22 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/996/25 пров. № А/857/17638/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Іщук Л. П.,
суддів - Обрізка І. М., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року (головуючий суддя Кузан Р.І., м. Львів) у справі № 380/996/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НЕО-ІТ" до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування рішення ,
ТОВ "НЕО-ІТ" звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2024 року № 31283/13-01-04-07.
Позов обґрунтовує тим, що через масований ракетний обстріл території України 15.11.2022 у Львові, а також на більшій частині Яворівського, Золочівського та Червоноградського районів запроваджені тривалі відключення електроенергії. Мобільні оператори були змушені обмежити деякі функції базових станцій, зокрема функцію мобільного інтернету, у зв'язку з чим позивач був позбавлений можливості отримати доступ до електронного кабінету платника податків, а також до інших програм, необхідних для своєчасного виконання свого податкового обов'язку по надісланню для реєстрації податкових накладних. Вказує, що позивач добросовісно виконав свої податкові зобов'язання, зареєструвавши відповідні податкові накладні одразу, як тільки отримав технічну можливість це здійснити, не затягуючи відповідний процес. Крім цього, позивач належним чином сплатив усі задекларовані зобов'язання з податку на додану вартість. У зв'язку з цим вважає, що в цьому випадку наявні підстави для застосування пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України та звільнення позивача від фінансової відповідальності внаслідок обставин непереборної сили, що зумовили неможливість вчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись із рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій покликається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
В обгрунтування апеляційних вимог зазначає, що наведені платником аргументи про відсутність електроенергії та інтернету 15.11.2022 не заважали йому здійснити реєстрацію податкових накладних до кінцевого строку реєстрації, не порушуючи встановлені Кодексом терміни реєстрації в ЄРПН, а саме з 26.10.2022 по 15.11.2022 ; з 28.10.2022 по 15.11.2022 та з 17.10.2022 по 15.11.2022. Вказує, що позивачем не надано доказів відсутності електроенергії протягом всього періоду для реєстрації ПН, щоб це завадило зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування у встановлені законом строки.
Просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечив щодо її задоволення та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції і визнається сторонами, ТОВ “Нео-ІТ» зареєстроване юридичною особою, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС та є платником податку на додану вартість.
Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п. 75.1 ст. 75 та ст. 76 Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка щодо своєчасності реєстрації ТОВ “Нео-ІТ» податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами перевірки складено акт № 26296/13-01-04-07 від 24.06.2024 щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ “Нео-ІТ» (код ЄДРПОУ 38502019)», згідно з яким встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України», та, згідно з п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 38 979 грн 94 коп.
В Акті перевірки зазначено перелік накладних/розрахунків коригування, термін реєстрації яких порушено/не зареєстровано, зокрема:
- податкова накладна №1036 від 30.09.2022 дата реєстрації 19.10.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4 дні);
- податкова накладна №876 від 26.10.2022 дата реєстрації 16.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 1 день);
- податкова накладна №1120 від 31.10.2022 дата реєстрації 18.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 3 дні);
- податкова накладна №1012 від 28.10.2022 дата реєстрації 16.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 1 день);
- податкова накладна №466 від 17.10.2022 дата реєстрації 16.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 1 день);
- податкова накладна №1294 від 30.11.2022 дата реєстрації 19.12.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4 дні);
- податкова накладна №10 від 01.12.2022 дата реєстрації 13.01.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13 днів);
- податкова накладна №1257 від 31.12.2022 дата реєстрації 17.01.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 2 дні);
- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 3961 від 19.09.2022, дата реєстрації 19.10.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН 4 днів);
- податкова накладна №929 від 27.01.2023 дата реєстрації 20.02.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 2 дні);
- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 823 від 22.08.2023, дата реєстрації 2209.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН 4 дні);
- розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 6818 від 30.03.2024, дата реєстрації 17.04.2024 (кількість днів порушення термінів реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН 1 день).
Не погодившись із висновком контролюючого органу, викладеним у Акті № 26296/13-01-04-07 від 24.06.2024, ТОВ “Нео-ІТ» направлено до Головного управління ДПС у Львівській області заперечення від 05.07.2024 до даного Акту перевірки.
Листом від 17.07.2024 №21328/6/13-01-04-07 Головне управління ДПС у Львівській області повідомило позивача, що за результатами розгляду заперечень постійно діюча комісія з розгляду спірних питань ГУ ДПС у Львівській області вирішила:
1. Наведені аргументи в поданому запереченні ТОВ “Нео-ІТ» (ЄДРПОУ 38502019) від 05.07.2024 б/н на акт камеральної перевірки від 24.06.2024 № 26296/13-01-04-07 прийняти до уваги, але вони не спростовують висновки акта перевірки.
2. Висновки акту перевірки встановити такими, що відповідають нормам чинного законодавства, а акт перевірки від 24.06.2024 № 26296/13-01-04-07 залишити без змін.
3. Враховуючи результати розгляду заперечення до акта перевірки, підготувати проект податкового повідомлення-рішення за результатами перевірки ТОВ “Нео-ІТ». Враховуючи вищенаведене, винесено податкове повідомлення рішення форми “Н» від 17.07.2024 № 31283/13-01-04-07.
На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 17.07.2024 № 31283/13-01-04-07, яким нараховано штрафні санкції на загальну суму 38978,94 грн.
Позивач, вважаючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення в частині штрафу у розмірі 38 217,65 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних № 876 від 26.10.2022, № 1012 від 28.10.2022 та № 466 від 17.10.2022 та розрахунків коригування № 3961 від 19.09.2022, № 823 від 22.08.2023 та № 6818 від 30.03.2024 протиправним, звернувся до суду з позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів та вимог апеляційної скарги колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 року (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій: постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податковий накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є зафіксовані дата та час відправки таких.
Згідно з абзацом чотирнадцятим пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; - для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; - для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами “а» - “г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: - 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; - 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; - 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; - 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; - 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що реєстрація податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН у строки, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, є одним із елементів податкового обов'язку, який закріплений для усіх платників податків (продавців), незалежно від форм власності або специфіки діяльності. За порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Як вже було встановлено, ГУ ДПС у Львівській області проведена перевірка з дотримання ТОВ "Нео-ІТ" вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Як вбачається з акту перевірки № 26296/13-01-04-07 від 24.06.2024, відповідачем виявлено порушення позивачем термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, а саме: податкова накладна №1036 від 30.09.2022 дата реєстрації 19.10.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4 дні); податкова накладна №876 від 26.10.2022 дата реєстрації 16.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 1 день); податкова накладна №1120 від 31.10.2022 дата реєстрації 18.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 3 дні); податкова накладна №1012 від 28.10.2022 дата реєстрації 16.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 1 день); податкова накладна №466 від 17.10.2022 дата реєстрації 16.11.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 1 день); податкова накладна №1294 від 30.11.2022 дата реєстрації 19.12.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4 дні); податкова накладна №10 від 01.12.2022 дата реєстрації 13.01.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13 днів); податкова накладна №1257 від 31.12.2022 дата реєстрації 17.01.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 2 дні); розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 3961 від 19.09.2022, дата реєстрації 19.10.2022 (кількість днів порушення термінів реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН 4 дні); податкова накладна №929 від 27.01.2023 дата реєстрації 20.02.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 2 дні); розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 823 від 22.08.2023, дата реєстрації 2209.2023 (кількість днів порушення термінів реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН 4 дні); розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 6818 від 30.03.2024, дата реєстрації 17.04.2024 (кількість днів порушення термінів реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН 1 день).
Колегія суддів зазначає, що позивач не заперечує факту порушення граничних строків реєстрації ПН/РК, окрім як у частині розрахунків коригування, які у свою чергу несвоєчасно були ним отримані, однак позивач покликається на те, що був позбавлений можливості отримати доступ до електронного кабінету платника податків, а також до інших програм, необхідних для своєчасного виконання свого податкового обов'язку через відключення електроенергії та обстріли м. Львова та Львівської області.
Колегія суддів вважає такі покликання позивача безпідставними з огляду на наступне.
Щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних.
Позивач здійснює свою діяльність в офісному приміщенні, розташованому за адресою: м. Львів, вул. Федьковича 58, що підтверджується договором оренди приміщень.
Як вбачається з сайту офіційна карта повітряних тривог України, ракетна небезпека у Львівській області 15 листопада 2022 року почалася 14:44 год., відбій повітряної тривоги оголосили о 18:20 год.
Згідно з інформацією від ПрАТ «Львівобленерго» щодо відключення електроенергії в офісній будівлі, що розташована у м. Львові на вул. Федьковича, 58, відключення відбулося о 16 год 36 хв 15 листопада 2022 року; включення відбулося о 01 год 12 хв 16 листопада 2022 року.
При цьому, позивачем не доведено, що саме в період до 14:44 год 15.11.2022 він вживав усіх заходів для реєстрації податкових накладних та був позбавлений такої можливості, а також не надано доказів, які б підтверджували технічні перешкоди саме до знеструмлення.
Наведені платником аргументи про відсутність електроенергії та інтернету не забороняли йому здійснити реєстрацію податкових накладних до 15.11.2022, не порушуючи встановлені Кодексом терміни реєстрації в ЄРПН, а саме з 26.10.2022 по 15.11.2022, з 28.10.2022 по 15.11.2022 та з 17.10.2022 по 15.11.2022.
Слід зазначити, що вказані позивачем обставини не носили постійного, безперервного характеру.
Колегія суддів приймає до уваги доводи скаржника, що позивачем не надано доказів відсутності електроенергії протягом всього періоду для реєстрації ПН, щоб це завадило зареєструвати податкові накладні у встановлені законом строки.
Колегія суддів звертає увагу, що наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (далі - Порядок №225).
Пунктом 3 Порядку передбачено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року N 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року N 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила. У разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності та після дати набрання чинності цим Порядком виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації втратили можливість їх виконувати, застосовуються такі правила.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації втратили можливість виконувати податкові обов'язки, вживають заходи, передбачені пунктом 3 цього розділу, у термін протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Слід зазначити, що до переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, в т. ч. щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати податковий обов'язок, у т. ч. обов'язок податкового агента, Мінфін включив: повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання, до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджері (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках; документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі інтернет, пов'язане із запровадженням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернетпровайдера).
Водночас, позивачем не подано до податкового органу заяву про відсутність можливості виконання податкового обов'язку за період тимчасового відключення електроенергії та відключення інтернету з відповідними підтверджуючими документами, відтак не вчинено обов'язкової дії, яка б звільняла позивача як платника податків від відповідальності за несвоєчасне виконання податкового обов'язку, зокрема щодо своєчасності реєстрації податкових накладних №876 від 26 жовтня 2022 року, № 1012 від 28 жовтня 2022 року та № 466 від 17 жовтня 2022 року.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що у позивача були реальні можливості для своєчасного подання податкових накладних на реєстрацію, що свідчить про відсутність об'єктивних перешкод для виконання свого податкового обов'язку.
Щодо порушення термінів реєстрації розрахунків коригування.
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до ст.192 ПК України у разі складання розрахунків коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкових накладних, виписаних на покупця - платника ПДВ, тоді такий РК має зареєструвати покупець.
Загальні строки реєстрації ПН/РК встановлено у п.201.10 ст.201 ПКУ, в якому визначено спеціальні граничні строки реєстрації. Водночас під час дії воєнного стану в Україні та 6 місяців після місяця, в якому його припинять чи скасують, тимчасово застосовуються граничні строки зазначені у п.89 підрозділу 2 розділу XX для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Чинним законодавством передбачено механізм для забезпечення покупцем товарів/ послуг виконання своїх обов'язків та реалізації прав в частині отримання від продавця розрахунку коригування на зменшення для наступної його реєстрації в ЄРПН.
Підпункт 201.10 статті 201 Кодексу передбачає, що у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу, та/або порушення продавцем/ покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу) податкової накладної та/або розрахунку коригування, покупець/ продавець таких товарів/ послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Тобто, у разі ненадання платником податку - продавцем розрахунку коригування, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, доцільним є подання платником податку - покупцем до податкової декларації з ПДВ заяви із скаргою на такого продавця та копій документів, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, у тому числі документів, що засвідчують дату отримання такого розрахунку коригування.
Враховуючи вищевикладене, платник податку отримувач (покупець), на якого покладено обов'язок реєстрації розрахунку коригування, після повернення товарів/ послуг або попередньої оплати за товари/послуги зобов'язаний зменшити податковий кредит на дату складання такого розрахунку коригування і незалежно від дати реєстрації в ЄРПН, і у разі ненадсилання такого розрахунку коригування для реєстрації постачальником в ЄРПН у терміни, визначені пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, має право подати скаргу на такого постачальника у складі декларації за відповідний звітний період.
Не є спірним той факт, що ТОВ "Нео-ІТ" не скористалося таким правом, та не подало до податкової декларації з податку на додану вартість заяву із скаргою.
Позивач також не надав доказів звернення до продавця з вимогою надіслати розрахунок коригування, щоб мати змогу зареєструвати його в ЄРПН.
Колегія суддів акцентує увагу, що несвоєчасне отримання позивачем розрахунків коригування від контрагентів, не можуть бути підставою для звільнення його від відповідальності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13 серпня 2020 року № 816/2269/16.
Виходячи з системного аналізу правових норм та обставин даної справи, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач правомірно нарахував штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування, підстави для звільнення позивача від відповідальності відсутні та наявність таких позивачем не доведена, відтак відповідач при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, враховуючи положення статті 317 КАС України, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції під час розгляду справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовані норми матеріального права, що має наслідком скасування рішення суду першої інстанції та відмову у задоволенні позову.
Щодо розподілу судових витрат, то такий відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року у справі № 380/996/25 скасувати та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
М.А. Пліш