Постанова від 22.12.2025 по справі 638/25134/25

Справа № 638/25134/25

Провадження № 3/638/6766/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року Шевченківський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Семіряд І.В.,

за участю секретаря Дудка Є.М.,

за участю

прокурора Чумаченко Ю.С.,

особи, стосовно якої

складено протокол ОСОБА_1 ,

розглянувши об'єднані матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань 7-е управління (з обслуговування Харківської області) про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

15.12.2025 до Шевченківського районного суду м. Харкова надійшов протокол № 782 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_1 . З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 будучи депутатом Ізюмської міської ради, являючись, відповідно до пп. Б п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 11.11.2025 о 14-36 год. подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2021 рік (щорічна декларація), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Окрім того, 15.12.2025 до Шевченківського районного суду м. Харкова надійшов протокол № 783 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_1 . З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 будучи депутатом Ізюмської міської ради, являючись, відповідно до пп. Б п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 11.11.2025 о 14-48 год. подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2022 рік (щорічна декларація), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Окрім того, 15.12.2025 до Шевченківського районного суду м. Харкова надійшов протокол № 784 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_1 . З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 будучи депутатом Ізюмської міської ради, являючись, відповідно до пп. Б п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 12.11.2025 о 13-27 год. подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2023 рік (щорічна декларація), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Окрім того, 15.12.2025 до Шевченківського районного суду м. Харкова надійшов протокол № 785 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією стосовно ОСОБА_1 . З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 будучи депутатом Ізюмської міської ради, являючись, відповідно до пп. Б п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 12.11.2025 о 13-30 год. подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2024 рік (щорічна декларація), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Постановою Шевченківського районного суду м. Харкова вказані адміністративні матеріали об'єднані в одне провадження.

Прокурор Чумаченко Ю.С. у судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки в її діях є склад адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у скоєнні правопорушення визнала, пояснила, що перебувала за межами України, не могла там скористатися інтернетом, як тільки повернулася до України одразу подала декларації, просила призначити мінімальне покарання..

Суддя, вислухавши особу, стосовно якої складено протоколи, прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного:

01.12.2020 на пленарному засідання 1 сесії Ізюмської міської ради 8 скликання було оголошено Ізюмською міською територіальною виборчою комісією Ізюмського району Харківської області підсумки виборів депутатів Ізюмської міської ради VІІІ скликання на І сесії органу місцевого самоврядування, про що свідчить протокол пленарного засідання 1 сесії Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020.

Отже, ОСОБА_1 набула статусу депутата та є суб'єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції».

Відповідно до пп «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Суб'єктами декларування є особи, зазначені у пп 1, пп «а», «в-г» п. 2 п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону ( абз. 16 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції»).

Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати декларацію, шляхом заповнення на офіційному вебсайті НАЗК, за минулий рік за формою, що визначена Національним агентством.

Згідно з пп 1 п. 1 ЗУ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Разом з тим, ЗУ «Про внесення змін до деяких ЗУ про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» обов'язок щодо подання декларацій поновлено. Вказаний Закон набрав чинності 12.10.2023.

П. 2-7 р. ХІІІ Прикінцеві положення ЗУ «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 11.11.2025 о 14-36 год. подала декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, повинна була подати не пізніше 31.01.2024.

Окрім того, ОСОБА_1 11.11.2025 о 14-48 год. подала декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, повинна була подати не пізніше 31.01.2024.

Окрім того, ОСОБА_1 12.11.2025 о 13-27 год. подала декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, повинна була подати не пізніше 31.01.2024.

Окрім того, ОСОБА_1 12.11.2025 о 13-30 год. подала декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, повинна була подати не пізніше 31.01.2024.

З Єдиного Державного реєстру декларацій вбачається, що ОСОБА_1 вказані декларації подано 11.11.2025 та 12.11.2025, тобто не в строк, визначений ЗУ «Про запобігання корупції».

На підставі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з абзацом 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», спеціально уповноваженими суб'єктами у сфері протидії корупції визначені органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України та Національне агентство з питань запобігання корупції.

Суддя приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, вивчивши дані про особу правопорушника, яка притягується до відповідальності вдруге, вважає за можливим застосувати до останньої стягнення у вигляді штрафу на користь держави в межах, передбачених санкцією ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

За правилами ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Приймаючи до уваги, суд дійшов висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції», -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєнні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6КУпАП та накласти адміністративне стягнення:

- по ч. 1 ст. 172-6КУпАП (протокол №782) у виді штрафу на користь Держави у розмірі п'ятдесяти мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

- по ч. 1 ст. 172-6КУпАП (протокол №783) у виді штрафу на користь Держави у розмірі п'ятдесяти мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

- по ч. 1 ст. 172-6КУпАП (протокол №784) у виді штрафу на користь Держави у розмірі п'ятдесяти мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

- по ч. 1 ст. 172-6КУпАП (протокол №785) у виді штрафу на користь Держави у розмірі п'ятдесяти мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

В силу ч. 2 ст. 36 КУпАП, остаточно накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі у розмірі п'ятдесяти мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови

Відповідно до частини першої статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений особою, яка притягається до адміністративної відповідальності не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності - у випадку несплати накладеного штрафу, у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку статті 308 КУпАП, тобто примусового виконання постанови суду.

Суддя - І.В. Семіряд