22 грудня 2025 року
м. Київ
справа №520/4349/25
адміністративне провадження № К/990/51566/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Васильєвої І.А.,
суддів: Юрченко В.П., Ханової Р.Ф.,
перевіривши касаційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2025 у справі №520/4349/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» до Державної податкової служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Верховного Суду 10.12.2025 надійшла касаційна скарга Державної податкової служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2025 у справі №520/4349/25.
Як встановлено з Єдиного державного реєстру судових рішень, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України, в якому просило суд визнати протиправною бездіяльність ДПС України щодо неприйняття та зобов'язати прийняти до розгляду Повідомлення від 13.11.2024 №2023БУКМЕКЕР (реєстраційний номер документа: 9342698791) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 01.12.2023 №1, №2.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової служби України щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних №20 від 23.05.2023 та №15 від 22.06.2023, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія». Зобов'язано Державну податкову службу України, у відповідності до вимог Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, прийняти рішення щодо податкових накладних №20 від 23.05.2023 та №15 від 22.06.2023. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Справа розглядалася в порядку спрощеного позовного провадження.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2025 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» задоволено. Апеляційну скаргу Державної податкової служби України задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 по справі №520/4349/25 скасовано. Ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» задоволено. Визнати протиправною відмову Державної податкової служби України у прийнятті до розгляду повідомлення від 13.11.2024 №2023, подане Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія». Зобов'язано Державну податкову службу України прийняти до розгляду повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» від 13.11.2024 №2023 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд приходить до висновку щодо відмови у відкритті касаційного провадження, виходячи з наступного.
Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина 3 статті 2 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
За правилами пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Частиною 6 статті 12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності. Такий перелік не є вичерпним. Відповідно до пункту 10 частини 6 статті 12 КАС України суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Пунктом 4 частини 4 статті 12 КАС України визначено перелік категорій справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження. Положення вказаної правової норми процесуального закону узгоджуються з приписами статті 257 КАС України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині 4 цієї статті.
Суд першої інстанції, врахувавши вимоги статей 12, 257 КАС України, розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження.
За таких обставин, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу подано на судові рішення, які не підлягають касаційному оскарженню.
Обґрунтовані посилання на існування обставин передбачених підпунктами «а»-«г» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України у касаційній скарзі відсутні та такі обставини не вбачаються з поданих матеріалів касаційної скарги.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 12, 257, 328, 333, 355, 359 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної податкової служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2025 у справі №520/4349/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
СуддіІ.А. Васильєва В.П. Юрченко Р.Ф. Ханова