22 грудня 2025 року Справа № 480/2153/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2153/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиплаті позивачу пенсії з 01.03.2024 та з 01.03.2025 з урахуванням проведеної індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році",
2) зобов'язати відповідача провести виплату позивачу пенсії з 01.03.2024 та з 01.03.2025 з урахуванням проведеної індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", без обмеження максимальним розміром.
Позовні вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області є учасником ліквідації наслідків аварії ЧАЕС та отримує пенсію по інвалідності третьої групи, призначену відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" без обмеження індексації максимальним розміром, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024.
Ухвалою суду відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалами суду від 19.03.2025, 22.04.2025, 26.05.2025 та від 24.11.2025 у відповідача витребовувалися додаткові докази у справі. Відповідачем були надані докази та додаткові пояснення, втім відзиву на позовну заяву станом на сьогодні ГУ ПФУ в Сумській області до суду не подало.
При цьому частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності (3 група) відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.22-24).
З 01.03.2024 відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" провів індексацію пенсії позивача внаслідок якої розмір пенсії з надбавками склав 23544,94 грн. із розрахунку: основний розмір пенсії від середнього заробітку 25202,01 грн; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 3 групи (30% від 2361 грн.) 708,30 грн; цільова допомога інвалідам війни ІІІ-ї групи - 50,00 грн; додаткова пенсія інвалідам ІІІ-ї групи з числа ліквідаторів ЧАЕС 284,70 грн.; обмеження в індексації з 01.03.2023 (-2341,90 грн).; обмеження в індексації з 01.03.2024 (-358,17 грн.) (а.с.33).
З 01.03.2025 відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" провів індексацію пенсії позивача внаслідок якої розмір пенсії з надбавками склав 25044,94 грн. із розрахунку: основний розмір пенсії від середнього заробітку 28100,23 грн; цільова допомога інвалідам війни ІІІ-ї групи - 50,00 грн; додаткова пенсія інвалідам ІІІ-ї групи з числа ліквідаторів ЧАЕС 284,70 грн.; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 3 групи (30% від 2361 грн.) 708,30 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 (-2341,90 грн).; обмеження в індексації з 01.03.2024 (-358,17 грн.); обмеження в індексації з 01.03.2025 (-1398,22грн.) (а.с.34). При цьому розмір пенсії з надбавками 25044,94 грн. з 01.03.2025 був обмежений максимальним розміром в 23610грн.
Вважаючи, що відповідачем протиправно не проведено індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" без обмеження індексації максимальним розміром, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024, у зв'язку з чим обмежено розмір пенсії, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно зі статтею 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54, частини 2 статті 67 Закону №796-XII розміри пенсії, по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет на 2 № 2710-IX та пунктом 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» № 3460-IX та пунктом 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» №4059-ІХ» установлено, що у 2023, 2024, 2025 роках частина друга статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частина друга статті 67 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
В 2024році особливості індексації пенсій було передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі по тексту - Постанова № 185), відповідно до п. 1 якої установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Підпунктом 3 пункту 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
У свою чергу пунктом 3 Постанови № 185 установлено, що зокрема, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, положеннями цієї Постанови №185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі підвищення на коефіцієнт збільшення встановлений відповідною постановою. Тобто, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
В 2025 році особливості індексації пенсій було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова №209), відповідно до пункту 1 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Також підпунктом 3 пункту 2 цієї Постанови №209 установлено, що розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підвищені відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови
У свою чергу пунктом 3 Постанови №209 установлено, що зокрема, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, і положеннями цієї Постанови №209 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі підвищення на коефіцієнт збільшення встановлений відповідною постановою. Тобто, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
При цьому питання застосування граничного розміру індексації пенсій зокрема з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 було предметом судового розгляду Верховним Судом у справі № 420/25804/23.
Так, у постанові від 07.06.2024 у згаданій справі Верховний Суд дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Отже положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.
Тобто це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500,00 грн.
На підставі викладеного Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі №420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії з 01.03.2023 у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 постанови №168, - 1500,00 грн.
Аналогічні висновки щодо правозастосування у спірних відносинах викладені у постановах Верховного Суду від 13.06.2024 у справі №120/14637/23, від 20.06.2024 у справі №420/23990/23, від 21.06.2024 у справі №620/13042/23, від 25.06.2024 у справах №№ 420/25467/23, 420/24063/23, 440/12646/23, від 26.06.2024 у справі №580/9314/23, від 02.07.2024 у справі №620/12774/23.
У цій справі судом встановлено, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 № 185 відповідачем було проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2024, у зв'язку з чим з 01.03.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 1858,17 грн. (25202,01 грн.-23343,84 грн.(а.с.35) (а.с.33,41зворот).
Отже, враховуючи, що після проведеної індексації відповідачем з 01.03.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 1858,17 грн., та перевищив граничну суму індексації (1500грн), відтак, відповідачем правомірно обмежено збільшення індексації у розмірі 358,17 грн. (1858,17 грн. -1500,00 грн) (а.с.33).
А, отже, індексація пенсії позивача з 01 березня 2024 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства із дотриманням умови, що підвищення, відповідно до пункту 3 Постанови № 185, не може перевищувати 1500,00 грн.
Також, як встановлено судом, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 відповідачем було проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2025, у зв'язку з чим з 01.03.2025 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 2898,22грн. (28100,23грн-25202,01грн (а.с.33)) (а.с.34,41зворот).
Отже, враховуючи, що після проведеної індексації відповідачем з 01.03.2025 основний розмір пенсії від середнього заробітку збільшився на 2898,22грн., та перевищив граничну суму індексації (1500грн), відтак, відповідачем правомірно обмежено збільшення індексації у розмірі 1398,22 грн (2898,22грн -1500,00 грн) (а.с.34).
А, отже, індексація пенсії позивача з 01 березня 2025 року також проведена відповідачем у межах чинного законодавства із дотриманням умови, що підвищення, відповідно до пункту 3 Постанови № 185, не може перевищувати 1500,00 грн.
Що стосується доводів позивача про обмеження розміру пенсії, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024, суд враховує наступне.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ, що набрав чинності з 01.10.2011 (далі - Закон №3668-VІ).
За положеннями статті 2 Закону № 3668-VІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону №796-XII, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічне положення з 01.10.2011 передбачене у частині третій статті 67 Закону № 796-XII. Зокрема, згідно з частиною третьою статті 67 Закону № 796-XII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Однак 20.03.2024 Конституційний Суд України ухвалив Рішення №2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 визначено, що припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з 20.03.2024 - з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 2-р(II)/2024 стаття 67 Закону № 796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; так само, як і припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, оскільки їх визнано неконституційними.
З урахуванням наведеного вище суд зазначає, що з 20.03.2024 відповідач не має правових підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 визнано неконституційними припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796-XII.
Разом з тим суд зазначає, що відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 28.02.2024, розмір пенсії позивача з 01.03.2024 складає 23544,94 грн. та не обмежується максимальним розміром, що становить 23610,00 (а.с.33).
Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази, що відповідач з 01.03.2024 здійснив нарахування та виплату пенсії позивачу з обмеженням максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність (23610,00грн). Таких доказів суду не надано.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, в межах спірних правовідносин не встановлено протиправних дій/бездіяльності або рішень відповідача, які б порушували права позивача під час перерахунку пенсії з 01.03.2024, та під час проведення індексації пенсії з 01.03.2025, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Поряд з цим, як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2025 (а.с.34) розмір пенсії позивача з 01.03.2025 склав 25044,94 грн., втім цей розмір, беручи до уваги Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024, протиправно був обмежений відповідачем максимальним розміром в 23610,00грн., такі його дії в цій частині не відповідають критеріям правомірності, визначених в частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд, з урахуванням статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним визнати такі дії протиправними та зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивача без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери,43, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 під час проведення перерахунку пенсії з 01.03.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 22.12.2025.
Суддя І.Г. Шевченко