Постанова від 22.12.2025 по справі 460/10575/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/10575/25 пров. № А/857/36356/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Носа С.П. та Хобор Р.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській обл. на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.07.2025р. в адміністративній справі за позовом представника адвоката Редзеля Миколи Миколайовича, діючого на підставі ордера на надання правничої (правової) допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання перерахувати і виплачувати пенсію за віком із урахуванням визначеного показника середньої заробітної плати (суддя суду І інстанції: Друзенко Н.В., час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 30.07.2025р., м.Рівне; дата складання повного рішення суду І інстанції: 30.07.2025р.),-

ВСТАНОВИВ:

19.06.2025р. за допомогою системи «Електронний суд» представник адвокат Редзель М.М., діючий на підставі ордера на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській обл. (надалі - відповідач, пенсійний орган), які полягають у скасуванні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115;

зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч.2 ст.42 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 з 01.03.2025р. відповідно до постанови КМ України № 209 від 25.02.2025р. «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (надалі - постанова КМ України № 209); провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2025р., та здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2025р. в розмірі 1 % проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено ч.2 ст.56 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991р. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон № 796-ХІІ), в редакції, чинній до 11.10.2017р., а також у подальшому проводити перерахунки пенсії (відповідно до постанови КМ України про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення на відповідний рік);

судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача, а саме: 3000 грн. витрат на правову допомогу (а.с.1-9).

Згідно ухвали суду від 24.06.2025р. вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними матеріалами справи (а.с.41-42).

Відповідно до рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.07.2025р., із врахуванням ухвали суду від 31.07.2025р. про внесення виправлень у судове рішення, заявлений позов задоволено частково; визнано протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2025р. нарахування проведеної індексації пенсійної виплати відповідно до ст.42 Закону № 1058-IV; зобов'язано відповідача відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої ст.42 Закону № 1058-IV індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2025р. на 1,115 (на підставі постанови КМ України № 209); зобов'язано відповідача здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2025р. в розмірі 1 % проіндексованого з 01.03.2025р. на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ (в редакції, чинній до 11.10.2017р. без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч.2 ст.27 Закону № 1058-IV); у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 484 грн. 48 коп. (а.с.68-76).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до помилкового вирішення спору, просить рішення суду скасувати в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.78-84).

Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що з 21.09.1998р. ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, розмір якої визначено згідно із Законом № 1058-IV.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08.01.2025р. у справі № 460/13659/24, з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2025р., зобов'язано пенсійний орган здійснити з 01.10.2024р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, в редакції, чинній до 01.10.2017р.

На виконання вказаного рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024р. та з 01.10.2024р. до пенсії за віком встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 % заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч.1, 2 ст.40 Закону № 1058-IV) за кожен рік понад 15 років, встановлений ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, в редакції, чинній до 01.10.2017р. Розмір заробітної плати, визначеної на підставі ст.40 Закону, з урахуванням якої обчислюється пенсія на виконання рішення суду, починаючи з 01.10.2024р. становить 19948 грн. 44 коп.. (7994,47 (3764,40 - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до п.4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 коефіцієнт підвищення з 01.03.2019р. відповідно до постанови КМ України № 124 від 20.02.2019р. х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020р. відповідно до постанови КМ України № 251 від 01.04.2020р. х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021р. відповідно до постанови КМ України № 127 від 22.02.2021р. х 1,14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022р. відповідно до КМ України № 118 від 16.02.2022р. х 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023р. відповідно до постанови КМ України № 168 від 24.02.2023р. х 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024р. відповідно до постанови КМ України № 185 від 23.02.2024р.) х 2,49528 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Основний розмір пенсії ОСОБА_1 , визначений з урахуванням вищевказаної заробітної плати та страхового стажу 43 роки 01 місяць 05 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,43083), становить 8594 грн. 39 коп. (19948,44 х 0,43083). До пенсії за віком ОСОБА_1 , визначеної відповідно до ст.27 Закону, встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 % заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч.1, 2 ст.40 Закону) за кожен рік роботи понад 15 років - 5585 грн. 56 коп. (19948,44 заробітна плата х 28 %); розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання судових рішень у справі № 460/13659/24 з 01.10.2024р. становить 14236 грн. 89 коп., в тому числі 5585,56 - доплата за понаднормовий стаж, встановлена на виконання судових рішень.

Після виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.01.2025р. у справі № 460/13659/24 перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024р. відповідно до постанови КМ України № 209 не проводився, оскільки питання індексації не було предметом спору, відповідно до якого було винесено рішення у справі № 460/13659/24. Зміст рішення суду в справі № 460/13659/24 свідчить про те, що в ході розгляду зазначеної справи не з'ясовувалось питання визначення розміру показника заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, оскільки таке не було предметом спору.

Відтак, на виконання рішення суду в справі № 460/13659/24 при обрахунку доплати за понаднормовий стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ застосовано показник середньої заробітної плати, що становить - 19948 грн. 44 коп., оскільки вказаним рішенням зобов'язання проводити наступні перерахунки пенсії, зокрема, на підставі постанови КМ України № 209, на органи ПФ України не покладено.

Інший учасник справи не подав до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, визначеного в ухвалі про відкриття апеляційного провадження, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за правилами ст.311 КАС України без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено під час судового розгляду, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Рівненській обл. та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України № 1058-IV від 09.07.2003р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.21-25).

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08.01.2025р. у справі № 460/13659/24 зобов'язано відповідача здійснити з 01.10.2024р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, чинній до 01.10.2017р., збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, з урахуванням проведених платежів.

Рішення суду в справі № 460/13659/24 набрало законної сили 25.03.2025р.; позивачу 16.04.2025р. видано виконавчий лист, який пред'явлений до виконання 29.04.2025р.; і з 05.05.2025р. перебуває на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській обл. Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Листом № 11376-10621/Д-02/8-1700/25 від 10.06.2024р. відповідач повідомив позивача про те, що на виконання рішення суду в справі № 460/13659/24 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024р. та з 01.10.2024р. до пенсії за віком встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 % заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч.1, 2 ст.40 Закону № 1058-IV) за кожен рік понад 15 років, встановлений ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, в редакції, чинній до 01.10.2017р. Розмір заробітної плати, визначеної на підставі ст.40 Закону, з урахуванням якої обчислюється пенсія на виконання рішення суду, починаючи з 01.10.2024р. становить 19948 грн. 44 коп. (7994,47 грн. (3764,40 грн. - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до п.4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 коефіцієнт підвищення з 01.03.2019р. відповідно до постанови КМ України № 124 від 20.02.2019р. х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020р. відповідно до постанови КМ України № 251 від 01.04.2020р. х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021р. відповідно до постанови КМ України № 127 від 22.02.2021р. х 1,14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022р. відповідно до КМ України № 118 від 16.02.2022р. х 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023р. відповідно до постанови КМ України № 168 від 24.02.2023р. х 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024р. відповідно до постанови КМ України № 185 від 23.02.2024р.) х 2,49528 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Основний розмір пенсії ОСОБА_1 , визначений з урахуванням вищевказаної заробітної плати та страхового стажу 43 роки 01 місяць 05 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,43083), становить 8594 грн. 39 коп. (19948,44 х 0,43083). До пенсії за віком ОСОБА_1 , визначеної відповідно до ст.27 Закону, встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 % заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч.1, 2 ст.40 Закону) за кожен рік роботи понад 15 років - 5585 грн. 56 коп. (19948,44 грн. заробітна плата х 28 %); розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання судових рішень у справі № 460/13659/24 з 01.10.2024р. становить 14236 грн. 89 коп., в тому числі 5585 грн. 56 коп. - доплата за понаднормовий стаж, встановлена на виконання судових рішень.

Після виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.01.2025р. у справі № 460/13659/24 перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024р. відповідно до постанови КМ України № 209 не проводився; рішення суду в справі № 460/13659/24 виконано в межах покладених зобов'язань; інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , зокрема на підставі постанови КМ України № 209 на ГУ ПФ України в Рівненській обл. не покладено (а.с.20-28).

Покликаючись на неправомірність дій пенсійного органу щодо скасування індексації пенсії ОСОБА_1 після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення по справі та частково задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що постановою КМ України № 209 установлено, що з 01.03.2025р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.27 Закону № 1058-IV, затв. постановою КМ України № 124 від 20.02.2019р. «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Відтак, пенсійний орган з 01.03.2025р. був зобов'язаний провести як індексацію основного розміру пенсії позивача, так і перерахунок доплати до пенсії за стаж потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.

Разом з тим, відповідачем рішення про перерахунок пенсії із 01.03.2025р. у спосіб збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт 1,115 та перерахунок доплати до пенсії не приймалось, що свідчить про протиправність його поведінки.

Таким чином, з метою захисту порушених прав та інтересів ОСОБА_1 в цій частині слід визнати протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні, починаючи із 01.03.2025р., нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до ст.42 Закону № 1058-IV, що були передбачені постановою КМ України № 209.

Отже, відповідач при розрахунку заробітної плати, з якої пенсія обчислюється з 01.03.2025р. на 1,115 (на підставі постанови КМ України № 209) зобов'язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стажу як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відтак, розмір основної пенсії та розмір доплати (надбавки) за стаж підлягав щорічній індексації, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд дійшов висновку, що з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої ст.42 Закону №1058-IV індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2025р. на 1,115 (на підставі постанови КМ України № 209 від 25.02.2025р.) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС в розмірі 1 % проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен рік роботи понад 15 років, що передбачено ч.2 ст.56 Закону № 796-XII (в редакції, чинній до 11.10.2017р., без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч.2 ст.27 Закону № 1058-IV) з 01.03.2025р. на 1,115.

Водночас, позовна вимога щодо проведення в подальшому перерахунку пенсії є передчасною, оскільки перерахунки ще не проводились.

Окрім цього, з огляду на незначну складність справи, суд, виходячи з критерію пропорційності, дійшов висновку, що розмір витрат на правничу допомогу, що підлягає стягненню з відповідача, повинен становити 1000 грн.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно із роз'ясненнями, які наведені в п.13.1 постанови Пленуму ВАС України № 7 від 20.05.2013р. «Про судове рішення в адміністративній справі», у разі часткового оскарження судового рішення суд апеляційної інстанції в описовій частині свого рішення повинен зазначити, в якій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, і при цьому не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.

Рішення суду першої інстанції в частині, що не оскаржена особою, яка подала апеляційну скаргу, не може бути скасовано або змінено апеляційним судом (п.13.2 цієї постанови).

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції не оскаржується в частині незадоволених (відмовлених) позовних вимог, тому в цій частині судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.

Стосовно решти позовних вимог колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірних та обґрунтованих висновків про наявність підстав для часткового задоволення позову із визначеним способом захисту позивача, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно приписів ст.2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч.2 ст.19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст.9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022р. прийнято Закон України № 2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким ч.5 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було викладено в новій редакції.

Так, частиною 5 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Преамбулою названого Закону закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії КМ України прийнято 20.02.2019р. постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Порядок № 124).

Згідно з п.5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ------------------------ + 1%,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Постановою КМ України № 209 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Установлено, що: у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень; пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 р. № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2025 р., № 9, ст. 769) (пункт 3 цієї постанови).

Установити, що з 1 квітня 2025 р. без додаткового звернення особи проводиться перерахунок пенсії, передбачений абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону (пункт 4 цієї постанови).

Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанови КМ України № 209 проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою КМ України № 124 від 20.02.2019р. «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017р. (за приписами Порядку).

Відповідно до ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

Отже, абзац 1 в сукупності з абз.2 п.5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто, під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

В іншому випадку, відповідно до ч.4 ст.7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.

При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019р. у справі № 913/204/18, від 10.03.2020р. у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2025 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Застосуванню також підлягають відповідні постанови КМ України № 127 від 22.02.2021р. «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», № 118 від 16.02.2022р. «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», № 168 від 24.02.2023р. «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», № 185 від 23.02.2024р. «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», № 209 від 25.02.2025р. «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень п.5 Порядку № 124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, норми абз.1 в сукупності з положеннями абз.2 п.5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Відтак, пенсійний орган з 01.03.2025р. був зобов'язаний провести як індексацію основного розміру пенсії позивача, так і перерахунок доплати до пенсії за стаж потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.

Разом з тим, відповідачем рішення про перерахунок пенсії із 01.03.2025р. у спосіб збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт 1,115 та перерахунок доплати до пенсії не приймалось, що свідчить про протиправність його поведінки.

За таких обставин апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції щодо часткове задоволення позовних вимог.

При цьому, апелянт не наводить будь-яких доводів щодо незгоди з рішенням суду в частині мотивів стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу, через що в цій частині підстави для скасування чи зміни судового рішення є відсутніми.

Також відсутність відображення вирішення цього питання в резолютивній частині рішення може бути вирішена судом першої інстанції в процесуальний спосіб, визначений нормами КАС України.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини справи, виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову із вищевказаних мотивів, обравши при цьому правильний спосіб правового захисту порушеного права позивача.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно та повно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків судового рішення, а тому підстав для скасування рішення суду колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Відповідно до правил ст.139 КАС України понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги слід покласти на апелянта ГУ ПФ України в Рівненській обл.

Керуючись ст.139, ч.4 ст.229, ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській обл. на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.07.2025р. в адміністративній справі № 460/10575/25 залишити без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на апелянта Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській обл.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її ухвалення, та може бути оскаржена у касаційному порядку у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель

судді С. П. Нос

Р. Б. Хобор

Дата складання повного судового рішення: 22.12.2025р.