03 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15660/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гаврильєва С.С.,
представника відповідача - Хорішка А.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування вимоги.
Позивач Комунальне підприємство "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області , з урахуванням заяви про зміну предмета позову, про визнання протиправними та скасування пунктів 2, 3, 4, 5 вимоги Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області №201604-14/1961-2024 від 03.07.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що не погоджується з пунктами 2, 3, 4, 5 вимоги Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області №201604-14/1961-2024 від 03.07.2024 року, оскільки під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару (робіт, послуг) в бік збільшення, при цьому, таке збільшення ціни не повинно перевищувати 10 відсотків від тієї ціни, яка була визначена сторонами при укладанні договору за результатами процедури закупівлі. У відповідності до Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 року, може здійснюватися контрольний огляд/обстеження зі складанням акту про встановлення фактично ненаданих послуг, що проводилося головним державним аудитором та головним державним фінансовим інспектором. Проте, у акті контрольного обміру/огляду відсутні відомості щодо погодження завищення деяких видів та обсягів робіт, які включені до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в. Вважає, що акт контрольного обміру/огляду не може слугувати доказом невиконання МПБРП "Сула" робіт згідно умов договору від 07.09.2023 року № 74. Щодо видатків на закупівлю електричної енергії звертає увагу, що в акті відсутнє порівняння величини коливання цін електричної енергії на ринку в період з дати введення в дію додаткових угод (довідки ТПП не включають вказаний період; довідки по періодам, які входять в дію додаткових угод до уваги не бралися). Вважає, що порівняння не здійснювалось належним чином, а всі розрахунки проводились шляхом припущення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/15660/24 за позовом Комунального підприємства "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування вимоги. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні посилаючись на те, що дії щодо проведення ревізії та складення вимоги вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством. Зазначав, що в ході ревізії встановлено проведення підрядником ТОВ "ФАСПО ГРУП" витрат всупереч законодавству, а саме: виконання робіт з "Капітального ремонту педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області", які не відповідають (не передбачені) проєктним рішенням, що є порушенням вимог статті 318 Господарського кодексу України, статті 877 Цивільного кодексу України, п.п. 15, 16, 31 та 76 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, пунктів 5.1 та 6.3 "Настанови з визначення вартості будівництва", що оплачені КП "Пирятинська лікарня". Вказане призвело до втрат бюджетних коштів на загальну суму 618 949,69 грн. Також, встановлено проведення підрядником ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС" витрат всупереч законодавству, а саме: виконання робіт з "Капітального ремонту педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області", які не відповідають (не передбачені) проєктним рішенням, що є порушенням вимог статті 318 Господарського кодексу України, статті 877 Цивільного кодексу України, п.п. 15, 16, 31 та 76 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, пунктів 6.2.1, 6.2.2 та 6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1- 1:2013, що оплачені КП "Пирятинська лікарня". Вказане призвело до втрат бюджетних коштів на загальну суму 25 825,48 грн. Стосовно правомірності пункту вимоги про усунення порушень, якою позивача зобов'язано забезпечити відшкодування матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 95 028,15 грн., завданих підрядною організацією МПБРП "СУЛА", відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, зазначає, що за результатами проведеного контрольного обміру/обстеження, шляхом співставлення обсягів робіт та витрат зазначених в актах приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в з фактичним обсягом виконаних робіт та витрат, комісійно встановлено, що деякі види та обсяги робіт, включені до вказаних актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, фактично не виконані. Таким чином, Управлінням в ході контрольного заходу встановлено порушення вимог ст. 193 Господарського кодексу України та п. 6.2 "Настанови з визначення вартості будівництва" № 281, щодо включення до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, окремих видів, обсягів робіт та витрат, що фактично не виконані, призвело до завищення вартості виконаних робіт МПБРП "СУЛА" на суму 95 028,15 грн., яка лікарнею оплачена в повному обсязі. Стосовно правомірності пункту вимоги про усунення порушень, якою позивача зобов'язано забезпечити відшкодування матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 54 127,24 грн., завданих підрядною організацією МПБРП "СУЛА", відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, зазначає, що в ході ревізії виконано перерахунок вартості наданих послуг МПБРП "СУЛА" з "Поточного ремонту східців з облаштуванням пандусів до стаціонарних відділень КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області" на виконання договору від 07.09.2023 № 174, внаслідок необґрунтованого використання підвищувального коефіцієнту до умов виконання робіт 1,2 передбаченого пунктом 2.5 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування" або п. 2.6. Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи". Вказане вище порушення призвело до завищення вартості наданих послуг з поточного ремонту МПБРП "СУЛА" на суму 36 119,68 грн., яка лікарнею оплачена в повному обсязі. Також, ревізією встановлено, що КП "Пирятинська лікарня", в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", ч.1 ст.525, ч.1 ст.526, ч.1 ст.629, ч.2 ст.632, ч.1 ст.691 ЦК України від 16.01.2003 № 435-IV (зі змінами) та умов договору від 01.02.2021 № 22210097 (п.15.1.1) внесено зміни до істотних умов Договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткових угод від 01.04.2021 № 3; від 05.05.2021 № 4; від 29.10.2021 № 7; від 30.11.2021 № 9; від 01.12.2021 № 10, без обґрунтування та без документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, та від 30.09.2021№ 6; від 29.10.2021 № 7; від 30.11.2021 № 9; від 01.12.2021 № 10 із перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, через що КП "Пирятинська лікарня" завдано збитків у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ" упродовж березня 2021 року - квітня 2022 року, на загальну суму 327 575,42 грн. з урахуванням ПДВ. Також, ревізією встановлено, що КП "Пирятинська лікарня", в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст.41 Закону № 922, ч.1 ст. 525, ч. 1 ст. 526, ч.1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 691 ЦК України та умов договору від 08.02.2022 № 17 (п. 5.3.2; п. 13.8) внесено зміни до істотних умов цього Договору № 17 в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткових угод від 26.09.2022 № 4 та від 25.10.2022 № 5 без документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через, що підприємству завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД" упродовж вересня 2022 року - січня 2023 року, на загальну суму 72 341,80 грн., з урахуванням ПДВ. Також, ревізією встановлено, що КП "Пирятинська лікарня", в порушення вимог пп.2 п.19 "Особливостей здійснення закупівель" ч.1 ст. 525, ч.1 ст. 526, ч.1 ст. 629, ч.2 ст. 632, ч.1 ст. 691 ЦК України, від 16.01.2003 № 435-IV та умов договору від 01.03.2023 №2202/46 (п.4.1.6; п.12.3) внесено зміни до істотних умов договору від 01.03.2023 №2202/46 в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткової угоди № 6 без обґрунтування та без документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через що підприємству завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ" упродовж липня - грудня 2023 року, на загальну суму 150 198,82 грн. з урахуванням ПДВ.
Протокольною ухвалою суду від 26.08.2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судових засіданнях протягом розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, а представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Комунальне підприємство "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" зареєстроване юридичною особою; вид діяльності за КВЕД: 86.10. Діяльність лікарняних закладів.
Управлінням Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області у відповідності до пункту 3.2.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2024 року у період з 30.04.2024 року по 21.06.2024 року проведена планова виїзна ревізія окремих питань фінансово - господарської діяльності Комунального підприємства "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за період з 01.01.2021 року по 31.03.2024 року.
За результатами ревізії складено акт планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за період з 01.01.2021 року по 31.03.2024 року від 21.06.2024 року № 201604-28/19.
Під час ревізії встановлено порушення законодавства та 03.07.2024 року Управлінням Північно - східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області складено вимогу "Про усунення виявлених порушень" №201604-14/1961-2024, якою вимагає від Комунального підприємства "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради":
1) опрацювати матеріали ревізії та розглянути питання про притягнення працівників, винних у порушеннях, до встановленої законодавством відповідальності;
2) забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (втрат), завданих підрядною організацією ТОВ "ФАСПО ГРУП" внаслідок здійснення виконання робіт з капітального ремонту приміщень, які не відповідають (не передбачені) проєктним рішенням на суму 618 949,69 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV;
3) забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (втрат), завданих підрядною організацією ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС" внаслідок здійснення виконання робіт з капітального ремонту приміщень, які не відповідають (не передбачені) проєктним рішення на суму 25 825,48 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV;
4) забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (збитків), завданих підрядною організацією МПБРП "СУЛА" внаслідок включення до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, окремих видів, обсягів робіт та витрат, що фактично не виконані, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 95 028,15 грн. та необґрунтованого використання підвищувального коефіцієнту до умов виконання робіт, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 54 127,24 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610- 625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV;
5) забезпечити проведення претензійно - позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (втрат) підприємству при проведенні видатків на закупівлю електричної енергії проведені завищені видатки на закупівлю електричної енергії у ТОВ "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ" в період з березня 2021 року по квітень 2022 року на 327 575, 42 грн. (договір від 01.02.2021 № 22210097), ТОВ "ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД" в період з вересня 2022 року по січень 2023 року на 72 341,80 грн. (договір від 08.02.2022 року № 17) та ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ" в період з липня - грудня 2023 року на 150 198,82 грн. (договір від 01.01.2023 № 2202/46), внаслідок внесення змін до договорів в частині збільшення ціни на одиницю товару на підставі укладених додаткових угод при відсутності належного підтвердження коливання ціни на ринку, а також з перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в договорах, внаслідок внесення змін до договорів в частині збільшення ціни на одиницю товару на підставі укладених додаткових угод при відсутності належного підтвердження коливання ціни на ринку, а також із перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в договорах, відповідно норм статей 216 - 229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610 -625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV;
6) забезпечити відшкодування матеріальної шкоди (збитків) завданих підприємству внаслідок нарахування та виплати заробітної плати працівникам за фактично невідпрацьований час в сумі 15 287,00 грн., а саме: які працюють за сумісництвом ( ОСОБА_1 - 9715,40 грн., ОСОБА_2 - 5571,60 грн.) відповідно до ст. 136 Кодексу законів про працю України.
Позивач не погодився із пунктами 2, 3, 4, 5 вимоги Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області №201604-14/1961-2024 від 03.07.2024 року та оскаржив її до суду в цій частині.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі - Закон № 2939-XII).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
За текстом частини 2 статті 2 Закону № 2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 868 "Про утворення Державної аудиторської служби України" утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Пунктом 7 Положення № 43 визначено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Пунктом 2 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі - Порядок № 550), визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Пунктами 4, 5 Порядку № 550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться органами державного фінансового контролю відповідно до Закону та цього Порядку.
Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.
За приписами частини першої статті 4 Закону № 2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
В силу пункту 7 статті 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
У частині другій статті 15 Закону № 2939-XII закріплено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються. Вимога щодо усунення виявлених порушень законодавства, яка складається за результатами інспектування та перевірки закупівель, здійснених суб'єктами господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктами господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також підприємствами, установами та організаціями, які використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, має відповідати змісту і формі адміністративного акта відповідно до вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
Системний аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, є обов'язковою до виконання.
Отже, правова природа письмової вимоги контролюючого органу породжує правові наслідки, зокрема обов'язки для свого адресата, а відтак наділена рисами правового акту індивідуальної дії з урахуванням її змістовної складової, незалежно від форми документа, в якому вона міститься, і такий акт може бути предметом судового контролю в порядку адміністративного судочинства у разі звернення із відповідним позовом.
Стосовно правомірності пункту 2 вимоги про усунення порушень від 03.07.2024 №201604-14/1961-2024, якою позивача зобов'язано забезпечити відшкодування матеріальної шкоди (втрат) на загальну суму 618 949,69 грн., завданих підрядною організацією ТОВ "ФАСПО ГРУП", відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, суд зазначає наступне.
В ході ревізії встановлено, що між КП "Пирятинська лікарня" (далі - Замовник) та ТОВ "ФАСПО ГРУП" (далі - Підрядник) укладено договір підряду від 15.05.2023 № 106 "Капітальний ремонт педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради " в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області" (далі - договір № 106) (закупівля за ідентифікатором UA-2023-04-18-008379-a).
Пунктом 1.1 вказаного договору передбачено, що Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується на свій ризик та власними силами і засобами виконати зазначені у тендерній пропозиції роботи: Капітальний ремонт педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області.
Відповідно до п. 1.4. договору № 106 обсяг, перелік і зміст робіт визначаються проектно-кошторисною документацією.
Крім того, п. 2.2. договору № 106 визначено, що кожне найменування робіт повинно відповідати "Настанові з визначення вартості будівництва", наказ від 01.11.2021 № 281.
Пунктом 3.1. договору № 106 передбачено, що ціна цього Договору становить 4 199 928,00 грн з урахуванням ПДВ - 699 988,00 грн.
Відповідно до п. 3.2. договору № 106, договірна ціна складена на підставі зведеного кошторисного розрахунку згідно з нормативами "Настанови з визначення вартості будівництва", наказ від 01.11.2021 №281 та є динамічною.
Разом з цим, п. 6.3.2 договору № 106, Підрядник зобов'язаний виконати роботи якісно і своєчасно відповідно до умов Договору, будівельних норм і правил, календарного графіка виконання робіт.
Відповідно до п. 10.1. договору № 106, договір про закупівлю укладається та набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2023 року.
Водночас, в подальшому додатковою угодою № 5 від 28.12.2023, сторони дійшли згоди викласти пункт 10.1. договору № 106 в новій редакції, а саме: Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2024 року.
До ревізії надано акти приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в від 23.08.2023 № 1 за серпень 2023 на суму 892 356,00 грн. та від 20.09.2023 № 2 за вересень 2023 на суму 1 014 568,80 грн, від 08.12.2023 № 3 за грудень 2023 на суму 1 985 083,20 грн. та № 4 за грудень 2023 на суму 5 916,00 грн., складені ТОВ "ФАСПО ГРУП" на виконання умов вказаного договору. Загальна сума виконаних ремонтно - будівельних робіт, відповідно до наданих актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, складає 3 897 924,00 гривень.
В ході ревізії, під час дослідження питання відповідності вартості робіт та витрат, включених до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, з ресурсними елементними кошторисними нормами (далі - РЕКН) і вартістю робіт та витрат згідно з Локальними кошторисами кошторисної документації об'єкту будівництва, встановлено, що підрядником ТОВ "ФАСПО ГРУП" до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в від 23.08.2023 № 1 за серпень 2023 та № 2 від 20.09.2023 за вересень 2023 включено вартість робіт та витрат, що відсутні в Локальних кошторисах кошторисної документації, а також не передбачені технічним завдання тендерної пропозиції закупівлі об'єкту будівництва «Капітальний ремонт педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області".
Пунктом 1 статті 877 Цивільного кодексу України передбачено, що підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проєктної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.
Крім цього, абзацом другим пункту 1 статті 877 Цивільного кодексу України визначено, що Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проєктній документації та в кошторисі (проєктно - кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
Відповідно до пункту 1 статті 318 Господарського кодексу України (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за договором підряду на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов'язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовникові у встановлений строк визначений договором об'єкт відповідно до проєктно - кошторисної документації або виконати зумовлені договором будівельні та інші роботи, а замовник зобов'язується передати підряднику затверджену проєктно - кошторисну документацію, надати йому будівельний майданчик, прийняти закінчені будівництвом об'єкти і оплатити їх.
Частиною 1 статті 323 Господарського кодексу України визначено, що Договори підряду (субпідряду) на капітальне будівництво укладаються і виконуються на загальних умовах укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Кабінетом Міністрів України, відповідно до закону.
Відповідно до п. 15 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (далі - Загальні умови) у договорі підряду сторони зобов'язані визначити найменування об'єкта будівництва та його місцезнаходження, основні параметри (потужність, площа, об'єм тощо), склад та обсяги робіт, які передбачені проектною документацією та підлягають виконанню підрядником, інші показники, що характеризують предмет договору.
Виходячи з умов п. 16 Загальних умов, предмет договору уточнюється при внесенні змін до проєктної документації.
Відповідно до п. 31 Загальних умов підрядник зобов'язаний виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами договору підряду, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації.
Також, п. 76 Загальних умов передбачено, що роботи та матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно- правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та договору підряду.
Пунктом 52 Загальних умов визначено, що Підрядник може звертатися до замовника з пропозиціями щодо внесення змін до проектної документації. Порядок звернення та врахування таких пропозицій визначається договором підряду.
Слід зазначити, пунктом 1.4. договору № 106 передбачено, що обсяг, перелік і зміст робіт визначаються проектно-кошторисною документацією.
Відповідно до п. 2.2 вказаного договору, кожне найменування робіт повинно відповідати "Настанові з визначення вартості будівництва", наказ від 01.11.2021 №281.
При цьому, відповідно до пункту 5.1 "Настанови з визначення вартості будівництва", затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01 листопада 2021 року № 281 (далі - "Настанова з визначення вартості будівництва"), ціна пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проєктних рішень по об'єкту будівництва, та поточних цін на них.
Пунктом 6.3 "Настанови з визначення вартості будівництва" передбачено, що за динамічної договірної ціни прямі витрати при визначенні вартості виконаних робіт розраховуються на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та цін ресурсів, прийнятих в договірній ціні.
Враховуючи вищевикладене, в ході ревізії встановлено проведення підрядником ТОВ "ФАСПО ГРУП" витрат всупереч законодавству, а саме: виконання робіт з "Капітального ремонту педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області", які не відповідають (не передбачені) проєктним рішенням, є порушенням вимог статті 318 Господарського кодексу України, статті 877 Цивільного кодексу України, п.п. 15, 16, 31 та 76 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, пунктів 5.1 та 6.3 "Настанови з визначення вартості будівництва", що оплачені КП "Пирятинська лікарня". Вказане призвело до втрат бюджетних коштів на загальну суму 618 949,69 грн.
Суд, звертає увагу, що виявлене та описане вище порушення полягає у включенні до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в вартості робіт та витрат, що відсутні в Локальних кошторисах кошторисної документації, а також не передбачені технічним завданням тендерної пропозиції, а не правомірності укладення угод до договору про закупівлю, що в свою чергу свідчить про безпідставність аргументів позивача.
Стосовно правомірності пункту 3 вимоги про усунення порушень від 03.07.2024 №201604-14/1961-2024, якою позивача зобов'язано забезпечити відшкодування матеріальної шкоди (втрат) на загальну суму 25 825,48 грн., завданих підрядною організацією ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС", відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, суд зазначає наступне.
В ході ревізії встановлено, що між КП "Пирятинська лікарня" (далі - Замовник) та ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС" (далі Підрядник) укладено договір підряду від 03.11.2021 № 235 "Капітальний ремонт педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області" (далі - договір № 235) (закупівля за ідентифікатором UA-2021-09-21-010261-b).
Пунктом 1.1 вказаного договору передбачено, що Замовник доручає, а Підрядник у відповідності до умов Договору зобов'язується своїми та залученими силами і засобами, на свій ризик виконати згідно з ДСТУ Б Д 1.1-1:2013 відповідно до договірної ціни Капітальний ремонт педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області.
Пунктом 2.1 договору № 235 визначено, що загальна сума договору складає 4 664 899,80 грн. з ПДВ, що становить 777 483,30 грн.
Відповідно до п. 4.2 договору № 235, Підрядник у відповідності до проектно - кошторисної документації, ДСТУ, ДБН та СНіП здійснює виконання робіт, визначених цим договором у строки узгоджені Замовником.
Крім того, п. 4.4. договору № 235 передбачено, що Підрядник при коригуванні проектно-кошторисної документації і виявленні додаткових обсягів робіт за погодженням із Замовником надає скориговану проектно-кошторисну документацію та складає додаткові угоди.
Пунктом 9.1 договору № 235 визначено, що даний Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до 31 грудня 2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим Договором.
В подальшому додатковими угодами № 3 від 30.12.2021 та № 4 від 30.06.2022 сторони продовжили строк виконання робіт до 31.12.2022, а додатковою угодою № 5 від 05.12.2022 сторони дійшли згоди про внесення до договору підряду № 235 наступних змін:
1. Внести зміни в п. 2.1. договору. Пункт 2.1. викласти в новій редакції: зменшити суму договору на 3 514 485,21 гривень. Загальна сума договору становить 1 150 413,99 грн.
2. За двосторонньою домовленістю на підставі ст. 651, 654 Цивільного кодексу України та п. 8.5. Договору підряду від 03.11.2021 №235 Замовник та Підрядник дійшли згоди розірвати Договір підряду від 03.11.2021 № 235 укладений між КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" та ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС".
3. З моменту набрання чинності цієї Додаткової угоди зобов'язання сторін, що виникли з даного Договору припиняються і сторони не вважають себе пов'язаними будь-якими правами та обов'язками, що виникли за Договором.
До ревізії надано акти приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в від 28.12.2021 № 1 за грудень 2021 на суму 942 530,75 грн. та від 21.04.2022 № 1 за квітень 2022 на суму 207 883,24 грн, складені ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС" на виконання умов вказаного договору.
Загальна сума виконаних ремонтно-будівельних робіт, відповідно до наданих актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, складає 1 150 413,99 грн.
В ході ревізії, під час дослідження питання відповідності вартості робіт та витрат, включених до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, з РЕКН і вартістю робіт та витрат згідно з Локальними кошторисами кошторисної документації об'єкту будівництва, встановлено, що підрядником ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС" до акту приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в від 21.04.2022 № 1 за квітень 2022 включено вартість робіт та витрат, що відсутні в Локальних кошторисах кошторисної документації, а також не передбачені технічним завдання тендерної пропозиції закупівлі об'єкту будівництва "Капітальний ремонт педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області".
Пунктом 1 статті 877 Цивільного кодексу України передбачено, що підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проєктної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.
Крім цього, абзацом другим пункту 1 статті 877 Цивільного кодексу України визначено, що Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проєктній документації та в кошторисі (проєктно - кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
Відповідно до пункту 1 статті 318 Господарського кодексу України за договором підряду на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов'язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовникові у встановлений строк визначений договором об'єкт відповідно до проєктно - кошторисної документації або виконати зумовлені договором будівельні та інші роботи, а замовник зобов'язується передати підряднику затверджену проєктно - кошторисну документацію, надати йому будівельний майданчик, прийняти закінчені будівництвом об'єкти і оплатити їх.
Частиною 1 статті 323 Господарського кодексу України визначено, що Договори підряду (субпідряду) на капітальне будівництво укладаються і виконуються на загальних умовах укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Кабінетом Міністрів України, відповідно до закону.
Відповідно до п. 15 Загальних умов, у договорі підряду сторони зобов'язані визначити найменування об'єкта будівництва та його місцезнаходження, основні параметри (потужність, площа, об'єм тощо), склад та обсяги робіт, які передбачені проектною документацією та підлягають виконанню підрядником, інші показники, що характеризують предмет договору.
Виходячи з умов п. 16 Загальних умов, предмет договору уточнюється при внесенні змін до проєктної документації.
Відповідно до п. 31 Загальних умов підрядник зобов'язаний виконати з використанням власних ресурсів, якщо інше не встановлено умовами договору підряду, та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації.
Також, п. 76 Загальних умов передбачено, що роботи та матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно- правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та договору підряду.
Пунктом 52 Загальних умов визначено, що Підрядник може звертатися до замовника з пропозиціями щодо внесення змін до проектної документації. Порядок звернення та врахування таких пропозицій визначається договором підряду.
Слід зазначити, пунктом 4.2 договору № 235 передбачено, що Підрядник у відповідності до проектно-кошторисної документації, ДСТУ, ДБН та СНіП здійснює виконання робіт, визначених цим договором у строки узгоджені Замовником.
Відповідно до п. 4.4. вказаного договору, Підрядник при коригування проектно- кошторисної документації і виявленні додаткових обсягів робіт за погодженням із Замовником надає скориговану проектно-кошторисну документацію та складає додаткові угоди.
Відповідно до пункту 6.2.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" (далі - ДСТУ "Правила визначення вартості будівництва"), ціна пропозиції учасника конкурсних торгів (підрядника) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсів, необхідних для здійснення проєктних рішень по об'єкту будівництва, та поточних цін на них.
Відповідно до п. 6.2.2 ДСТУ "Правила визначення вартості будівництва", для розрахунку ціни пропозиції учасника конкурсних торгів замовник надає підряднику відомість обсягів робіт, що закуповуються замовником, відомість до неї з відповідними кошторисними цінами або без цін або затверджену проектну документацію.
Пунктом 6.3.1 ДСТУ "Правила визначення вартості будівництва" передбачено, що договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником і використовується при проведенні взаєморозрахунків.
Пунктом 6.4.4.1 ДСТУ "Правила визначення вартості будівництва" визначено, що за динамічної договірної ціни прямі витрати при визначенні вартості виконаних робіт розраховуються на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, прийнятих в договірній ціні.
В ході ревізії встановлено визначення підрядником ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС" витрат всупереч законодавству, а саме: виконання робіт з "Капітального ремонту педіатричного відділення КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" в м. Пирятин Полтавської області (Коригування І черга) за адресою: вул. Аврущенка, 2 м. Пирятин Полтавської області", які не відповідають (не передбачені) проєктним рішенням, що є порушенням вимог статті 318 Господарського кодексу України, статті 877 Цивільного кодексу України, п.п. 15, 16, 31 та 76 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, пунктів 6.2.1, 6.2.2 та 6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1- 1:2013, що оплачені КП "Пирятинська лікарня". Вказане призвело до втрат бюджетних коштів на загальну суму 25 825,48 грн.
Стосовно правомірності пункту 4 вимоги про усунення порушень від 03.07.2024 № 201604-14/1961-2024, якою позивача зобов'язано забезпечити відшкодування матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 95 028,15 грн., завданих підрядною організацією МПБРП "СУЛА", відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, суд зазначає наступне.
В ході ревізії встановлено, що між КП "Пирятинська лікарня" (далі - Замовник) та МПБРП "СУЛА" (далі - Виконавець) укладено договір надання послуг від 07.09.2023 № 174 "Поточний ремонт східців з облаштуванням пандусів до стаціонарних відділень КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області" (далі - договір № 174) (закупівля за ідентифікатором UA-2023-08-18-008926-a).
Відповідно до п. 4.1. договору № 174, ціна цього Договору визначається згідно з пропозицією переможця процедури закупівлі, Договірною ціною, що є невід'ємною частиною цього Договору і складає 497 980,50 грн. з ПДВ, в т.ч. ПДВ 82 996, 75 грн. Вид договірної ціни тверда.
Пунктом 4.2. Договору передбачено, що Замовник здійснює оплату на підставі актів прийняття виконаних робіт/наданих послуг (ф. КБ-2в) та довідок про вартість виконаних робіт/наданих послуг (ф. КБ-3).
До ревізії надано акти приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в від 25.09.2023 № 1 за вересень 2023 на суму 266 078,90 грн. та від 14.11.2023 № 2 за листопад 2023 на суму 231 901,57 грн., складені МПБРП "СУЛА" на виконання умов вказаного договору.
Загальна сума наданих послуг з поточного ремонту, відповідно до наданих актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, складає 497 980,50 грн.
В ході ревізії, комісією, призначеною відповідно до наказу КП "Пирятинська лікарня" від 03.06.2024 № 86, в складі представників замовника: інженера Філь Г.М., завідувача господарством Юнак О.В., економіста Скуйбеда Ю.О. в присутності представника підрядника директора МПБРП "СУЛА" Дерев'янко О.М., представників Держаудитслужби - головного державного аудитора Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Пономаренка І. та головного державного фінансового інспектора Управління Клименко А. проведено контрольний обмір/обстеження фактично наданих послуг МПБРП "СУЛА" з "Поточного ремонту східців з облаштуванням пандусів до стаціонарних відділень КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області» у відповідності до умов договору від 07.09.2023 № 174, а також актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в.
За результатами проведеного контрольного обміру/обстеження, шляхом співставлення обсягів робіт та витрат зазначених в актах приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в з фактичним обсягом виконаних робіт та витрат, комісійно встановлено, що деякі види та обсяги робіт, включені до вказаних актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, фактично не виконані.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Пунктом 6.2 Кошторисних норм України "Настанова з визначення вартості будівництва", затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (далі - "Настанова з визначення вартості будівництва" № 281) передбачено, що за твердої договірної ціни взаєморозрахунки проводяться на підставі виконаних обсягів робіт та їх вартості визначеній в договірній ціні (в т.ч. розрахованої за укрупненими показниками вартості).
Відповідно до п. 6.16 "Настанови з визначення вартості будівництва" № 281, незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у кошторисах виконаних робіт (які були оформлені та оплачені у попередні періоди) безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно з законодавством України.
Управлінням в ході контрольного заходу встановлено порушення вимог ст. 193 Господарського кодексу України та п. 6.2 "Настанови з визначення вартості будівництва" № 281, щодо включення до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, окремих видів, обсягів робіт та витрат, що фактично не виконані, призвело до завищення вартості виконаних робіт МПБРП "СУЛА" на суму 95 028,15 грн., яка лікарнею оплачена в повному обсязі.
Частиною 2 статті 224 Господарського кодексу України визначено, що "під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною".
На підставі вищевикладеного, внаслідок порушень МПБРП "СУЛА" п. 6.2 "Настанови з визначення вартості будівництва", КП "Пирятинська лікарня" завдано матеріальної шкоди - збитків на суму 95 028,15 грн.
Стосовно правомірності пункту 4 вимоги про усунення порушень від 03.07.2024 №201604-14/1961-2024, якою позивача зобов'язано забезпечити відшкодування матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 54 127,24 грн., завданих підрядною організацією МПБРП "СУЛА", відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, суд зазначає наступне.
Між КП "Пирятинська лікарня" (далі - Замовник) та МПБРП "СУЛА" (далі - Виконавець) укладений договір надання послуг від 07.09.2023 № 174 "Поточний ремонт східців з облаштуванням пандусів до стаціонарних відділень КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області".
Пунктом 1.2 вказаного договору передбачено, що Виконавець повинен надати передбачені договором послуги, якість яких відповідає умовам Кошторисних норм України "Настанова з визначення вартості будівництва", затверджених наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281, а також державних стандартів, будівельних норм і правил, інших нормативних документів і Договору.
Відповідно до п. 3.1. Договору, Виконавець зобов'язаний надати послуги, визначені цим Договором та додатками до нього, з дати підписання Договору до 31.10.2023 року.
Також, пунктом 4.1. договору № 174 передбачено, що ціна цього Договору визначається згідно з пропозицією переможця процедури закупівлі, Договірною ціною, що є невід'ємною частиною цього Договору і складає 497 980,50 грн. з ПДВ, в т.ч. ПДВ 82 996, 75 грн. Вид договірної ціни тверда.
Пунктом 4.2. Договору передбачено, що Замовник здійснює оплату на підставі актів прийняття виконаних робіт/наданих послуг (ф. КБ-2в) та довідок про вартість виконаних робіт/наданих послуг (ф. КБ-3).
До ревізії надано акти приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в від 25.09.2023 № 1 за вересень 2023 на суму 266 078,90 грн. та від 14.11.2023 № 2 за листопад 2023 на суму 231 901,57 грн., складені МПБРП "СУЛА" на виконання умов вказаного договору.
Загальна сума наданих послуг з поточного ремонту, відповідно до наданих актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, складає 497 980,50 грн.
В ході ревізії, під час дослідження питання щодо обґрунтованості застосування підвищувальних коефіцієнтів до норм витрат труда робітників-будівельників, робітників зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів для врахування впливу умов виконання робіт, встановлено, що під час визначення вартості робіт по об'єкту "Поточний ремонт східців з облаштуванням пандусів до стаціонарних відділень КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області", підрядником МПБРП "СУЛА" застосовано підвищувальний коефіцієнт для урахування впливу умов виконання будівельних робіт - 1,2.
Пунктом 2.2 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування", затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України 15 червня 2021 року № 156 (далі - Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно - будівельні роботи. Вказівки щодо застосування") передбачено, що усі показники ресурсів, наведені в нормах РЕКНр, приймаються без змін, за винятком випадків, коли застосовуються коефіцієнти, що враховують специфічні особливості виконання робіт, передбачених проектною документацією і зазначені в технічних частинах відповідних Збірників.
Відповідно до п. 2.5 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування" якщо проектом організації ремонту передбачено виконання робіт в будинках, будівлях і спорудах, які експлуатуються; поблизу об'єктів, що перебувають під високою напругою; з обмеженими умовами для складування матеріалів або в інших ускладнених умовах, до норм витрат труда робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин та механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів застосовуються коефіцієнти, наведені в додатку Б.
В таблиці Б1 вказаного додатку Б (обов'язковий) "Коефіцієнти до норм витрат труда зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, робітників, зайнятих на керуванні та обслугованні машин та механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів для врахування впливу умов виконання робіт" коефіцієнт 1,2 визначено пунктом 1 з формулюванням "Виконання ремонтно-будівельних робіт в приміщеннях будинків, будівель, що експлуатуються, звільнених від меблів, устаткування та інших предметів", а також пунктом 2 "Виконання ремонтно-будівельних робіт на покрівлях і фасадах будинків, будівель і споруд, що експлуатуються".
Вказані визначення умов виконання робіт для застосування підвищувального коефіцієнту 1,2 не стосуються надання послуг з поточного ремонту східців та влаштування пандусів лікувальних закладів.
Відповідно до Примітки 3 до таблиці Б1 застосування коефіцієнтів при складанні кошторисної документації повинно бути обґрунтовано.
Подібний порядок застосування підвищувального коефіцієнту 1,2 при використанні РЕКНб передбачено п. 2.6. Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи".
При цьому, враховуючи, що надання послуг з поточного ремонту не є будівельними роботами в розумінні Мінрегіонбуду, проєкт організації будівництва для виконання вказаних послуг не розробляється, а обґрунтування застосування коефіцієнтів наведених в додатку Б Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування" чи додатку Г Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи" відсутнє.
Представником позивача не надано суду доказів щодо наявності підстав визначення вартості робіт із застосуванням підвищувального коефіцієнту у розмірі 1,2.
Враховуючи вищевикладене, в ході ревізії виконано перерахунок вартості наданих послуг МПБРП "СУЛА" з "Поточного ремонту східців з облаштуванням пандусів до стаціонарних відділень КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області" на виконання договору від 07.09.2023 № 174, внаслідок необґрунтованого використання підвищувального коефіцієнту до умов виконання робіт 1,2 передбаченого пунктом 2.5 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування" або п. 2.6. Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи".
Вказане вище порушення призвело до завищення вартості наданих послуг з поточного ремонту МПБРП "СУЛА" на суму 36 119,68 грн., яка лікарнею оплачена в повному обсязі.
На підставі викладеного, відповідно до ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, внаслідок порушень МПБРП "СУЛА" вимог п. 2.5 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування" та п. 2.6. Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи", КП "Пирятинська лікарня" завдано матеріальної шкоди - збитків на суму 36 119,68 грн.
Також, в ході ревізії, під час дослідження питання щодо обґрунтованості застосування підвищувальних коефіцієнтів до норм витрат труда робітників- будівельників, робітників зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів для врахування впливу умов виконання робіт, встановлено, що під час визначення вартості робіт по об'єкту "Поточний ремонт цегляної огорожі КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області", підрядником МПБРП "СУЛА", на виконання умов договору від 08.06.2023 № 119 укладеного між КП "Пирятинська лікарня" та МПБРП "СУЛА" (далі - договір № 119) (закупівля за ідентифікатором UA-2023-10-10-009250-a), застосовано підвищувальний коефіцієнт для урахування впливу умов виконання будівельних робіт 1,1.
Пунктом 2.2 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування", передбачено, що усі показники ресурсів, наведені в нормах РЕКНр, приймаються без змін, за винятком випадків, коли застосовуються коефіцієнти, що враховують специфічні особливості виконання робіт, передбачених проектною документацією і зазначені в технічних частинах відповідних Збірників.
Відповідно до п. 2.5 вказаного нормативу, якщо проектом організації ремонту передбачено виконання робіт в будинках, будівлях і спорудах, які експлуатуються; поблизу об'єктів, що перебувають під високою напругою; з обмеженими умовами для складування матеріалів або в інших ускладнених умовах, до норм витрат труда робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин та механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів застосовуються коефіцієнти, наведені в додатку Б.
В таблиці Б1 вказаного додатку Б (обов'язковий) "Коефіцієнти до норм витрат труда зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, робітників, зайнятих на керуванні та обслугованні машин та механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів, часу експлуатації будівельних машин і механізмів для врахування впливу умов виконання робіт» коефіцієнт 1,1 визначено пунктом 7 з формулюванням "Виконання ремонтно-будівельних робіт у закритих спорудах та приміщеннях (колекторах, резервуарах, бункерах, камерах тощо), верхня позначка яких знаходиться нижче від поверхні землі", а також пунктом 8 "Виконання ремонтно-будівельних робіт в обмежених умовах забудованої частини населених пунктів".
Так, вказані визначення умов виконання робіт для застосування підвищувального коефіцієнту 1,1 не стосуються надання послуг з поточного ремонту цегляної огорожі КП "Пирятинська лікарня".
Враховуючи викладене, в ході ревізії виконано перерахунок вартості наданих послуг МПБРП "СУЛА" з "Поточного ремонту цегляної огорожі КП "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" за адресою вул. Медична, 2 м. Пирятин Лубенського району Полтавської області" на виконання умов договору від 08.06.2023 № 119, внаслідок необґрунтованого використання підвищувального коефіцієнту до умов виконання робіт 1,1, передбаченого пунктом 2.5 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування" або п. 2.6. Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи".
Вказане вище порушення призвело до завищення вартості наданих послуг з поточного ремонту МПБРП "СУЛА" на суму 18 007,56 грн., яка лікарнею оплачена в повному обсязі.
На підставі викладеного, відповідно до ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, внаслідок порушень МПБРП "СУЛА" вимог п. 2.5 Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Вказівки щодо застосування" та п. 2.6. Кошторисних норм України "Ресурсні елементні кошторисні норми на будівельні роботи. Вказівки щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на будівельні роботи", КП "Пирятинська лікарня" завдано матеріальної шкоди - збитків на суму 18 007,56 грн.
Таким чином, необґрунтоване застосування в актах ф. КБ-2в, підвищувального коефіцієнту 1,2 до договору від 07.09.2023 № 174 завдало матеріальної шкоди - збитків на суму 36 119,68 гривень та необґрунтоване застосування в актах ф. КБ-2в, підвищувального коефіцієнту 1,1 до договору від 08.06.2023 № 119 завдало матеріальної шкоди - збитків на суму 18 007,56 гривень, разом становить 54 127,24 грн.
Стосовно правомірності пункту 5 вимоги про усунення порушень від 03.07.2024 №201604-14/1961-2024, якою позивача зобов'язано забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (втрат) при проведені видатків на закупівлю електричної енергії проведені завищені видатки на закупівлю електричної енергії у ТОВ "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ" в період з березня 2021 року по квітень 2022 року на 327 575,42 грн. (договір від 01.02.2021 №22210097), ТОВ "ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД" в період з вересня 2022 року по січень 2023 року на 72 341,80 грн. (договір від 08.02.2022 №17) та ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ" в період з липня - грудня 2023 року на 150 198,82 грн. (договір від 01.01.2023 №2202/46), відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922) договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Частиною 2 статті 180 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Відповідно до частини 3 статті 180 ГК України при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
В ході ревізії встановлено, що КП "Пирятинська лікарня" проведено ряд закупівель електричної енергії, за результатами аналізу яких встановлено факти завищення видатків по вказаним закупівлям, внаслідок внесення змін до договорів в частині збільшення ціни на одиницю товару на підставі укладених додаткових угод при відсутності належного підтвердження коливання ціни товару на ринку, а також із перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в договорах.
В ході ревізії встановлено, що за результатами проведення закупівлі UA-2021-01- 13-000944-a, між КП "Пирятинська лікарня" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ" (далі - ТОВ "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ", Постачальник) (далі - Сторони) укладено договір про постачання електричної енергії Споживачу від 01.02.2021 № 22210097 (далі - Договір № 22210097) на суму 1 227 171,00 грн. з ПДВ.
Умовами Договору (п 2.1 Договору) передбачено очікуваний обсяг постачання електричної енергії в кількості 371 870 кВт*год.
Розрахунково встановлено ціну за 1 кВт-год електричної енергії на момент укладання Договору, яка становить 3,3 грн, у тому числі ПДВ (1 227 171,00 грн/371 870 кВт*год = 3,3 грн).
Договором передбачено випадки зміни істотних умов договору, зокрема у разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, зокрема пунктом 15.1.1 встановлено нижчевикладене: "У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю електричної енергії в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну електричної енергії. Документ, що підтверджує збільшення ціни електричної енергії, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю електричної енергії на день укладення Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю електричної енергії в межах 10 днів щодо дати укладення Договору) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю електричної енергії на момент письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої Торгово-промисловою палатою України, або регіональною Торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики, або іншим органом, установою, організацією, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни електричної енергії на ринку. У випадку прийняття рішення Споживачем щодо внесення змін до договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю електричної енергії приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладання Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, якщо такі обставини мали місце). В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю електричної енергії здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Частина 1 ст. 651 ЦК України та ч. 1 ст. 188 ГК України містить правила про те, що зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з імперативною нормою, встановленою у п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922 істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Згідно з правовою позицією об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (п.110 постанови від 18 червня 2021 року у справі № 927/491/19) зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: - відбувається за згодою сторін; - порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); - підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); - ціна за одиницю товару збільшується до 10 відсотків пропорційно; - загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (постанова об'єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, постанова Верховного Суду від 27.07.2021 у справі № 922/2030/20).
У постанові від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22 Великою Палатою Верховного Суду викладено правовий висновок відповідно до якого: "У будь - якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору" (пункт 90).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21 листопада 2025 року у справі №920/19/24 зазначила, що внесені Законом № 1530-IX зміни до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (на неврахуванні яких наголошує скаржник та про що зазначає колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в ухвалі від 29 січня 2025 року), якими у першому реченні слова "підписання договору про закупівлю" замінено словами "підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару", друге речення після слів "дизельного пального" доповнено словом "природного", не можуть бути підставою для іншого висновку про застосування цієї норми щодо максимально можливого збільшення розміру ціни за одиницю товару погодженого сторонами договору про закупівлю, порівняно з тим, який викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2025 року у справі №922/2321/22.
Ревізією встановлено, що Сторонами укладено ряд додаткових угод до Договору № 22210097 на збільшення ціни за одиницю товару, а саме: - додаткова угода № 3 від 01.04.2021 до Договору № 22210097; - додаткова угода № 4 від 05.05.2021 до Договору № 22210097; - додаткова угода № 6 від 30.09.2021 до Договору № 22210097; - додаткова угода № 7 від 29.10.2021 до Договору № 22210097; - додаткова угода № 9 від 30.11.2021 до Договору № 22210097; - додаткова угода № 10 від 01.12.2021 до Договору № 22210097.
Матеріалами справи підтверджується, що КП "Пирятинська лікарня", в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", ч.1 ст.525, ч.1 ст.526, ч.1 ст.629, ч.2 ст.632, ч.1 ст.691 ЦК України від 16.01.2003 № 435-IV (зі змінами) та умов договору від 01.02.2021 № 22210097 (п.15.1.1) внесено зміни до істотних умов Договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткових угод від 01.04.2021 № 3; від 05.05.2021 № 4; від 29.10.2021 № 7; від 30.11.2021 № 9; від 01.12.2021 № 10, без обґрунтування та без документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, та від 30.09.2021№ 6; від 29.10.2021 № 7; від 30.11.2021 № 9; від 01.12.2021 № 10 із перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, через що КП "Пирятинська лікарня" завдано збитків у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ" упродовж березня 2021 року - квітня 2022 року, на загальну суму 327 575,42 грн. з урахуванням ПДВ.
Також, в ході ревізії встановлено, що за результатами проведення процедури закупівлі UA- 2022-01-10-003118-c, між КП "Пирятинська лікарня" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД (далі - ТОВ "ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД", Постачальник) (далі - Сторони) укладено договір про постачання електричної енергії Споживачу від 08.02.2022 № 17 (далі - Договір № 17) на суму 1 439 790,00 грн з ПДВ.
Умовами Договору (п 2.2 Договору) передбачено очікуваний обсяг постачання електричної енергії в кількості 293 835 кВт*год.
Розрахунково встановлено ціну за 1 кВт-год електричної енергії на момент укладання Договору, яка становить 4,899994 грн. з ПДВ. (1 439 790,00 грн/293 835 кВт*год = 4,899994 грн).
Пунктом 5.3 Договору № 17 Сторони погодили, що зміна ціни за одиницю (електричної енергії) може відбуватися відповідно до умов ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" за умови, що зазначені зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 5.3.1 зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача; 5.3.2 збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. У разі коливання ціни Товару (електричної енергії) на ринку Постачальник письмово звертається до Споживача щодо зміни ціни за одиницю Товару (електричної енергії). Наявність факту коливання ціни Товару (електричної енергії) на ринку підтверджується довідками відповідних органів, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни Товару (електричної енергії) на ринку, щодо розміру цін на товар (електричну енергію) на момент укладання Договору та на момент звернення до вказаних органів, установ, організацій. У разі виникнення необхідності у подальшій зміні ціни товару (електричної енергії) (відносно попередньої зміни ціни) наявність факту коливання ціни Товару (електричної енергії) на ринку підтверджується довідкою щодо розміру цін Товару (електричної енергії) тільки на дату звернення до вказаних органів, установ, організацій.
Крім того, пунктом 13.8 Договору № 17 встановлено, що Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", в т.ч: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Ревізією встановлено, що КП "Пирятинська лікарня", в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст.41 Закону № 922, ч.1 ст. 525, ч. 1 ст. 526, ч.1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 691 ЦК України та умов договору від 08.02.2022 № 17 (п. 5.3.2; п. 13.8) внесено зміни до істотних умов цього Договору № 17 в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткових угод від 26.09.2022 № 4 та від 25.10.2022 № 5 без документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через, що Підприємству завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД" упродовж вересня 2022 року - січня 2023 року, на загальну суму 72 341,80 грн., з урахуванням ПДВ.
Крім того, в ході ревізії встановлено, що за результатами проведення закупівлі UA-2023-03- 02-004009-a, між КП "Пирятинська лікарня" та ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ", Постачальник) (далі - Сторони) укладено договір про постачання електричної енергії Споживачу від 01.03.2023 № 2202/46 (далі - Договір № 2202/46) на суму 2 087 985,58 грн.
Умовами Договору № 2202/46 (п 2.2 Договору) передбачено очікуваний обсяг постачання електричної енергії в кількості 326 292 кВт*год.
Розрахунково встановлено ціну за 1 кВт-год електричної енергії на момент укладання Договору № 2202/46, яка становить 6,399132 грн. з ПДВ. (2 087 985,58 грн/326 292 кВт*год = 6,399132 грн).
Відповідно до преамбули Договору № 2202/46, умови Договору розроблені, зокрема, відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ, Закону № 922 та "Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості).
Пунктом 4.6 Договору № 2202/46 встановлено, що ціна за одиницю електричної енергії може бути змінена Сторонами на підставі п.19 Особливостей на підставі звернення Сторони, яка пропонує таку зміну, в порядку, визначеному пунктами 4.6.1 та 4.6.2 Договору.
Сторона, яка отримала звернення про зміну ціни за одиницю Товару, повинна розглянути його та, у разі згоди із такою пропозицією, надає іншій Стороні підписану та належним чином оформлену відповідну додаткову угоду.
Пунктом 4.6.1. Договору № 2202/46 встановлено, що у відповідності до п.п.2 п. 19 Особливостей, Сторони домовились, що зміна ціни за одиницю Товару та встановлення ціни поставки Товару здійснюється виходячи з коливання ціни на ринку Товару, а саме, зміни середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу на перед (РДН). Ціна за одиницю Товару може змінюватися за наявності документального підтвердження такого коливання, та за умови що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі на момент його укладання, з одночасним здійсненням зменшення кількості Товару, визначеної в Договорі, що слідує з аналізу абзацу другого пункту 4.6.1. Договору № 2202/46.
Також, зі змісту приписів абзацу третього пункту 4.6.1. Договору № 2202/46 встановлено, що сторонами визначено, шо внесення таких змін можливе у разі письмового звернення Постачальника до Споживача (може надаватися в електронному вигляді на електронну пошту Споживача, зазначену в Договорі) разом із документальним підтвердженням коливання ціни такого товару на ринку відповідно п.п.2 п.19 Особливостей. Способом такого документального підтвердження згідно умов Договору є: копія довідки або експертного висновку, видана Торгово-промисловою палатою України чи її територіальним відділенням та завірена Постачальником, або копія іншого документу, наданого іншим органом, установою чи організацією, якій надані відповідні повноваження згідно чинного законодавства України. Коливання ціни на ринку має бути підтверджено посиланням на дані ДП "Оператор ринку", зокрема оприлюднені на офіційному веб-порталі за посиланням https://www.oree.com.ua/.
Пунктом 4.6.2. Договору № 2202/46 встановлено, що відповідно до пп.7 п.19 Особливостей, Сторони домовились, що зміна умов Договору допускається у випадку зміни регульованих цін, нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, а саме, у випадку зміни регульованих цін на послуги з передачі електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП, що включені у вартість Товару згідно п.1.4 Комерційної пропозиції Постачальника, та зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в Договорі.
Крім того, пунктом 12.3 Договору № 2202/46 встановлено, що Істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання, крім випадків передбачених п.19 Особливостей, а саме зокрема, погодження зміни ціни за одиницю Товару в Договорі у разі коливання ціни такого Товару на ринку, що відбулося з моменту укладення Договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю Товару. Зміна ціни за одиницю Товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в Договорі на момент його укладення; погодження зміни в Договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості).
Відповідно пп.2 п.19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі крім випадків, зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Ревізією встановлено, що Сторонами укладено ряд додаткових угод до Договору № 2202/46 на збільшення ціни за одиницю товару, а саме: - додаткову угоду від 28.04.2023 № 2 до Договору № 2202/46; - додаткову угоду від 30.06.2023 № 3 до Договору № 2202/46; - додаткову угоду від 07.07.2023 № 5 до Договору № 2202/46; - додаткову угоду від 08.08.2023 № 6 до Договору № 2202/46.
Ревізією встановлено, що КП "Пирятинська лікарня", в порушення вимог пп.2 п.19 "Особливостей здійснення закупівель" ч.1 ст.525, ч.1 ст.526, ч.1 ст.629, ч.2 ст.632, ч.1 ст.691 ЦК України, від 16.01.2003 № 435-IV та умов договору від 01.03.2023 №2202/46 (п.4.1.6; п.12.3) внесено зміни до істотних умов договору від 01.03.2023 №2202/46 в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткової угоди № 6 без обґрунтування та без документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через що Підприємству завдано збитки у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ" упродовж липня - грудня 2023 року, на загальну суму 150 198,82 грн. з урахуванням ПДВ.
Представником позивача не надано суду доказів, які б підтверджували дотримання сторонами договору порядку зміни істотних умов договору щодо збільшення ціни за товар.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з висновками акту ревізії про порушення позивачем положень вимог Закону України "Про публічні закупівлі", Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Управлінням Північно - східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області складено вимогу "Про усунення виявлених порушень" №201604-14/1961-2024 від 03.07.2024 року, якою вимагає від Комунального підприємства "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради", зокрема: 2) забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (втрат), завданих підрядною організацією ТОВ "ФАСПО ГРУП" внаслідок здійснення виконання робіт з капітального ремонту приміщень, які не відповідають (не передбачені) проєктним рішенням на суму 618 949,69 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV; 3) забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (втрат), завданих підрядною організацією ТОВ "УКРБУДКОМСЕРВІС" внаслідок здійснення виконання робіт з капітального ремонту приміщень, які не відповідають (не передбачені) проєктним рішення на суму 25 825,48 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV; 4) забезпечити проведення претензійно-позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (збитків), завданих підрядною організацією МПБРП "СУЛА" внаслідок включення до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, окремих видів, обсягів робіт та витрат, що фактично не виконані, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 95 028,15 грн. та необґрунтованого використання підвищувального коефіцієнту до умов виконання робіт, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 54 127,24 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610- 625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV; 5) забезпечити проведення претензійно - позовної роботи з метою відшкодування матеріальної шкоди (втрат) підприємству при проведенні видатків на закупівлю електричної енергії проведені завищені видатки на закупівлю електричної енергії у ТОВ "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ" в період з березня 2021 року по квітень 2022 року на 327 575, 42 грн. (договір від 01.02.2021 № 22210097), ТОВ "ЄВРОЕНЕРГОТРЕЙД" в період з вересня 2022 року по січень 2023 року на 72 341,80 грн. (договір від 08.02.2022 року № 17) та ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ" в період з липня - грудня 2023 року на 150 198,82 грн. (договір від 01.01.2023 № 2202/46), внаслідок внесення змін до договорів в частині збільшення ціни на одиницю товару на підставі укладених додаткових угод при відсутності належного підтвердження коливання ціни на ринку, а також з перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в договорах, внаслідок внесення змін до договорів в частині збільшення ціни на одиницю товару на підставі укладених додаткових угод при відсутності належного підтвердження коливання ціни на ринку, а також із перевищенням максимального ліміту щодо зміни ціни, визначеної в договорах, відповідно норм статей 216 - 229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та статей 22, 610 -625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV.
Спірна вимога є індивідуально-правовим актом, яка спрямована на корегування роботи підконтрольної установи та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і в силу закону є обов'язковою до виконання підконтрольною установою, якій вона адресована.
За таких обставин, суд зазначає, що спірна вимога є достатньо конкретизованою та містить спосіб (шлях) усунення виявленого порушення, запропонований позивачу.
З огляду на встановлені у справі обставини, оцінивши доводи сторін, суд дійшов висновку про те, що спірна вимога в оскарженій частині винесена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому заявлений позов суд визнає безпідставним та відмовляє у його задоволенні в повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити в задоволенні позову Комунального підприємства "Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради" (вул. Медична, 2, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000; код ЄДРПОУ 01999460) до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (вул. Шевченка, 1, м. Полтава, 36011; код ЄДРПОУ 40478572) про визнання протиправною та скасування вимоги повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22 грудня 2025 року.
Головуючий суддя А.Б. Головко