22 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/14031/24 пров. № А/857/19870/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів Кухтея Р.В., Обрізка І.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження, в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року, що ухвалив суддя Волдінер Ф.А., у м. Луцьку, за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, у справі № 140/14031/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Волинській області щодо видачі ОСОБА_1 довідок для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII оформлену листом від 12.11.2024;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Волинській області видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» № 622 від 14.09.2016.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Головного управління ДПС у Волинській області з заявою, у якій просив виготовити довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Однак листом від 12.11.2024 відповідач повідомив, що, відповідно до п. 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад затвердженого Наказом міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 (із внесеними змінами), довідки для призначення пенсії особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України видає Міністерство соціальної політики України.
Позивач вважає відмову у виготовленні довідок протиправною, оскільки це позбавляє його права на отримання пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу».
28 квітня 2025 року Волинський окружний адміністративний суд прийняв рішення, яким позов задовольнив повністю.
Визнав протиправними дії Головного управління ДПС у Волинській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Зобов'язав Головне управління ДПС у Волинській області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця Головного управління ДПС у Волинській області за відповідною (прирівняною, рівнозначною) посадою та відповідного рангу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для призначення пенсії державного службовця, а саме: довідку про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Стягнув на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Волинській області судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що довідки про заробітну плату для призначення пенсії видаються особі за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку № 622 та відповідного віку.
Постанова № 823 набрала чинності з дня її опублікування, а саме 20.07.2024, та, згідно з пунктом 3 цієї постанови, застосовується з 01.01.2024, а отже, поширювала свою дію на відносини, які виникли у зв'язку зі зверненням позивача до ГУ ДПС у Волинській області із заявою про видачу довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Тому, суд першої інстанції вважав, що дії Головного управління ДПС у Волинській області, щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, є протиправними.
Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив відповідач, подавши апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти постанову про відмову у задоволенні позову.
Таку позицію обґрунтовує тим, що станом на 1 січня 2024 року було запроваджено нові вимоги щодо визначення рівнозначних посад у державних органах.
Враховуючи, що на момент звільнення позивача у 2018 році Володимир-Волинська об'єднана державна податкова інспекція була ліквідована, у Головному управлінні ДПС у Волинській області відсутня рівнозначна посада для призначення пенсії, що підтверджується змінами у штатному розписі та структурі органу.
Таким чином, у штатному розписі Головного управління ДПС у Волинській області посада головного державного інспектора районного рівня не передбачена.
Державна податкова служба України є правонаступником Державної фіскальної служби України лише у сферах, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р “Питання Державної податкової служби».
У зв'язку з цим ДПС України не наділена повноваженнями щодо видачі колишнім працівникам ДФС довідок для призначення пенсії.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Суд першої інстанції встановив те, що ОСОБА_1 з 27.04.2018 звільнений з посади головного державного інспектора Іваничівського відділення Володимир-Волинської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області.
На звернення позивача щодо видачі довідок про складові заробітної плати, відповідач, листом від 12.11.2024, повідомив, що з 21.11.2021 постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2020 № 1346 “Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів» змінено посадові оклади, які визначено схемою посадових окладів державних службовців, юрисдикція яких поширюється тільки на територіальні органи ДПС (обласні).
Постанова Кабінету Міністрів України від 18.01.2021 № 15 (в редакції постанови КМУ від 13.01.21р. № 15), якою визначався посадовий оклад, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, втратила чинність.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад затвердженого Наказом міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 (із внесеними змінами), довідки для призначення пенсії особам , у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України видає Міністерство соціальної політики України.
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
У статті 37-1 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній до 01.05.2016) закріплено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
01.05.2016 набрав чинності Закон України “Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 (надалі - Закон № 889-VІІІ).
Статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
У зв'язку з набранням чинності Законом № 889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з пунктом 10 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
В силу вимог пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону № 3723-ХІІ передбачені додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
За визначенням наведеним у ч.1 ст.1 Закону України “Про оплату праці» від 24.03.1995 заробітна плата-це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за № 1661/24193).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 “Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 № 15-1» з пункту 1 цієї постанови виключений, зокрема, абзац 3 щодо затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Згодом постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 та від 04.07.2016 № 15-2 втратили чинність на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».
Постановою № 1-3, зокрема, затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Пунктом 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, передбачено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 затверджений Порядок № 750, згідно з пунктом 2 якого довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу» видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку № 622.
Згідно з п. 2 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 766/30634 (далі - Порядок № 750) довідка про заробітну плату для призначення пенсії (далі - довідка для призначення пенсії) відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ “Про державну службу» видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку № 622.
Як встановлено зі змісту п. 3 Порядку № 622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: чоловіки, які досягли віку 62 роки.
До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 61 рік - які народилися по 31 грудня 1954; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 по 31 грудня 1955; жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В той же час, зазначене у пункті 3 Порядку № 622 застереження щодо права на призначення пенсії лише особам, яким раніше пенсія за цим законом не призначалась, не узгоджується із змістом статті 37 Закону, оскільки звужує коло осіб, яким видається вищезгадана довідка.
Пунктом 3 Порядку № 750 встановлено, що довідка видається у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби.
Довідки для призначення пенсії видає Міністерство соціальної політики України особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалась на всю територію України (крім Національного банку України).
Згідно з п. 7 Порядкуй № 750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
Тобто, у разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
В останньому абзаці п. 7 Порядку № 750 вказано, що довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4,5 Порядку № 622.
Останньою посадою, яку позивач обіймав на державній службі, була посада головного державного інспектора Іваничівського відділення Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, що підтверджується копією його трудової книжки.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 19.11.2014 за кодом 10000000298030 було зареєстровано Головне управління ДФС у Волинській області, Володимир-Волинське управління, Володимир-Волинську ДПІ (м. Володимир-Волинський), код ЄДРПОУ 39400859, на підставі рішення щодо реорганізації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 “Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, а саме, Володимир-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Волинській області.
Головне управління ДПС у Волинській області є правонаступником Головного управління ДФС у Волинській області відповідно до постанови КМУ від 18.12.2018 № 1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України».
Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Волинській області затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643 (далі - Положення) ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Волинської області.
Відповідно до п. 7 Положення у складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами.
Як визначено нормами цивільного законодавства, реорганізація - це форма припинення юридичної особи, під час якої всі її права й обов'язки у порядку правонаступництва переходять до нової (іншої) юридичної особи. Реорганізація може здійснюватись злиттям, приєднанням, поділом, відокремленням та перетворенням юридичної особи за рішенням учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби.
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідовані, перейшли Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Таким чином, Головне управління Державної податкової служби у Волинській області (код ЄДРПОУ 39400859) є правонаступником прав та обов'язків Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (код ЄДРПОУ 44106679), яке, у свою чергу, виступає правонаступником Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області.
Отже, саме Головне управління ДПС у Волинській уповноважене видати позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії.
Суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що посилання відповідача на пункт 3 Порядку № 750, як на підставу для відмови у видачі позивачу довідок є безпідставними.
Зі змісту цієї норми випливає, що обов'язок щодо видачі довідки для призначення пенсії особам, останнє місце роботи яких на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію області або району, виникає у структурних підрозділів з питань соціального захисту населення лише у випадку ліквідації державного органу без правонаступника.
Відтак, зазначена норма не може бути застосована до правовідносин щодо видачі довідок для призначення пенсії позивачу, який звільнився з посади державної служби у Володимир-Волинській ОДПІ, правонаступником якої є відповідач.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України виникає за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, визначеного пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу» пенсія відповідно до Закону не призначалася.
Таким чином, довідки про заробітну плату для призначення пенсії видаються особі за умови наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, визначеного пунктом 2 Порядку № 622, та досягнення відповідного віку.
Суд також звертає увагу на те, що Постанова № 823 набрала чинності з дня її офіційного опублікування - 20.07.2024, та, відповідно до пункту 3 цієї постанови, застосовується з 01.01.2024. Отже, дія Постанови № 823 поширюється на правовідносини, які виникли у зв'язку зі зверненням позивача до Головного управління ДПС у Волинській області із заявою про видачу довідок щодо складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Враховуючи наведене вище, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції, що позивач довів протиправну бездіяльність відповідача, щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відтак, позовні вимоги необхідно задовольнити шляхом зобов'язання Головного управління ДПС у Волинській області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця Головного управління ДПС у Волинській області за відповідною (прирівняною, рівнозначною) посадою та відповідного рангу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для призначення пенсії державного службовця, а саме: довідку про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, який працював в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якого було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції без змін.
Оскільки, апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, то розподіл судових витрат не проводиться.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуюча суддя Р. Б. Хобор
судді Р. В. Кухтей
І. М. Обрізко