Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
22 грудня 2025 року, м. Харків справа № 520/35481/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ширант А.А., розглянувши у порядку письмового спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації протиправними;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №354 від 01.11.2024 року «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації» та поіменний список №12963 в частині про призов ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира (конкретна дата, номер і пункт на момент звернення до суду ОСОБА_1 не відомі) Військової частини НОМЕР_3 про зарахування на військову службу по мобілізації, до списку особового складу та на всі види забезпечення ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 звільнити та виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_3 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, у зв'язку із визнанням засудженням до позбавлення волі на підставі пп. Г ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», які були внесені 30.10.2002 року.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 01.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Клопотання позивача - задоволено: витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_5 ) ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) належним чином засвідчені копії:
- документів (мобілізаційного розпорядження та/або контрольних талонів до нього, інших рішень, наказів, протоколів, іменних списків команд, обліково-послужних карток, приписів, інших документів), які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, листопаді 2024 року;
- наказу командира Військової частини НОМЕР_3 про зарахування на військову службу по мобілізації, до списку особового складу та на всі види забезпечення ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_5 ) 06.01.2025 надіслала клопотання про заміну неналежного відповідача, в якому просила замінити неналежного відповідача в адміністративній справі № 520/35481/24 за позовом ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) на військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Витребувати у військової частини НОМЕР_3 належним чином засвідчені копії:
документів (мобілізаційного розпорядження та/або контрольних талонів до нього, інших рішень, наказів, протоколів, іменних списків команд, обліково-послужних карток, приписів, інших документів), які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, листопаді 2024 року;
наказу командира військової частини НОМЕР_3 про зарахування на військову службу по мобілізації, до списку особового складу та на всі види забезпечення ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_5 17.01.2025 надіслав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 23.06.2025 клопотання про заміну неналежного відповідача - задоволено.
Замінено неналежного відповідача в адміністративній справі № 520/35481/24 за позовом ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) на Військову частину НОМЕР_3 .
Запропоновано Військовій частині НОМЕР_3 подати до суду відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу. При цьому, суд зазначає про обов'язок відповідача надати всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, з приводу яких подано позов.
Витребувано у Військової частини НОМЕР_3 належним чином засвідчені копії:
- документів (мобілізаційного розпорядження та/або контрольних талонів до нього, інших рішень, наказів, протоколів, іменних списків команд, обліково-послужних карток, приписів, інших документів), які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, листопаді 2024 року;
- наказу командира військової частини НОМЕР_3 про зарахування на військову службу по мобілізації, до списку особового складу та на всі види забезпечення ОСОБА_1 .
Військова частина НОМЕР_3 02.07.2025 надіслав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Оскільки у період з 18.09.2024 по 20.09.2024, 25.09.2024 по 28.09.2024, з 14.11.2024 по 15.11.2024 суддя перебувала у відрядженні, з 23.09.2024 по 24.09.2024, 13.11.2024, 31.12.2024, з 24.02.2024 по 09.03.2025, з 11.03.2025 по 16.03.2025, з 31.03.2025 по 02.04.2025, з 07.04.2025 по 18.04.2025, з 02.06.2025 по 10.06.2025, з 21.07.2025 по 25.07.2025 суддя перебувала у щорічній відпустці, з 07.10.2024 по 11.10.2024, 27.01.2025, з 10.02.2025 по 14.02.2025, 28.02.2025 суддя перебувала на навчанні, у період з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 02.12.2024 по 06.12.2024, з 25.02.2025 по 28.02.2025 та з 01.03.2025 по 10.03.2025, 17.03.2025 по 19.03.2025, з 07.04.2025 по 25.04.2025 суддя перебувала на лікуванні, у відпустці з 02.06.2025-10.06.2025, 03.07.2025-04.07.2025, 21.07.2025-25.07.2025, 06.08.2025-08.08.2025, 25.08.2025-27.08.2025, 15.09.2025-17.09.2025, 13.10.2025-17.10.2025, 30.10.2025-31.10.2025, 03.12.2025-05.12.2025 - розгляд справи здійснюється з урахуванням днів відрядження, відпустки, навчання та лікування.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст.229 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Позиція позивача
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у 2002 році був виключений з військового обліку, у зв'язку з вчиненням тяжкого злочину.
Проте, на переконання позивача, протиправно, у листопаді 2024 року був поставлений на військовий облік та призваний на військову службу, буз проходження ВЛК. Наразі проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_3 .
Позиція ІНФОРМАЦІЯ_6
Відповідач заперечив доводи позовної заяви та зазначив, що позивача правомірно взято на військовий облік та призвано на військову службу, оскільки Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», у чинній редакції, не передбачає виключення з військового обліку осіб, які вчинили тяжкий злочин. Окрім того, позивач пройшов ВЛК та був визнаний придатним до військової служби.
Позиція Військової частини НОМЕР_3
Відповідач заперечив доводи позовної заяви та зазначив, що відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Збройні Сили України не можуть комплектуватися особами, які мають судимість. Оскільки матеріалами справи підтверджено, що інформація про наявність судимості у позивача відсутня. Відтак, твердження позивача про неможливість його мобілізації у зв'язку із вчиненням колись якогось тяжкого злочину, не відповідають вимогам закону.
Норми права, які застосовує суд: процесуальні положення
У КАС України визначені завдання та основні засади адміністративного судочинства, зокрема вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ст. 2 КАС України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (ч. 1 ст. 5 КАС України).
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 5 КАС України).
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи (ч.4 ст. 9 КАС України).
Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
У ч.1 ст. 90 КАС України зазначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Обставини, встановлені судом
Судом встановлено, що відповідно до Тимчасового посвідчення війьсковозобов'язаного № НОМЕР_7 від 31.05.2023, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , призовною комісією зарахований у запас Дергачівського району Харківської області 30.10.2002 згідно ст. 37 п.5 пп. Г ЗОВО України виключено з військового обліку, (Т.1, а.с.12-13).
Згідно довідки №6316 від 01.11.2024, ОСОБА_1 пройшов ВЛК, визнаний придатним до військової служби, (Т.1, а.с.18).
Відповідно до наказу Начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.111.2024 №354, наказно 01.11.2024 призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені в складі команди № НОМЕР_8 : солдат ОСОБА_2 , 1983 року народження, (Т.1, а.с.16).
Відповідно до Поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_8 і відправлені у складі команди НОМЕР_3 , команда, до складу якої входить, зокрема ОСОБА_1 , направляється в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_3 , (Т.1, а.с.15,17).
Зміст спірних правовідносин: спір виник у зв'язку з незгодою позивача з призовом його на військову службу через те, що 30.10.2002 згідно ст. 37 п.5 пп. Г ЗОВО України його було виключено з військового обліку.
Норми права, які застосовує суд та висновки суду
За приписами статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
З метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями установлюється військовий обов'язок. (частина 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»)
Військовий обов'язок включає:
виконання військового обов'язку в запасі;
дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Згідно п.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (Частина 1 статті 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Згідно ч.1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»: Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Частиною 3 ст.14 цього ж Закону визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
На виконання зазначеної норми, ІНФОРМАЦІЯ_8 здійснено запити через ЄДРПВР в державні реєстри для отримання необхідної інформації про позивача.
Враховуючи результати запитів ЄДРПВР від Державної судової адміністрації України вбачається, що інформація про наявність судимості у позивача відсутня.
Суд також враховує, що відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" Збройні Сили України та інші військові формування не можуть комплектуватися особами, які мають судимість за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засудженими службовими особами, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Матеріалами справи підтверджено, що інформація про наявність судимості у позивача відсутня.
Інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлено, що позивач був взятий на військовий облік військовозобов'язаних запасу 18.04.2023р. у 1 відділі ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ), що підтверджується обліковою карткою до військового квитка (тимчасового посвідчення) ОСОБА_1 .
Законом України №№ 3633-ІХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024р. до статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» були внесені зміни, відповідно до яких виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних резервістів розвідувальних органів України у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Мінітрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.
Згідно абз.2 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»: на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Таким чином, 01.11.2024p. взявши військовозобов'язаного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 діяв в межах законодавства, у зв'язку з тим, що на момент його взяття на облік та призову, діяв Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції від 18.05.2024 р., який містить вичерпний перелік випадків коли військовозобов'язані виключаються з військового обліку.
З доводами позивача стосовно призову позивача з порушенням порядку встановленого законодавством Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, суд не погоджується виходячи з такого.
Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період проводиться з метою визначення придатності у відповідності глави З розділу ІІ Наказу МОУ від 14.08.2008 р. № 402 «Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ». Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.
Згідно наданої до позову представником позивача довідки ВЛК ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.
Враховуючи викладене, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.11.2024р. №354 позивача призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та направлено для проходження служби до військової частини НОМЕР_8 .
Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Разом з тим, відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, відтак, такий не сплачувався, а отже не підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України (протягом 30 днів з дати складання повного судового рішення) та набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України.
Cуддя А.А. Ширант