Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
22 грудня 2025 року № 520/27317/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ40108599) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просив суд:
-визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Харківській області (код ЄДРПОУ - 40108599), оформлене листом №175903- 2025 від 25.08.2025, про відмову в зарахуванні в стаж діяльності в галузі права перебування ОСОБА_1 на посадах в органах Національної поліції з 24.06.2018 по 20.08.2021.
-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області (код ЄДРПОУ - 40108599) зарахувати стаж перебування ОСОБА_1 на посадах в органах Національної поліції з 24.06.2018 по 20.08.2021 до стажу роботи в галузі права.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження.
Відповідачем до суду надано відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наказом ГУНП в Харківській області від 25.06.2018 № 163 о/с позивача прийнято на службу відповідно до п.4 (у зв'язку із зарахуванням на навчання до вищого навчального закладу із специфічними умовами навчання, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання) ч.1, ч.3 ст.65 Закону України «Про Національну поліцію» та призначено на посаду оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Слобідського відділу поліції ГУНП в Харківській області з 24.06.2018 (підтверджується витягом з наказу ГУНП № 163о/с, який додається).
У відповідності до наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 17.08.2021 № 461 о/с оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 20.08.2021.
Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України - є Закон України "Про Національну поліцію" (далі Закон № 580-VIII).
Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
З довідки наданої УКЗ ГУНП в Харківській області, яка міститься в матеріалах справи вбачається, що за період проходження служби в Національній поліції України позивач перебував на наступних посадах: з 24.06.2018 по 02.04.2019 на посаді оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Слобідського відділу поліції ГУНП в Харківській області (наказ ГУНП в Х/о від 25.06.2018 №163 о/c); з 02.04.2019 по 17.11.2020 на посаді оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Слобідського відділу поліції ГУНП в Харківській області (наказ ГУНП в Х/о від 02.04.2019 № 91 о/c); з 17.11.2020 по 28.01.2021 на посаді оперуповноваженого сектору агентурно-оперативної роботи відділу кримінальної поліції Київського відділу поліції ГУНП в Харківській області (наказ ГУНП в Х/о від 17.11.2020 № 363 о/c); з 28.01.2021 по 20.08.2021 на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області (наказ ГУНП в Х/о від 28.01.2021 № 33 о/c).
Наказом ГУНП в Харківській області від 17.08.2021 № 461 о/c ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції згідно з п. 7 ч. 1 (за власним бажанням) ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», з 20.08.2021 .
З вищевказаного вбачається, що фактично за весь період проходження позивачем служби в Національній поліції України, останній перебував на посадах оперуповноваженого.
Згідно листа Міністерства юстиції України від 30.09.2009 №31-32/310 за змістом робота у сфері права передбачає розробку або застосування норм права і носить систематичний характер. Це період роботи в органах державної влади (у тому числі судах, органах юстиції, прокуратури), нотаріату, адвокатури, місцевого самоврядування, в профспілкових комітетах та інших громадських організаціях, на підприємствах, в установах, організаціях будь-якої форми власності. Більш детально стаж роботи у сфері права розкривається в роз'ясненнях Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів України від 20.01.2025, які містяться за посиланням https://vkksu.gov.ua/news/rozyasnennya-shchodo-obchyslennya-stazhu profesiynoyi-diyalnosti-u-sferi-prava-v-mezhah, де вказується, що до стажу роботи за спеціальністю юриста включаються перебування на посадах судді, прокурора, слідчого, юрисконсульта, нотаріуса, а також інших посадах, які відповідно до кваліфікаційних вимог потребують наявності вищої юридичної освіти, як підстави для зайняття такої посади; період здійснення оперативно-розшукової діяльності не зараховується до стажу роботи за спеціальністю юриста .
Отже, для того аби набути право на зарахування певного періоду роботи до стажу професійної діяльності у сфері права, насамперед, кандидат повинен підтвердити визначеними законодавством документами (відповідним дипломом магістра, спеціаліста чи свідоцтвом про визнання документа про вищу освіту, здобуту за кордоном) наявність у нього вищої юридичної освіти. Лише після здобуття вказаної освіти і за умови працевлаштування за спеціальністю (на посаду, кваліфікаційні вимоги до якої передбачають наявність вищої юридичної освіти, а зміст діяльності (трудова функція) полягає у систематичному виконанні функцій із правотворення чи правозастосування починається відлік стажу професійної діяльності у сфері права.
В Національній поліції України відсутні кваліфікаційні вимоги до посади «оперуповноваженого», а також для зайняття посади оперуповноваженого в органах НПУ не встановлено обов'язкової вимоги щодо наявності вищої юридичної освіти. Крім того, у посадових інструкціях працівників цієї категорії відсутні функції з розробки чи застосування норм права, представництва інтересів органу у судах чи ведення правової (юридичної) роботи.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд постанові від 06.03.2018 у справі №800/562/17 у якій зазначено, що стажем роботи в галузі права є стаж на посаді, кваліфікаційні вимоги до якої передбачають наявність вищої юридичної освіти із присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня не нижче спеціаліста. Критерієм віднесення стажу роботи до роботи у сфері права Суд визначив виконання особою передбачених посадовою інструкцією обов'язків, пов'язаних із правозастосовною діяльністю, яка полягає у здійсненні систематичного виконання таких функцій як розроблення та/або застосування норм права (постанова Касаційного адміністративного суду від 06 березня 2018 року у справі № 800/562/17) Отже, у зв'язку із зазначеними вище нормами до стажу роботи в галузі права включається служба (робота) в органах поліції на посадах, зайняття яких вимагає наявність повної вищої юридичної освіти та функціональні обов'язки (посадові інструкції) яких передбачають розробку або застосування норм права, здійснення претензійної та позовної роботи, представництво в судах, надання правової допомоги, юридичне забезпечення діяльності, здійснення досудового розслідування і лише за умови, якщо виконання зазначених функцій носить систематичний характер. Проте, посади, пов'язані з оперативно-розшуковою діяльністю, не належать до таких, оскільки вони не мають правозастосовний характер і не потребують юридичної освіти.
У зв'язку з цим, період служби на посаді оперуповноваженого не може бути зарахований до стажу роботи у сфері права, а відмова у видачі довідки про такий стаж є правомірною, обґрунтованою та такою, що відповідає чинному законодавству.
Також суд зазначає, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» (далі-Закон) Головне управління Національної поліції в Харківській області діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Проте, жодним нормативно-правовим актом не визначено порядку або обов'язковості зарахування стажу служби в поліції на посаді, кваліфікаційні вимоги до якої передбачають наявність вищої юридичної освіти, а зміст діяльності (трудова функція) полягає у систематичному виконанні функцій із правотворення чи правозастосування ) до стажу роботи в галузі права.
Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 жовтня 2023 року по справі № 9901/43/21 розтлумачила обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Як зазначила ВП ВС, указана норма Основного Закону означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень. При цьому, вжите законодавцем формулювання «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним. «У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. «У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Отже, з урахуванням наведеного слід дійти висновку, що Головне управління Національної поліції в Харківській області, як суб'єкт владних повноважень, має право діяти виключно в межах, визначених законом, і не може самостійно встановлювати порядок чи умови зарахування певних періодів служби на посадах, кваліфікаційні вимоги до якої не передбачають наявність вищої юридичної освіти, а зміст діяльності (трудова функція) полягає у систематичному виконанні функцій із правотворення чи правозастосування до стажу роботи в галузі права. ) Відсутність у законодавстві нормативно визначеного порядку або прямої норми, яка б передбачала можливість зарахування періоду служби в поліції на вищевказаній посаді до стажу роботи у сфері права, унеможливлює визнання такого періоду юридичним стажем за ініціативою чи на розсуд органу поліції.
Таким чином, дії Головного управління Національної поліції, яке відмовило у видачі довідки про зарахування періоду служби на посаді оперуповноваженого до стажу роботи у сфері права, є законними, обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам статті 19 Конституції України, ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію», та правовій позиції, викладеній у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.03.2018 у справі № 800/562/17.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ40108599) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії-залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.