Постанова від 19.12.2025 по справі 260/3572/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/3572/24 пров. № А/857/29952/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Заверухи О.Б., Носа С.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження, в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2024 року, що ухвалив суддя Ващилін Р.О. у м. Ужгороді, за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, у справі № 260/3572/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідки № 93, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області 20 травня 2021 року, про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 20.05.2021 № 93 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року включно із врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області. З 01 січня 2018 року ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії позивача, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, при цьому виключено окремі види надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, зазначена постанова Кабінету Міністрів України була визнана нечинною. У зв'язку з наведеним, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області видало та направило до органу Пенсійного фонду України оновлену довідку про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, на підставі якої відповідач перерахував пенсію позивача з 01 квітня 2019 року. Разом з тим позивач вважає, що, оскільки положення Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, то перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з 01 січня 2018 року.

10 жовтня 2024 Закарпатський окружний адміністративний суд прийняв рішення, яким адміністративний позов задовольнив повністю.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідки № 93, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області 20 травня 2021 року, про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 20.05.2021 № 93 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення включно із врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнув на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати у розмірі 1211,20 грн.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 має право на перерахунок його пенсії, на підставі довідки ГУ ДСНС України у Закарпатській області № 93 від 20.05.2021 з 01.01.2018, а не з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18.

Той факт, що в довідці ГУ ДСНС України у Закарпатській області № 93 від 20.05.2021 року зазначено про зміну розміру грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року не свідчить про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2018 року, адже позивач набув право на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2018 року.

Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив відповідач, подавши апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти постанову про відмову у задоволенні позову.

Таку позицію обґрунтовує тим, що пенсія позивача була перерахована з 01 квітня 2019 року на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 № 260/2926/21. При цьому таке рішення не містить обов'язку для органу Пенсійного фонду України здійснити такий перерахунок з 01.01.2018.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (Далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з протоколом за пенсійною справою № 0704004821 від 03.09.2015, ОСОБА_1 з 03 вересня 2015 року призначено пенсію за вислугу років.

20 травня 2021 року, на підставі постанови Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області видало довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 93, станом на 05.03.2019, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017.

05 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення за період з 01.01.2018 по 01.04.2019, до якої долучив довідку ГУ ДСНС України у Закарпатській області № 93 від 20.05.2021, видану станом на 05.03.2019.

За результатами розгляду такої заяви, ГУ ПФУ в Закарпатській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовило з тих мотивів, що пенсія позивача була перерахована з 01 квітня 2019 року на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 № 260/2926/21. При цьому таке рішення не містить обов'язку для органу Пенсійного фонду України здійснити такий перерахунок з 01.01.2018.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії, на підставі довідки ГУ ДСНС України у Закарпатській області, виданої станом на 05.03.2019, за період з 01.01.2018 по 01.04.2019, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Так, 01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 (далі - Постанова № 704), якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1. Згідно п. 2 цієї постанови грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 (далі - Постанова № 103), п. 1 якої встановив перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.

Отже, цим нормативним документом Уряд визначив порядок та умови перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45, в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас Додаток 2 до Порядку № 45, передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

За висновками Великої Палати Верховного Суду, що викладені у постанові від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону та ст. 9 Закону № 2011-XII.

Як наслідок, Верховний Суд дійшов висновку про наявність права на перерахунок пенсії з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Приймаючи рішення в даній адміністративній справі суд враховує також правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, відповідно до якого обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України. Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту “законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.

Відповідно до статті 7 КАС, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС України загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Таким чином суд вважає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок його пенсії, на підставі довідки ГУ ДСНС України у Закарпатській області № 93 від 20.05.2021 з 01.01.2018, а не з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18.

Той факт, що в довідці ГУ ДСНС України у Закарпатській області № 93 від 20.05.2021 року зазначено про зміну розміру грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року не свідчить про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2018 року, адже позивач набув право на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2018 року.

Вказаний висновок є підставою для задоволення позову.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції без змін.

Оскільки, апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, то розподіл судових витрат не проводиться.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2024 в справі № 260/3572/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді О. Б. Заверуха

С. П. Нос