22 грудня 2025 року Справа № 280/2861/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до: Військово-лікарської комісії «Комунальне некомерційне підприємство «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 02006722, 69118, м. Запоріжжя, вул. Лікарняна, буд. 18)
про: визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
15.04.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військово-лікарської комісії «Комунальне некомерційне підприємство «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача у формі довідки від 08.03.2025 № 2025-0308-0919-02 щодо визнання позивача придатним до військової служби.
Позовна заява підписана представником позивача адвокатом Рогозіним О. В., який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АР № 1159389 від 14.04.2025.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 08.03.2025 він був затриманий співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_1 та того ж дня доставлений до приміщення ТЦК. За направленням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.03.2025 № 2379 позивач був направлений для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в (запис відсутній) у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період.
Довідкою відповідача від 08.03.2025 № 2025-0308-0919 позивача було визнано придатним до військової служби. Позивач у позові зазначив, що він мав скарги на свій стан здоров'я, які могли б вплинути на визначення його ступеня придатності. Однак ці обставини не враховувалися під час ухвалення рішення, а сам процес оцінювання стану його здоров'я пройшов без його присутності та необхідних медичних обстежень.
Представником позивача було направлено адвокатський запит від 12.03.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання Довідки ВЛК від 08.03.2025, картку обстеження та медичного огляду позивача.
18.03.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла відповідь на адвокатський запит, в якій було зазначено, що рішенням відповідача від 08.03.2025 позивача визнано придатним до військової служби відповідно до графи II статті 42В Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, закріплених у Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
Представником позивача було направлено до відповідача адвокатський запит від 25.03.2025 з метою отримання Довідки ВЛК від 08.03.2025, картку обстеження та медичного огляду позивача.
Листом від 28.03.2025 № 01-37/1/0865 відповідач надав довідку військово-лікарської комісії від 08.03.2025 № 2025-0308-0919 та відповідне направлення, а також повідомив, що картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у ТЦК та СП до чергового огляду, а на офіцерів у їх особових справах - постійно. Отже, картка медичного огляду не підлягає зберіганню та відсутня у відповідача.
На переконання позивача, відповідачем було порушено процедуру прийняття оскаржуваного рішення, огляд військово-лікарською комісією для визначення ступеня придатності до військової служби проведено не було. На думку позивача, таке рішення відповідача щодо визнання його придатним до військової служби є протиправним, у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2025 позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення її недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачем було усунуто недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.05.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
05.05.2025 судом отримано відзив на позовну заяву (вх. № 22091 від 05.05.2025), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку. Згідно із нормами даного Положення, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК. Позивач не скористався своїм правом оскаржити довідку відповідача до військово-лікарської комісії вищого рівня.
Також, відповідач зазначив, що під час проходження позивачем медичного огляду відповідачем інші медичні документи, які б вплинули на прийняття рішення та свідчили про непридатність позивача до військової служби не надавалися. Представник позивача, не маючи відповідної медичної освіти, встановлює діагноз та стверджує про необхідність оцінки стану здоров'я позивача з застосуванням ст. 64 Б гр.ІІ Розкладу хвороб, гр. ТДВ дод.3 до Наказу МО України № 402.
Відповідач у відзиві звертає увагу на те, що питання наявності чи відсутності захворювань за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
09.05.2025 судом отримано відповідь на відзив (вх. № 23256 від 09.05.2025), в якій позивач дублює свою правову позицію, викладену у позовній заяві та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
04.12.2025 судом отримано заперечення на відповідь на відзив (вх. № 61224 від 04.12.2025), в яких відповідач висловлює аналогічну правову позицію, викладену у відзиві на позовну заяву та просить у задоволені позовних вимог відмовити повністю.
В ході підготовчого засідання, яке проводилось 12.08.2025, 30.09.2025, 05.11.2025 та 09.12.2025 судом було остаточно визначено предмет спору та характер спірних правовідносин, позовні вимоги та склад учасників судового процесу, з'ясовано заперечення проти позовних вимог, визначено обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрано відповідні докази, встановлено порядок з'ясування обставин, на які посилаються сторони, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються, вчинено інші дії з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.12.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання на 22.12.2025.
05.11.2025 судом отримано клопотання представника позивача, в якому він просив розглядати справу без участі позивача та його представника.
09.12.2025 судом отримано клопотання представника відповідача про проведення судового засідання без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх учасників справи, суд на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши пояснення представників позивача та відповідача, а також всі наявні у справі докази у їх сукупності,
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань «Клініку «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області зареєстровано як юридичну особу - комунальне підприємство 12.01.1993 (а.с.68).
Наказом Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 26.04.2023 № 66 було створено відповідача (а.с.83).
За направленням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.03.2025 № 2379 позивач був направлений для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в (запис відсутній) у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період (а.с.73).
Довідкою відповідача від 08.03.2025 № 2025-0308-0919 позивача було визнано придатним до військової служби (а.с.72).
Оцінюючи правомірність рішення відповідача у формі довідки від 08.03.2025 року № 2025-0308-0919-02 щодо визнання позивача придатним до військової служби, суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За приписами ч.ч. 2, З ст. 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII військовий
обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни,
забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до
законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального
призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких
комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку
громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в
добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження
військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у
військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII).
Нормою ч. 7 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у
професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за
винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (ч. 1 ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII).
Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Згідно із п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Нормою п. 2.1. розділу І Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Члени ВЛК повинні:
добросовісно, чесно та професійно виконувати свої обов'язки;
постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності;
не ухилятися від прийняття рішень;
не допускати зловживань та неефективного використання державної власності;
знати вимоги нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи та застосовувати їх під час виконання обов'язків.
За приписами п. 1.1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Абзацом 1 п. 3.1. розділу ІІ Положення № 402 закріплено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення ВЛК при ТЦК та СП, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Згідно з абз. 4 п. 3.1. розділу ІІ Положення № 402 ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
Відповідно до абз. 2 п. 3.2. розділу ІІ Положення № 402 кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими Наказом Міністерства економіки України від 04.08.2021 № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів».
Нормою п. 3.4. розділу ІІ Положення № 402 встановалено, що під час огляду військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у ТЦК та СП до чергового огляду, а на офіцерів у їх особових справах - постійно (п. 3.6. розділу ІІ Положення № 402).
За приписами абз. 1-5 п. 3.8. розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Згідно з абз. 4 п. 3.3 розділу 1 Положення № 402 дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Так, судом встановлено, що за направленням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.03.2025 № 2379 позивач був направлений для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в (запис відсутній) у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період (а.с.73).
Довідкою військово-лікарської комісії від 08.03.2025 № 2025-0308-0919 позивача було визнано придатним до військової служби (а.с.72)
У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що наріжним питанням, яке необхідно дослідити при розв'язанні даного публічно-правового спору, є дотримання відповідачем вимог чинного законодавства щодо процедури проведення медичного огляду.
Як вже зазначалось, картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у ТЦК та СП до чергового огляду.
Дослідивши всі наявні матеріла справи, суд встановив, що відповідачем не було надано картки обстеження та медичного огляду з відповідними відмітками лікарів, огляд яких є обов'язковим, та результатів загального аналізу крові, загального аналізу сечі, серологічного аналізу крові (на антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW)), рентгенологічного обстеження органів грудної клітки та ЕКГ.
Так, суд дійшов висновку про відсутність у матеріалах справи жодних доказів дотримання відповідачем норм Положення № 402 під час проведення військово-лікарської комісії щодо позивача.
Суд також зауважує, що надання копії книги протоколів засідання військово-лікарської комісії військовозобов'язаних осіб рядового та сержантського складу не є достатнім доказом на підтвердження не тільки дотримання законної процедури проведення військово-лікарської експертизи, а й самого факту проведення такої експертизи (а.с.69-71).
Стосовно доводів відповідача щодо відсутності у особи, що проходила медичний огляд, права оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд наголошує, що нормами чинного законодавства не передбачено обов'язковість оскарження рішення даного суб'єкта владних повноважень в адміністративному порядку як передуюча умова звернення до суду за захистом порушених прав. Відтак, суд відхиляє зазначений довід відповідача.
Стосовно доводів відповідача щодо того, що питання наявності чи відсутності захворювань за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, суд вважає за необхідне зазначити таке.
На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
Дискреція органу державної влади чи місцевого самоврядування можлива лише в тому випадку, коли альтернативне рішення є законним і правомірним. Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Відповідний правозастосовний підхід є усталеним у національній судовій практиці та міститься, зокрема, у Постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 07.05.2025 у справі № 520/9626/24 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень 12172087).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд наголошує на тому, що відповідач при проведенні військово-лікарської експертизи повинен був діяти у відповідності до Положення № 402, а саме провести медичний огляд позивача хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей, провести такі обов'язкові медичні обстеження як загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові (на антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW)), рентгенологічне мобстеження органів грудної клітки та ЕКГ, однак відповідачем не було надано до суду жодних доказів на підтвердження проходження позивачем військово-лікарської експертизи та доказів того, що ним було дотримано приписів Положення № 402.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідачем не було заявлено про неможливість надання відповідних доказів, а також не заявлено клопотання про витребування таких доказів у інших осіб.
Так, беручи до уваги всі обставини даної справи, суд доходить висновку, що відповідач при прийнятті рішення у формі довідки від 08.03.2025 № 2025-0308-0919-02 діяв всупереч нормам чинного законодавства, внаслідок чого оскаржуване рішення є невмотивованим та безпідставним. Відтак, на переконання суду, зазначене рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача у формі довідки від 08.03.2025 № 2025-0308-0919-02 щодо визнання позивача придатним до військової служби, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем, на переконання суду, доведено протиправність рішення відповідача у формі довідки від 08.03.2025 № 2025-0308-0919-02 щодо визнання позивача придатним до військової служби, а також обґрунтовано необхідність його скасування.
У свою чергу, відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.
Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією про сплату від 14.04.2025 № 4101-0005-8934-4552 (а.с.34) підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 211,20 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 КАС України, суд
Задовольнити повністю адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військово-лікарської комісії «Комунальне некомерційне підприємство «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 02006722, 69118, м. Запоріжжя, вул. Лікарняна, буд. 18) про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії «Комунальне некомерційне підприємство «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області у формі довідки від 08.03.2025 № 2025-0308-0919-02 щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби.
Судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 02006722, 69118, м. Запоріжжя, вул. Лікарняна, буд. 18).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 22 грудня 2025 року.
Суддя О.В. Прудивус