявником не зазначено про смерть особи у точно визначений час, а також обставини, за яких настала смерть його матері - ОСОБА_2 , місце її смерті (згідно поданої заяви ОСОБА_1 вказує лише на приблизну дату смерті ОСОБА_2 та її місце проживання) та не надано жодних доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 у визначений час на тимчасово окупованій території України.
Також заявник не вказує з якою метою він просить встановити обумовлений факт.
Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що заявнику слід уточнити вимоги заяви в частині дати та місця смерті і подати до суду завірені належним чином копії документів, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть, довідку про смерть, договір на ритуальні послуги та ін.) та докази приналежності ОСОБА_2 до громадянства України.
Вказані в ухвалі недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до судового розгляду.
За таких обставин, вважаю за необхідне залишити без руху заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, надавши заявнику два дні з часу отримання копії даної ухвали, для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 185, 260, 318, 353 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, заінтересована особа: Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції залишити без руху, надавши заявнику строк два дні з часу отримання копії даної ухвали, для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Повідомити заявника про те, що в разі невиконання цієї ухвали суду в установлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В. Проць