Справа № 161/23829/25
Провадження № 3/161/7115/25
22 грудня 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в особі судді Плахтій І.Б., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої на посаді керівника ТОВ «МІФ» ЛТД, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 2090/03-20-04-04 від 13 листопада 2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи керівником ТОВ «МІФ» ЛТД, не подала податкові декларації з екологічного податку (квартальна) за І-ІІ квартали 2025 року (код платежу 19010100) (граничний термін подання 12 травня 2025 року та 11 серпня 2025 року), чим порушила вимоги п. 49.1, п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 та п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечувала не подання податкових декларацій. Зазначила, що такі і досі не подані. Разом з тим вказувала на те, що закінчились строки притягнення до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до п.п.49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Отже, у платника податків існує обов?язок подавати встановлену законодавством декларацію. Закон встановлює граничний термін її подання. Подання декларації до встановленого граничного терміну не створює порушення законодавства. Після проходження граничного терміну, у платника податків, який не подав вчасно таку декларацію, обов?язок подати таку не зникає.
Отже, платник податків, який не подав декларацію у встановлений законодавством термін перебуває в стані порушення законодавства до дня його припинення -- дня подання такої декларації.
Відповідно до ч.2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.
Триваюче правопорушення - це проступок, повязаний з тривалим, неперервним невиконанням обов?язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов?язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об?єктивно існує цей обов?язок, виконанням обов?язку відповідним суб?єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Зазначена позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17.
На підставі викладеного враховуючи позицію Верховного Суду викладену у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17, неподання декларації є триваючим правопорушенням, яке припиняється виконанням обов?язку з подання такої.
Тому, встановлений ч. 2 ст. 38 КУпАП тримісячний строк на притягнення порушника до відповідальності за вчинення триваючого правопорушення розпочинається не з дня припинення такого правопорушення чи з дня коли розпочалося його вчинення, а з дня його виявлення.
У протоколі про адміністративне правопорушення від 13 листопада 2025 року вказано, що правопорушення, яке ставиться у провину ОСОБА_1 було виявлено під час проведення перевірки що зафіксовано Актом камеральної перевірки від 23 жовтня 2025 року.
День складання вказаного вище акту і є днем виявлення правопорушення, яке ставиться у провину ОСОБА_1 . А тому, встановлений законодавством тримісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, яке ставиться у провину спливає 23 січня 2026 року.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, повністю підтверджується наступними доказами дослідженими судом, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення правопорушення № 2090/03-20-04-04 від 13 листопада 2025 року; актом про неявку від 13 листопада 2025 року; актом про результати камеральної перевірки №30024/03-20-04-04/13364695 від 23 жовтня 2025 року; запрошенням; рекомендованим повідомленням.
Таким чином, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
При накладенні стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, яка вперше притягається до адміністративної відповідальності за таке правопорушення, доведеність її вини. Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не вбачаються.
Враховуючи всі обставини справи та особу правопорушника, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 85 грн.
Такий вид адміністративного стягнення є необхідним і достатнім для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від скоєння нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п?ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п?ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
На підставі ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 163-1, 283, 284 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суд, -
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) гривень.
Стягнення штрафу здійснити за реквізитами: рахунок отримувача: UA428999980313010106000003550; назва отримувача коштів: ГУК у Волинській області/м. Луцьк/21081100; код отримувача (код ЄДРПОУ) 38009371; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банка отримувача (МФО) 899998).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Стягнення судового збору здійснити за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області І.Б. Плахтій