Рішення від 22.12.2025 по справі 480/8898/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року Справа № 480/8898/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8898/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку розміру пенсії з 01.04.2025 з урахуванням додатково набутого стажу лише за період з 01.04.2023 по 28.02.2025, тобто без включення до стажу для перерахунку пенсії березня місяця 2025 року та без заробітної плати за додатково набутий період страхового стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії з 01.05.2025 на підставі заяви від 22.04.2025 із урахуванням 24 місяців (01.04.2023 по 31.03.2025) страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії та заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Вимоги мотивує тим, що є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсія була призначена з 16.03.2021.

З часу останнього перерахунку її пенсії позивач продовжувала працювати понад 24 місяці та набула у зв'язку із цим додаткового страхового стажу та права на перерахунок пенсії у відповідності до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

24.03.2025 їй як працюючому пенсіонеру з 01.04.2025 було перераховано розмір пенсії, однак лише за додатково набутим стажем і без врахування кратності, адже додатковий стаж набуто на посадах за Списком № 1. Тому, її страховий стаж було обраховано відповідачем як 49 р. 11 міс. 17 дн.

29.04.2025 позивачу проведено додатковий перерахунок розміру пенсії з 01.05.2025 у зв'язку із уточненням даних, при цьому її страховий стаж був обрахований відповідачем вже як 51 р. 11 міс. 17 дн., тобто, за два повних додаткових роки роботи, стаж з урахуванням кратності збільшений на 4 роки.

Однак, розмір пенсії був перерахований відповідачем лише за додатково набутим стажем без врахування заробітку за цей період.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 26.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому суд визнає можливим вирішити справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, яка передбачає, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також враховуючи положення ч. 4 ст. 159 КАС України, відповідно до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсія була призначена з 16.03.2021.

З часу останнього перерахунку її пенсії позивач продовжувала працювати понад 24 місяці та набула у зв'язку із цим додаткового страхового стажу та права на перерахунок пенсії у відповідності до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

24.03.2025 їй як працюючому пенсіонеру з 01.04.2025 було перераховано розмір пенсії, однак лише за додатково набутим стажем і без врахування кратності, адже додатковий стаж набуто на посадах за Списком № 1. Тому, її страховий стаж було обраховано відповідачем як 49 р. 11 міс. 17 дн.

29.04.2025 позивачу проведено додатковий перерахунок розміру пенсії з 01.05.2025 у зв'язку із уточненням даних, при цьому її страховий стаж був обрахований відповідачем вже як 51 р. 11 міс. 17 дн., тобто, за два повних додаткових роки роботи, стаж з урахуванням кратності збільшений на 4 роки.

Однак, розмір пенсії був перерахований відповідачем лише за додатково набутим стажем без врахування заробітку за цей період.

Листом ГУ ПФУ Сумській області від 07.11.2025 її повідомлено, що її страховий стаж при перерахунку пенсії з 01.04.2025 був зарахований відповідачем з 01.04.2023 по 28.02.2025, а отже, додатково набутий страховий стаж є меншим аніж 24 місяців (з часу попереднього перерахунку пенсії 01.04.2023), а тому і права на перерахунок розміру її пенсії із застосуванням додатково набутого стажу та заробітної плати, не має.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058- IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Таким чином, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом № 1058-IV.

Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим

Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Вказані норми деталізовані у Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1 (далі - Порядок № 10-1).

Пунктом 3 Порядку №3-1 установлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії. Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Так, як зазначає відповідач у своєму листі від 07.11.2025 - при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2025 вона набула додаткового стажу з 01.04.2023 по 28.02.2025, а отже, додатково набутий нею страховий стаж є меншим аніж 24 місяців (з часу попереднього перерахунку пенсії 01.04.2023), а тому і права на перерахунок розміру пенсії із застосуванням і додатково набутого стажу і заробітної плати, остання не має.

Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, і за який сплачувалися страхові внески.

Відповідно до Індивідуальних відомостей щодо позивача, як застраховану особу, (Форма ОК-5), з 01.04.2023 по 31.03.2025 (включно) вона не має перерв в трудовій діяльності, страхові внески сплачені за цей період, який дорівнює саме 24 місяцям підряд - в повному обсязі.

Таким чином, ГУ ПФУ в Сумській області протиправно не провело перерахунок розміру пенсії позивача з 01.04.2025 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як пенсіонеру, який після призначення пенсії продовжував працювати та набув не менше 24 місяців страхового стажу із урахуванням 24 місяців страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії та заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Враховуючи викладене, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 з урахуванням додатково набутого стажу лише за період з 01.04.2023 по 28.02.2025, тобто без включення до стажу для перерахунку пенсії березня місяця 2025 року та без заробітної плати за додатково набутий період страхового стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 на підставі заяви від 22.04.2025 із урахуванням 24 місяців (01.04.2023 по 31.03.2025) страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії та заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211,20 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал