Рішення від 22.12.2025 по справі 440/2939/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2939/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2939/25 за позовом ОСОБА_1 до 3 Територіального Одеського вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.03.2025 адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, здійснюючи на підставі ордеру серія АН №1631008 від 22.02.2025 представництво інтересів ОСОБА_1 , звернулася з позовом до 3 Територіального Одеського вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (надалі - 3 ТВУЗ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилася у ненарахуванні та невиплаті позивачу за період з 01.01.2016 по 31.08.2017 індексації грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з визначенням місяців, в яких відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців, січень 2008 року;

- зобов'язати 3 ТВУЗ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.08.2017 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяців для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базових місяців) - січень 2008 року відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44, за вирахуванням виплачених сум.

В якості підстави для звернення до суду заявниця вказує на обставини порушення прав позивача внаслідок невиплати відповідачем у повному обсязі індексації грошового забезпечення, право на яку гарантовано статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

25.03.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує на помилковість висновків позивача стосовно застосування ним приписів Постанови №1294 для цілей визначення січня 2008 року як базового місяця для проведення індексації, оскільки дію Постанови №1294 поширено на військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України лише з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 №917, яка набрала чинності з 01.09.2011. Постанова №1294, яка набула чинності 01.01.2008, та не розповсюджувалась на осіб рядового і начальницького складу Держспецзв'язку, а тому за посадою, яку обіймав позивач у період з 01.01.2008 по 01.01.2016, не відбулися зміни у грошовому забезпеченні у зв'язку із запровадженням Постановою №1294 нових посадових окладів. Стверджує, що у період з січня 2016 року по лютий 2018 року включно з огляду на правило незворотності дії законів у часі при нарахуванні і виплаті позивачеві індексації порушень не допущено (а.с. 26-31).

Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу у складі 3 ТВУЗ. Відповідно до витягу з наказу начальника 3 ТВУЗ від 14.08.2017 №49-ОС "Про особовий склад" звільнено з військової служби за підпунктом "б" пункту 1 частини восьмої статті 26 (за станом здоров'я) у запас Збройних Сил України підполковника ОСОБА_1 , начальника сектору озброєння, РХБ захисту, інженерного забезпечення, з правом носіння форменого одягу, виключивши його зі списків особового складу Держспецзв'язку 31.08.2017 (а.с. 32).

На адвокатський запит Єрьоміної В.А. від 30.09.2024 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням базових місяців за період з 01.01.2016 по 31.08.2017 начальник 3 ТВУЗ С.Гатанюк надіслав письмову відповідь від 11.11.2024 (а.с. 13), в якій повідомив про те, що за вказаний період ОСОБА_1 була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з дотриманням вимог Порядку №1078, своєчасно та в повному обсязі. До відповіді додав довідку про розмір нарахованої та виплаченої індексації (а.с. 13-14).

Як видно із зазначеної довідки, ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.08.2017 нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - серпень 2014 року та фіксована індексація - збільшення грошового забезпечення за рахунок збільшення постійної надбавки за вислугу років.

Не погоджуючись із правомірністю визначення базових місяців при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.08.2017, позивач через представника звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи позов по суті, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон №2011-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-XII).

Як зазначено у статті 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (надалі - Закон №2017-III), з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

За змістом статті 19 Закону №2017-III, державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України від 03.07.1991 №1282-XI "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон №1282-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі статтею 2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

За приписами статті 4 Закону №1282-XII (у редакції, що діяла до 01.01.2016), індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 4 Закону №1282-XII (у редакції Закону від 24.12.2015 №911-VIII, що діє з 01.01.2016), індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ч. 4 ст. 4 Закону №1282-XII).

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (ч. 2 ст. 5 Закону №1282-XII).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 6 Закону №1282-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078).

Згідно з пунктом 2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Пунктом 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013) було визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Пунктами 101, 102 Порядку №1078 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013) також було обумовлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни до Порядку №1078, внаслідок чого пункт 5 викладено у такій редакції, що застосовується з 01.12.2015: "У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку. У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

У разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення".

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 пункт 6 Порядку №1078 доповнено абзацом такого змісту: "Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік".

Відповідно до пункту 102 Порядку №1078 (в редакції із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013), для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Постанова №1013 набрала чинності з дня її опублікування (15.12.2015), а застосуванню підлягала з 01.12.2015.

Пунктом 3 Постанови №1013 визначено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 р. відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Спір у цій справі стосується питання наявності або відсутності підстав для визначення січня 2008 року в якості місяця, за яким здійснюється обчислення індексу спожитих цін для проведення індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.08.2017.

Суд враховує факт того, що положення Порядку №1078 з 01.12.2015 діють із змінами, внесеними Постановою №1013.

За змістом пояснювальної записки до проекту Постанови №1013 метою цього акту є внесення змін до умов оплати праці працівників установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, а також забезпечення єдиного підходу до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників.

Внесені зміни, серед іншого, передбачали не лише заміну терміну "базовий місяць" на "місяць підвищення доходу", ці зміни надали іншого значення запровадженому новому терміну із зміною алгоритму визначення такого місяця підвищення.

Пункт 102 Порядку №1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013), що застосовувався у період з 01.12.2015 до 01.04.2021, передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

На відміну від правил визначення "базового місяця" (яким вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати) та який визначався у разі, коли збільшувалася заробітна плата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати), "місяцем підвищення доходу" є місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) і визначається він лише в разі, якщо відбулося підвищення тарифної ставки (окладу). При цьому, за новими правилами, факт зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.

Термін "підвищення тарифних ставок (окладів)" для працівників бюджетної сфери за змістом запроваджених нововведень застосовується у розумінні підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства, а не у розумінні підвищення тарифної ставки (окладу) кожному працівнику індивідуально (зокрема, у зв'язку з призначенням на посаду чи переведенням на іншу посаду), як це було передбачено попереднім механізмом індексації.

Тобто, за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремого працівника не визначається індивідуально. Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом був базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100%, то обчислення ІСЦ розпочиналося з місяця наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ч. 3, 4 ст. 4 Закону №1282-ХІІ). Зміни, внесені Постановою №1013, передбачали здійснення обчислення ІСЦ для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від моменту прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.

Отже, з 01.12.2015 відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення ІСЦ наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15.04.2025 у справі №560/13777/23.

Представник позивача наполягає на тому, що останнє підвищення посадового окладу за посадою позивача мало місце з 01.01.2008 внаслідок набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, з огляду на що стверджує, що саме січень 2008 року є місяцем підвищення грошового доходу позивача для цілей обчислення індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.08.2017, тоді як Постанова №1294 на дату набрання нею чинності не поширювала свою дію на військовослужбовців Держспецзв'язку, а тому у спірних відносинах немає підстав вважати січень 2008 року місяцем підвищення доходів позивача.

Оцінюючи такі доводи представника позивача, суд зважає на таке.

Статтею 2 Закону України від 23.02.2006 №3475-IV "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) було визначено, що Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України є державним органом, який призначений для забезпечення функціонування і розвитку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, формування та реалізації державної політики у сферах криптографічного та технічного захисту інформації, телекомунікацій, користування радіочастотним ресурсом України, поштового зв'язку спеціального призначення, урядового фельд'єгерського зв'язку, а також інших завдань відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №3475-IV, Держспецзв'язку має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації, телекомунікацій та користування радіочастотним ресурсом України; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації, телекомунікацій та користування радіочастотним ресурсом України; територіальні підрозділи; Головне управління та підрозділи урядового фельд'єгерського зв'язку; навчальні, охорони здоров'я, санаторно-курортні та інші заклади, науково-дослідні, науково-виробничі та інші установи і організації.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону №3475-IV (у первісній редакції), порядок і розміри грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та грошової компенсації замість речового майна встановлюються Кабінетом Міністрів України.

15.11.2006 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1588 "Про грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу та умови оплати праці працівників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації", що набрала чинності з 01.01.2007.

Пунктом 1 цієї Постанови установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації складається з грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення і визначається залежно від посади, спеціального звання, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.

До грошового утримання належать посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, до додаткових видів грошового забезпечення - надбавки до грошового утримання і посадового окладу, доплати, одноразова та щомісячна винагорода, матеріальна і грошова допомога та премія.

Пунктом 2 вказаної Постанови затверджено схеми посадових окладів та окладів за спеціальними званнями осіб рядового і начальницького складу Держспецзв'язку згідно з додатками 1 - 3.

Отже, посадовий оклад для осіб, які проходили службу у складі органів Держспецзв'язку починаючи з 01.01.2007 визначається Постановою №1588.

07.11.2007 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.01.2008.

У силу пункту 1 згаданої Постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови №1294 (в редакції станом на 01.01.2008) закріплено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань.

Вказаною Постановою затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками до неї, серед яких відсутні схеми посадових окладів рядового і начальницького складу Держспецзв'язку.

За наведеного вище нормативно-правового регулювання суд погоджується з доводами представника відповідача про те, що станом на 01.01.2008 Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України була відсутня в переліку органів, які здійснюють виплату грошового забезпечення військовослужбовцям в порядку, визначеному Постановою №1294, з огляду на що схеми посадових окладів працівників Держспецзв'язку не були затверджені вказаною Постановою.

Як наслідок, у спірних відносинах немає підстав стверджувати про підвищення розміру посадового окладу позивача з 01.01.2008 відповідно до Постанови №1294.

За таких обставин відсутні й підстави для застосування січня 2008 року як місяця підвищення грошового доходу позивача ("базового" місяця), для обрахунку індексації грошового забезпечення, оскільки з січня 2008 року розмір посадового окладу позивача не підвищувався.

Разом з тим, 31.08.2011 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №917 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", що набрала чинності з 01.09.2011.

Вказаною Постановою визнано такою, що втратила чинність Постанова №1588, а дію Постанови №1294 поширено на військовослужбовців Держспецзв'язку.

У зв'язку з цим Постанову №1294 доповнено, зокрема, додатками № 30-33, якими, у тому числі, визначено Схему посадових окладів осіб середнього і старшого начальницького складу Адміністрації та регіональних органів Держспецзв'язку за основними типовими посадами.

Таким чином, розмір посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Держспецзв'язку у період з 01.01.2007 по 31.08.2011 визначався Постановою №1588, а з 01.09.2011 - Постановою №1294.

Оскільки приписи Постанови №1294 у період з 01.01.2008 по 31.08.2011 не розповсюджували свою дію на осіб рядового і начальницького складу Держспецзв'язку, логічним є висновок про те, що за посадою, яку обіймав позивач, не відбулося змін у грошовому забезпеченні з 01.01.2008 у зв'язку із запровадженням Постановою №1294 нових посадових окладів.

З наведеного слідує висновок про помилковість доводів позивача щодо необхідності застосування Постанови №1294 для цілей визначення січня 2008 року як місяця підвищення посадового окладу ("базового" місяця) для цілей проведення індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 31.08.2017, оскільки, як встановлено вище, дію Постанови №1294 поширено на військовослужбовців Держспецзв'язку лише з прийняттям Постанови №917, що набрала чинності з 01.09.2011.

Посилання представника позивача на постанови Верховного Суду від 19.05.2022 у справі №380/11904/21, від 28.06.2022 у справі №420/4841/21, від 28.09.2022 у справі №400/1119/21 не є релевантними до спірних правовідносин у цій справі, оскільки у зазначених справах позивачі були військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, на яких приписи Постанови №1294 поширювали свою дію з 01.01.2008.

Суд також враховує те, що питання визначення будь-якого іншого базового місяця, окрім січня 2008 року, не охоплюється предметом спору цієї справи.

Довідкою 3 ТВУЗ від 17.03.2025 (а.с. 33) підтверджується факт того, що ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.08.2017 щомісяця нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення, що свідчить про відсутність ознак порушення прав, на захист яких подано цей позов.

Тож оскільки за результатами розгляду справи суд встановив, що позивачу у період з січня 2016 року по серпень 2017 року нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення, а підстав для її перерахунку з урахуванням січня 2008 року, як місяця підвищення грошових доходів ("базового" місяця) немає, то підстав для задоволення позову суд не знаходить.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, позивач таких не поніс, від сплати судового збору звільнений в силу закону як особа зі статусом учасника бойових дій.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/2939/25 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: 3 Територіальний Одеський вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (код ЄДРПОУ 34264453; вул. Гоголя, 179, м. Миргород, Полтавська область, 37602).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун