Рішення від 22.12.2025 по справі 621/3579/25

621/3579/25

2-а/621/40/25

РІШЕННЯ

іменем України

22 грудня 2025 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області :

головуючий - суддя Овдієнко В. В.,

за участю секретаря судового засідання - Кришталь А. А.,

позивач - ОСОБА_1 ,

представник позивача - Ващенко Р. М.,

відповідач 1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

представник відповідача 1 - Чхан О. О.,

відповідач 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

третя особа - начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 ,

розглянувши за відсутності сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, третя особа начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 ,

УСТАНОВИВ:

29.10.2025 ОСОБА_1 подав адміністративний позов до відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з вимогами: поновити пропущений процесуальний строк на оскарження постанови № 13/3/9236 від 31.07.2025 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП; прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі; позовну заяву задовольнити у повному обсязі; скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 № 13/3/9236 від 31.07.2025 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення штрафу у розмірі 17 000 грн 00 коп.; провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - закрити.

На обґрунтування позовної заяви зазначив, що 31.07.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 полковником ОСОБА_2 відносно позивача було складено постанову № 13/3/9236 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Так, він з 30.09.2016 зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відміткою в паспорті громадянина України НОМЕР_1 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 04.08.2020 року, він перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , в/звання солдат, військово-облікова спеціальність 956647А, категорія 1, призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 зарахований у запас з 30.06.2020 за ст. 18 п.1, п. п.1 ЗУ "Про ВО і ВС".

17.07.2025 працівниками НП України в Харківській області його було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 ), де після постановки на військовий облік він пройшов військово-лікарську комісію та отримав повістку про необхідність прибути наступного дня з речами на відправку для проходження військової служби за мобілізацією.

Крім того, 17.07.2025 під час перевірки його документів було встановлено, що 19.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 ) поштовим зв'язком AT "Укрпошта" йому направлялась повістка за адресою: АДРЕСА_3 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ) на 01.06.2025 о 9:00 годині для уточнення даних. Вищезазначена повістка № 3480327 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ).

У постанові зазначено, що він був оповіщений належним чином про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ) на 01.06.2025, однак у належний час не з'явився, чим порушив ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Водночас, він не отримував і фізично не міг отримати повістку № 3480327 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ) для уточнення даних на 01.06.2025 о 09:00 годині, оскільки за адресою: АДРЕСА_3 , він не проживає. З 2016 року зареєстрований і проживає в АДРЕСА_1 . Адреса: АДРЕСА_3 , ніколи ним як адреса реєстрації місця проживання (перебування) або для направлення поштової кореспонденції не вказувалась.

На його думку, надіслання відправлення за іншою адресою, ніж зареєстроване місце проживання, за наявності у відповідача відомостей про фактичне місце проживання, не є доказом належного сповіщення про необхідність явки за повісткою.

В цьому випадку, співробітники ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ) помилилися з назвою населеного пункту, вказавши вірно тільки вулицю і номер будинку.

Отже, вважав, що його не було належним чином оповіщено про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ), і в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Відповідно до примітки до ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення - положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами), яких є державні органи.

З тексту постанови, як мета виклику у повістці, відповідно до якої він зобов'язаний був з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ) на 01 червня 2025 року на 9:00 годину зазначено "для уточнення даних".

Водночас, не зазначається, які самі дані відносно нього другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 ) не мав можливості отримати шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними) базами (банками) даних. Постанова не містить відомостей про дані, які йому необхідно уточнити, як і не зазначено про неможливість самостійного отримання таких.

На підставі викладеного, просив скасувати винесену постанову.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 31.10.2025 поновлено позивачу строк на подання адміністративного позову, відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд на 10.11.2025, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 .

07.11.2025 представник відповідача 1 Чхан О. О. надіслала відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у задоволенні позовної заяви.

На обґрунтування відзиву зазначила, що правове регулювання відносин між державою і громадянином України, у зв'язку з виконанням ним конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, здійснюється Конституцією України, Законами України: "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них указами Президента України та іншими нормативно-правовими актами щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який був неодноразово продовжений і діє по теперішній час.

Згідно ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VІІІ, воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державної незалежності України, її територіальної цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" встановлено провести загальну мобілізацію. Згідно п. 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами. Нормативно-правовим актом, що регулює питання мобілізації, підстав для відстрочки від призову під час мобілізації є Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543- XII, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно абз. 2 ч. 5 ст. 22 Закону № 3543- XII, постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до абз. абз. 2, 3 пункту 1 Порядок № 560 визначає механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період: процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів.

Згідно п. 26 Порядку 560, для проведення оповіщення створюються дільниці оповіщення та штаби оповіщення. Відповідальність за організацію роботи та здійснення контролю за роботою дільниць оповіщення в межах адміністративно територіальної одиниці покладається на голову сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а штабів оповіщення - на керівників підприємств, установ, організацій, на базі яких утворюються штаби оповіщення. Відповідно до пункту 27 під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби. Відповідно до п. 28 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Згідно п. 30 Порядку № 560, повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування. У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою. Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Для оповіщення військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України чи СБУ бланк повістки оформляється зазначеними органами. Порядок оформлення повісток, їх підпис та реєстрація визначаються розвідувальними органами України, СБУ. Пункт 30-1 вказаного Порядку, наголошує на тому, що кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі QR-код). QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням. Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією. Згідно п. 30-2 Порядку № 560 повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

Відповідно до п. 30-3 Порядку № 560, у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка. В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.

Пункт 34 Порядку передбачає, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання. Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Централізований друк повісток, які сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та направлення їх військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку здійснюються Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі), на підставі відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним оператором поштового зв'язку та/або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі).

Так, 17.07.2025 працівниками Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, у зв'язку з перебуванням у розшуку за порушення правил військового обліку, було доставлено ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_10 . Під час перевірки з'ясовані обставини невиконання ним правил військового обліку, а саме: обов'язку з'явитись за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені в повістці. За інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 . В розділі статус позивача, згідно даних з реєстру "Оберіг", зроблено запис: перебуває в розшуку від 11.06.2025 до 10.06.2026, у зв'язку з неприбуттям за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені у повістці (ст. 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"). В графі - картотека обліку зроблено запис: "Картотека вільних залишків". В графі - звання, зроблено запис: "Солдат". Ідентифікатор військовозобов'язаного: 020820235511777700007. В графі - підкартотека обліку зроблено запис: "Підлягають призову на військову службу під час мобілізації". В графі - ВОС зроблено запис: "(999) Потребує проходження базової загальновійськової підготовки". В графі - код ВОС зроблено запис: "(097) Солдат резерву". В графі - група обліку зроблено запис: "(А) Всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не визначені особливі вимоги щодо проходження військової служби". Дата введення інформації про особу в систему: 02.08.2023. В графі - звірка контактних даних, зроблено запис: 21.10.2025. В графі - звірка даних при особистій явці, запис відсутній. В графі - звірка даних ОМС, зроблено запис: 17.03.2025. В графі - звірка даних підприємствами та ВНЗ, запис відсутній.

Тобто, відповідно до вищевказаної інформації, військовозобов'язаний ОСОБА_1 перебував у розшуку в зв'язку в зв'язку з неприбуттям за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені у повістці (ст. 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

19.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_12 , військовозобов'язаному ОСОБА_1 поштовим зв'язком АТ "Укрпошта" рекомендованим поштовим відправленням з описом, була направлена електронна повістка № 3480327 за місцем його реєстрації (проживання), а саме: АДРЕСА_1 , про необхідність прибуття за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_3 , о 09:00 годині 01.06.2025 з метою уточнення даних. Електронна повістка за № 3480327 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у зв'язку з відсутністю громадянина ОСОБА_1 за вказаною адресою, згідно даних довідки про причини повернення/досилання відділення Укрпошти Зміївського району Харківської області та трек-коду поштового відправлення за № 0610253564418.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що не отримував і фізично не міг отримати повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення даних на 01.06.2025, оскільки за вказаною адресою позивач не мешкає, а з 2016 року зареєстрований і проживає за іншою адресою, а саме: АДРЕСА_1 , і місця проживання не змінював.

Вважала, що у разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця реєстрації (проживання), зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання, яка зазначена в облікових даних військовозобов'язаного. Тобто, вищевказана повістка була надіслана на адресу місця реєстрації, зазначеної позивачем під час уточнення своїх облікових даних, відповідно Прикінцевих положень Закону України від 11.04.2024 року № 3633-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності з 18.05.2024.

Військовозобов'язаний ОСОБА_1 будучи належним чином оповіщений про необхідність прибуття за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у вказаний час та місце, зазначені у повістці, до ІНФОРМАЦІЯ_12 - не прибув, чим порушив ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів - не повідомив.

Крім того, старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_7 лейтенантом ОСОБА_3 - 17.07.2025 складено протокол про адміністративне правопорушення за № 13/3/8705 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , уродженця: с. Гусина Поляна Зміївського р-ну Харківської області, за порушення ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Під час складання адміністративного протоколу позивачу роз'яснено ст. 63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться об 11:00 годині 31.07.2025 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_4 . В розділі підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, зроблено запис: "Заяв, пропозицій та доповнень до складання протоколу - немає".

У позовній заяві позивач стверджує, що жодної офіційної повістки про дату, час і місце розгляду справи йому не вручали. Також наголошує на тому, що в матеріалах справи відсутній доказ того, що протокол про адміністративне правопорушення був складений у присутності позивача або був вручений/надісланий позивачу відповідно до вимог ст. 256-258 КУпАП, що є необґрунтованим, адже в матеріалах справи міститься протокол № 13/3/8705 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 17.07.2025, згідно якого у відповідних графах протоколу міститься особистий підпис позивача, що підтверджує факт ознайомлення з документом та отримання його копії. Тобто, військовозобов'язаний ОСОБА_1 був належним чином ознайомлений зі змістом адміністративного протоколу, датою і місцем розгляду справи та винесенням постанови по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, про що зроблено відповідний запис згідно бланку адміністративного протоколу.

Отже, позивач, будучи ознайомленим та завчасно повідомленим про дату та час розгляду справи, мав можливість скористатись правовою допомогою, але цього не зробив.

ОСОБА_1 будучи належним чином сповіщений про місце і час розгляду справи, станом на 11:00 годину 31.07.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_5 не з'явився, після чого начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 полковником ОСОБА_4 , було винесено постанову за № 13/3/9236 за справою про адміністративне правопорушення від 31.07.2025 про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 17 000 грн 00 коп.

07.11.2025 представник відповідача 1 Чхан О. О. надіслала заяву, в якій просила проводити судове засідання 10.11.2025 за її відсутності.

10.11.2025, 01.12.2025 за клопотаннями позивача ОСОБА_1 судовий розгляд відкладено, востаннє на 22.12.2025.

22.12.2025 представник позивача Ващенко Р. М. подав додаткові пояснення позивача ОСОБА_1 , в яких останній наполягав на задоволенні позову та зазначив, що жодного належного доказу на підтвердження направлення повістки за його місцем проживання відповідачем не надано. Відповідач бажав притягнути його до адміністративної відповідальності за неявку по повістці, що начебто направлялася на адресу його дійсної реєстрації та місця проживання в с. Гусина Поляна, то фактичні обставини справи та відомості у протоколі та постанові мали бути іншими, тобто відповідач мав би винести іншу постанову з посиланням на належні в даному випадку докази направлення повістки.

З витягу з реєстру "Оберіг" та його обліковій картці зазначені всі відомості про його особу та контактні дані, які з дати внесення даних про особу в систему 02.08.2023, не змінювалися. Тобто, які саме дані мав уточнити ТЦК при здійсненні виклику з огляду на надані відповідачем документи і наявну інформацію з системи "Оберіг", невідомо.

17.07.2025 його було затримано в метро м. Харкова та доставлено до міста Чугуїв, де його після короткого спілкування з працівником ТЦК та встановлення його особи, одразу було направлено для проходження ВЛК. Того ж дня, йому надали для підписання цілу "стопку" документів, зміст яких йому фактично не роз'яснювали, обмежившись тільки їх назвами. Він просто їх підписував без жодного прочитання та елементарного короткого аналізу, оскільки напередодні цих подій йому тільки виповнилося 25 років, для нього це був перший досвід спілкування як з поліцейськими, так і з працівниками ТЦК. Він жодним чином не перешкоджав їх діяльності, не заперечував і не піддавав сумніву їх дії в силу відсутності життєвого досвіду та відповідних правових знань, раніше працював на будівництві простим робітником. У графах протоколу про адміністративне правопорушення біля "галочок", що поставив працівник ТЦК, за його вказівкою він дійсно ставив свої підписи, в тому числі в графі "Пояснення та зауваження особи", де він у випадку реального роз'яснення змісту та ознайомлення мав би вказувати конкретно наявність чи відсутність пояснень, а не обмежуватись особистим підписом, що додатково свідчить про "автоматичне" підписання ним протоколу без ознайомлення з фактичним змістом документу працівником ТЦК. Жодних копій документів йому не надавалося, оскільки у випадку їх отримання, він обов'язково їх би оскаржив, не чекаючи поки виконавча служба заблокує банківський рахунок і збільшить суму стягнення з 17 до 34 тисяч гривень.

Про дату і місце розгляду справи його також не повідомляли, а в наданому відповідачем протоколі взагалі зазначено місцем розгляду справи якийсь ІНФОРМАЦІЯ_14 без зазначення адреси, а не ІНФОРМАЦІЯ_15 , як зазначено в оскаржуваній постанові.

22.12.2025 позивач ОСОБА_1 у додаткових поясненнях просив проводити розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів.

Представник відповідача 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 та третя особа начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 будь-яких заяв не подавали.

Відповідно до частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання учасників справи, повідомлених відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Оцінивши обставини, повідомлені представником позивача у заявах по суті, представником відповідача у відзиві, дослідивши надані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У відповідності до статті 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Частинами 2, 4 статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, у випадках, якщо особа не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити також відомості про дату, спосіб надходження та зміст заяви від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Крім того, у постанові про накладення адміністративного стягнення мають міститися інформація про порядок виконання адміністративного стягнення, у тому числі реквізити для сплати штрафу, та відомості про те, що постанова вважатиметься виконаною у разі сплати протягом десяти календарних днів з дня набрання такою постановою законної сили не менше ніж 50 відсотків розміру штрафу.

Так, даними копії паспорта громадянина України НОМЕР_1 підтверджується, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований з 30.09.2016 за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 9).

З тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , виданого 04.08.2020 ІНФОРМАЦІЯ_16 вбачається, що позивач ОСОБА_5 30.06.2020 при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний не придатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, ст. 64 в, гр. І Наказу МО України від 2008 - 402, від 2011 - 466, та призовною комісією зарахований у запас 30.06.2020 ст. 18 п. 1 п. п. 1 ЗУВОВС (а. с. 10).

19.05.2025 2 відділом Чугуївського РТЦКтаСП (Зміїв) створено повістку № 3480327 на ім'я ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_5 з вимогою з'явитись в АДРЕСА_3 , на 01.06.2025 о 09:00 годині для уточнення даних (а. с. 43).

Згідно опису АТ "Укрпошта" вказана повістка направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_5 , що підтверджується також відстеженням поштового відправлення 0610253564418 (а. с. 43 зворот, 44).

З копії протоколу № 13/3/8705 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, складеного офіцером ІНФОРМАЦІЯ_17 лейтенантом ОСОБА_6 , вбачається, що 17.07.2025 було складено у відношенні ОСОБА_1 протокол за порушення вимог абз. 2 ч. 1, абз. 8 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", п. п. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, абз. абз 3, 6 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а також п. 21 "Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 за № 560. В протоколі зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 11:00 годині 31.07.2025 за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_18 (а. с. 40, 41).

З копії постанови по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 31 липня 2025 року № 13/3/9236, складеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу, вбачається, що 19.05.2025 другим відділом Чугуївського РТЦКтаСП (Зміїв) військовозобов'язаному ОСОБА_1 поштовим зв'язком АТ "Укрпошта" була направлена повістка № 3480327 за місцем його реєстрації (проживання) а саме: АДРЕСА_1 , про виклик до другого відділу Чугуївського РТЦКтаСП (Зміїв) на 01.06.2025 о 09:00 год. для уточнення даних. Вищевказана повістка № 3480327 була повернута до другого відділу Чугуївського РТЦКтаСП (Зміїв). Таким чином, ОСОБА_1 оповіщений належним чином про необхідність явки до другого відділу Чугуївського РТЦКтаСП (Зміїв), а саме на 01.06.2025 о 09:00 год., однак у вказаний час до другого відділу Чугуївського РТЦКтаСП (Зміїв) не з'явився про поважні причини неявки не повідомив, чим порушив ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та вчинив порушення, вимог абз. 2 ч. 1, абз. 8 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", п. п. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, абз. абз 3, 6 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а також п. 21 "Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 за № 560, та правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та підданий стягненню у виді штрафу в розмірі 17 000 грн 00 коп. (а. с. 8, 9).

Ця постанова за змістом відповідає вимогам статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в особливий період.

Абзацом 2 частини 1, абзацом 8 частини 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до абзацу першого підпункту 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно абзаців 3, 6 частини 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частиною 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2);

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).

Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11 квітня 2024 року № 3633-IX (надалі Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: - у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Під час судового розгляду встановлено, що позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за не прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_19 для уточнення даних, оскільки протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" №3633-ІХ від 11.04.2024, він не здійснив відповідні дії. Прибути було необхідно на 01.06.2025 на 09:00 годину.

Електронну повістку № 3480327 було направлено за зареєстрованим місцем проживання позивача: АДРЕСА_5 (а. с. 43, 44).

Під час складання протоколу № 13/3/8705 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП 17.07.2025, позивачем ОСОБА_1 не було вказано заперечень щодо його неявки до ІНФОРМАЦІЯ_19 , у тому числі щодо його задекларованого місця проживання: АДРЕСА_5 .

При цьому, суд звертає увагу, що поштовий індекс 63409 має населений пункт с. Гусина Поляна, що знаходиться в межах Зміївської територіальної громади.

Також, протокол містить підпис ОСОБА_1 в графі роз'яснення йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП (а. с. 40, 41).

Хоча у протоколі про адміністративне правопорушення дійсно вказаний місцем розгляду справи ІНФОРМАЦІЯ_14 , ця обставина не спростовує факту правопорушення, зафіксованого у цьому протоколі. А позивачем ОСОБА_1 не надано до суду відомостей про вжиті заходи щодо його участі у розгляді справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неприбуття в судове засідання особи, що притягується до відповідальності за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не перешкоджає судовому розгляду справи за його відсутності.

Отже, позивач ОСОБА_1 не скористався можливістю бути присутнім під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Правопорушення, за яке до ОСОБА_1 застосоване стягнення, було вчинене ним після 19.05.2024, тобто після набуття чинності Законом №3696-ІХ, яким ст. 210-1 КУпАП доповнено частиною 3, при цьому саме з 19.05.2024 у позивача виник обов'язок оновити протягом 60 днів свої облікові та персональні дані.

Доказів уточнення своїх облікових та персональних позивачем суду не надано.

Отже, зазначені відомості щодо неявки позивача до ТЦКтаСП для уточнення даних підтверджені під час судового розгляду доказами, наданими представником відповідача. Похибки, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення та постанові про накладення адміністративного стягнення не дозволяють вважати, що стягнення до позивача було застосоване безпідставно.

За таких обставин, позивач, проігнорувавши виконання обов'язку, покладеного на нього згідно вищезазначених правових норм, жодним із визначених способів уточнення своїх персональних даних не скористався, за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки не прибув, порушив правила військового обліку і вчинив порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу.

Доводи про те, що позивач не був обізнаний про дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення, спростовуються відомостями протоколу про адміністративне правопорушення.

Так, під час судового розгляду встановлено невідповідності у постанові від 31.07.2025, щодо посилання на адресу проживання позивача, однак долучені до справи докази свідчать про направлення повістки за адресою з індексом 63409 - Поштовий індекс 63409, який обслуговує села Гусина Поляна, Гайдари, Водяхівка, Левківка та інші населені пункти у Чугуївському (раніше Зміївському) районі Харківської області, не території Зміївської територіальної громади.

Доводи позовної заяви, не спростовують суті правопорушення та обов'язку військовозобов'язаного прибути за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що постанова по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 31 липня 2025 року № 13/3/9236 ґрунтується на фактичних даних та відповідає вимогам статей 251, 252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Оскільки в діях позивача наявний склад правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а адміністративне стягнення на нього накладено правомірно, за наслідками розгляду адміністративного позову належить залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі залишення без задоволення адміністративного позову, понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5, 7, 9, 77, 139, 205, 229, 242-246, 255, 268, 269, 271, 286, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Залишити без змін постанову по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 31 липня 2025 року № 13/3/9236, складену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн 00 коп., а позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, з одночасним надсиланням апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .

Відповідач 1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 .

Відповідач 2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_7 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 .

Третя особа - начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_6 .

Головуючий: В. В. Овдієнко