22 грудня 2025 року № 320/17645/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача, що виявились у відмові зарахувати під час розрахунку пенсії позивача доплату за роботу в зоні відчуження, доплату за службу в нічний час, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та додаткову доплату до грошового забезпечення, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" від 29.04.2020 № 375, що вказані у довідці Головного управління Національної поліції в Київській області від 27.01.2021 № 34;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження, доплати за службу в нічний час, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та додаткову доплату до грошового забезпечення, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" від 29.04.2020 № 375, що вказані у довідці Головного управління Національної поліції в Київській області від 27.01.2021 № 34.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Для проведення перерахунку пенсії позивачу Головним управлінням Національної поліції у Київській області складено довідку від 27.01.2021 № 34 про нараховане грошове забезпечення. Водночас, при розрахунку та призначені пенсії позивачу, Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області (надалі - Відповідач) було враховано не всі складові грошового забезпечення, які вказані в довідці Головного управління Національної поліції в Київській області про нарахування грошового забезпечення від 27.01.2021 №34. Листом відповідач повідомив позивача, що доплати за роботу в зоні відчуження, матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і доплати до грошового забезпечення на підставі Постанови КМУ від 29 квітня 2020 р. №375 не включаються до розрахунку пенсії, оскільки вони не носять постійний характер. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами опрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У зв'язку з звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №320/17645/21, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А.Б.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Діски А.Б. прийнято справу до свого провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що доплата за роботу в зоні відчуження, матеріальна допомога на оздоровлення, доплата за роботу в нічний час не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а відноситься до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей та статті 43 Закону України №2262. Крім того, в самій довідці зазначено, що доплата за роботу в зоні відчуження не має постійного характеру та не входить до складу грошового забезпечення.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Головним управлінням Національної поліції в Київській області позивачу видано довідку від 27.01.2021 №34 про нараховане грошове забезпечення та інші нарахування за період з 01.01.2019 по 31.12.2020.
На звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 13.10.2021 №1000-0203-8//104330 повідомило позивача, що зазначені у зверненні виплати не носять постійний характер та не враховувалися при призначенні пенсії. Пенсія призначена згідно норм чинного законодавства, підстави для її перегляду відсутні.
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Національній поліції, визначає Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 43 вищевказаного Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом частини першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (далі Порядок №393), передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Закон № 2262-XII, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Натомість факт сплати єдиного внеску, не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
Таким чином, суд зазначає, що необхідною умовою для включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії, певних виплат та надбавок, є наявність системного та щомісячного характеру.
Спірним у даному випадку є питання віднесення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, доплати за роботу в зоні відчуження, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, доплати за роботу у нічний час і доплати, передбаченої Постановою КМУ №375 від 29.04.2020.
Щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суд зазначає, що оскільки виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань не має щомісячного характеру, такі доплати виплачуються не більше одного разу на рік, тобто, не відносяться до щомісячних видів грошового забезпечення, отже відповідачем правомірно не враховано дані доплати при відповідних нарахуваннях.
Стосовно ж неврахування Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області при перерахунку пенсії доплати за роботу у нічний час, суд зазначає, що така доплата не входить до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку складових грошового забезпечення, оскільки, її виплата здійснюється не щомісячно, має компенсаційний характер і пов'язана, як правило, з виконанням додаткових обов'язків. Тобто, ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим, а тому, вона не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 14.05.2019 у справі № 639/2222/17.
Суд також вважає, що доплата особам, які працюють у зоні відчуження не є постійною і не має систематичного характеру, оскільки, її розмір залежить від кількості відпрацьованого часу та кількості днів перебування у зоні відчуження, а виплата цієї доплати встановлюється пропорційно відпрацьованому часу на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області правомірно не включено таку доплату до грошового забезпечення при здійсненні відповідного нарахування.
Як вбачається зі змісту довідки ГУ НП в Київській області від 27.01.2021 №34, нараховані позивачу надбавки та доплати, зокрема, доплата за роботу в зоні відчуження, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, доплата за роботу в нічний час, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не мають постійного характеру.
Щодо включення до складу грошового забезпечення з якого розраховується пенсія додаткової доплати, передбаченої Постановою КМУ №375 від 29.04.2020, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 постанови КМУ № 375 від 29.04.2020 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" встановлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Суд звертає увагу, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії включаються його додаткові види, які відповідають одночасно двом умовам: виплати є щомісячними і з них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).
При цьому, враховуються додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців.
Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Київській області, додаткова доплата виплачувалась позивачу у липні 2020 року та у грудні 2020 року, а тому дану доплату не можна визнати щомісячною та такою, що має постійний характер.
Крім того, дана доплата не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які передбачені Постановою №988 та Порядком №260 та які включаються до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.
Таким чином, суд дійшов висновку, що додаткова доплата до грошового забезпечення поліцейським Національної поліції, передбачена Постановою №375, є окремою виплатою, яка виплачується на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України, та протягом 30 днів з дня його відміни та не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та складовою грошового забезпечення відповідно до норм Постанови №988 та наказу №260.
Доводи позивача про те, що вказані доплати та виплати підлягають включенню до грошового забезпечення, під час здійснення перерахунку пенсії, оскільки них був сплачений єдиний внесок, суд вважає необґрунтованими, адже сплата єдиного внеску не є безумовною підставою для включення вищезазначеної виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, оскільки, такі виплати мають мати, також, системний та щомісячний характер.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що при відмові позивачеві у перерахунку пенсії з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, доплати за роботу в зоні відчуження, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткової доплати, передбаченої Постановою КМУ №375 від 29.04.2020 і доплати за роботу у нічний час відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Діска А.Б.