про зміну способу і порядку виконання судового рішення
22 грудня 2025 року Справа № 480/6910/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №480/6910/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №480/6910/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019 року на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки №11/34526/2186 від 28.02.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки №11/34526/2186 від 28.02.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
У подальшому, до суду від представника ОСОБА_1 - адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни подано заву про зміну способу і порядку виконання рішення суду, у якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі № 480/6910/24 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.04.2019 на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки № 11/34526/2186 від 28.02.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 виплати по пенсійній заборгованості за період з 01.04.2019 по день проведення перерахунку, в сумі 303044,26 грн.
Заява мотивована тим, що на виконання рішення суду управлінням здійснено нарахування коштів, а виплата перерахованих коштів в сумі 303044,26 грн не проведена.
Зважаючи на те, що дана справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також враховуючи введення воєнного стану в Україні, заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду судом розглянуто у письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у ній, та матеріали адміністративної справи, суд дійшов до таких висновків.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №480/6910/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019 року на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки №11/34526/2186 від 28.02.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки №11/34526/2186 від 28.02.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Судом встановлено, що зазначене рішення суду виконано частково, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснило позивачу перерахунок його пенсії. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.10.2024 нарахована до виплати та становить 303044,26 грн, проте, станом на день звернення до суду із даною заявою, не виплачена.
При цьому, ГУ ПФУ в Сумській області листом від 24.09.2025 повідомило, що нарахована до виплата сума коштів 303044,26 грн буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету.
У зв'язку з викладеним, представник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду.
Згідно ч. 1, 3 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Враховуючи викладене, з огляду на положення ч. 3 ст. 378 КАС України, якими встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення по даній справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №480/6910/24 - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 по справі №480/6910/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 заборгованості з виплати коштів в сумі 303044,26 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.В. Воловик