Справа № 162/1244/25
Провадження № 3/162/652/2025
19 грудня 2025 року селище Любешів
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Глинянчук В.Д., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу, що надійшла з Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, одруженого, утримує трьох дітей, РНОКПП НОМЕР_1 ,
встановив:
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 520061 вбачається, що ОСОБА_1 о 23 годині 35 хвилин 21 листопада 2025 року на автодорозі сполученням між селами Мала Глуша та Велика Глуша Камінь-Каширського району Волинської області, керуючи автомобілем «Renault Megane», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, нечітке мовлення, відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці дорожньо-транспортної пригоди та у медичному закладі, чим порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, додані матеріали, проаналізувавши законодавство, доходжу таких висновків.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що за викладених у протоколі обставин щодо часу та місця він потрапив у дорожньо-транспортну пригоду та через лінію «102» викликав працівників поліції. У ході бесіди з поліцейськими він надав згоду пройти огляд для визначення стану сп'яніння у медичному закладі. Між тим, один з поліцейських його відмовив та переконав не їхати у медичний заклад.
До матеріалів справи долучено письмове направлення водія на проведення медичного огляду для визначення стану сп'яніння, яке заповнено поліцейським о 00 годин 27 хвилин 22 листопада 2025 року.
На долучених до протоколу відеозаписах зафіксовано момент прибуття інспекторів сектору реагування патрульної поліції Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області на місце дорожньо-транспортної пригоди автомобіля «Renault Megane», реєстраційний номер НОМЕР_2 , о 00 годин 01 хвилині 22 листопада 2025 року. У ході бесіди з водієм у службовому автомобілі поліцейські пропонують йому пройти огляд для визначення стану сп'яніння. ОСОБА_1 о 00 годин 33 хвилини дає згоду пройти огляд у медичному закладі. Натомість один з поліцейських знову роз'яснює водію процедуру проходження огляду для визначення стану сп'яніння. Так повторюється кілька разів. ОСОБА_1 запитує, що від нього хочуть почути. Поліцейський перепитує чи є у водія бажання їхати у медичний заклад. Згодом відеозапис продовжується з іншого ракурсу. Один з поліцейських, перебуваючи на місці водія службового автомобіля, голосно оголошує протокол та постанову, які на цей момент уже складені відносно водія. Натомість у цей час інший поліцейський, перебуваючи на задньому ряді сидінь за спинкою сидіння переднього ряду, спілкується з ОСОБА_1 , однак зміст розмови нечутно. Відеозапис цього діалогу до протоколу не долучено. По тому, на 00 годині 41 хвилині відеозапису, на запитання поліцейського, що перебуває на місці водія службового автомобіля, чи відмовляється ОСОБА_1 пройти огляд для визначення стану сп'яніння, той ствердно киває головою. При цьому на відеозаписах не зафіксовано момент складання письмового направлення водія на проведення медичного огляду для визначення стану сп'яніння тощо.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин другої, третьої, шостої статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 3, 6, 8 постанови Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» огляд водіїв проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно з пунктами 4, 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1026 від 18 грудня 2018 року, під час здійснення повноважень поліцейськими портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях (ближче до плечового суглоба) так, щоб не створювати перешкод діям поліцейського. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, поліцейські можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення. Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Необхідно констатувати, що ОСОБА_1 дав згоду пройти огляд для визначення стану сп'яніння у медичному закладі о 00 годин 33 хвилини 22 листопада 2025 року. На цей момент уже було складено письмове направлення водія для проходження медичного огляду для визначення стану сп'яніння. Між тим, поліцейські не забезпечили проходження огляду водія у медичному закладі. Навпаки, з точки зору стороннього спостерігача складається стійке враження, що подальші дії поліцейських були спрямовані переконати водія відмовитись пройти огляд для визначення стану сп'яніння.
Спростувати пояснення ОСОБА_1 про те, що один з поліцейських його переконав не їхати у медичний заклад неможливо через небезперервність відеозйомки на портативні відеореєстратори. Зміст бесіди ОСОБА_1 та поліцейського, який сидить у службовому поліцейському автомобілі на задньому ряді сидінь, зафіксовано неповністю.
Таким чином, необхідно констатувати порушення поліцейськими процедури проходження водієм огляду для визначення стану сп'яніння, фіксації відмови ОСОБА_1 від його проходження та необхідність закриття провадження у справі у зв'язку з цим за реабілітуючою підставою.
Враховуючи викладене, керуючись пунктом 3 частини першої статті 284 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд Волинської області.
Суддя Любешівського районного суду
Волинської області В.Д. Глинянчук