19 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14049/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправною та скасувати постанову Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою ВЛК від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0, про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , придатним до військової служби на особливий період;
визнати протиправні дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військовий облік як такого, який визнаний придатним до військової служби на підставі постанови Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою ВЛК від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військового обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформленої довідкою від 24.05.2022 №6/5647 та внести актуальні персональні дані стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Під час розгляду справи суд
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_5 ), Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також відповідач-2) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 забезпечено позов шляхом заборонити ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії щодо призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до моменту набрання законної сили рішенням суду у даній справі №440/14049/25 /а.с. 22-25/.
Ухвалою від 20.10.2025 провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін /а.с. 26-27/.
Ухвалою від 03.12.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про накладення штрафу у справі №440/14049/25 /а.с. 55-56/.
Ухвалою від 11.12.2025 відмовлено у прийнятті та повернуто без розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог /а.с. 62-63/.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог представник позивача зазначав, що згідно запису та відмітки у військово-обліковому документі 23.05.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 було виключено ОСОБА_1 з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII. З цього часу позивач вважав, що виходячи із запису у військово-обліковому документі у 2022 році, його було виключено з військового обліку за станом здоров'я. Також про вказане виключення свідчили витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та витяг з "Резерв +".
Представник позивача стверджував, що 23.08.2025 ОСОБА_1 у примусовому порядку доставили до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після численних усних заяв з наданням медичних документів, які підтверджують його стан здоров'я та оригіналу довідки ВЛК від 24.05.2022 №6/5647 про те, що він 23.05.2022 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, його все ж всупереч закону поставили на військовий облік, вилучили усі медичні та не медичні документи та зобов'язали повторно пройти військово-лікарську комісію. Також позивачу було повідомлено, що документи, ним надані, не приймають до уваги і по новому законодавству позивач є обмежено придатним, одночасно виписали повістку на відправку на 01.11.2025. Жодних інших документів позивачу надано не було.
Представник позивача наполягав, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в порушення закону, без будь-яких причин та підстав вчинив протиправні дії щодо взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військовий облік та внесення відповідних відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".
Наполягав, що за результатами медичного огляду позивача 23.05.2022 на підставі довідки військово-лікарської комісії відповідача від 24.05.2022 №6/5647 ТЦК правомірно виключив позивача з військового обліку відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ.
Однак, відповідачем протиправно взято позивача на військовий облік та щодо нього внесено відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що підтверджується відсутністю відповідного запису в обліковій картці позивача, яка введеться відповідачем, та даними додатку "Резерв +", сформованого стосовно позивача.
Тому такі дії відповідача, на думку представника позивача, є протиправними.
Відповідачі проти позову заперечували.
24.10.025 до суду надійшов відзив на позов Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому представник відповідача-2 зазначив, що за наслідком проходження медичного огляду від 23.08.2025 позивач був визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони /а.с. 32-34/.
01.11.2025 до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якому представник відповідача-1 зазначала, що згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти). Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.
Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
Крім того, представник відповідача-1 повідомила, що з 25.08.20225 ОСОБА_1 було знято з військового обліку на підставі аб.3 п.2 ч.5 ст.37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" /а.с. 36-37/.
27.11.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких представник ОСОБА_1 просив долучити до матеріалів справи копії медичних документів, які надавалися відповідачам та які не узято до уваги, а саме: Консультативний висновок від 11.06.2024, Консультативний висновок від 11.06.2024, Консультативний висновок від 03.07.2024, Виписний епікриз з медичної карти стаціонарного хворого від 20.09.2024 №9490, Консультативний висновок від 29.05.2014, Виписка з історії хвороби від 03.06.2014 №10007, КТ - дослідження від 05.06.2014 №1458 та відеоколоноскопія від 20.09.2017 /а.с. 39-40/.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Обставини справи, встановлені судом
Довідкою військово-лікарської комісії від 24.05.2022 №6/5647 підтверджено, що ОСОБА_1 23.05.2022 проведено медичний огляд ВЛК. Діагноз та постанова ВЛК - хронічна компресійно-ішемічна вертиброгенна радикулопатія з обох сторін на тлі остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта, протрузії МХД, дегенеративним стендом с/м каналу, деф. спондильоз, спондилоартроз з больовим синдромом. На підставі статті 23а 64а графи ІІ Розладу хвороб визнаний "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" /а.с. 12/.
У витязі з системи "Оберіг" щодо ОСОБА_1 , крім іншого, наявний запис порушення ВО з 01.12.2024; неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці /а.с. 9/.
Зі змісту залученої копії витягу з додатку "Резерв+" станом на 24.02.2025 слідує, що ОСОБА_1 значився виключеним з військового обліку, підстава: непридатний /а.с. 10/.
Згідно з обліковою карткою ОСОБА_1 у графі "Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку" значиться інформація:
31.01.2012 - взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
11.11.2022 - знято з військового обліку;
15.12.2022 - взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
без дати - виключено з військового обліку;
15.12.2022 - взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
25.08.2025 - знято з військового обліку - вибув у зв'язку з мобілізацією /а.с. 38, зворотній бік/.
Довідкою Військово-лікарської комісії від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0 підтверджено проведення медичного огляду ОСОБА_1 позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 23.08.2025.
Діагноз та постанова ВЛК: хвороба Крона, з ураженням товстого кишківника, тяжкий перебіг, активність ІІ ступеня. На підставі статті 52б графи ІІ розладу хвороб придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. /а.с. 13 зворотній бік - 14/
Зі змісту залученої копії витягу з додатку "Резерв+" станом на 18.09.2025 слідує, що ОСОБА_1 знятий з військового обліку, дата проходження ВЛК 23.08.2025, підстава: військовослужбовці /а.с. 9, зворотній бік/.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 25.08.2025 №361 ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 /а.с. 60 зворотній бік/.
Позивач не погодився з постановою ВЛК та діями ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо постановки його на військовий облік, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
На момент розгляду цієї адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) мобілізація - мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України "Про оборону України", передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Поряд з цим, відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800 (далі - Положення №402, в редакції на час спірних відносин).
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно із пунктом 1.2. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Серед основних завдань військово-лікарської експертизи, згідно із пунктом 1.3 глави 1 розділу І Положення №402, є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону (пункт 2.2 глави 2 розділу І Положення №402).
Відповідно до пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК) є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
ЦВЛК має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та інших осіб; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей (підпункт 2.5.2 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402).
Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені (підпункт 2.5.11 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402).
Висновки щодо правозастосування
В обставинах цієї справи позивач, найперш, оскаржував постанову Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою ВЛК від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0, про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , придатним до військової служби на особливий період.
З даного приводу суд приймає до уваги таке.
Виходячи з наведених правових норм в їх сукупності, а також положень КАС України, при розгляді по суті спору в адміністративних справах, у яких оспорюються рішення лікарських комісій, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому така оцінка виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Верховний Суд, наприклад, у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
З огляду на визначений позивачем предмет спору у цій справі, суд перевіряє законність постанови військово-лікарської комісії виключно в межах дотримання процедури її ухвалення.
Позивач стверджував, що медичний огляд ВЛК відбувався під примусом, з істотним порушенням норм діючого законодавства, що є порушенням його прав. Крім того, не враховано існування інших документально підтверджених захворювань, що впливають на ступінь придатності до військової служби.
Надаючи правову оцінку твердженням представника позивача про неврахування діагнозів та медичної документації щодо наявності у ОСОБА_1 захворювань, суд зазначає таке.
Довідкою військово-лікарської комісії від 24.05.2022 №6/5647 встановлено, що ОСОБА_1 23.05.2022 проведено медичний огляд ВЛК. Діагноз та постанова ВЛК - хронічна компресійно-ішемічна вертиброгенна радикулопатія з обох сторін на тлі остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта, протрузії МХД, дегенеративним стендом с/м каналу, деф. спондильоз, спондилоартроз з больовим синдромом. На підставі статті 23а 64а графи ІІ Розладу хвороб - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку /а.с. 12/.
Довідкою Військово-лікарської комісії від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0 підтверджено проведення медичного огляду ОСОБА_1 позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 23.08.2025.
Діагноз та постанова ВЛК: хвороба Крона, з ураженням товстого кишківника, тяжкий перебіг, активність ІІ ступеня. На підставі статті 52б графи ІІ розладу хвороб придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. /а.с. 13 зворотній бік - 14/.
Отож, навіть не вдаючись у суть захворювань та виявлених діагнозів, суд констатує, що довідки ВЛК від 24.05.2022 №6/5647 та від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0 містять різні діагнози, довідка 2022 року стосується захворювань хребта та супутних, друга 2025 року - захворювань кишківника та супутних.
27.11.2025 від представника ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення, в яких представник позивача наполягав на неврахуванні захворювань та медичної документації; зазначив, що ОСОБА_1 , 25.08.2025 прибував у військову частину НОМЕР_1 для проходження професійного відбору та не був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . Причина незарахування: "Стан здоров'я: хвороба Крона, тяжкий перебіг (згідно наказу МО України 402 зі змінами ст. 52-а)".
Також вказаний діагноз підтверджений медичними документами, які надавалися відповідачам та які не узято до уваги, а саме: Консультативний висновок від 11.06.2024, Консультативний висновок від 11.06.2024, Консультативний висновок від 03.07.2024, Виписний епікриз з медичної карти стаціонарного хворого від 20.09.2024 №9490, Консультативний висновок від 29.05.2014, Виписка з історії хвороби від 03.06.2014 №10007, КТ - дослідження від 05.06.2014 №1458 та відеоколоноскопія від 20.09.2017 /а.с. 39-40/.
Суд зазначає, що залучені представником позивача документи, з огляду на їх зміст, стосуються хвороби Крона (кишківника) та висипань на верхніх кінцівках шкіри /а.с. 41-49/.
Відповідно й довідка Військово-лікарської комісії від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0 містить підтверджений комісією діагноз та постанову ВЛК - хвороба Крона, з ураженням товстого кишківника, тяжкий перебіг, активність ІІ ступеня.
Зі вказаного слідує висновок, що позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 при проведенні медичного огляду 23.08.2025 враховано наявні у ОСОБА_1 захворювання та медичні документи.
Суд зауважує, що наявність хвороби Крона не було вказано саме в довідці ВЛК від 24.05.2022 №6/5647, а не в довідці ВЛК від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0.
Натомість представником позивача не наведено аргументів та не надано жодного медичного документа, який би підтверджував наявність у ОСОБА_1 захворювань хребта, на підставі яких ОСОБА_1 24.05.2022 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Таким чином, представник позивача при обґрунтуванні позову посилався на те, що у 2022 році ОСОБА_1 був виключений з військового обліку за захворюваннями хребта та супутніми. А тому наполягав, що у 2025 році встановлення йому статусу придатного до військової служби є невірним.
Але при цьому представником позивача не надано жодного доказу щодо наявності медичних діагнозів позивача, які досліджувалися при виключенні його з військового обліку у 2022 року; так само не надав жодних доказів того, що будь-яка медична документація про захворювання хребта та супутні надавалася ВЛК у 2025 році при дослідженні та винесенні оскаржуваної постанови.
Тому суд відхиляє аргументи сторони позивача щодо неповного дослідження стану здоров'я та медичної документації ОСОБА_1 позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд зауважує, що залежно від тяжкості перебігу хвороби Крона, дане захворювання зазначене в таблиці Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, які визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби під статтею 52: може бути віднесене як до графи а) зі значними порушеннями функцій, наслідком чого є непридатність до військової служби так і до графи б) з помірними порушеннями функцій, наслідком чого є визнання придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Однак, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Верховний Суд у постанові від 10.02.2022 у справі №160/7153/20 зазначив, що дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.2 ст.2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, надавати оцінки діагнозу позивача, у тому числі періоду виникнення захворювань, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18, від 12.02.2021 року у справі №820/5570/16, від 26.02.2025 року у справі № 240/13173/22, інших.
Не погоджуючись із постановою ВЛК та зафіксованими у ній висновками, позивач у той же час не надав доказів на підтвердження його звернення до регіональної ВЛК зі скаргою чи заявою щодо перегляду такого, як і не надав доказів звернення зі скаргою до ЦВЛК.
Перевірка рішення штатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах справи) не приймали, а тому позивач не дотримався вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог у цій частині.
Подібне правозастосування в частині оскарження висновків штатних (позаштатних) ВЛК відповідно до Положення №402 висвітлено у постановах Верховного Суду від 26.02.2025 у справах №600/3273/22-а, №240/13173/22.
Таким чином, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо його придатності, позивач мав право звернутися до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.
З огляду на викладене, в межах заявленої позовної вимоги та висловлених представником позивача аргументів, з урахування наведеної практики Верховного Суду, суд не знаходить підстав для визнання протиправною та скасування постанови Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою ВЛК від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0.
Принагідно суд в умовах відсутності повних даних про стан здоров'я ОСОБА_1 зауважує, що останній за наявності медичних підстав та відповідних документів не позбавлений права звернутися до уповноваженої ВЛК, перебуваючи в статусі військовослужбовця та порушити питання про звільнення з військової служби за станом здоров'я.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо поставлення ОСОБА_1 на військовий облік як такого, який визнаний придатним до військової служби на підставі постанови Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою ВЛК від 23.08.2025 №2025-0823-1737-4485-0, суд зазначає таке.
Згідно з обліковою карткою ОСОБА_1 у графі "Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку" значиться інформація:
31.01.2012 - взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
11.11.2022 - знято з військового обліку;
15.12.2022 - взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ; без дати - виключено з військового обліку;
15.12.2022 - взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
25.08.2025 - знято з військового обліку - вибув у зв'язку з мобілізацією /а.с. 38, зворотній бік/.
У витязі з системи "Оберіг" щодо ОСОБА_1 , крім іншого, наявний запис порушення ВО з 01.12.2024; неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці /а.с. 9/.
Згідно облікової картки ОСОБА_1 , позивача взято на військовий облік 15.12.2022, а не 23.08.2025, як стверджує представник позивача у позові.
Однак, зі змісту залученої копії витягу з додатку "Резерв+" станом на 24.02.2025 слідує, що ОСОБА_1 значився виключеним з військового обліку, підстава: непридатний /а.с. 10/.
ІНФОРМАЦІЯ_5 не надано суду аргументованих пояснень щодо дати взяття та підстав ОСОБА_1 на військовий облік.
Водночас, дані застосунку "Резерв+" щодо статусу позивача не збігаються з даними облікової картки ОСОБА_1 та витягу з системи "Оберіг".
Вказані розбіжності відповідачем-2 не пояснені.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік. ІНФОРМАЦІЯ_5 у жоден спосіб не пояснив своєї дії про взяття його на облік, не надав доказів правомірності цих дій. В цих обставинах суд не має іншого рішення, окрім як вважати правомірність дій з повторної постановки на військовий облік не доведеною.
Констатувавши протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік, суд вказує, що зобов'язання виключити ОСОБА_1 з військового обліку не призведе до жодних правових наслідків для позивача, 25.08.2025 позивача знято з військового обліку - вибув у зв'язку з мобілізацією /а.с. 38, зворотній бік/.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 25.08.2025 №361 ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 /а.с. 60 зворотній бік/.
Тобто, процедура мобілізації ОСОБА_1 відбулася та є завершеною. Виникли правовідносини, пов'язані з проходження військової служби між ОСОБА_1 та військовою частиною, до списків особового складу якої останнього включено.
При цьому, суд враховує, що згідно матеріалів справи станом на дату подання позову позивачу та його представнику була відома обставина призову ОСОБА_1 на військову службу, однак суду ця обставина повідомлена у позові не була.
Суд не вважає за можливе виключити позивача з військового обліку, який станом на дату подання позову вже і так не перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 , а за відсутності спору про наявність підстав для звільнення позивача зі служби військовою частиною внаслідок можливо протиправної мобілізації; відсутності залученого учасника справи, військової частини, де позивач проходить службу - суд не має достатніх правових підстав для виходу за межі позовних вимог і вжиття інших, окрім заявлених, засобів судового захисту позивача.
Водночас, суд звертає увагу позивача, що ОСОБА_1 не позбавлений права звернутися до Центральної ВЛК для оскарження висновку про його придатність до військової служби, подати рапорт про звільнення зі служби за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби, додавши до нього всі необхідні документи.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини та надані матеріали до позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Як вже зазначалося, ухвалою суду від 15.10.2025 в цій справі було забезпечено позов шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії щодо призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до моменту набрання законної сили рішенням суду у даній справі №440/14049/25.
З огляду на встановлені фактичні обставини справи та відмову суду у частині позовних вимог щодо зобов'язання виключити позивача з військового обліку, вжиті заходи забезпечення позову слід скасувати з моменту набрання законної сили цим судовим рішенням.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 2664,64 грн (за подання позову у розмірі 1937,92 грн та за подання заяви про забезпечення позову 726,72 грн), отже, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1332,32 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного постановлення ОСОБА_1 на військовий облік (запис у обліковій картці ОСОБА_1 "15.12.2022 - взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 ; без дати - виключено з військового обліку"); та 23.08.2025 (стверджувана дата постановки на військовий облік).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 15.10.2025 - скасувати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 витрати зі сплати судового збору у загальній сумі 1332,32 грн (дна тисяча триста тридцять дві гривні тридцять дві копійки).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков