22 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/21274/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року (суддя А.Ю. Рищенко) у справі № 160/21274/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення нарахування пенсії без урахування ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» позивачу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії позивача з врахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати виникнення такого права.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 без урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», хоча на позивача розповсюджується положення даної статті. Позивач вважає протиправними діями відповідача порушуються законні права позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці»;
- зобов'язано повторно розглянути заяву позивача від 23.06.2025 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи позивача з 29.01.2019 по 15.03.2019, з 22.05.2023 по 04.11.2023.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Судом першої інстанції зазначено, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу періоди роботи позивача з 29.01.2019 по 15.03.2019, з 22.05.2023 по
04.11.2023 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 10.08.1994 та довідки №609 від 12.12.2023.
Суд зауважив, що відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд врахував, що на момент звернення позивача з заявою від 05.11.2023 пільговий стаж позивача складав 14 років 06 місяців, а відповідачем при розгляді заяви не прийнято до уваги та не зараховано до пільгового стажу періоди роботи позивача з 29.01.2019 по 15.03.2019, з 22.05.2023 по 04.11.2023.
Відтак, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд вважав за необхідне вийти за межі позовних вимог та змінити спосіб захисту порушеного права шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» та зобов'язання повторно розглянути заяву позивача від 23.06.2025 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи позивача з 29.01.2019 по 15.03.2019, з 22.05.2023 по 04.11.2023.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що з 22.05.2023 позивач перебуває на військовій службі, у цей час ним не здійснюються підземні роботи на шахті по видобуванню корисних копалин, однак за ним зберігається робоче місце, а тому період військової служби з 22.05.2023 по 30.11.2023 зараховано до пільгового стажу лише за Списком №1, адже для зарахування такого періоду позивачу для розрахунку пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» підстав немає. Вважає, що ним правомірно зараховано період роботи позивача з 29.01.2019 по 15.03.2019 лише до страхового стажу, адже довідка про пільговий характер роботи за цей період позивачем не була надана. Наполягає, що в спірному випадку його дії є правомірними, адже позивач не має достатнього стажу, який передбачено у ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обґрунтоване.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що 05.11.2023 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Страховий стаж складав 31 рік 04 місяці 19 днів, втому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 - 14 років 06 місяців, з них на підземних роботах за Списком №1 - 13 років 11 місяців 19 днів.
23.06.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії позивача з врахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 07.07.2025 пенсійний орган відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку пенсії посилаючись на те, що пільговий стаж позивача складає 14 років 06 місяців, що не дає право на перерахунок пенсії та визначення її розміру згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 1 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно ст. 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що пенсійний орган відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на те, що пільговий стаж позивача не дає право на перерахунок пенсії та визначення її розміру згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідно зі статтею 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів встановила та пенсійним органом не заперечується, що позивач на момент призову на військову службу за мобілізацією з 22.05.2023 працював за професією на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та додаткову гарантію згідно ст. 8 Закону №345-VI, а отже в силу ст.8 Закону №2011 період військової служби позивача з 22.05.2023 по 30.11.2023 підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача як на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та додаткову гарантію згідно ст. 8 Закону №345-VI.
Разом з тим, як правильно зазначив суд першої інстанції зі змісту матеріалів справи, зокрема трудової книжки позивача від 10.08.1994 року, період роботи позивача з 29.01.2019 по 15.03.2019 також підлягає зарахуванню пільгового стажу, як на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та додаткову гарантію згідно ст. 8 Закону №345-VI. Аргументи апеляційної скарги цей висновок суду не спростовують.
За цих обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про помилковий розрахунок пенсійним органом пільгового стажу позивача, який дає право на додаткову гарантію щодо розміру пенсії, яка передбачена ст. 8 Закону №345-VI, а тому наявні підстави визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» та зобов'язати повторно розглянути заяву позивача від 23.06.2025 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи позивача з 29.01.2019 по 15.03.2019, з 22.05.2023 по 04.11.2023.
Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 319, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі № 160/21274/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 22.12.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров