ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"22" грудня 2025 р. справа № 300/3534/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків,
Адвокат Щадей Надія Василівна (надалі, також - представник позивача, адвокат Щадей Н.В.), яка діє в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася в суд з позовною заявою до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (надалі, також - відповідач, Управління), в якій просить стягнути з Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022 за період з 20.07.2022 по 21.03.2023 року у розмірі 94 139,50 грн, без урахування обов'язкових податків та зборів.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 21.04.2022 ОСОБА_1 уклала контракт добровольця територіальної оборони з Добровольчим формуванням Івано-Франківської територіальної громади №4 терміном на три роки, відповідно до якого взяла на себе зобов'язання виконувати завдання територіальної оборони в межах відповідної територіальної громади протягом строку дії контракту. За доводами адвоката Щадей Н.В., наказом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 20.05.2022 №730/03 ОСОБА_1 було увільнено від роботи з 23 травня 2022 року на час дії особливого періоду, але не більше ніж до закінчення терміну дії контракту до 21 квітня 2025 року із збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку. Однак, 19.07.2022 Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції винесло наказ №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 №730/03, яким пункт 1 такого наказу викладено в редакції: "увільнити ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу проходження державної служби Управління персоналу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), від роботи з 23 травня 2022 року на час дії особливого періоду, але не більше ніж до закінчення терміну дії контракту до 21 квітня 2025 року із збереженням місця роботи і посади". Представник позивача наголошує, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №300/4733/22, яке набрало законної сили 03.03.2023, визнано протиправним та скасовано наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 №730/03. Однак, за доводами адвоката Щадей Н.В., після скасування наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03, відповідачем так і не виконується первинна редакція наказу від 20.05.2022 №730/03. Таким чином, на переконання представника позивача, вищезазначене свідчить про порушення гарантій щодо виплати середнього заробітку ОСОБА_1 , передбачених статтею 119 Кодексу законів про працю України (надалі, також - КЗпП України).
З огляду на викладене, позивач, через уповноваженого представника, звернулася до суду з цією позовною заявою.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.40-41).
Пунктом 5 резолютивної частини коментованої ухвали витребувано у відповідача:
- належними чином оформлену довідку про середній заробіток ОСОБА_1 відповідно до наказу №730/03 від 20.05.2022;
- інформацію про розмір середнього заробітку за весь час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків; загальний розмір належних позивачеві при звільненні виплат; частка коштів, яка була виплачена позивачу при звільненні у порівнянні з загальним розміром належних позивачеві при звільненні виплат; частка коштів, яка не була виплачена позивачу при звільненні у порівнянні з загальним розміром належних позивачеві при звільненні виплат.
Суд зазначає, що відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.
Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву та докази, наявні в матеріалах цієї адміністративної справи, встановив такі обставини.
Відповідно до пункту 1 наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) "Про увільнення від роботи ОСОБА_1 " від 20.05.2022 №730/03, головного спеціаліста відділу проходження державної служби Управління персоналом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), ОСОБА_1 було увільнено від роботи з 23 травня 2022 року на час дії особливого періоду, але не більше ніж до закінчення терміну дії контракту до 21 квітня 2025 року із збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку (а.с.18).
Пунктом 2 коментованого наказу, Управлінню бухгалтерського обліку, та господарського забезпечення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) наказано забезпечити здійснення виплати середнього заробітку ОСОБА_1 (а.с.18).
Надалі, Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) наказом "Про внесення змін до наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) від 20.05.2022 №730/03" від 19.07.2022 №1068/03, керуючись Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" №2352-ІХ від 01.07.2022 та частиною 3 статті 119 Кодексу законів про працю України (із змінами) внесено змін до наказу від 20.05.2022 №730/03, а саме:
пункт 1 викладено в наступній редакції: "увільнити ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу проходження державної служби Управління персоналу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), від роботи з 23 травня 2022 року на час дії особливого періоду, але не більше ніж до закінчення терміну дії контракту до 21 квітня 2025 року із збереженням місця роботи і посади";
пункт 2 наказу від 20.05.2022 №730/03 виключено.
Пунктом 2 коментованого наказу, Управлінню бухгалтерського обліку, фінансового та господарського забезпечення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) наказано з 19.07.2022 припинити виплату середнього заробітку ОСОБА_1 (а.с.19).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №300/4733/22 позов ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції про скасування наказу №1068/03 від 19.07.2022 та зобов'язання до вчинення дій - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 №730/03. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.23-зворотній бік а.с.24).
ОСОБА_1 08.04.2025 звернулася до начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із зверненням, в якому просила провести із останньою повних розрахунок згідно з наказом від 20.05.2022 №730/03 за період з 19.07.2022 по 21.03.2023 за реквізитами, а також надати довідку про розмір невиплаченої середньої заробітної плати з 19.07.2022 по 21.03.2023, помісячно та довідку про розмір середньої заробітної плати за два попередні місяці до моменту винесення наказу від 20.05.2022 за №730/03 (а.с.29-зворотній бік а.с.29).
Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, листом від 08.05.2025 №Б-129/16/15.1-27/1115, повідомило позивачу про те, що Управлінням в повному обсязі виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №300/4733/22 щодо скасування наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 № 730/03. Одночасно, позивачу повідомлено, що Івано-Франківським окружним адміністративним судом у справі №300/4733/22 не приймалось рішення щодо виплати середнього заробітку позивачу з часу припинення виплат (а.с.30-зворотній бік а.с.30).
За доводами представника позивача, викладеними у позовній заяві, після скасування наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03, відповідачем так і не виконується первинна редакція наказу від 20.05.2022 №730/03.
З огляду на викладене, позивач звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною четвертою статті 43 Конституції України визначено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VІІІ (надалі, також - Закон №389-VІІІ) визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Аналогічне визначення воєнного стану міститься і у статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 №1932-XII (надалі, також - Закон №1932-XII).
Також, статтею 1 Закону №1932-XII передбачено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану" у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по теперішній час.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Порядок утворення, комплектування, функціонування, підстави та порядок розформування добровольчих формувань територіальних громад визначаються Законом України "Про основи національного спротиву" від 16.07.2021 №1702-IX (надалі, також - Закон №1702-IX) та Положенням про добровольчі формування територіальних громад, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1449 (надалі, також- Положення №1449).
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону №1702-IX доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України - громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п'яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №1702-IX добровольче формування територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.
У відповідності до частини 1 статті 4 Закону №1702-ІХ територіальна оборона ґрунтується на принципах територіальності, масовості, мінімального часу на розгортання та приведення підрозділів територіальної оборони у готовність до дій, єдиноначальності, централізації управління та децентралізації і контрольованої автономності застосування сил і засобів територіальної оборони, активності, рішучості та безперервності ведення територіальної оборони, наполегливості у досягненні мети територіальної оборони, узгодженого, спільного застосування сил і засобів, залучених до ведення територіальної оборони, безперервності взаємодії сил і засобів територіальної оборони, всебічного врахування і повного використання моральних та психологічних факторів.
Територіальна оборона складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових.
Частиною 1 статті 119 КЗпП України встановлено, що на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Таким чином, із аналізу наведеного вище слідує, що на працівників, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, поширюються гарантії щодо збереження робочого місця, посади та середнього заробітку, якщо такі працівники виконують обов'язки добровольця в робочий час.
Як встановлено судом вище по тексту судового рішення, Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) наказом "Про увільнення від роботи ОСОБА_1 " від 20.05.2022 №730/03, увільнило головного спеціаліста відділу проходження державної служби Управління персоналом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), ОСОБА_1 від роботи з 23 травня 2022 року на час дії особливого періоду, але не більше ніж до закінчення терміну дії контракту до 21 квітня 2025 року із збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку (а.с.18).
Пунктом 2 коментованого наказу, Управлінню бухгалтерського обліку, та господарського забезпечення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) наказано забезпечити здійснення виплати середнього заробітку ОСОБА_1 (а.с.18).
Надалі, Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) наказом "Про внесення змін до наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 20.05.2022 №730/03" від 19.07.2022 №1068/03, керуючись Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" №2352-ІХ від 01.07.2022 та частиною 3 статті 119 Кодексу законів про працю України (із змінами) внесено змін до наказу від 20.05.2022 №730/03, а саме:
пункт 1 викладено в наступній редакції: "увільнити ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу проходження державної служби Управління персоналу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), від роботи з 23 травня 2022 року на час дії особливого періоду, але не більше ніж до закінчення терміну дії контракту до 21 квітня 2025 року із збереженням місця роботи і посади";
пункт 2 наказу від 20.05.2022 №730/03 виключено.
Пунктом 2 коментованого наказу, Управлінню бухгалтерського обліку, фінансового та господарського забезпечення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) наказано з 19.07.2022 припинити виплату середнього заробітку ОСОБА_1 (а.с.19).
Водночас, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №300/4733/22 позов ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції про скасування наказу №1068/03 від 19.07.2022 та зобов'язання до вчинення дій - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 №730/03. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.23-зворотній бік а.с.24).
Суд наголошує, що згідно з статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд звертає увагу, що позивач у позовній заяві просить суд стягнути з Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022 за період з 20.07.2022 по 21.03.2023 року у розмірі 94 139,50 грн, без урахування обов'язкових податків та зборів.
В той же час, суд наголошує, що згідно з пунктом 2 наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) "Про внесення змін до наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 20.05.2022 №730/03" Управлінню бухгалтерського обліку, фінансового та господарського забезпечення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) наказано з 19.07.2022 припинити виплату середнього заробітку ОСОБА_1 (а.с.19), а не з 20.07.2022.
Також, суд звертає увагу, що у відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22.03.2023 №83 солдата ОСОБА_1 , призвану ІНФОРМАЦІЯ_1 16 березня 2023 року на посаду снайпера (2 категорії) ВОС 110751А,28986222161, з 22.03.2023 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 (а.с.25).
За змістом частини 3 статті 119 КЗпП України за працівниками, направленими для проходження базової військової служби, призваними на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Отже, частиною 3 статті 119 КЗпП України працівникам, направленим для проходження базової військової служби, призваним на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду гарантовано право на збереження місця роботи та посади, однак не передбачено збереження середнього заробітку.
Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 , у відповідності до приписів статті 119 КЗпП України та наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 20.05.2022 №730/03 має право на виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом з 19.07.2022 (дати припинення виплати середнього заробітку) по 21.03.2023 (день, що передує дню зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ).
Суд констатує, що відповідач не надав суду жодних доказі, які б свідчили про нарахування та виплату позивачу середнього заробітку за період з 19.07.2022 по 21.03.2023.
Також, суд критично оцінює доводи відповідача викладені у листі від 08.05.2025 №Б-129/16/15.1-27/1115, адресованому позивачу, про те, що Управлінням в повному обсязі виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №300/4733/22 щодо скасування наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 №730/03, а Івано-Франківським окружним адміністративним судом у справі №300/4733/22 не приймалось рішення щодо виплати середнього заробітку позивачу з часу припинення виплат, оскільки суд у означеному рішенні вказав, що скасування наказу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 19.07.2022 №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 №730/03 відновлює первинну редакцію наказу від 20.05.2022 №730/03, у пункті 1 якого передбачено збереження за ОСОБА_1 середнього заробітку, а пунктом 2 якого наказано Управлінню бухгалтерського обліку, фінансового та господарського забезпечення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) забезпечити здійснення заробітку ОСОБА_1 .
Таким чином, беручи до уваги викладене вище по тексту судового рішення, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати позивачу середнього заробітку за період з 19.07.2022 по 21.03.2023.
Щодо розрахунку середнього заробітку, що підлягає стягненню, суд зазначає, таке.
Середній заробіток розраховується за правилами, визначеними Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (надалі, також - Порядок №100).
Відповідно до абзацу 4 пункту 2 Порядку №100 в усіх інших випадках середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (пункт 8 зазначеного Порядку).
Враховуючи те, що позивач увільнена від роботи з 23.05.2022, на підставі наказу від 20.05.2022 №730/03, то середня заробітна плата підлягає обчисленню за останні два календарні місяці, а саме за квітень та березень 2022 року.
Так, відповідно до довідки про доходи Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (а.с.31) розмір середньоденної заробітної плати позивача (розрахована у робочих днях) складає 537,94 грн.
Як встановлено судом вище по тексту рішення, позивачу не виплачено середній заробіток за період з 19.07.2022 по 21.03.2023.
Таким чином, сума робочих днів затримки розрахунку за період з 19.07.2022 (день з якого припинено виплату середнього заробітку відповідно до наказу від 19.07.2022 №1068/03 про внесення змін до наказу від 20.05.2022 №730/03) по 21.03.2023 (день, що передує дню мобілізації ОСОБА_1 ) становить 176 днів;
Отже, суму середнього заробітку за весь час затримки розрахунку ОСОБА_1 становить - 176 робочих днів (за період: з 19.07.2022 по 21.03.2023) * 537,94 грн = 94 677,44 грн.
При цьому, суд зазначає, що позивач у позовній заяві просить суд, стягнути середній заробіток за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022, без урахування обов'язкових податків та зборів, стосовно чого суд зазначає таке.
Згідно з абзацами 1 та 2 пункту 3 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.
Суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт.
Відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України (надалі, також - ПК України) податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Таким чином, якщо юридична особа відшкодовує (виплачує) на користь фізичної особи середній заробіток, то ця особа, виступаючи щодо такої фізичної особи податковим агентом, зобов'язана (у випадках, передбачених ПК України) утримати і перерахувати податок із суми такого доходу.
Відтак, вимога позивача про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022, без урахування обов'язкових податків та зборів, не підлягає задоволенню.
Також, суд зазначає, що позивач в позовній заяві просить суд стягнути з відповідача середній заробіток, однак не просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати середнього заробітку.
Суд вказує, що за правилами статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на зазначене вище по тексту судового рішення суд вважає, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача у досліджуваному випадку є саме визнання протиправною бездіяльність Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо виплати позивачу середнього заробітку за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022 за період з 19.07.2022 по 21.03.2023 та стягнення з Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022 за період з 19.07.2022 по 21.03.2023 у розмірі 94 677,44 грн.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).
Водночас, при зверненні до суду з цим позовом позивач судовий збір не сплачувала, оскільки звільнена від такої сплати на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підтвердженням чого є посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.04.2024 (а.с.35).
Таким чином, оскільки сторонами не надано доказів понесення будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, такі судом не розподіляються на момент ухвалення цього рішення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 9, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022 за період з 19.07.2022 по 21.03.2023.
Стягнути з Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ - 43316386) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) середній заробіток за час затримки розрахунку під час виконання державних або громадських обов'язків добровольця за контрактом згідно з наказом №730/03 від 20.05.2022 за період з 19.07.2022 по 21.03.2023 у розмірі 94 677 (дев'яносто чотири тисячі шістсот сімдесят сім) гривень 44 (сорок чотири) копійки.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ;
відповідач - Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, адреса: вул. Грюнвальдська, буд. 11, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 43316386.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.