Постанова від 04.12.2025 по справі 340/1601/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року м.Дніпросправа № 340/1601/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 травня 2025 року у справі № 340/1601/25 (суддя Черниш О.А., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.10.2024 перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , врахувавши для обчислення пенсії заробітну плату, визначену за весь період страхового стажу відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки), та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з 13.02.2019 отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення». За заявою позивача відповідач з 04.05.2023 перевів його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому розмір його пенсії розрахований із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки. Позивач вважає, що такий перерахунок суперечить правилам частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а пенсія за віком повинна бути розрахована із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 травня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Із рішенням суду не погодився відповідач, ним була подана апеляційна скарга. Посилаючись на порушення судом норм матеріального права, відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

В апеляційній скарзі зазначає, що у спірному випадку мало місце не призначення пенсії, а переведення позивача з одного виду пенсії (пенсій за вислугу років) на іншу - пенсія за віком. При переведенні на пенсію за віком пенсійний орган правомірно застосовано показники середньої заробітної плати в Україні, які враховувалися при призначенні пенсії вперше. Також звертає увагу на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не може бути належним відповідачем у справі, оскільки пенсію за віком позивачу було призначено іншим пенсійним органом за принципом екстериторіальності.

Позивач своїм правом на подання до суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у 2001 - 2002, 2005 - 2017 роках працював за залізничному транспорті монтером колії, машиністом.

У лютому 2019 року він, досягнувши віку 55 років та маючи 39 років страхового стажу, з яких спеціальний стаж - 12 років 11 місяців, звернувся із заявою від 13.02.2019 року про призначення пенсії за вислугу років як робітнику локомотивних бригад. Перед цим він залишив роботу, яка дає право на таку пенсію.

Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області №110950000148 від 15.02.2019 року ОСОБА_1 з 13.02.2019 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (шифр пенсії 210).

У травні 2023 року, позивач, досягнувши віку 60 років, звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 04.05.2023 про призначення/перерахунок пенсії. У цій заяві встановленого зразка, яка виготовлена співробітником ГУ ПФУ в Кіровоградській області за допомогою комп'ютерної техніки, вказано, що заявник просить перерахувати пенсію, вид перерахунку: перехід на інший вид пенсії.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області розглянуло цю заяву та прийняло рішення №110950000148 від 04.05.2023 про перерахунок пенсії, яким позивача переведено на пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.05.2023 (шифр пенсії 101).

За розрахунками відповідача розмір пенсії за віком для позивача з 04.05.2023 склав 5252,33 грн., який визначений з урахуванням заробітку в сумі 13269,15 грн. та страхового стажу - 39 років 7 місяців (коефіцієнт страхового стажу - 0,39583).

До заробітку для обчислення пенсії врахована заробітна плата за період з 01.07.2000 по 28.02.2019 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,79191) та застосований показник середньої заробітної плати - 7405,03 грн. (показник середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн., збільшений на коефіцієнт підвищення: з 01.03.2019 - на 1,17, з 01.03.2020 - на 1,11, з 01.03.2021 - на 1,11, з 01.03.2022 - на 1,14, з 01.03.2023 - на 1,197).

У лютому 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії.

Відповідач надав відповідь від 05.03.2025, у якій повідомив показники проіндексованої середньої заробітної плати (доходу) в Україні, враховані при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 , та вказав про відсутність підстав для застосування норми частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись з діями відповідача щодо обчислення розміру пенсії без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у випадку призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч.3 ст.45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV.

За наслідками апеляційного перегляду справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно із ст.2 Закону №1788-XII за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частина 3 ст.4 Закону №1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 2 ст.40 Закону №1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Так, згідно з ч.3 ст.45 №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведеного вище вказує на те, що ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV визначено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена в постановах від 31.05.2019 по справі №314/272/17, від 31.03.2020 по справі №348/1296/17, від 01.03.2021 по справі №488/1409/16-а.

Так, позивачу з 13.02.2019 було призначено пенсію по вислузі років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 29.11.2016 року у справі № 133/476/15-а нормою ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Тому, якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при досягненні пенсійного віку така особа виявила бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, слід вважати, що за призначенням такої пенсії особа звертається вперше, і має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, а не той, що враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Враховуючи викладене, при переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком слід застосовувати показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020-2022 роки, оскільки саме ці роки є останніми трьома роками, що передують зверненню за призначенням пенсії.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.

Щодо аргументів відповідача про те, що він не є належним відповідачем у справі слід зазначити те, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, саме відповідач здійснює виплату пенсії позивачу, а у цій справі порушено питання щодо неправильності виплачуваного розміру пенсії, у зв'язку з чим позивач обґрунтовано звернувся з позовом до того пенсійного органу, яким здійснюється нарахування та виплата пенсії. Той факт, що у 2023 році пенсія за віком призначалася позивачу іншим пенсійним органом за принципом екстериторіальності не змінює суті виниклих правовідносин і не вказує на відсутність в Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повноважень щодо здійснення перерахунку пенсії, у випадку встановлення судом її виплати у неналежному розмірі.

Колегія суддів звертає увагу на те, що предметом спору є не оскарження дій щодо переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком за заявою від 04.05.2023, а відмова у здійсненні перерахунку та виплати пенсії відповідно до статті 40 Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020 2022 роки, починаючи з 01.10.2024. При цьому, питання щодо перерахунку пенсії на підставі заяви вирішувалося саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, а тому, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є належним відповідачем у даній справі.

Судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального права і підстав для його скасування не вбачається, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст.139 КАС України.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 травня 2025 року у справі № 340/1601/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак