22 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/23052/24 пров. № А/857/18868/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
судді-доповідача Іщук Л. П.,
суддів Обрізка І.М., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року (головуючий суддя Морська Г.М., м. Львів) у справі №380/23052/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.09.2024 №134650033483 щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу роботи періоду роботи з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно відомостей довідки виданої ТОВ "Енергоресурс-монтаж" вих №060601 від 06.06.2024 та відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 28.07.2024, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно відомостей довідки виданої ТОВ "Енергоресурс-монтаж" вих №060601 від 06.06.2024.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, а також не досліджено обставини, що мають значення для справи.
Апеляційна скарга мотивована тим, що у трудовій книжці позивача відсутні записи, які підтверджують право на пільгове пенсійне забезпечення. Періоди роботи, які надають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають бути підтвердженні довідками підприємств, відповідно до приписів Порядку №637. Наголошує, що до пільгового стажу позивача не зараховано періоди з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно довідки №060601 від 06.06.2024 року, оскільки не долучено накази про проведення атестації робочих місць та переліки робочих місць до атестацій. Вважає, що відсутні підстави для зарахування оспорюваних періодів до пільгового стажу.
Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач письмовий відзив на апеляційну скаргу не подав.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 28 серпня 2024 року звернувся з заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Починаючи з 01.04.2021 року при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсійні органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності. Нова технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
Відповідно до Порядку 22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача від 28.08.2024 року та винесення відповідного рішення було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
За результатом звернення ОСОБА_1 до Пенсійного фонду щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вих. №1900-0214-8/43265 від 05 вересня 2024 року його повідомлено про відмову у призначенні пенсії та додано рішення про відмову №134650033483 від 04 вересня 2024 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №134650033483 від 04 вересня 2024 року, винесеного за принципом екстериторіальності, в призначенні пенсії позивачу відмовлено у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Рішення мотивоване наступним:
“… Пенсійний вік становить 55 років.
Вік заявника 55 років 01 місяць 05 днів.
Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список 2) становить 30 років.
Страховий стаж заявника становить 36 років 02 місяці 26 днів.
Необхідний пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 становить 12 років 6 місяців.
Пільговий стаж особи становить 02 роки 06 місяців 15 днів.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання згідно диплому НОМЕР_1 з 23.03.1987 року по 15.09.1987 року, оскільки прізвище не відповідає даним паспорта. До пільгового стажу не зараховано періоди з 22.08.1992 по 31.07.2007 згідно довідки №060601 від 06.06.2024 року, оскільки не долучено накази про проведення атестації робочих місць та переліки робочих місць до атестацій…».
Не погодившись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної Хартії та ч.1 ст.46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Водночас у пункті 5 рішення №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV встановлено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно ст.62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» основним документом, що посвідчує стаж роботи, є трудова книжка. Коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 працював:
Запис №3 з 08 лютого 1990 року. Прийнятий електрозварювальником третього розряду в Львівське спеціалізоване управління №32 треста “Промхімсантехмонтаж». Наказ № 12-к від 08.02.1990.
Запис №4 з 01 вересня 1992 року. Присвоєно четвертий розряд електрозварювальника. Наказ №71-К від 01 вересня 1992 року.
Запис №5 з 15 лютого 1994 року. Трест “Промхімсантехмонтаж» переіменовано у відкрите акціонерне товариство “Промхімсантехмонтаж». Наказ № 28 від 15.02.1994.
Запис №6 з 03 грудня 2001 року Тарифно - кваліфікаційною комісією присвоєно п'ятий тарифний розряд електрозварювальника ручної електродугової зварки. Наказ №72-К від 03 грудня 2001 року.
Запис №7 з 07 березня 2002 року. Переведений електрозварювальником ручної електродугової зварки по п'ятому розряду на Львівську дільницю. Наказ №19-К від 07 березня 2002 року.
Запис від 24 березня 2005 року. Львівське спеціалізоване управління “Проммонтаж» №32 дочірнє підприємство ВАТ “Промхімсантехмонтаж» реорганізовано і перереєстровано в ТзОВ “Енергоресурс - монтаж», яке є правонаступником ДП і зареєстровано у Виконавчому комітеті Львівської міської ради Свідоцтво №377380, номер запису про державну реєстрацію 14151230000004009 від 24.03.2005 року.
Запис №8 з 01 серпня 2007 року. Присвоєно шостий тарифно - кваліфікаційний розряд електрозварника ручного зварювання. Наказ №57-К від 30 липня 2007 року.
Запис №9 з 14 липня 2008 року. Звільнений з роботи згідно ст. 38 КЗпП України за власним бажанням. Наказ №60-К від 14 липня 2008 року.
Оспорюваний пільговий період роботи додатково підтверджується довідкою вих. №060601 від 06 червня 2024 року, виданою ТзОВ “Енергоресурс-монтаж», відповідно до ю якої ОСОБА_1 працював повний робочий день в Львівському спеціалізованому управлінні “Проммонтаж» №32 треста “Промхімсантехмонтаж» з 08.02.1990р. по 31.08.1992р. електрозварником 3-го розряду, з 01.09.1992р. по 02.12.2001р. електрозварником 4-го розряду, з 03.12.2001р. по 31.07.2007р. електрозварником ручної електродугової зварки 6-го розряду, з 01.08.2007р. по 14.07.2008р. електрозварником ручного зварювання 6-го розряду.
Професія електрозварник ручного зварювання передбачена Списком №2 розділ ХХХІІ підрозділ “Загальні професії» код КП7212.1. Підстава для видачі довідки Список №2, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України №41 від 01.09.1992.
Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до п. 10 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць за умовами праці результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
У пункті 4.2 Порядку № 442 застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах зазначено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Отже, своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку №442 строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №348/1079/17.
Велика Палата Верховного Суду у справі №520/15024/16-а від 19.02.2020 сформулювала правовий висновок, згідно із яким особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочих місць, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до пункту 6 статті 13 Закону №1788-ХІІ.
Твердження пенсійного органу про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу позивача за Списком № 2 періоду роботи з 22.08.1992 до 31.07.2007 на посаді електрозварювальника з підстав непідтвердження матеріалами проведеної атестації робочого місця, суд вважає необґрунтованими та безпідставними.
Інших підстав для не зарахування спірного періоду роботи позивача до страхового стажу та до стажу роботи за Списком № 2 у спірному рішенні відповідач не навів.
Враховуючи наведені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.09.2024 №134650033483 підлягає скасуванню, а спірні періоди роботи позивача на посаді електрозварювальника - зарахуванню.
Інші доводи апеляційної скарги зводяться до незгоди скаржника з оцінкою обставин справи, наданою судом першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових переконливих доказів, які б були безпідставно залишені без уваги судом першої інстанції.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Щодо розподілу судових витрат, то такий відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 316, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №380/23052/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді І. М. Обрізко
М.А. Пліш