ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відкриття провадження
"22" грудня 2025 р. справа № 300/8914/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 )
про визнання протиправною відмови у задоволенні заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язання розглянути заяву із прийняттям відповідного рішення, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), 11.12.2025 звернувся в суд із цим адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі по тексту також - відповідач 2) про визнання протиправною відмови у задоволенні заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язання розглянути заяву із прийняттям відповідного рішення.
Підставою звернення до суду, на переконання позивача, є протиправна відмова відповідача, оформлена повідомленням №20251101-4559 від 04.11.2025, у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, в той час, як він є особою, чий повнорідний брат зник безвісти за особливих обставин на підставі статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Позивач через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерував до суду заяву про усунення недоліків, разом із додатковими письмовими доказами. У поданій заяві ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги, та визначив одного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У відповідності до вимог статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) судом прийнято коментований адміністративний позов.
Позовна заява після усунення недоліків, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України. Позивач є особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, подано з дотриманням правил підсудності та в строк, установлений законом. Інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України немає. Справа підсудна Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 171, 248, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмови у задоволенні заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язання розглянути заяву із прийняттям відповідного рішення.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами.
3. Встановити відповідачу з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних докази (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Зобов'язати відповідача надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
3.1. Роз'яснити, що відповідно до частини 4 статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
4. Встановити позивачу - для подання відповіді на відзив, а відповідачу - для подання заперечення, - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи відповіді на відзив, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
5. Витребувати в ІНФОРМАЦІЯ_1 , крім відзиву на позовну заяву:
5.1. оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів:
- заяви ОСОБА_1 про оформлення і видачу довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, подану у листопаді 2025 року зі всіма долученими документами;
- документи, які засвідчують розгляд і вирішення по суті заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- усі рішення, прийняті за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про оформлення і видачу довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, подану у листопаді 2025 року.
5.2. письмові пояснення, в яких зазначити:
- чи надходила заява ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у листопаді 2025 року.
- які фактичні і юридичні підстави слугували для прийняття рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, оформлене повідомленням у дії за № 202551101-4559 від 04.11.2025.
6. Витребувати в ІНФОРМАЦІЯ_1 письмові пояснення щодо аргументів позивача викладених в адміністративному позові:
6.1. "1. Заяву не розглянули по суті: ТЦК не оцінив наданих документів, не провів перевірку підстав відстрочки, не забезпечив розгляд моєї заяви комісією, уповноваженою ухвалити рішення про надання/відмову у відстрочці, та не організував належним чином процедуру розгляду, як цього вимагає постанова № 560.
2. Станом на дату позову офіційного мотивованого рішення (додаток 7 до Постанови КМУ № 560) я не отримував:
не надіслано на e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
не вручено особисто чи поштою;
ЦНАП м. Івано-Франківська за моєю письмовою вимогою, надісланою електронною поштою після спливу строку розгляду заяви, надав лише лист з викладенням змісту відмови та копію інформаційного повідомлення, яке не є мотивованим рішенням комісії встановленої форми.".
6.2. "Пункт 4 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII (в редакції Закону №4062-IX від 20.11.2024) передбачає відстрочку для осіб, чиї повнорідні брати (близькі родичі) зникли безвісти за особливих обставин під час заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ, а також під час дії воєнного стану. Ця норма не містить вимоги, щоб зниклий родич мав статус військовослужбовця; вона застосовується до близьких родичів, які зникли безвісти за особливих обставин, незалежно від їхнього попереднього правового статусу".
6.3. "Вимога щодо розгляду заяви покладена саме на комісію при ТЦК, тому створення та забезпечення належного функціонування такої комісії є обов'язком, а не правом територіального центру. Посилання ТЦК на «відсутність складу комісії» як на підставу для нерозгляду заяви по суті свідчить про невиконання покладених на нього законом організаційних обов'язків і є протиправною бездіяльністю.".
6.4. "Ненадання належним чином оформленого рішення та ненаправлення його заявнику суд визнав протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, який не може утримуватися від прийняття рішення, що належить до його виключної компетенції.".
7. Витребувані в пункті 5-6 ухвали суду письмові докази і пояснення подати відповідачу в термін до 12 січня 2026 року.
8. Направити ІНФОРМАЦІЯ_1 копії позовної заяви разом з доданими документами через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
9. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.
10. З метою отримання судом відзиву на позов, пояснення, письмових доказів про обставини, визначені в пунктах 5-6 даної ухвали суду, учасники справи вправі подавати в суд такі документи і процесуальні заяви по справі за електронною адресою Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
11. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Позивачу та відповідачу ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд". Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету відповідача в розділ "Мої справи".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Чуприна О.В.